Notebookcheck Logo

Recenzja TerraMaster F4-424 Pro: Alder Lake-N i3-N300, 32 GB RAM, 4 dyski HDD i 2 SSD w NAS-ie

F4-424 to jeden z pierwszych NAS-ów (Network Attached Storage) z najnowszym SoC Intel Alder Lake-N, 32 GB pamięci RAM i wieloma interfejsami. W teście przyglądamy się wydajności, hałasowi i zużyciu energii nowego urządzenia.
Alder Lake Accessory NAS Storage

TerraMaster reklamuje F4-424 Pro jako wysokowydajny NAS dla firm. Oferuje on miejsce na cztery 3,5-calowe dyski twarde i dwa dyski SSD M.2 2280 PCIe. Niezbędną moc obliczeniową zapewnia nowoczesny SoC Intel Core i3-N300 Alder Lake-N z 8 rdzeniami, który wspomagany jest przez pokaźne 32 GB pamięci RAM DDR5 w trybie jednokanałowym. Dwa połączenia sieciowe 2,5 Gbit/s, które mogą być używane w trybie agregacji łączy z odpowiednim routerem, są zainstalowane w celu szybkiego dostępu do danych. TerraMaster podaje cenę detaliczną na poziomie 730 euro. W momencie testowania NAS nie jest jeszcze dostępny w Europie, podczas gdy poprzednik F4-423 jest dostępny za 336 euro w Amazon.

Specyfikacje techniczne

TerraMaster jest jednym z pierwszych NAS-ów wykorzystujących nowe procesory Alder Lake N. F4-424 Pro wyposażono w Core i3-N300, który oferuje 8 wydajnych rdzeni o maksymalnej częstotliwości 3,8 GHz. Procesor jest produkowany zgodnie z aktualnym procesem Intel 7 (10 nm) i oficjalnie obsługuje do 16 GB DDR5-4800, ale TerraMaster zainstalował nawet pojedynczy 32 GB DDR5-4800 w urządzeniu testowym. Pobór mocy jest określony przez Intela na 7 watów, a także skonfigurowany przez TerraMaster na 7 watów (PL1) i 25 watów (PL2, krótkotrwały boost).

Pamięć masowa

F4-424 Pro oferuje cztery ramki na 3,5-calowe i 2,5-calowe dyski twarde, które są łatwo dostępne od przodu i mogą być montowane bez śrub za pomocą listew zaciskowych. NAS posiada również miejsce na dwa dyski SSD M.2 NVMe w formacie 2280. Są one jednak dostępne tylko przez pokrywę za śrubami. Znajdziemy tam również pojedyncze gniazdo pamięci RAM, które w testowanym modelu było wyposażone w pamięć TerraMaster A-SRAMD5-32G DDR5 SO-DIMM o pojemności 32 GB. Dwa dyski SSD można również skonfigurować jako dysk główny lub w połączeniu z dyskami twardymi jako RAID, a nie tylko jako pamięć podręczną SSD.

Obudowa i łączność

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, TerraMaster nie wykorzystuje już aluminium do obudowy, ale zamiast tego tworzywo sztuczne. Co więcej, zastosowano tylko jeden duży wentylator. Porty są wymienione od góry do dołu: HDMI, USB-C, USB-A (oba 10 GBit/s), 2x 2,5 GbE LAN (z możliwością łączenia) oraz wtyczka beczkowa do zasilacza 12V.

Oprogramowanie - TOS 5.1

Dzięki 8 rdzeniom i 32 GB pamięci RAM, NAS może być również wykorzystywany do obsługi maszyn wirtualnych.
Dzięki 8 rdzeniom i 32 GB pamięci RAM, NAS może być również wykorzystywany do obsługi maszyn wirtualnych.

Podczas pierwszego uruchomienia TerraMaster pobiera z Internetu najnowszą wersję TOS 5.1 z Internetu i instaluje go na wybranym nośniku pamięci. Dostęp do systemu operacyjnego można następnie uzyskać przez sieć za pomocą przeglądarki internetowej. Niestety, wyjście HDMI nie jest używane i pokazuje tylko wyjście konsoli. Do BIOS-u można jednak wejść za pomocą klawisza ESC podczas uruchamiania komputera z monitorem HDMI i klawiaturą USB. Można tam znaleźć liczne opcje ustawień.

System zareagował płynnie w teście, ale nie może nadążyć za obecną wersją Synology pod względem funkcjonalności. Na przykład brakowało nam okna stanu podczas kopiowania danych. Ponadto system nie obsługuje obecnie menedżera pakietów (takiego jak yum lub apt) za pośrednictwem terminala. W związku z tym, aby zainstalować dodatkowe oprogramowanie, należy polegać na zintegrowanym sklepie z aplikacjami w interfejsie internetowym.

BIOS z AMI
BIOS z AMI
Liczne ustawienia sprzętowe w BIOS-ie
Liczne ustawienia sprzętowe w BIOS-ie
Niereklamowane, ale wspomniane w BIOS-ie - obsługa Thunderbolt
Niereklamowane, ale wspomniane w BIOS-ie - obsługa Thunderbolt
Procesor skonfigurowany na 7 - 25 W
Procesor skonfigurowany na 7 - 25 W
Wentylator pracował z prędkością 875 RPM i był praktycznie niesłyszalny przez dyski twarde
Wentylator pracował z prędkością 875 RPM i był praktycznie niesłyszalny przez dyski twarde
Wentylator można również regulować w biosie.
Wentylator można również regulować w biosie.

