Notebookcheck Logo

Test Asus K52F

Asus K52F to jeden z kilku modeli z serii notebooków K52 z procesorami Arrandale. Ten akurat nie posiada niezależnej karty grafiki. Dzięki temu nie tylko jest najtańszy z tej grupy, ale też najmniej się grzeje i pracuje najdłużej zasilany z akumulatora. To notebook dla osób, mają potrzebę posiadania sprzętu z nowoczesnym procesorem, a dysponują niskim budżetem.

Asus K52F

Obudowa

##MANUFACTURER### K52F-SX065V

Chęć ograniczenia kosztów produkcji laptopów powoduje powielanie schematów wykończenia obudów, co ma odzwierciedlenie w wyglądzie notebooków tajwańskiego producenta, których stylistyka prezentuje się dość konserwatywnie. Połyskująca pokrywa ekranu przyozdobiona wzorem miniaturowych figur, które kontrastują na tle ciemnego lakieru, to dominujący element wystroju Asusa K52F. Logo producenta umieszczono w centralnej części klapy.

Pokrywę ekranu wyekspediowano maksymalnie na tył korpusu i usadowiono na dwóch niewielkich przegubach. W trakcie regulacji kąta nachylenia matrycy dostrzegalne są wyraźne naprężenia materiału, które przenoszą się na przednią część platformy roboczej. Unoszenie pokrywy ekranu przy użyciu jednej dłoni powoduje podrywanie przedniej części obudowy laptopa.

Spasowanie poszczególnych elementów korpusu oraz ich sztywność stoją na przyzwoitym poziomie. Delikatny niesmak wywołuje jedynie kiepskie wykończenie tworzywa na rogach platformy roboczej, gdzie pomimo fabrycznego zaokrąglenia krawędzi zastosowany materiał przywodzi na myśl nieoszlifowany plastik.

Pulpit roboczy, podobnie jak zewnętrzną część obudowy laptopa, utrzymano w ciemnej tonacji, co w połączeniu z jego matową powierzchnią wpływa efektywnie na podniesienie walorów użytkowych sprzętu. Nad górną krawędzią sekcji bloku numerycznego ulokowano przycisk startu oraz diodę kontrolą sygnalizującą przejście systemu w stan uśpienia.  

Asus K52F został wyposażony w podstawowe złącza umożliwiające sprawną komunikacją z urządzeniami peryferyjnymi. Do dyspozycji użytkownika oddano trzy porty USB, złącze VGA, czytnik kart oraz interfejs HDMI.

Z racji tego, iż matryca zachodzi za tylną część obudowy notebooka, złącza rozmieszczono po bokach platformy roboczej. Generalnie ulokowanie poszczególnych portów wypada poprawnie. Kątowa końcówka zasilania umieszczona w gnieździe w tylnej części prawej flanki obudowy zachowuje zadowalającą stabilność w trakcie poruszania kablem zasilania.

Na spodzie platformy roboczej mamy klapę serwisową, która zdecydowanie upraszcza proces serwisowania laptopa. Osadzony w gnieździe akumulator delikatnie chybocze się na boki w trakcie ucisku. Korpus laptopa oparto na gumowanych nóżkach, które nie zostały zintegrowane bezpośrednio z akumulatorem, dzięki czemu jego nieobecność w laptopie nie wpływa na stabilność całej platformy.

front: diody sygnalizacyjne
front: diody sygnalizacyjne
lewy bok: blokada Kensingtona, wylot wentylacji, VGA, HDMI, 2x USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: blokada Kensingtona, wylot wentylacji, VGA, HDMI, 2x USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
prawy bok: napęd optyczny, USB, czytnik kart, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny, USB, czytnik kart, LAN, gniazdo zasilania
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Asus K52F dysponuje klawiaturą wyspową, która cechuje się nowatorskim układem klawiszy z przyciskami wystającymi ponad płaszczyznę. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi znakami maskuje połyskująca tacka, która oprócz sporej elastyczności wykazuje tendencję do nadmiernego brudzenia.

Płytki o wymiarach 15x15 mm pokryto popielatym tworzywem, które niestety nie jest w pełni odporne na palcowanie. Zwiększone odstępy pomiędzy klawiszami ułatwiają wybieranie znaków. Z kolei użytkownicy przesiadający się na Asusa z większych komputerów z pewnością docenią sporą ilość miejsca na swobodne ułożenie nadgarstków.

