Notebookcheck Logo

Test Toshiba Portégé R700-14N

Laptopy Toshiba Portege to tradycyjnie komputery cechujące się czymś wyjątkowym. Kolejny z nich, R700-14N, jest wyjątkowo lekki jak na format 13". Wydawał się on bliski ideałowi laptopa dla naszej redakcji. Poręczny, z wydajnym procesorem do edycji zdjęć, z matową matrycą i potężnym akumulatorem pozwalającym zabierać go w częste wypady w głuszę, posiadający do tego niebrudzącą się obudowę. Niestety, kiedy poznaliśmy też jego wady, spotkał nas z jego strony srogi zawód.

Obudowa

Toshiba Portégé R700-14N

Wyjęta z pudełka Toshiba R700 wygląda dość niepozornie. Po wydaniu sporej kasy można poczuć się nieswojo, nie zauważając żadnych atrybutów ekskluzywności. To jednak tylko pozory.

Portege R700-14N faktycznie jest laptopem z wyższej półki. Objawia się to po wzięciu tego komputera do ręki. Podnosząc go, przekonamy się, że jest zaskakująco lekki. Ważenie wykazało zaledwie 1,6 kg dla laptopa z akumulatorem i tylko 1,15 kg bez niego. Zasilacz waży 370 g. Dla porównania – dysponujący baterią o podobnej pojemności Asus U33JC Bamboo waży 2 kg, a więc o ¼ więcej.
 
Obudowa R700 jest wykonana ze stopu magnezu. Wewnątrz korpusu (m.in. pod miejscem podparcia dłoni) znajdują się wzmacniające struktury o kształcie plastrów miodu.

Choć stylistyka jest dość surowa, z zewnątrz platforma robocza ma pewien specyficzny urok i wydaje się elegancka. Zawiasy na skrajach platformy oraz przyciski myszy i bioskaner wraz z ich oprawą (jedyny sens ich wyróżnienia jest taki, że razi w oczy światło odbijające się w nich wieczorem) są srebrne; reszta obudowy ma kolor czarny. Podkładka pod ręce jest matowa i nie brudzi się; ma ona fakturę szczotkowanego aluminium.

Obudowa ekranu cierpi zwykle na dążeniu konstruktorów do zbicia jej wagi (w celu uczynienia laptopa możliwie jak najlżejszym). Tak jest choćby w notebookach Sony. W Toshibie R700 pokrywa nie wygina się drastycznie, ale zauważalnie się wykrzywia. Inną kwestiom jest uginanie się wieka na środku pod naciskiem.

Zawiasy działają należycie, tj. ekran trzyma się dobrze, ale po zmianie pozycji nieco drga. Duży udział w masie całkowitej Portege R700-14N ma spory akumulator. Podnosi on komputer, wystając poza obrys spodu.
 
Wobec tego, że bateria zajmuje prawie cały tył, a na prawej ściance dominuje napęd optyczny (z którego wbudowania nie zrezygnowano, co ma miejsce w wielu konkurencyjnych konstrukcjach) a miejsca na obwodzie niewielkiego laptopa jest mało, złącza są umieszczone tam, gdzie się dało, a nie według jakiegoś przemyślanego planu. Znalazło się miejsce dla HDMI, jest eSATA, są trzy porty USB, ale brakuje gniazda ExpressCard.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot układu chłodzenia, VGA, eSATA/USB, USB, HDMI
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot układu chłodzenia, VGA, eSATA/USB, USB, HDMI
prawy bok: czytnik kart, napęd optyczny, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, USB, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: czytnik kart, napęd optyczny, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, USB, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiatura R700 zajmuje prawie całą szerokość platformy roboczej i ma 29,5 cm szerokości (licząc od brzegu do brzegu skrajnych klawiszy). I to w zasadzie wszystko, co można powiedzieć dobrego o tej klawiaturze (no, może jeszcze wypada wspomnieć, że jest należycie umocowana i ugina się tylko przy mocnym, celowym wciskaniu klawiszy).
 
