Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude E6410

Latitude E6410 jest przedstawicielem średniej klasy laptopów Della dla biznesu, ale w porównaniu z modelami innych marek kwalifikuje się on raczej do elity. Szczególnie w przetestowanej konfiguracji, z szybkim, dwurdzeniowym procesorem Core i7 oraz dyskiem SSD.

Poprzednik modelu E6410, Latitude E6400, pozostawił po sobie dobre wrażenie. Aktualnie oferowana wersja jest bardzo podobna i wygląda na sprzęt wysokiej jakości.

Na pierwszy rzut oka obudowa się nie zmieniła. Producent skupił się na unowocześnieniu podzespołów – wykorzystano najnowszą platformę Intela. Testom został poddany egzemplarz przeznaczony na rynek brytyjski, a zatem różniący się odrobinę układem klawiszy od laptopów z klawiaturą QWERTY używaną w Polsce.

Obudowa

Niezależnie od konfiguracji E6410 będzie wyglądał tak samo – różnice mogą dotyczyć posiadania lub nie czytnika linii papilarnych oraz akumulatora różnej wielkości. Odziedziczona po poprzedniku obudowa ma te same mocne i słabe strony.  

Nieocenionym atutem jest niewątpliwie nienaganna solidność tej konstrukcji. Powierzchnie zewnętrzne są wykonane w całości z metalu, co decyduje o bardzo dobrych właściwościach dotykowych. Po zajrzeniu do wnętrza – co, nawiasem mówiąc, jest możliwe po odkręceniu jednej śrubki na spodzie (pokrywa serwisowa daje dostęp do wszystkich podzespołów) – okazuje się, że także części w środku są wykonane z materiałów wysokiej klasy, stopów metali. W swoich dokumentach producent mówi o "wytrzymałej obudowie Dell Tri-Metal".

E6410 przeszedł pomyślnie sprawdzian polegający na wywieraniu punktowego nacisku w różnych miejscach. Tylko niezwykle mocna presja może powodować nieznaczne odkształcanie się obudowy w niektórych miejscach.  

Bardzo dobrze wypada pod tym względem obudowa ekranu, która nie dopuszcza do zaburzeń w wyświetlanym obrazie w przypadku wystąpienia nacisku, choć jest szczupła (ma tylko 8 mm grubości). Trzeba też wspomnieć o budzących zaufanie zawiasach, które są wykonane z metalu i zawsze przytrzymują ekran w stabilnej pozycji, stawiając przy tym odpowiedni opór.

Parę słów o wzornictwie tego laptopa. Latitude E6410 ma się podobać odbiorcy za sprawą prostej, niekombinowanej formy i czarnego, matowego wystroju zewnętrznego. Niemniej jednak w stanie zamkniętym pewnym urozmaiceniem jest srebrne wykończenie, które imituje powierzchnię metalu. Miłe dla oka akcenty to także srebrne zawiasy i srebrno-szare wykończenie akumulatora. Inne opcje kolorystyczne dostępne poza wersją "Silver Back Cover", która była testowana, to niebieska lub czerwona pokrywa ekranu.   

Jedyną w zasadzie cechą tej konstrukcji, która nie spodobała się testującemu, były odgłosy towarzyszące manipulowaniu notebookiem. Poza nieco kolebiącym się akumulatorem wszystkie części są dobrze spasowane. Mimo to jednak, kiedy postawi się E6410 na twardej powierzchni, słychać jakby pobrzęki, pochodzące prawdopodobnie z klawiatury.  

Porównując E6410 z zeszłorocznym modelem E6400, pewnym zaskoczeniem jest obserwacja, że praktycznie nic nie zmieniło się w doborze portów wejścia/wyjścia. Rozstrzygnięcie czy to dobrze czy źle zależy już od wymagań konkretnego użytkownika.   

Zdaniem Notebookcheck ocena jest pozytywna głównie za sprawą rozmieszczenia złączy. Konstruktorzy zastosowali regułę, by do wyprowadzeń interfejsów wykorzystać po jednej trzeciej długości ścianek bocznych z tyłu oraz sam tył laptopa. Te gniazda, które są najczęściej stale zajęte (LAN, DisplayPort, gniazdo zasilania), znalazły się na ściance tylnej.  

