Notebookcheck Logo

Test Clevo M570RU

Big Foot. Kiedy otworzymy jakąś nową encyklopedię na haśle Desktop Replacement lub DTR, bardzo możliwe, że ujrzymy obok zdjęcie Clevo M570RU. Jest to bowiem wielki, ciężki i bardzo wydajny komputer przenośny tylko z nazwy. Nadaje się on ewentualnie tylko do zabierania od czasu do czasu na posiedzenie z kumplami i trudno wyobrazić go sobie w roli towarzysza na codzienne wypady na miasto. Więcej z wspólnego mobilnością ma jego oryginalna stylistykę z motywem przypominającym podeszwę buta.

Obudowa

skazy na lakierze Osiris E705
skazy na lakierze

Clevo M570RU to typowy przedstawiciel segmentu laptopów zastępujących komputery stacjonarne. Ważąca z zasilaczem prawie pięć kilo maszyna o znacznych gabarytach może i jest przenośna, ale tylko jeśli porównać ją z klasycznym blaszakiem.

Słowo o samej marce - Clevo to producent słynący z dostarczania kadłubków konfekcjonerom ekstrawaganckich i wysoce wydajnych notebooków dla graczy (Eurocom, Sager, rock, Nexoc itp.). Jak informowaliśmy, model M570RU zawitał przed kilkoma dniami i do Polski, gdzie jest oferowany jest pod nazwą Active Discovery Universe przez firmę ARNO komputer.

Jakość wykonania możemy uznać za zaledwie dostateczną. Poza uginającą się na środku klawiaturę naszą uwagę przykuło to, że lakier pomarańczowego paska okalającego obudowę nie jest położony należycie. Zastrzeżenia można mieć też do jakości robionego na "karbonowe" tworzywa. Na nacisk komputer reaguje skrzypieniem. Zawiasy natomiast są dobrze dopracowane i żeby poruszyć pokrywę ekranu trzeba się natężyć. Panel jest całkowicie stateczny po przyjęciu pozycji pionowej. Z niewiadomych względów ekranu nie można jednak rozłożyć do kąta 180 stopni.

Dość poważnym felerem konstrukcji Clevo jest to, że po odłączeniu akumulatora (co należałoby robić w razie pracy na zasilaczu), na którym umieszczona jest jedna ze stabilizujących go nóżek, laptop traci równowagę.

Wyposażenie w złącza jest zadowalająco bogate.

Clevo M570RU od przodu
przód: Line In, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, Line Out
Clevo M570RU od tyłu
tył: S-VHS, DVI-D, 2x USB 2.0, gniazdo zasilania, COM
Clevo M570RU z prawej
prawy bok: ExpressCard, czytnik kart. 2x USB 2.0, FireWire mini, modem, LAN, gniazdo antenowe
Clevo M570RU z lewej
lewy bok: blokada Kensingtona, nagrywarka DVD

Osprzęt

Poza tym, że pływa na środku, klawiatura Clevo jest bardzo duża i wygodna, zważywszy na to, że obejmuje również część numeryczną. W "polskiej" klawiaturze QWERTY lewy Shift jest dużo większy, więc prosimy nie sugerować się zdjęciem. Za to w wersji QWERTZ występuje większy Enter (w naszej jest on parterowy).

Za wyjątkiem nieco pokurczowych strzałek, klawisze mają dostateczne rozmiary, by pisać na nich wygodnie nawet dłuższe elaboraty. Na komfort wpływa negatywnie tylko wspomniane uginanie się instrumentu.

Tabliczka touchpada Clevo M570RU mierzy 8,5 x 5,5 cm. Jest ona zadowalająco duża, jednak z prawej strony ograniczona szeroką na centymetr strefą przewijania. Z tą ostatnią można popadać w konflikt, omyłkowo na nią z rozpędu najeżdżając, ale to tylko kwestia osiągnięcia wprawy w obsłudze tego urządzenia wskazującego. Powierzchnia tabliczki jest nieco surowa, co negatywnie rzutuje na właściwości ślizgowe gładzika.

touchpad w Clevo M570RU
klawiatura
klawiatura w Clevo M570RU
touchpad

Obraz

matryca w Clevo M570RU
diagram braz

Clevo M570RU, w wydaniu które testowaliśmy, posiadał 17-calowy wyświetlacz WUXGA Full HD (1920 x 1200 pikseli). Przy takiej rozdzielczości na wyświetlaczu tego formatu wszelkie znaczki i symbole są maciupkie, co dotyczy zarówno systemu Vista, a jeszcze bardziej Windows XP. Obraz jest nader jasny, gdyż średnia luminancja wynosi 207,5 cd/m². Natomiast rozświetlenie na poziomie 74,7% wypada uznać za marne.