Klawiatura jest wyspowa z nakładką zabezpieczającą przed dostawaniem się zanieczyszczeń pod klawisze. Niestety, płytki są płaskie i maja śliską, gładką powierzchnię. Tym samym nie zapewniają one odpowiedniej przyczepności, źle nawiązuje się z nimi kontakt dotykowy i szybko zaczyna się mieć ich dość. Na dodatek klawisze mają krótki skok, który jest źle amortyzowany (nie ma na to miejsca). Twardy stop, którym kończy się skok, źle wpływa na stawy, co można boleśnie odczuć po kilkugodzinnej sesji z tym laptopem. Jeżeli dodać do tego, że klawisze wchodzą nazbyt lekko i trudno dobrać właściwą siłę nacisku, to wychodzi na to, że pisze się bardzo niewygodnie, niepłynnie i popełnia przy tym wiele błędów pisarskich.
 
Za wiele z tych ostatnich odpowiedzialna była spacja, która nie łapała przy prawej krawędzi.
 
Na szczęście spacja nie jest tak krótka jak w klawiaturach Toshiby z odrębnym blokiem numerycznym. Marna to jednak pociecha wobec powyższego oraz tego, że konstruktorzy zafundowali nam malutki lewy shift oraz pionowy enter, zamiast którego najczęściej stuka się w backslash (na lewo od niego). Nie pomagają względnie duże klawisze strzałek.
 
Zasadnicze płytki mają 13x15 mm, a odstępy między nimi - niecałe 4 mm. Ograniczona długość klawiszy alfanumerycznych jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn kłopotów przy pisaniu na tej klawiaturze.
 
Niefajne są też odgłosy wydawane przez ten instrument - to nie klik, a bardziej wyraźnie słyszalne tłuczenie, szczególnie dające się we znaki podczas bardziej energicznego pisania.

Gładzik, jak na urządzenie Synaptics przystało, ma bardzo fajną tabliczkę. Jej powierzchnia ma świetne właściwości ślizgowe i jest przyjemna w dotyku. Wyraźne krawędzie pozwalają na dobrą orientację bez patrzenia na przyrząd o wymiarach 8,5x5 cm (przekątna tabliczki wynosi 9,8 cm). Srebrne przyciski mają dość krótki skok, a ich klik jest trochę zbyt głośny.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Portege R700-14N posiada matową matrycę o przekątnej 13,3" i rozdzielczości 1366x768 pikseli (HD Ready). Chociaż jakość tego wyświetlacza jest słaba i nie przystaje do klasy samego laptopa, to i tak bardzo dobry wybór. Otóż w poręcznym, lekkim komputerze przenośnym to powinien być standard, gdyż dzięki matowej matrycy bardzo dobrze korzysta się z R700 na powietrzu. Poza tym wyświetlacz tego typu jest zdrowszy dla oczu, gdyż nie generuje szkodliwych i przeszkadzających w odczytywaniu treści z ekranu refleksów. Wzrok nie męczy się nawet podczas dłuższej pracy wieczorem, przy sztucznym oświetleniu. Pozytywne jest też to, że ramka matrycy również jest matowa.
 
A co dolega tej matrycy? Słabe kąty widzenia i nierównomierne podświetlenie. Nawet przy opatrzeniu na wprost obraz nie jest idealny. Z prawej strony ekranu widoczna jest (na jasnym tle) brunatnawa plama. Ten efekt spowodowany gorszym doświetleniem tej części ekranu utrudnia pracę z edytorem tekstu czy używanie przeglądarki - wkurzające. Obserwację tę potwierdziły pomiary, które wykazały niższą jasność obrazu na tym obszarze.

179.2
cd/m²
171.2
cd/m²
167
cd/m²
171.1
cd/m²
189.5
cd/m²
167.5
cd/m²
177.8
cd/m²
162
cd/m²
143.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 189.5 cd/m² (Nits) średnia: 169.9 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
kontrast: 146:1 (czerń: 1.3 cd/m²)

Przy ustawionym maksymalnym podświetleniu można się do woli gimnastykować, ale i tak nie uświadczy się na ekranie prawdziwej czerni – zamiast niej widać rozjaśnienia, odcienie szarości. Ta cecha R700 będzie dotkliwa przy oglądaniu filmów na wbudowanym wyświetlaczu.
 