Dell Latitude E6410 posiada kilka elementów typowych dla laptopa biznesowego. Jednym z nich jest gniazdo stacji dokującej na spodzie obudowy. Kompatybilne z nim są urządzenia dokujące z rodziny E (E-Legacy Extender, E-Port, E-Port Plus).

Rozszerzenie funkcji E6410 umożliwiają też czytnik kart pamięci (SD, MMC, SDHC, SDHS, miniSD, microSD), gniazdo PC Card lub ExpressCard 54 mm i kieszeń modułowa na prawej flance.  Napęd optyczny może być zastąpiony dodatkowym akumulatorem lub zaślepką w celu zmniejszenia wagi transportowanego komputera (Travel Lite Module). Złącze pod dysk (które pozwoliłoby na interesującą kombinację SSD/HDD) nie jest niestety dostępne.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, VGA, USB, eSATA, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
lewy bok: blokada Kensingtona, VGA, USB, eSATA, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
tył: modem (opcjonalnie), LAN, DisplayPort, gniazdo zasilania
tył: modem (opcjonalnie), LAN, DisplayPort, gniazdo zasilania
prawy bok: PCCard/ExpressCard, FireWire, kieszeń modułowa, gniazda audio, 2x USB
prawy bok: PCCard/ExpressCard, FireWire, kieszeń modułowa, gniazda audio, 2x USB

Osprzęt

Generalnie klawiatura w E6410 jest taka sama jak w modelu E6400. W egzemplarzu z klawiaturą QWERTY UK niektórym klawiszom przyporządkowano inne funkcje niż w wersji QWERTY USA. Inny jest też kształt niektórych płytek (przede wszystkim chodzi o gruby, dwupoziomowy enter). Na naszym rynku opcją dodatkową (kosztującą w lipcu 2010 257 zł netto) jest podświetlenie klawiatury, które przydaje się głównie po zmroku.   

Rozmiary klawiszy pozostały w pełni zadowalające. To miłe uczucie, kiedy można skorzystać z odpowiednio dużych klawiszy shift, alt i ctrl. Także strzałki są bardzo przyjemne. Zostały nieco odsunięte od reszty i mają rozmiary normalnych klawiszy.  

Płynne, bezbłędne pisanie na tej klawiaturze przychodzi bez trudu. Szczególnie podobał się wyraźny opór, idealnie długi skok i neutralne dla użytkownika tło dźwiękowe (nawet przy bardziej energicznym stukaniu).  

E6410 posiada dwa urządzenie służące jako namiastka myszy komputerowej. Są to wyróżniający się tabliczką o wybitnych właściwościach ślizgowych gładzik oraz manipulator Track Stick. Do obsługi tego drugiego nie trzeba odrywać dłoni od klawiatury, więc w niektórych aplikacjach ma on wyższość nad płytką dotykową.

Wspomniany manipulator nie do końca sprawdza się jednak w użytkowaniu. Palec ześlizguje się łatwo z powierzchni grzybka, co zmusza użytkownika do zmiany położenia rąk (której w założeniu chciałby uniknąć, o czym była mowa wyżej). Zastrzeżenia można mieć także do czułości i reakcji tego przyrządu.
 

klawiatura QWERTY UK
klawiatura QWERTY UK
gładzik i manipulator Track Stick
gładzik i manipulator Track Stick
Dell Latitude ON
Dell Latitude ON

Dell Latitude ON  
 
Podobnie jak niektóre laptopy innych marek (np. Asus) E6410 dysponuje swego rodzaju pomocniczym systemem operacyjnym. Latitude ON/Always ON to rozwiązanie, które ma umożliwiać szybki dostęp do określonych funkcji laptopa, które byłyby dostępne dla użytkownika po trwającej dużo dłużej operacji uruchomienia zasadniczego systemu operacyjnego. Wydaje się to sensowne dla wolno działających urządzeń, ale jak się sprawdza w przypadku konfiguracji tak mocnej jak E6410?

Pomiar czasu dał wynik około 20 s do pojawienia się menu logowania Dell Always ON. Kilka kolejnych sekund zabiera oczekiwanie na pojawienie się przestrzeni roboczej po wpisaniu hasła. Dla porównania w przypadku uruchamiania wyłączonego komputera mija nieco ponad 30 s, zanim system Windows osiągnie stan gotowości do pracy.  

