Notebookcheck Logo

Test Toshiba Satellite M100-165

Mała rakietka. Toshiba M100 jest przedstawicielką preferowanej przez polską sekcję Notebookcheck.pl klasy laptopów 14-calowych. Interesuje nas ona nie od dziś, gdyż posiada na wyposażeniu całkiem niezłą kartę graficzną MR X1400. Z zadowoleniem przyjęliśmy więc możliwość zrecenzowania jej dla naszych Czytelników.

Toshiba Satellite M100-165 Logo

Obudowa

Satellite M100 to jakby miniatura jej większych sióstr. Podobnie jak w Satellite A100 i Tecrze A7 srebrny pulpit zachodzi na przód platformy roboczej łagodnym, zaokrąglonym stokiem i podobnym nachyleniem opada ku tyłowi. Jego środkową część zajmuje czarna klawiatura. Powyżej tejże umieszczono ciąg dużych, eleganckich, praktycznych ale głośno klikających przycisków sterujących z wyłącznikiem włącznie oraz głośniki firmy Harman Kardon. Ekran chroniony jest przez pokrywę w kolorze grafitowym.

"Emsetka" jest, wydaje nam się, plastikowa, jednak zastosowane do jej produkcji materiały są przyzwoite. Plastik na podstawie jest trochę chrzęszczący, a klapa ugina się dość wyraźnie przy naduszaniu. Łatwo dostrzec również niedokładność w spasowaniu pulpitowej listwy obok lewego głośnika. Najbardziej irytuje jednak niestabilny, rozklekotany akumulator (pod tym względem znać tu powinowactwo z modelem Satellite A110). Podsumowując - jakość wykonania zaledwie zadowalająca. Toshiba mogłaby się podciągnąć na tym polu, byśmy ją bardziej lubili.

Szerokie zawiasy są na tyle sprawne, że pozwalają o sobie zapomnieć. A są one w użyciu często, jako że zależnie od przyjętej pozycji co rusz będzie przychodziło zmieniać nachylenie wyświetlacza (kłaniają się wąskie kąty widzenia). Problem kiwania się ekranu po jego poruszeniu nie występuje.

Wielkim atutem M100 są jej ograniczone gabaryty. Laptop ten nie jest może kruszyną, ale ze względu na ciężar jest zdecydowanie mobilniejszy od swych większych sióstr.  

Wyposażenie w złącza jest zupełnie satysfakcjonujące jak na sprzęt tego rzędu wielkości. Z racji jednak niedostatków przestrzeni ich rozmieszczenie nie jest niestety optymalne. Tylko jeden z portów USB znajduje się na tyle: drugi trafił na środek lewego boku, a dwa pozostałe - na sam przód prawej burty.

Toshiba Satellite M100-165 z przodu
przód: włącznik WiFi, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, pokrętło potencjometru
Toshiba Satellite M100-165 z lewej
lewy bok: D-Sub, USB, S-Video, PCMCIA, FireWire, czytnik kart
Toshiba Satellite M100-165 z prawej
prawy bok: 2x USB, napęd optyczny, blokada Kensingtona
Toshiba Satellite M100-165 od tyłu
tył: gniazdo zasilania, LAN, modem, 2x USB 2.0, wyjście VGA, wentylacja

Osprzęt

W 14-calowym modelu M100 zamontowana jest, co ciekawe, identyczna klawiatura co w większej, testowanej przez nas jednocześnie Tecrze A7. Ze zrozumiałym zdziwieniem można zatem przyjąć informację, że jednemu z nas podobała się ona bardziej niż ta z Tecry. Sami zachodzimy w głowę, skąd to wynika - być może pewną rolę zagrało tu odmienne ułożenie dłoni. Drugi odnotował natomiast występowanie tych samych mankamentów co w Tecrze, a mianowicie zarzeka się, że klawisze są zanadto zbite w kupę (trudno wyczuć poszczególne płytki i naciska się naraz więcej niż jedną) i przy szybszym pisaniu mylą się znaki ulokowane w lewej części klawiatury. W każdym razie na plus trzeba jej zapisać fakt, że uginanie się jest znikome bądź też żadne. Klawisze - podobnie jak w Tecrze - są zdecydowanie miękkie, a skok należy raczej do dłuższych. Pomimo to jednak pisze się na nich przyjemnie i sprawnie. Towarzyszący klepaniu klik nie jest zanadto głośny.