Jako że to matryca matowa, kolory są gorzej nasycone w porównaniu choćby z jednocześnie testowanym Asusem UL20FT. Biel za to podobała nam się bardziej, choć była delikatnie zaniebieszczona (w Asusie kolor ten był wyraźnie zaczerwieniony).

Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N

Osiągi

Zastosowanie w testowanej Toshibie R700-14N procesora Core i7-620M świadczy, że producent podszedł do tego modelu bez kompromisów. Do września br. był to bowiem najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor Intela najnowszej generacji, a więc najmocniejszy nadający się do tak małego laptopa (i w ogóle laptopa, gdyż w komputerach przenośnych procesory czterordzeniowe słabo się sprawdzają).
 
Wysokie taktowanie podstawowe (2,66 GHz) jest w razie zapotrzebowania i możliwości (odbioru ciepła) zwiększane dzięki technologii Turbo Boost aż do 3,33 GHz (dla jednego rdzenia).
 
Core i7-620M cechuje się zatem identycznymi częstotliwościami taktowania co Core i5-580M, z tym że posiada 4 a nie 3 MB pamięci Smart Cache.
 
Pomimo wysokich temperatur przy pełnym obciążeniu nie występuje dławienie procesora (CPU throttling). Z maksymalnej wydajności procesora można korzystać na zasilaniu sieciowym lub z akumulatora.

Po załadowaniu się systemu operacyjnego możemy się przekonać, że aktywnych jest 85 procesów. Podczas użytkowania komputera często pojawiają się różnorakie powiadomienia, prośby o rejestrację oprogramowania - to typowe dla laptopa Toshiby obciążonego bagażem preinstalowanych aplikacji. Podczas procedury startowej przez kilka sekund możemy obserwować stopniowe wczytywanie się ikonek na pulpicie.
 
Toshiba nadal utrudnia swoim klientom uruchamianie Firefoxa; żeby móc normalnie korzystać z tej przeglądarki trzeba uruchomić ją w trybie awaryjnym oraz wyłączyć wszystkie dodatki.

 
 
3DMark 2001SE Standard
10632 pkt.
3DMark 03 Standard
4848 pkt.
3DMark 05 Standard
3367 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
1970 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3477
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6981
Cinebench R10 Shading 32Bit
1937
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4391 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8336 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
2012 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
1.86 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.22 Points
Pomoc
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 20.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 80.3 MB/s
przesył danych (średnio): 55.5 MB/s
czas dostępu: 30.3 ms
szybkość interfejsu: 110.8 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wpływ na otoczenie

Hałas

Toshiba chwali się stworzonym wspólnie z Intelem i wdrożonym w Portege R700 systemem Airflow Cooling Technology, który jest podobny do rozwiązań chłodzących silniki odrzutowe. Dzięki niemu właśnie możliwe było zastosowanie mocnego procesora Core i7. Podczas testów przekonaliśmy się, że ten laptop faktycznie ma coś wspólnego z lotnictwem - zdarza mu się hałasować niczym startujący samolot.

Buczy cały czas nawet w trybie oszczędnym (BIOS 1.40), bez obciążenia CPU. Kiedy ustaje to buczenie (przy restarcie, po wyłączeniu komputera), odczuwa się dużą ulgę.
 
Wentylator R700-14N zamienia się w istny helikopter po obciążeniu procesora choćby w 25%. Przy pełnym obciążeniu natężenie hałasu wzrasta do prawie 50 dB i wówczas szum powodowany przez wentylator jest poważnie uciążliwy.
 