Okazuje się więc, że przydatność ww. funkcji jest znikoma. Zaoszczędzony przez nią czas może być większy w przypadku wolniejszych konfiguracji, z dyskiem HDD. Kiedy na wyposażeniu laptopa jest dysk SSD, nie ma sensu używać funkcji Always ON, która jest ograniczona do prostych zastosowań jak poczta, internet, muzyka itp., kiedy można skorzystać z możliwości pełnowartościowego systemu operacyjnego.

Obraz

Dell nadal oferuje dwa warianty matrycy dla Latitude z ekranem 14”. Są to ekrany formatu 16:10 o natywnej rozdzielczości 1280x800 lub 1440x900 pikseli. Ekrany obu typów dysponują podświetleniem diodami LED i mają matową powierzchnię [w testowanym egzemplarzu i w modelach dostępnych w sprzedaży powierzchnia matrycy jest półmatowa, czyli częściowo refleksująca, a nie w pełni matowa - przyp. red.]. Dopłata to wariantu WXGA+ wynosi u producenta 300 zł netto (lipiec 2010). Nad wyborem matrycy lepiej się dobrze zastanowić, bo jej wymiana w dostarczonym laptopie jest kłopotliwa, a wariant WXGA+ daje sporo większy obszar roboczy (więcej miejsca do rozlokowania okien czy pasków narzędziowych).  

Właśnie matryca o podwyższonej rozdzielczości była na wyposażeniu testowanego egzemplarza. Jej producent to AU Optronics. Matryca ta wykazała się przede wszystkim bardzo dobrą jasnością maksymalną – jej najwyższa wartość sięgnęła 274 cd/m² na środku ekranu. Najniższa (poniżej) wyniosła 211 cd/m² i dlatego parametr rozświetlenia okazał się niezbyt imponujący (77%). Różnice w sile podświetlenia dla poszczególnych obszarów ekranu nie były widoczne podczas użytkowania laptopa.

Krytyce trzeba poddać parametr kontrastu, którego proporcja to tylko 161:1. Swoje piętno odcisnęła tutaj wysoka wartość czerni (1,7 cd/m²). Daje ona o sobie znać na ciemnych scenach, gdyż czerni bliżej do szarości niż głębokiego jak należy koloru.

232
cd/m²
231
cd/m²
248
cd/m²
245
cd/m²
274
cd/m²
258
cd/m²
251
cd/m²
211
cd/m²
246
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 274 cd/m² (Nits) średnia: 244 cd/m²
rozświetlenie: 77 %
na akumulatorze: 274 cd/m²
kontrast: 161:1 (czerń: 1.7 cd/m²)

Odwzorowanie barw to kluczowa cecha w przypadku użytkowego laptopa z wysokiej półki. Matryca WXGA+ Latitude E6410 wypadła na tym polu przeciętnie. Gamut okazał się podobny co ten, którym może się pochwalić MacBook z roku 2010. Duża różnica na niekorzyść ujawniła się z kolei przy porównaniu z bardzo dobrą matrycą Full HD modelu Latitude E6510. Osoby zajmujące się profesjonalnie obróbką zdjęć na pewno nie będą zadowolone z tego stanu rzeczy, ale do innych zastosowań ekran WXGA+ powinien być odpowiedni.

 

paleta barw matrycy Della Latitude E6410 (WXGA+)
paleta barw matrycy E6410 (WXGA+)
Latitude E6510 FHD (obszar bezbarwny) a Latitude E6410 WXGA+
E6510 FHD (obszar bezbarwny) a E6410 WXGA+
MacBook 2010 (obszar bezbarwny) a Latitude E6410 WXGA+
MacBook 2010 (obszar bezbarwny) a E6410 WXGA+
matryca nadaje się do pracy na świeżym powietrzu...
matryca nadaje się do pracy na świeżym powietrzu...
...niezależnie od tego czy laptop jest w miejscu ocienionym czy na słońcu
...niezależnie od tego czy laptop jest w miejscu ocienionym czy na słońcu

Istotną kwestią dla kompaktowego laptopa biznesowego jest także przydatność do pracy pod gołym niebem. Dzięki wysokiej jasności obrazu i matowej powierzchni omawiany model spełnia dwa najważniejsze kryteria predestynujące notebook do takiego celu. Praktyczny sprawdzian użytkowania w słońcu potwierdził tę ocenę - Latitude E6410 z matrycą WXGA+ oferuje w takich warunkach (zarówno w cieniu jak i przy bezpośredniej operacji słonecznej) nienaganny obraz, dzięki któremu możliwa jest komfortowa praca.
 