W subiektywnym odbiorze ta lustrzana matryca o znacznie podwyższonej rozdzielczości bardzo nam się podobała. Wypada zauważyć, że na czarnym tle wychodziło trochę na jaw nierównomierne podświetlenie, jednak nie nie jest to bolączka szczególnie dolegliwa.

No Illumination data found for specs ID 2053 or illumination item with ID

Jako że poziom czerni wynosi 0,5 cd/m², maksymalny kontrast osiąga znakomity poziom 491:1.

Kąty widzenia są może nie rewelacyjne, ale wypada je uznać za niezłe. Obraz na wyświetlaczu Clevo ciemnieje od około 20-30°, kiedy patrzymy od dołu, i staje się prześwietlony od mniej więcej 30-40°, kiedy patrzymy nań z góry. W zakresie poziomym kolory pozostają niezafałszowane praktycznie w zakresie 170°.

kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU
kąty widzenia w Clevo M570RU

Podczas pracy pod gołym niebem nastręczają się mocne refleksy, tak że pomimo wysokiej jasności obrazu prezentowane treści nie są w pełni czytelne. Uporanie się migiem z jakąś palącą sprawą da się jednak przeprowadzić, jednak najlepiej zaszyć się w tym celu w cieniu.

Osiągi

Firma Clevo specjalizuje się w mocnych laptopach, dzięki którym robi zresztą ostatnimi czasy całkiem zawrotną karierę. Sprzęt, który znalazł się w naszych rękach, posiadał iście imponującą konfigurację, na którą składały się: procesor Core 2 Duo T7700, karta graficzna GeForce Go 7950 GTX, 2 GB RAM oraz dysk o pojemności 160 GB. Jak można się przekonać, taki system podoła spokojnie popularnym grom, które powinny chodzić płynnie nawet przy najwyższych ustawieniach.

Nie będzie jednak obsługiwał możliwości, które daje twórcom gier DirectX 10. Do korzystania z tychże potrzebna będzie karta nowej generacji. Taką właśnie, GeForce 8700M GT, można wybrać alternatywnie do prezentowanego kadłubka Clevo. Recenzję modelu z tą najnowszą kartą graficzną opublikujemy wkrótce.

Jak na razie Clevo M570RU jest modelem dysponującym największą wydajnością graficzną ze wszystkich, jakie dotąd przetestowaliśmy. Należy pamiętać, że w celu wykorzystania w pełni możliwości tej maszyny, należy zawczasu zmienić w ustawieniach systemowych tryb pracy na stacjonarny.

Może to zabrzmieć cokolwiek humorystycznie w przypadku tego potwora, ale zaobserwowaliśmy, że maszyna ta była często skora samoczynnie przestawiać się na powrót w tryb oszczędzania energii.

» No benchmarks for this notebook found!

» No benchmarks for this notebook found!

No HDD benchmark entry found!

Wydajność w grach:

Call of Duty 2
1920 x 1200, najwyższe detale - stale 30 kl/s

Quake 4
1920 x 1200, detale na ultra - 40-60 kl/s

Company of Heroes
1920 x 1200, wysoki poziom szczegółów - średnio 35 kl/s (13,9-79 kl/s)
800 x 600, niski poziom szczegółów - średnio 331 kl/s (119-638 kl/s)
1024 x 768, wysoki poziom szczegółów - średnio 86 kl/s (36-213 kl/s)

Age of Empires 3
1920 x 1200, wysoki poziom szczegółów - 25-50 kl/s (Skirmish 2 na 2, bez problemów z płynnością)

Warcraft 3
1600 x 1200, wysoki poziom szczegółów - stale 60-64 kl/s

Supreme Commander
SupComMark: 16180 (1024x768, wysokie detale) - śr. 45 kl/s (7,99-90,6 kl/s)
Skirmish przy 7 przeciwnikach na mapie 40 km² - pokaz slajdów (bez względu na rozdzielczość) z winy niedostatecznie mocnego procesora
1024 x 768, wysoki poziom detali, mapa 20 km², Skirmish z 3 przeciwnikami - 20-60 kl/s, czasem przy oddaleniu mapy tylko 25 kl/s, spokojnie grywalny

Wpływ na otoczenie

Używając tego laptopa trzeba się przyzwyczaić do hałasu wiatraczków, który stale towarzyszy działaniu komputera. Podczas jałowej pracy natężenie hałasu utrzymuje się z reguły na łatwym do przełknięcia poziomie 38,9 dB, jednak co parę minut podnosi się on do 44,8 dB, kiedy wentylacja usuwa nadmiar nagromadzonego wewnątrz gorącego powietrza.