Po dokonaniu zmiany BIOS-u (na wersję 1.60) sytuacja uległa poprawie o tyle, że laptop nie wył non stop, tylko z krótkimi przerwami (kiedy to stawał się zaledwie odrobinę cichszy). Tak czy inaczej w bezgłośnym otoczeniu emisja hałasu była mocno uciążliwa. 

Pozytywne jest to, że szum ten zagłusza piszczenie. To ostatnie jest całym odrębnym rozdziałem charakterystyki R700. Występuje ono praktycznie w każdej sytuacji. Słychać je wyraźnie, nawet kiedy laptop jest wyłączony i tylko podpięty do zasilania sieciowego. Nikłe piszczenie słychać również wtedy, gdy komputer stoi wyłączony z zamontowanym akumulatorem. Dopiero pozbawienie go baterii sprawia, że przestaje wydawać dźwięki wysokiej częstotliwości.

Hałas

luz
33.5 / 33.7 / 33.7 dB
HDD
34.3 dB
obciążenie
43 / 49.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
pod obciążeniem
pod obciążeniem
bez obciążenia
bez obciążenia

Ciepło

Choć wentylator Toshiby pracuje intensywnie, to temperatury obudowy i procesora wcale nie są niskie. 
 
Otóż bez podczas pracy bez obciążenia procesora (w trybie oszczędnym) już po godzinie testu we względnie niskiej temperaturze otoczenia (19,5°C) część spodu rozgrzała się do niekomfortowych 36-38°C. Przeważająca część powierzchni obudowy pozostała jednak zadowalająco chłodna – w przedniej części pulpitu roboczego zmierzyliśmy co najwyżej 30-32°C.
 
W teście symulującym poważne ale nie skrajne obciążenie (SPECviewperf, 1 h) odnotowaliśmy dużo wyższe wartości. W najcieplejszym miejscu górnej części platformy roboczej (okolica wyłącznika zasilania) było to 44,4°C, a na spodzie, przy wentylatorze – 47,3°C. Temperatura procesora doszła do 90°C.

Jeszcze wyższe wskazania przyniósł test ekstremalnie obciążający podzespoły (FurMark i Prime95, 1 h) przeprowadzony w temperaturze 21°C. W jego konsekwencji obszar przy wyłączniku rozgrzał się do 47,1°C, a w najgorętszym miejscu na spodzie zmierzyliśmy 49,5°C. W przebiegu tego testu procesor osiągnął temperaturę aż 99°C. Nie wystąpiło jednak zjawisko trwałego dławienia jego wydajności w celu obniżenia temperatury. 
 
Powyższe testy przeprowadzaliśmy z wpiętym akumulatorem. Sprawdziliśmy też jednak, jak zmienia się sytuacja po jego zdemontowaniu, kiedy to podstawa laptopa znajduje się bliżej podłoża. Teoretycznie pogorszona cyrkulacja powietrza powinna przełożyć się na jeszcze wyższe temperatury. Przeprowadzony ponownie test ekstremalny wykazał jednak niemal identyczne temperatury obudowy. Wzrosła natomiast temperatura procesora – w tej konfiguracji osiągnęła ona maksymalnie 101°C.
 
W trybie Eco, przy znikomym obciążeniu CPU (ograniczonego do 1197 MHz), temperatura procesora wynosiła około 40°C (przy instalowaniu aplikacji wzrastała do 45°C) przy temperaturze otoczenia 23°C.

w stresie
 47.1 °C41.4 °C33.3 °C 
 39.4 °C38.3 °C30.4 °C 
 34.4 °C35.5 °C31.8 °C 
maks. w ogóle: 47.1 °C
średnia: 36.8 °C
32.8 °C45.9 °C49.5 °C
32.6 °C40.8 °C47 °C
31.1 °C34.8 °C34.5 °C
maks. w ogóle: 49.5 °C
średnia: 38.8 °C
zasilacz  65.5 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(-) The maximum temperature on the upper side is 47.1 °C / 117 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(-) The bottom heats up to a maximum of 49.5 °C / 121 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.6 °C / 89 F, compared to the device average of 29.4 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.5 °C / 95.9 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-7.7 °C / -13.9 F).