Touchpad M100 mierzy 6,2 x 3,5 cm. W tym drugim wymiarze to o cały centymetr mniej niż tabliczka Tecry A7, której nie nazwalibyśmy przesadnie obszerną. No cóż - tak to już jest z gładzikami Toshiby i należy się z tym pogodzić. Faktem jest jednak, że powierzchnia tabliczki ma dobre (choć jakby gorsze od Tecry) właściwości ślizgowe i przy odrobinie wprawy i samozaparcia można obywać się (oczywiście podczas wykonywania najprostszych operacji z kursorem) bez zewnętrznej myszki.

touchpad w Toshiba Satellite M100-165
touchpad
klawiatura w Toshiba Satellite M100-165
klawiatura

Obraz

matryca w Toshiba Satellite M100-165
diagram barw

Jako się rzekło, w laptopie tym montowana jest matryca 14,1" o rozdzielczości 1280x800 pikseli (WXGA). Daje ona nadspodziewanie jasny obraz, jako że maksymalna luminancja to aż (jak na Toshibę) 159,7 cd/m². Rozświetlenie jest przynajmniej zadowalające, gdyż według naszych pomiarów przybiera poziom 82%. Żeby jednak obraz wyświetlacza Toshiby nie był zanadto świetlany, powiedzmy od razu, że posiada on feler w postaci obszernego wycieku światła zarówno u podstawy jak i u góry ekranu.

135.8
cd/m²
159.7
cd/m²
131.5
cd/m²
139.3
cd/m²
153.9
cd/m²
132
cd/m²
148
cd/m²
147.6
cd/m²
133.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 159.7 cd/m² (Nits) średnia: 142.4 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 220:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Co prawda poziom czerni jest dość wysoki (0,7 cd/m²), ale do maksymalnego kontrastu i tak nie można mieć obiekcji, gdyż wynosi on 228:1.

refleksy w Toshiba Satellite M100-165
na zewnątrz

Kąty widzeniaraczej do bani - przynajmniej w pionie. Przynajmniej w tym aspekcie model M100 nie zaskoczył nas niczym nowym i wykazywał pomroczność w przypadku przyglądania się ekranowi od dołu oraz nadmierną jasność, kiedy wzrok padał nań z góry.

kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165
kąty widzenia w Toshiba Satellite M100-165

Osiągi

Toshiba M100-165 wyposażona jest w procesor Core Duo T2300 (1,66 GHz). Choć można znaleźć wiele mocniejszych od niego dwurdzeniowców, jego wydajność będzie zadowalająca dla użytkowników, którzy życzą sobie, by ich komputer był sprawny w zadaniach użytkowych.

O stronę graficzną dba natomiast karta MR X1400. Jest to układ, który może się mierzyć z GF Go 7400 - czyli zupełnie przyzwoity, acz bez szaleństw. Z jego pomocą możliwa będzie nieskrępowana gra w starsze produkcje. Z nowszymi grami układ ten też sobie poradzi, jednak po ograniczeniu rozdzielczości czy też liczby wyświetlanych szczegółów. Zawsze to lepsze niż poleganie na układzie zintegrowanym w rodzaju GMA 950.

Zgodnie z oczekiwaniami zastaliśmy na komputerze otrzymane w spadku po dziadku bliżej nieokreślone sterowniki. Wywoływały one niestabilność oraz bardzo długie zamykanie systemu. Instalacja paczki wprost z pobieralni Toshiby wyleczyła M100 z tych dolegliwości oraz poprawiła zarządzanie pamięcią. Zniknął problem z komunikatem o braku wirtualnej pamięci, a gry przestały skakać. Co więcej - karta rozwinęła skrzydła i pozwoliła na rozrywkę porównywalną ze standardem MR X1600. Przez co rozumiemy, że można przejść dany tytuł od deski do deski bez bólu głowy i wciąż powracających myśli "czy się przypadkiem nie zawiesi".

80-gigabajtowy dysk twardy Toshiby (zresztą też Toshiby) ani nie cieniuje, ani też nie jest specjalnym demonem prędkości.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo należy szukać tu.

benchmark Toshiba Satellite M100-165
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
13809 pkt.
3DMark 03 Standard
4730 pkt.
3DMark 05 Standard
2298 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
1228 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
5015 pkt.
PCMark 05 Standard
3285 pkt.
Pomoc
No HDD benchmark entry found!

Wpływ na otoczenie

Kiedy nie mamy względem niej większych wymagań, niewielka M100 jest zdecydowanie cicha, jak to Toshiba. Wszelki jednak wysiłek, a już szczególnie ten w sferze graficznej, przyprawia komputer o żywsze kręcenie się wentylatora. I tak w trakcie uskuteczniania gry nie ma bata - dmuchawa chodzić będzie non stop, dość donośnie wywiuwając gorące powietrze. Trzeba jednak jej przyznać, że nie robi tego pełną parą - na maksymalne obroty wentylacja wchodzi z rzadka.

Hałas

luz
34.2 / 36.1 / 34.6 dB
HDD
34.6 dB
DVD
36.7 / dB
obciążenie
0 / 39.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Pomimo tego, że obudowa M100 jest raczej skromnych rozmiarów, nie dochodzi w niej do nadmiernego gromadzenia się ciepła, które przenikałoby do zewnętrznych ścian laptopa. Na powierzchni pulpitu po długich godzinach zabawy z kartą graficzną w roli głównej stwierdziliśmy maksimum w wysokości 36,5 stopnia. Po spodniej stronie obudowy z kolei temperatura przekroczyła nieznacznie 40 stopni.