W przypadku poddaniu maszyny obciążeniu, hałas sięga maksymalnie 46,6 dB. W takim wymiarze nie przeszkadza specjalnie trwającej właśnie rozgrywce. Generalnie jednak kadłubek Clevo nie powinien gościć w miejscach, w których obowiązuje cisza.

No Loudness Data found for specs ID 2053

Ciepło

Pod względem nagrzewania się Clevo 570MR wypadł wybornie, jako że temperatura obudowy wyjątkowo tylko wykraczała poza barierę 38 stopni Celsjusza. 

Upper side

palmwrist: 35,3°C max: 36,5°C avg: 31,5°C

Bottom side

max: 40,1°C avg: 32,7°C

Głośniki

Głośniki są niestety niezbyt wyrafinowane i jak na tak potężny sprzęt kategorii DTR trochę rozczarowują.

Praca na akumulatorze

Clevo M570RU wyposażony jest w akumulator 8-komorowy, który nie pozwala użytkownikowi specjalnie poszaleć. Zamontowane w tym laptopie znacznych rozmiarów wyświetlacz oraz potężne podzespoły szybko go wyczerpują. Praca na akumulatorze może więc potrwać godzinę z hakiem, góra dwie. Zastanawiający jest jednak fakt, że przy maksymalnym obciążeniu sprzęt ten wytrzymuje na baterii nawet 20 minut dłużej niż laptopy z ekranem 15,4" i kartą GF 8600M GS...

Wydajność akumulatora
luz
2h 06min
DVD
1h 12min
obciążenie
1h 20min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 35 / 0 / 0 W
obciążenie midlight 118 / 56 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Kadłubek Clevo M570RU nie zaskoczył nas jakoś specjalnie. Osoby podchodzące do składaków z rezerwą nie będą zdziwione na widok pewnych uchybień w jakości wykonania. Zapoznanie się ze specyfikacją pozwala zaś przewidzieć, na co stać tę maszynę w sferze wydajności. A moc drzemie w niej potężna. Można bowiem na tym sprzęcie odpalać dość wymagające gry w wysokiej rozdzielczości, na co pozwala udana swoją drogą matryca WUXGA.

Sprzęt ten nadaje się więc znakomicie dla maniaków gier komputerowych schodzących się na LAN Party. Bez problemu dotrzymuje on bowiem kroku większości pieców.

Potężna, jak na laptop, wydajność ma swoją cenę w postaci dość wysokiej emisji hałasu oraz teoretycznej raczej możliwości uwolnienia się na dłużej od zasilacza. Trzeba jednak powiedzieć, że Clevo nie wypada tu gorzej od wielu sprzętów o dużo słabszych podzespołach. Poza tym nabywca świetnie zdaje sobie sprawę ze wspomnianych ograniczeń w mobilności (dochodzą do tego znaczne gabaryty i waga), decydując się na takie monstrum.

Trochę nie na miejscu w kolosie oferującym dość przestrzeni do wykorzystania są dość kiepskie głośniczki.

Gracze komputerowi prowadzący aktywny tryb życia otrzymują więc w postaci Clevo M570RU ciekawy, choć nie pozbawiony wad laptop zastępujący w dużym stopniu komputer stacjonarny. Warto się nad nim zastanowić, gdyż kosmiczne niemal osiągi idą w parze z ceną, która mieści się jeszcze w zasięgu możliwości zwykłych ciułaczy.

Clevo M570RU
Please share our article, every link counts!
Clevo M570RU
z bliska: Clevo M570RU

Specyfikacja techniczna

Clevo M570RU
Procesor
Intel Core 2 Duo T7700 2 x 2.4 GHz, Merom
Pamięć
2048 MB 
, DDR2-667, maks. 4096 MB
Matryca
17.00 cali 16:10, 1920 x 1200 pikseli, WUXGA
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK1637GSX: 160GB, 5400rpm
Złącza
4x USB 2.0, Mini IEEE1394a, COM, DVI, S-Video, wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe, S/PDIF, Line in, DC-in, ExpressCard, CIR (IrDa)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 397 x 284 x 44
Akumulator
, litowo-jonowy 8 ogniw
Inne
Mobile Intel Calistoga i945PM, HDD: 160GB, 5400rpm, Toshiba MK1637GSX, interfejs HD audio, wsparcie dla 7.1, kompatybilna z Sound Blaster PRO, DVD-R/RW 8x Double-Layer LabelFlash,
Waga
4.1 kg
Cena
7947 PLN