Głośniki

Dwa miniaturowe głośniki za klawiaturą to tandetne piszczałki i Toshiba wypada w tym aspekcie nieciekawie w porównaniu z dźwiękiem, który oferują choćby małe laptopy HP. Przetworniki R700 grają płytko i nader cicho. Na standardowych ustawieniach, bez efektów dźwiękowych Realteka, brzmienie potrafi być paskudne, gdyż ledwo co słychać wokale. Poprawę przynosi wtedy włączenie opcji wyrównania głośności. Niemniej jednak nawet kiedy wokale są należycie eksponowane, słuchanie muzyki to żadna przyjemność. Do tego przy głośniejszych ustawieniach dają o sobie znać mocne rezonanse.

Wydajność akumulatora

Potężny akumulator 9-komorowy stanowi prawie 1/3 masy całkowitej Portege R700. Służy on laptopowi za podstawkę i odrobinę usprawnia obieg powietrza chłodzącego, ale przede wszystkim umożliwia długą pracę w odcięciu od zasilania zewnętrznego. To bardzo cenne w przypadku poręcznego komputera przenośnego, który na dodatek dysponuje matową matrycą.
 
Maksymalny czas pracy może nawet przekroczyć 10 h. Gdy nastawimy się na normalne (niezbyt intensywne) wykorzystywanie zasobów sprzętowych, można liczyć na dociągnięcie do 6 h nieprzerwanej pracy (w teście korzystania z internetu z włączonym WiFi i ustawionym oszczędnym planem zasilania uzyskaliśmy 5:45 h).

Poziomem krytycznym dla akumulatora jest 2% pojemności, a wyznaczona dla niego akcja to hibernacja.

Wydajność akumulatora
luz
10h 33min
sieć przez WLAN
5h 26min
DVD
5h 49min
obciążenie
2h 06min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 8 / 11 / 17 W
obciążenie midlight 50 / 53 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Modem 3G

W skład standardowego wyposażenia Portege R700-14N wchodzi moduł Ericsson F3607gw (modem 3G i odbiornik GPS w jednym).

Na papierze wygląda to świetnie i jaki by on nie był, i tak byśmy chwalili fakt jego zamontowania. Rzeczywistość już tak różowa nie jest. Sprzęt ten spisuje się mianowicie świetnie w warstwie oprogramowania, a niedomaga na poziomie warstwy sprzętowej. Chodzi o to, że uzyskiwany zasięg 3G/HSPA jest daleki od tego co zapewnia modem na USB (z dwoma wtyczkami). Tam, gdzie operator wspiera technologię GPRS/EDGE nie powinno być tego problemu i - wolne bo wolne - ale jednak połączenie będzie dostępne niemal zawsze.

Frustrujące było to, że modem zgłaszał brak możliwości zalogowania do sieci na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Nawet tam, gdzie konkurencyjne notebooki i netbooki łapały mocny sygnał. Wniosek z tego taki, że w R700 wbudowana antena uwalnia od zewnętrznego modemu, ale nie do końca sprawdzi się jako prawdziwie mobilne narzędzie pracy (3G w pociągu, autobusie czy samochodzie wymaga sprawnego nawiązywania połączenia i jego utrzymywania, na co tu nie można liczyć).

Korzystny jest fakt, że poza modemem 3G występuje tu także odbiornik sygnału GPS (ze wspomaganiem sieci komórkowej i bez niego). Jedno i drugie urządzenie można konfigurować w szerokim zakresie. Oprogramowanie Toshiby posiada bazę danych, w której znajdziemy wszystkich polskich operatorów sieci GSM.

Problemy może sprawić pierwsze połączenie z internetem. Raz skonfigurowany komputer działa już bez potrzeby zawracania sobie głowy czymkolwiek poza operacją umieszczenia karty SIM w czytniku schowanym we wnęce akumulatora.