Upper side

palmwrist: 35,3°C max: 36,5°C avg: 31,5°C

Bottom side

max: 40,1°C avg: 32,7°C

Głośniki

Dobra marka, choć zobowiązuje, to jednak nie wszystko. Przynajmniej tak okazało się w przypadku głośników Harman Kardon zamontowanych w Toshibie M100. Tego, że będzie je można przegadać, podnosząc głos, się nie spodziewaliśmy. Poza zaskakująco słabą siłą głosu są one jednak całkiem do rzeczy, więc nie ma tragedii.

Praca na akumulatorze

Podobnie jak w Tecrze czy każdej innej Toshibie Satellite, w modelu tym mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 4000 mAh. Nie wyżywi on M100 zbyt długo, szczególnie że maszyna ta - choć niewielka - wyposażona jest w dość prądożerne podzespoły. Ten właśnie czynnik w przykry sposób ogranicza mobilność przenośnego komputera.

Wydajność akumulatora
luz
2h 04min
DVD
1h 21min
obciążenie
0h 55min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 24.1 / 27 / 29.1 W
obciążenie midlight 56 / 47 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Szczupła, zwinna i dość dziarska Toshiba M100-165 jest ciekawą propozycją z racji stosunkowo dużej mocy drzemiącej w relatywnie niewielkim ciele. O jej atrakcyjności przesądza przede wszystkim karta graficzna MR X1400 dysponująca własną pamięcią. Jeżeli zaś mielibyśmy stanąć przed wyborem kupienia w podobnej cenie laptopa z kartą zintegrowaną i M100, wybór padnie zdecydowanie na Toshibę w wypadku osób pragnących mieć komputer przenośny, na którym można uruchomić ostatnio wydane gry. W naszym kraju właściwie nie sposób dostać notka z 14-calowym ekranem i mocniejszym układem graficznym (Asusy A8Jp i A8Js są nadal niedostępne). Tego waloru Toshiby nie docenią natomiast osoby poszukujące laptopa maksymalnie długo pracującego na wewnętrznym źródle zasilania - żywotność niewielkiego akumulatora M100 jest nader krótka.

Toshiba Satellite M100-165
Toshiba Satellite M100-165
Please share our article, every link counts!
Toshiba Satellite M100-165
pod lupą: Toshiba Satellite M100-165

Specyfikacja techniczna

Toshiba M100-165
Procesor
Intel Core Duo T2300 2 x 1.7 GHz, Yonah
Karta grafiki
Pamięć
512 MB 
, Hyundai DDR2-533, maks. 4096 MB
Matryca
14.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TrueBrite (LG Philips LP141WX1-TL02)
Dysk twardy
80 GB - 5400 rpm, 80 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK8032GSX: 80GB, 5400rpm
Złącza
PCMCIA typ II, 4x USB 2.0, S-video (wyj¶cie TV), D-SUB (wyj¶cie VGA), IEEE 1394, RJ11 (modem), RJ45 (LAN), wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38 x 343 x 242
Akumulator
, litowo-jonowy 4000 mAh
Inne
Mobile Intel Calistoga i945PM, HDD: 80GB, 5400rpm, Toshiba MK8032GSX, Realtek ALC861 @ Intel 82801GBM ICH7-M - HD audio, Matshita DVD-RAM UJ-841S,
Waga
2.5 kg
Cena
4199 PLN

 

lekka, mała, wystrzałowa - Toshiba M100 w pełnej krasie
choć głośniki są markowe (Harman Kardon, jakżeby inaczej), można je przegadać
płaski profil klawiszy może prowadzić do ich podważania przez opuszki palców
żeby zaliczył włączenie/wyłączenie WiFi trzeba wydłubywać ten oto przełącznik paznokciem - mało fajne
zawiasy robią dobrą robotę - dzięki nim ekran się nie kiwa
błękit kontrolek ładnie komponuje się ze srebrnym płaszczem pulpitu
guziki pomocnicze są duże i eleganckie, a wyłącznik to nawet świeci
Toshiba popsuła się coś jeżeli idzie o spasowanie - choć przydałoby się zbliżenie, zapewniam, że listwa powyżej klawiatury jest delikatnie dźwignięta nad pulpitową przy ich zetknięciu na wysokości Esc
proszę zwrócić uwagę na wyraźny wyciek światła u spodu ekranu
na skromnym akumulatorze popracujemy godzinę, może dwie

Pro

 • niezintegrowana karta graficzna
 • stosunkowo jasny obraz
 • poręczność
 • wysoka sprawność zawiasów
 • Contra

 • liczne niedostatki spasowania i sztywności konstrukcji
 • krótka praca na akumulatorze
 • malutki touchpad
 • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Satellite M100-165
  Tomasz Cyba (Update: 2013-05- 8)