W płaszczyźnie horyzontalnej kąty widzenia są na tyle szerokie, by umożliwiać śledzenie treści wyświetlanych na ekranie 2-3 osobom siedzącym obok siebie. Z kolei przy poruszeniu ekranem w płaszczyźnie pionowej już niewielkie odchylenie od idealnej pozycji powoduje utrudniające korzystanie z komputera przekłamania kolorów i pogłębiający się spadek kontrastu. Zarówno na biurku jak i przy korzystaniu w warunkach zaimprowizowanych często trzeba będzie korygować pozycję wyświetlacza względem oczu.

kąty widzenia w Dell Latitude E6410

Osiągi

Latitude E6410 jest dostępny w wielu konfiguracjach (gotowych u partnerów Della a także możliwych do zestawienia w jego sklepie internetowym). Najwydajniejszym procesorem, jaki może otrzymać ten laptop, jest Core i7-620M z testowanego egzemplarza. Do wyboru są dwa układy graficzne, GMA HD zintegrowany z procesorem Intela oraz niezależny Nvidia Quadro NVS 3100M (odpowiednik GF G 210M/310M).

Dobrym probierzem możliwości karty graficznej jest np. test  OpenGL Shading aplikacji Cinebench R10. E6410 z GMA HD uzyskał w nim 2087 pkt. Gdyby posiadał na wyposażeniu kartę Quadro NVS 3100M osiągnąłby około 3500 pkt. (wynik ThinkPada T510 z tym układem), czyli o ponad 2/3 więcej.  

Różnica w 3DMarku05 jest jeszcze większa, ponad dwukrotna (NVS 3100M wygrywa stosunkiem ponad 7000 do 3356 pkt.).  

Atutem testowanego E6410 był jednak wysoko wydajny procesor. Dobrze wypadł on w teście renderowania jednowątkowego programu Cinebench, gdzie wykorzystał możliwość zwiększenia taktowania jednego rdzenia (dzięki Turbo Boost) do 3,33 GHz. Zawstydza w nim nawet procesory czterordzeniowe. Gorzej od nich wypada w teście wielowątkowym, ale różnica nie jest drastyczna.  

Wynik, jaki Latitude E6410 uzyskał w teście PCMark Vantage, należy do najleszych w historii testów Notebookcheck. Osiągnięcie na poziomie 9753 pkt. jest gorsze tylko od sprzętów dla graczy w rodzaju Alienware M17x i Clevo X8100.

Systeminfo
HDTune
DPC Latency Checker
3DMark 2001SE Standard
10934 pkt.
3DMark 03 Standard
4933 pkt.
3DMark 05 Standard
3356 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
9753 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3470
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7450
Cinebench R10 Shading 32Bit
2087
Pomoc
Samsung SSD 800 Series
przesył danych (minimum): 103 MB/s
przesył danych (maksimum): 129.1 MB/s
przesył danych (średnio): 120.6 MB/s
czas dostępu: 0.3 ms
szybkość interfejsu: 84.2 MB/s
obciążenie procesora: 10 %

Godny szczególnej uwagi jest fakt, że testowany E6410 posiadał dysk SSD Samsunga (PB22-J/PM800). Ten 2,5-calowy nośnik ma pojemność 256 GB.  

Zalety dysków SSD w stosunku do tradycyjnych HDD są już powszechnie znane. Na korzyść tych pierwszych przemawiają cicha praca, mniejszy pobór mocy, mniejsza emisja ciepła, dużo szybsze transfery i krótsze czasy dostępu oraz absolutna odporność na wstrząsy. Główną wadą tych rozwiązań pozostaje wysoka cena (w Polsce Dell życzy sobie za SSD 256 GB dopłaty w wysokości ponad 2,5 tys. zł netto względem najtańszego HDD).  