Charakterystyka pracy klawiszy jest dość szczególna, gdyż płytki wykazują tendencję do nadmiernego chybotania. Układ klawiszy jest standardowy. Uwagę zwraca osadzenie klawisza prawej strzałki kierunkowej w sekcji bloku numerycznego, który znalazł zastosowanie w nieco pomniejszonej formie. W trakcie obsługi głośno zachowuje się klawisz „backspace”.

Korzystanie z kombinacji trzech różnych klawiszy naraz nie powoduje blokady klawiatury.

Tabliczkę dotykową ulokowano na lewo względem osi symetrii notebooka. Taflę gładzika wykończono tym samym typem materiału, co pozostałą część pulpitu roboczego. W dotyku powierzchnia urządzenia sprawia wrażenie lekko porowatej.

Gładzik firmy Elan cechuje się sporymi rozmiarami (87x52 mm). Drażniący problem stanowią natomiast „martwe” paski przewijania na obwodzeni tabliczki dotykowej, które w rezultacie ograniczają aktywną strefę gładzika. Co gorsza, granica przejścia pomiędzy obiema strefami nie jest wyczuwalna w trakcie przesuwania palca, co prowokuje niekontrolowane gubienie wskaźnika.

Za dolną krawędzią płytki dotykowej umieszczono belkę, która symuluję pracę przycisków myszy komputerowej. Ma ona wymiary 87x14 mm i jest z połyskującego tworzywa. Skupianie nacisku w centralnej części belki niweluje klik generowany podczas użytkowania klawisza.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

W Asusie K52F zastosowano matrycę AU Optronics o przekątnej ekranu 15,6''. Panoramiczny panel tajwańskiego producenta cechuje się nominalną rozdzielczością ekranu wynoszącą 1366x768 pikseli.

Wyświetlacz prezentuje się przeciętnie pod względem odwzorowania poszczególnych barw. Na zdecydowanej większości obrazków kolory wykazywały nadmierną intensywność, przez co sprawiały wrażenie nienaturalnych. Głębia czerni w najjaśniejszym fragmencie matrycy oscylowała w granicach 1,0 cd/m².

214.6
cd/m²
224.1
cd/m²
231.4
cd/m²
221.7
cd/m²
230.6
cd/m²
238.7
cd/m²
226.8
cd/m²
227.1
cd/m²
237.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 238.7 cd/m² (Nits) średnia: 228.1 cd/m²
rozświetlenie: 90 %
kontrast: 231:1 (czerń: 1 cd/m²)

Ziarnistość obrazu to główna skaza tego wyświetlacza, która znacząco wpływa na obniżenie komfortu użytkowania laptopa. Jest ona szczególnie dostrzegalna podczas pracy z tekstem, kiedy to na tle arkusza zauważalna jest delikatna mgiełka. Spoglądanie na ekran pod kątem dodatkowo wzmaga negatywny efekt.

Zakres kątów widzenia w obu płaszczyznach nie wychyla się ponad przeciętną przyjętą dla urządzeń tego segmentu. Patrzenie na ekran z boku potęguje odblaski tworzące się na błyszczącej powłoce panelu.

Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V

Osiągi

Jednostkę centralną testowanego Asusa K52F stanowi procesor Core i3-350M, który cechuje się nominalną częstotliwości taktowania rdzeni równą 2,26 GHz. Dwurdzeniowy Arrandale nie obsługuje technologii Turbo Boost, która została zarezerwowana dla wydajniejszych jednostek Core i5/i7. Układ Intela wykonano w procesie technologicznym 32 nm i wyposażono w 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Choć Core i3-350M jest przypisany do segmentu najwolniejszych procesorów nowej generacji, gwarantuje satysfakcjonujący zapas mocy obliczeniowej. Dlatego też mobilny Core i3 jest często spotykany w sprzętach multimedialnych wyposażanych w niezależne układy graficzne średniej klasy wydajnościowej.

W teście syntetycznym Cinebench R10 xCPU Core i3-350M prezentuje kilkuprocentową przewagę wydajności względem układu Core i3-330M, który dysponuje niższą częstotliwością taktowania (2,13 GHz). W porównaniu do procesora Core i5-520M (2,40 GHz + Turbo) różnica wydajności wynosi już średnio 14%.

Na płytce procesora zintegrowano także układ graficzny wykonany w procesie technologicznym 45 nm. Intel HD Graphics wyposażono w funkcję umożliwiającą dynamiczną zmianę częstotliwości rdzenia graficznego, która odbywa się w oparciu o analizę stopnia zajętości procesora oraz samego modułu graficznego (w przypadku procesorów Core i3 standardowa częstotliwość rdzenia grafiki wynosząca 500 MHz w razie zapotrzebowania może zostać podniesiona do wartości 667 MHz). Pod względem osiągów odświeżony chip graficzny Intela prezentuje przeszło 40% lepszą wydajnością od swojego poprzednika (X4500MHD).