Asus UL20FT a Toshiba Portégé R700

Podsumowanie

Portege R700-14N to bardzo dobry laptop... dopóki się go nie włączy. Z zewnątrz może uchodzić za wzór komputera przenośnego, gdyż posiada wykonaną z dobrych jakościowo materiałów, lekką, matową obudowę oraz matowy wyświetlacz z matową ramką. 
 
Także podzespoły mogą budzić uzasadniony entuzjazm, gdyż i7 to właściwie procesor do zastosowań profesjonalnych, brak niezależnej karty graficznej obiecuje znakomite czasy pracy na akumulatorze, a na dokładkę R700-14N posiada wbudowany modem 3G.
 
Kiedy laptop jest wyłączony, nie ma okazji do pracy na klawiaturze, a ta z pozoru wydaje się nie najgorsza. W praktyce jednak okazuje się, że jest to chybiony element wyposażenia, z uwagi na kilka różnych mankamentów. Niewygodna, mało ergonomiczna klawiatura to jedna z wad głównych R700.
 
Kiedy laptop zostanie uruchomiony, pojawia się drugi problem, tj. nieustanne buczenie wentylatora. Poważniejsze niż śladowe obciążenie procesora powoduje, że rozpędza się on drastycznie i hałasuje w sposób bardzo uciążliwy. To niestety cecha nie do przyjęcia, bo kto z własnej nieprzymuszonej woli chciałby pracować w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Hałas tłumi drażniące piszczenie cewek, ale żadna to pociecha – Toshiba R700-14N potrafi piszczeć, nawet kiedy jest wyłączona. 
 
Na koniec trzeba jednak uczciwie przyznać, że podobne problemy dotyczą wielu innych małych laptopów wyposażonych w któryś z wydajnych procesorów Intela najnowszej generacji. Do takich smukłych notebooków nadają się po prostu tylko jednostki niskonapięciowe. Tylko kto przekona o tym fanów maksymalizacji wydajności i zabiegających o ich względy producentów?

Aktualne ceny notebooków Toshiba Portégé R700

Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu sklepowi kuzniewski.pl.

Please share our article, every link counts!
.170
Toshiba Portégé R700-14N
z bliska: Toshiba Portégé R700-14N

Specyfikacja techniczna

Toshiba Portégé R700-14N
Procesor
Intel Core i7-620M 2 x 2.7 - 3.3 GHz, Arrandale
Pamięć
4096 MB 
, DDR3-1066, maks. 8 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, TOS5091, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM57 Express Chipset
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi HTS545050B9A300
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel 82577LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6200 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth jest, Ericsson F3607gw
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 26 x 316 x 227
Akumulator
litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
36 miesiące(y) gwarancji, BIOS: 1.40 (dodatkowe testy z 1.50 i 1.60), układ szyfrujący TPM
Waga
1.598 kg, zasilacz: 369 g
Cena
5900 PLN

 

Sprzęt dostarczył

kuzniewski.pl
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N
Toshiba Portégé R700-14N

Autorzy

Sylwester Cyba i Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja HP 630
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6200, 15.60", 2.462 kg
Recenzja Dell Vostro 1540
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 370M, 15.60", 2.405 kg
Recenzja Lenovo B560
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6100, 15.60", 2.339 kg
Recenzja Dell Latitude E5510
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i7 640M, 15.60", 2.63 kg
Recenzja HP ProBook 6450b
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 450M, 14.00", 2.407 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A530
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 430M, 15.60", 2.393 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad L412
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 450M, 14.00", 2.405 kg

Za

+leciutki
+matowa, wzmocniona obudowa
+matowa matryca
+bardzo długa praca na zasilaniu z akumulatora
+wyjątkowo wydajny procesor dwurdzeniowy
+wbudowany modem 3G z odbiornikiem GPS
 

Przeciw

-okropna klawiatura
-głośna (pod obciążeniem bardzo) praca
-wysokie (pod obciążeniem) temperatury CPU...
-...i (miejscami) obudowy
-wszechobecne piszczenie (nie ustaje po wyłączeniu)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Portégé R700-14N
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-23)