Stawki transferowe

Prędkości transferu zależą oczywiście od zainstalowanych dysków HDD i SSD, a także wybranego trybu pamięci masowej. Wyposażyliśmy nasze urządzenie testowe w dwa dyski WD NASware 3.0 WD40EFRX o pojemności 4 TB oraz dysk Intel SSD 760P 512 GB i przetestowaliśmy je w dwóch różnych trybach. Najpierw podłączyliśmy wszystkie trzy dyski do systemu TRAID z 4,5 TB przestrzeni dyskowej. Następnie określiliśmy dysk SSD jako dedykowany "Hyper Cache".

Nie zauważyliśmy różnicy w szybkości transmisji danych przy użyciu NAS Performance Tester 1.7 w obu trybach. Jako urządzenia końcowego użyliśmy Razer Blade 16 z 2023 roku z kartą sieciową Sonnet Solo 10G przez Thunderbolt. Przy obu konfiguracjach dysków, Performance Tester osiągnął maksymalne prędkości zapisu 210 MB/s i odczytu 296 MB/s przy rozmiarach testowych 100 i 400 MB. Jeśli porównają Państwo nasze wyniki z tymi uzyskanymi przez poprzednika na Computerbase, niższe prędkości zapisu są zauważalne, ale wykorzystaliśmy również tylko 2 dyski HDD i mały dysk SSD jako pamięć podręczną. Pod względem szybkości odczytu F4-424 Pro wychodzi na prowadzenie.

W teście praktycznym wykonaliśmy kopię zapasową 565 GB z MacBooka Pro 14 na NAS za pośrednictwem TimeMachine. Zajęło to 9 godzin i wymagało 371 GB przestrzeni dyskowej. Kopia zapasowa osiągnęła średnią prędkość 12 MB/s (lub 18 MB/s dla surowych danych).

Przetestowaliśmy port USB-C z dyskiem SSD Samsung T7 4 TB. Został on natychmiast rozpoznany i zapisywał dane na dyskach HDD ze średnią prędkością 250-300 MB/s.

Kopia zapasowa systemu Windows 11 z szybkością zapisu 300 MB/s na dyskach twardych.
Kopia zapasowa systemu Windows 11 z szybkością zapisu 300 MB/s na dyskach twardych.

Emisja hałasu

Pod względem głośności NAS wypadł w teście bardzo przyjemnie. Duży wentylator był aktywny i słyszalny tylko podczas uruchamiania, w przeciwnym razie dyski twarde określają podstawowy hałas. Z opisanymi 2 dyskami twardymi i dyskiem SSD zmierzyliśmy maksymalnie 45,4 dB (w tym wentylator podczas uruchamiania) i 33,7 dB w trybie bezczynności.

Głośność od 15cm, brak zakłócających częstotliwości, jedynie dyski twarde słyszalne na biegu jałowym.
Głośność od 15cm, brak zakłócających częstotliwości, jedynie dyski twarde słyszalne na biegu jałowym.

Zużycie energii

Niestety, NAS z procesorem Intela nie wypada dobrze pod względem zużycia energii. Po wyłączeniu zmierzyliśmy stosunkowo wysokie 0,9 - 1,5 wata. W trybie bezczynności mamy stosunkowo wysoką średnią 23,8 watów w dłuższym okresie. Podczas tworzenia kopii zapasowej systemu Windows wartość ta wzrosła jedynie do 25 watów - najwyraźniej dyski twarde nie są wysyłane do uśpienia w trybie standardowym. Nawiasem mówiąc, zewnętrzny zasilacz dostarczony przez EDACPOWER ELEC może dostarczyć maksymalnie 90 watów.

Jeśli porównają Państwo te dane z ekonomicznym mini-PC Alder-Lake-N, takim jak Asus ExpertCenter PN42mogą Państwo zobaczyć rzeczywiste możliwości procesora. Asus potrzebuje tylko 6 watów w stanie spoczynku i około 14 watów przy dużym obciążeniu. The Zotac Zbox Pico PI430AJktóry również wykorzystuje procesor i3-N300, potrzebuje 14,7 W w trybie bezczynności i 24 W pod obciążeniem, a zatem jest bliższy wartościom TerraMaster F4-424 Pro.

Werdykt

TerraMaster F4-424 Pro zaimponował w teście stabilną, szybką i cichą pracą. Wbudowany SoC Core i3-N300 z 32 GB pamięci RAM oferuje wystarczającą ilość miejsca na wymagające zadania i równoległą pracę w biurze z kilkoma użytkownikami. Aby móc wykorzystać potężny sprzęt NAS, TerraMaster oferuje liczne opcje tworzenia kopii zapasowych za pośrednictwem TOS, a także kilka aplikacji, takich jak VirtualBox, Docker, serwer WWW itp. Niestety, wbudowany port HDMI nie oferuje obecnie wielu opcji w TOS, ale jest idealny dla hobbystów, którzy chcą zainstalować własny system operacyjny. Z miejscem na cztery dyski HDD i dwa SSD, dwoma portami LAN 2,5 Gbit z agregacją łączy i USB-C, NAS oferuje wiele opcji. Hałas NAS-a i łatwość konserwacji były pozytywnymi aspektami. Wadą jest jednak stosunkowo wysokie zużycie energii; spodziewaliśmy się większej wydajności po nowym SoC Alder Lake.

TerraMaster F4-424 Pro nie jest jeszcze dostępny w sklepach, ale cena detaliczna została ustalona na stosunkowo wysokim poziomie 730 euro. Dla porównania, poprzednik (F4-423 z mniejszą ilością pamięci) został wprowadzony z ceną detaliczną 500 euro i jest obecnie dostępny za 336 euro na Amazon.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja TerraMaster F4-424 Pro: Alder Lake-N i3-N300, 32 GB RAM, 4 dyski HDD i 2 SSD w NAS-ie
Klaus Hinum, 2024-03-13 (Update: 2024-03-13)