Powierzchnię magazynującą zapewnia dysk twardy marki Hitachi o pojemności 320 GB. W przypadku testowanego egzemplarza mamy do czynienia z „ekologicznym” modelem HTS545032B9A300, który legitymuje się obniżonym zapotrzebowaniem na energię w stanie spoczynku. W trakcie wytężonej pracy urządzenie osiąga ciepłotę rzędu 40 stopni Celsjusza.

3DMark 03 Standard
4486 pkt.
3DMark 05 Standard
3064 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
1738 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2445
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5893
Cinebench R10 Shading 32Bit
1903
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3104 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
6839 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
1901 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
1.27 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.87 Points
Pomoc
320 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 37.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 78.3 MB/s
przesył danych (średnio): 61.3 MB/s
czas dostępu: 18 ms
szybkość interfejsu: 106 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

Wolfenstein

rozdzielczość 1280x720, Machine Performance na "Low"
min. 5, maks. 24, śr. 15 kl/s

Command & Conquer Red Alert 3

rozdzielczość 1280x720, tekstury na "Medium", cienie na "Low"
min. 28, maks. 32, śr. 30 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Laptopy tajwańskiego producenta z reguły wyróżniają się poprawnym schematem działania systemu chłodzenia. Nie inaczej jest w przypadku testowanego egzemplarza Asus K52F, który prezentuje zadowalającą kulturę pracy.

Na najniższym przełożeniu układ chłodzenia produkuje znikomy szmer mierzony w okolicach 33,8 dB, który towarzyszy użytkownikowi właściwie przez cały czas korzystania z laptopa. Intensywne surfowanie po sieci czy uaktywnienie kilku programów diagnostycznych prowokuje okresowe zwiększanie prędkości wiatraczka (do 2900 obr/min), którego łopatki w trakcie rozkręcania generują umiarkowany szum na poziomie 34,8 dB.

Długotrwałe podniesienie zajętości CPU wymusza dynamizację obrotów wentylatora, który podczas rozpędzania generuje hałas oscylujący w granicach 36,5 dB. Ustabilizowanie pracy wiatraczka (3100 obr/min) redukuje nasilenie szumu do wartości 36 dB.

Irytującą niedogodność stanowią natomiast popiskiwania dochodzące z wnętrza obudowy notebooka, które prawdopodobnie generowane są przez cewki odpowiedzialne za zasilanie procesora.

Hałas

luz
33.8 / 34.3 / 34.8 dB
HDD
33.4 dB
DVD
/ 44.9 dB
obciążenie
36 / 36.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Asus K52F nie wykazuje tendencji do nadmiernego nagrzewania. Podczas surfowania po sieci przy uaktywnionym trybie oszczędzania energii najcieplejszy fragment pulpitu roboczego osiąga maksymalnie 31,1°C, co należy uznać za bardzo dobre osiągnięcie.

Korpus laptopa nie nagrzewa się przesadnie nawet w trakcie długotrwałego wysiłku podzespołów notebooka. Podwyższoną temperaturę tworzywa można odczuć jedynie w okolicach górnej części tabliczki dotykowej, gdzie urządzenie wskazujące zarejestrowało 35,5°C.

Spód obudowy notebooka również utrzymuje umiarkowane temperatury, które pozwalają na komfortową pracę z laptopem umieszczonym na kolanach. Klapa serwisowa w centralnej części osiąga 33,5°C.

w stresie
 30.9 °C30.2 °C26.7 °C 
 33 °C33.1 °C28.4 °C 
 32.3 °C35.5 °C27 °C 
maks. w ogóle: 35.5 °C
średnia: 30.8 °C
26.2 °C31 °C35.5 °C
26.5 °C33.5 °C34.4 °C
27 °C32.4 °C32.6 °C
maks. w ogóle: 35.5 °C
średnia: 31 °C
zasilacz  48 °C | temperatura otoczenia 23 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.8 °C / 87 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.5 °C / 96 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.5 °C / 96 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.9 °C / 82 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.5 °C / 95.9 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-7.8 °C / -14 F).