 

Clevo 570MR to 17-calowy DTR o niebagatelnych rozmiarach
Clevo 570MR to 17-calowy DTR o niebagatelnych rozmiarach
moduł WLAN zrywał czasem połączenie na starym routerze Netgear (802.11b), po których trzeba było zresetować komputer
moduł WLAN zrywał czasem połączenie na starym routerze Netgear (802.11b), po których trzeba było zresetować komputer
nie spodobało nam się, że jedna z nóżek umieszczona została na często demontowanym akumulatorze - po jego odjęciu maszyna traci równowagę
nie spodobało nam się, że jedna z nóżek umieszczona została na często demontowanym akumulatorze - po jego odjęciu maszyna traci równowagę
głośniczki są trochę czerstwe (w nowoczesnym rozumieniu tego słowa) jak sprzęt z tego segmentu
głośniczki są trochę czerstwe (w nowoczesnym rozumieniu tego słowa) jak sprzęt z tego segmentu
moc okupiona jest dość znacznym hałasem wiatraków (do 46,6 dB)
moc okupiona jest dość znacznym hałasem wiatraków (do 46,6 dB)
podzespoły tego bolidu (ze szczególnym uwzględnieniem karty Go 7950 GTX) zapewniają nielichą wydajność w grach
podzespoły tego bolidu (ze szczególnym uwzględnieniem karty Go 7950 GTX) zapewniają nielichą wydajność w grach
ponad wyświetlaczem może zostać zamontowana opcjonalna kamerka
ponad wyświetlaczem może zostać zamontowana opcjonalna kamerka
korzystanie z komputera na świeżym powietrzu utrudniają refleksy
korzystanie z komputera na świeżym powietrzu utrudniają refleksy
kąty widzenia w poziomie zasługują na pochwałę, natomiast tym w płaszczyźnie pionowej należą się słowa krytyki
kąty widzenia w poziomie zasługują na pochwałę, natomiast tym w płaszczyźnie pionowej należą się słowa krytyki
17-calowa matryca wysokiej rozdzielczości daje zadowalająco jasny obraz
17-calowa matryca wysokiej rozdzielczości daje zadowalająco jasny obraz
powyżej klawiatury widnieją cztery przyciski szybkiego dostępu
powyżej klawiatury widnieją cztery przyciski szybkiego dostępu
trudno orzec, co przysłania blenda między przyciskami touchpada (niewykluczone, że miał się tu znaleźć czytnik linii papilarnych)
trudno orzec, co przysłania blenda między przyciskami touchpada (niewykluczone, że miał się tu znaleźć czytnik linii papilarnych)
klawiatura lekko ugina się na środku
klawiatura lekko ugina się na środku
mimo swoich niedoskonałości laptop ten prezentuje się zgoła ładnie
mimo swoich niedoskonałości laptop ten prezentuje się zgoła ładnie
...oraz pewne niedociągnięcia jeżeli idzie o jakość wykonania (proszę się przyjrzeć pomarańczowemu lakierowi)
...oraz pewne niedociągnięcia jeżeli idzie o jakość wykonania (proszę się przyjrzeć pomarańczowemu lakierowi)
producent zaserwował tu nabywcy usportowiony wygląd...
producent zaserwował tu nabywcy usportowiony wygląd...
generalnie kadłubek Clevo wywarł na nas pozytywne (szczególnie w kontekście relacji wydajności do ceny) wrażenie, jednak nie mogliśmy nie dostrzec pewnych jego mankamentów
generalnie kadłubek Clevo wywarł na nas pozytywne (szczególnie w kontekście relacji wydajności do ceny) wrażenie, jednak nie mogliśmy nie dostrzec pewnych jego mankamentów

Pro

  • kolosalna wydajność
  • matryca wysokiej rozdzielczości
  • cena nieprzyprawiająca o ból głowy
  • znikome nagrzewanie się
  • Contra

  • byle jakie miejscami wykonanie
  • kiepskie głośniki
  • uginająca się klawiatura
  • Podobne laptopy

    • Dell XPS 1710
    • Dell Inspiron 9400
    • Asus A8Js
    • Acer Aspire 5920G
    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Clevo M570RU
    Tomasz Cyba (Update: 2015-10- 1)