Testy referencyjne czarno na białym wykazują wyższość dysku SSD. Nośnik Samsunga osiąga przy odczycie ponad 200 MB/s, przy zapisie - 170 MB/s, a czas dostępu wynosi tylko 0,3 ms. Te zalety dają o sobie znać użytkownikowi nie tylko podczas kopiowania plików. Wszystkie czasy oczekiwania spowodowane odwołaniami do pamięci masowej, start systemu, uruchamianie programów, wyszukiwanie dokumentów są dużo krótsze niż w laptopie dysponującym tradycyjnym dyskiem talerzowym. Po przesiadce na SSD szybkość działania komputera wzrasta w subiektywnej ocenie użytkownika niepomiernie.

wyniki testów AS SSD Benchmark
wyniki testów AS SSD Benchmark
wyniki testów ATTO Disk Benchmark
wyniki testów ATTO Disk Benchmark
wyniki testów CrystalDiskMark 2.2
wyniki testów CrystalDiskMark 2.2

Wpływ na otoczenie

Hałas

Zastosowanie mocnych podzespołów odbija się zwykle negatywnie na kulturze pracy laptopa. Recenzent był zatem więcej niż zaskoczony zachowaniem E6410 z bardzo wydajnym procesorem Intela, gdyż laptop ten był przeważnie cichy w stanie spoczynku i przy lekkim obciążeniu aplikacjami biurowymi. Co jakiś czas wentylator zaczynał cicho (32,7 dB) szumieć, chodził przez kilka minut, po czym milkł na dłuższą chwilę.  Ciągłe użycie głównych podzespołów w ramach testu obciążeniowego skutkowało tym, że poziom hałasu rósł nieznacznie, do 35,5 dB. Przy odtwarzaniu DVD również było całkiem znośnie – laptop powodował szum o natężeniu 35,4 dB.

Hałas

luz
28.6 / 28.6 / 32.7 dB
HDD
28.6 dB
DVD
35.7 / 47.4 dB
obciążenie
34.6 / 35.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Koncepcja, by kosztem nieco cieplejszej obudowy ograniczyć hałas notebooka, jest sensowna, tyle że nie odnosi się do Latitude E6410. Po kilku godzinach testu w stanie spoczynku obudowa miała temperatury około 30°C na pulpicie roboczym i 32,5°C na spodzie (uśrednione wartości maksymalne).

Wartości kwalifikujące się jako odczuwalnie wysokie zmierzono dopiero w teście obciążeniowym. Najwyższe uzyskane temperatury to 42,7°C na spodzie obudowy i 38,1°C na środku klawiatury. W odczuciu użytkownika laptop jest wtedy poważnie ciepły, ale to sytuacja ekstremalna, która w praktyce może nawet się nie zdarzyć. 

Maksymalna temperatura procesora wyniosła 85°C i jako taka mieści się w granicach przyzwoitości.

w stresie
 36.3 °C35.8 °C36.1 °C 
 36.9 °C38.1 °C35.4 °C 
 30.2 °C34.6 °C33.8 °C 
maks. w ogóle: 38.1 °C
średnia: 35.2 °C
34.2 °C39.1 °C39.6 °C
36 °C42.7 °C37 °C
35.4 °C38.1 °C34.8 °C
maks. w ogóle: 42.7 °C
średnia: 37.4 °C
zasilacz  51.4 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.2 °C / 95 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.1 °C / 101 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.7 °C / 109 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.2 °C / 86 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.6 °C / 94.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-6.8 °C / -12.3 F).

Głośniki

W E6410 są zamontowane dwa głośniczki o mocy 1 W. Ich zaletą jest to, że zostały umieszczone po bokach klawiatury, dzięki czemu dźwięk jest kierowany prosto do uszu użytkownika.

Mając na uwadze rozmiary komputera i jego biznesowe przeznaczenie, można im wystawić pozytywną ocenę. Naturalnie przy odtwarzaniu muzyki spostrzega się rażący brak basów, ale dźwięk i maksymalna siła głosu są w porządku. Nadają się do prezentacji, odtwarzania DVD czy słuchania radia podczas pracy.

Wydajność akumulatora

W laptopach Della przebiegi na jednym ładowaniu akumulatora zależą tak od podzespołów jak i od pojemności zastosowanej baterii. Do Latitude E6410 przeznaczono kilka różnych. Można mianowicie wybrać doczepiane z tyłu akumulatory 3-komorowy (37 Wh), 6-komorowy (60 Wh), 9-komorowy (90 Wh) lub 9-komorowy o przedłużonej żywotności (81 Wh, objęty 3-letnią gwarancją). Poza tym na rynku amerykańskim są dostępne bateria, na której stawia się laptop ("extended battery slice", 88 Wh), oraz wchodząca na miejsce napędu optycznego do kieszeni modułowej (48 Wh).