Głośniki

Głośniczki ulokowano w przedniej części obudowy. Urządzenia grające prezentują całkiem zadowalającą moc maksymalną, która pozwala na swobodny odsłuch ulubionej stacji internetowej. Podkręcenie regulatora mocy nie powoduje większych zniekształceń odsłuchiwanego dźwięku. Specyficzne rozmieszczenie głośniczków negatywnie oddziałuje natomiast na wyrazistość tonów niskich, które sprawiają wrażenie wyraźnie przytłumionych.

Wydajność akumulatora

Asus K52F dysponuje 6-komorowym akumulatorem o pojemności fabrycznej 49 Wh. Pomimo standardowej pojemności notebook  ten gwarantuje dostateczne czasy pracy na zasilaniu bateryjnym, m.in. dzięki zastosowaniu ekologicznego dysku twardego marki Hitachi (który legitymuje się obniżonym zapotrzebowaniem na energię w stanie spoczynku).

W trakcie testu symulującego surfowanie po sieci przy rozświetleniu matrycy sięgającym 50% laptop działał 2,5 h. Z kolei oglądanie filmu przy użyciu wbudowanego napędu optycznego przy 75% jasności ekranu i wyłączonym module WLAN wyczerpało zasoby akumulatora po nieco ponad dwóch godzinach.

Wydajność akumulatora
luz
5h 9min
sieć przez WLAN
2h 26min
DVD
2h 04min
obciążenie
1h 06min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 10.8 / 13.5 / 28.3 W
obciążenie midlight 41.4 / 48.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus K52F to laptop budżetowy, który pomimo kilku felerów prezentuje satysfakcjonujący stosunek jakości do ceny. Niewygórowany koszt zakupu oraz dostateczna moc obliczeniowa (uzyskana dzięki zastosowaniu procesora serii Core i3) to bezsporne atuty, które przesądzają o popularności tej konstrukcji.

Urządzenie tajwańskiego producenta dysponuje wydajnym systemem chłodzenia, który gwarantuje poprawną kulturę pracy przy zachowaniu niskich temperatur platformy roboczej. Dostęp do wewnętrznych komponentów laptopa realizowany jest za pośrednictwem klapy serwisowej ulokowanej od spodu obudowy notebooka.

Chropowaty materiał, z którego wykonano powierzchnię pulpitu roboczego, cechuje się przyzwoitą sztywnością, co w połączeniu z matowym wykończeniem tworzywa w miejscu podparcia nadgarstków wpływa pozytywnie na podniesienie walorów użytkowych sprzętu. Na uwagę zasługuje również obszerna klawiatura, która pomimo elastyczności tacki maskującej stosunkowo dobrze spełnia swoją rolę.

Najgorszy element testowanego notebooka stanowi matryca produkcji AU Optronics, która razi ziarnistością obrazu oraz nazbyt wysoką jasnością ekranu wymuszającą korektę ustawień sterownika. Przeciętnie wypada również odwzorowanie poszczególnych barw, które sprawiają wrażenie przesyconych.

Popiskiwanie dochodzące z wnętrza obudowy laptopa, towarzyszące posiadaczowi przez cały czas użytkowania laptopa, to detal, do którego potencjalny nabywca zmuszony jest po prostu przywyknąć.

Aktualne ceny notebooka Asus K52F

Asus K52F
Asus K52F

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus K52F-SX065V
bohater testu: Asus K52F

Specyfikacja techniczna

Asus K52F-SX065V
Procesor
Intel Core i3-350M 2 x 2.3 GHz, Arrandale
Pamięć
4 GB 
, Hyundai Electronics DDR3-1333, 2x 2 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics B156XW02 V2, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi HTS545032B9A300
Karta dźwiękowa
Conexant Cx20585
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro
Łączność
JMicron PCI Express Gigabit Ethernet Adapter (10/100/1000MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/)
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7580S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 35.7 x 380 x 255
Akumulator
49 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Waga
2.62 kg
Cena
2299 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V
Asus K52F-SX065V

Autor

Twórcą niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Lenovo G560
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja HP 630
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6200
Recenzja Dell Vostro 1540
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 370M
Recenzja Lenovo B560
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Pentium P6100
Recenzja Dell Latitude E5510
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i7 640M
Recenzja Fujitsu LifeBook A530
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 430M
Recenzja Lenovo ThinkPad L512
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 450M

Za

+poprawna kultura pracy
+niska ciepłota platformy roboczej
+matowe wykończenie pulpitu roboczego
+obszerność klawiatury
+sztywność obudowy
 

Przeciw

-popiskiwanie cewek zasilających procesor
-ziarnistość matrycy
-niewygodna obsługa gładzika
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)