Jeżeli zależy nam na możliwie długiej pracy bez konieczności podpinania zasilacza, najlepiej wybrać jako zasadniczy akumulator 9-komorowy, który ma o połowę (lub jedną trzecią) większą pojemność (a zatem o połowę dłuższe prebiegi) od baterii 6-komorowej w testowanym egzemplarzu.  

Maksymalny czas pracy uzyskany w teście czytelnika aplikacji BatteryEater wyniósł prawie 6,5 h. Niespełna 4,5 h (bardzo dobry czas) to z kolei rezultat testu korzystania z internetu (m.in. upływającego na przeglądaniu stron z animacjami flash oraz odtwarzaniu sporadycznie filmików) przy wykorzystaniu modułu WiFi, opcji oszczędzania energii i obniżonej nieco jasności obrazu.

Zawodem był test odtwarzania DVD przerwany po niespełna 2 h wskutek rozładowania akumulatora do określonego progu i przejścia systemu w stan wstrzymania.

Wydajność akumulatora
luz
5h 25min
sieć przez WLAN
4h 22min
DVD
1h 55min
obciążenie
1h 12min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.3 W
luzdarkmidlight 8.6 / 12.6 / 18 W
obciążenie midlight 44.8 / 53.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Dell Latitude E6410 nie zmienił się radykalnie względem poprzednika, modelu E6400. Mocne strony zostały zachowane a nawet wzmocnione. Nie poprawiono też niestety mankamentów, które można było zaobserwować w starszej konstrukcji.  

I tak plusem jest to, że Dell pozostał przy formacie matrycy 16:10, oferuje wariant o podwyższonej rozdzielczości i jest ona matowa. Jako że obraz jest jasny, można pracować pod chmurką, nie doświadczając przy tym dyskomfortu. Niestety, odwzorowanie kolorów nie pozwala na pracę z grafiką, głębia czerni jest marna, a zakres kątów widzenia - wąski.  

W testowanej konfiguracji zastosowano bardzo wydajny dwurdzeniowy procesor Intela (Core i7) oraz szybki dysk SSD Samsunga. O możliwościach tych podzespołów mówią nie tylko świetne wyniki w testach referencyjnych, ale też subiektywnie postrzegana szybkość działania komputera. Dobrego nastroju użytkownika nie psują ani nadmierny hałas, ani przesadne nagrzewanie się notebooka; wręcz przeciwnie – kultura pracy tak wyposażonego E6410 jest bardzo dobra.

Please share our article, every link counts!
Dell Latitude E6410
bohater testu: Dell Latitude E6410

Specyfikacja techniczna

Dell Latitude E6410
Procesor
Intel Core i7-620M 2 x 2.7 - 3.3 GHz, Arrandale
Pamięć
4 GB 
, DDR3 PC3-8500F, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
14.10 cali 16:9, 1440 x 900 pikseli, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM57 Express Chipset
Dysk twardy
Samsung SSD 800 Series, 256 GB 
, 2.5" 256 GB
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
1 PC Card, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, optional modem, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 6 w 1
Łączność
Intel 82577LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Dell Wireless 375 Bluetooth 3.0, opcjonalnie HSPA/GPS i WiMAX
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-U633F
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 31 x 335 x 238
Akumulator
60 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 11,1 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Camera
kamerka: 3 MP Webcam
Inne
36 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.24 kg, zasilacz: 420 g
Cena
2300 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: J. Simon Leitner
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP ProBook 6450b
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 450M
Recenzja Lenovo ThinkPad L412
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 450M
Recenzja HP EliteBook 8440p
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 520M
Recenzja HP ProBook 6440b
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 430M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja HP 630
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6200, 15.60", 2.462 kg
Recenzja Dell Vostro 1540
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 370M, 15.60", 2.405 kg
Recenzja Lenovo B560
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6100, 15.60", 2.339 kg

Za

+solidna, dobra jakościowo obudowa
+dobór złączy i ich rozmieszczenie
+różnorodność dostępnych zabezpieczeń i modułów komunikacyjnych
+matryca dobrze sprawdzająca się na dworze
+płynność pracy dzięki dyskowi SSD i szybkiemu procesorowi
+dobra kultura pracy
+niezłe przebiegi na akumulatorze
 

Przeciw

-słaby kontrast i wąskie kąty widzenia w pionie
-ograniczona wydajność w grafice 3D
-wysoka cena (niebotyczna dla testowanej konfiguracji)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude E6410
J. Simon Leitner (Update: 2020-01-25)