Notebookcheck Logo

Test tabletu internetowego Acer Iconia Tab A500

Iconia Tab A500 to jeden z tabletów internetowych, jakie wprowadził na rynek Acer. Posiada 10-calowy wyświetlacz o dość wysokiej rozdzielczości (1280x800), procesor Nvidia Tegra 250, 32 GB pamięci dyskowej i system operacyjny Android 3.0. Niniejszy artykuł pozwala się przekonać, czego można się spodziewać po tym sprzęcie.

Obudowa

niedokładne spasowanie elementów obudowy
niedokładne spasowanie elementów obudowy

Obudowa Iconii Tab A500 przypomina w wielu miejscach model W500. Chodzi o wzorowany na aluminiowy korpus z tyłu urządzenia, przypominające chromowane przyciski i szeroką ramkę ekranu. Obudowę cechuje bardzo dobra sztywność. Do jej wykonania użyto porządnej jakości materiałów, których wytrzymałość wydaje się iść w parze z ogólnie przyjętymi standardami. 

Zastrzeżenia można mieć natomiast do precyzji spasowania poszczególnych elementów. Choć niedbalstwo linii produkcyjnej wychodzi na jaw dopiero po przyjrzeniu się detalom, to krzywo dopasowane części obudowy z pewnością nie prezentują się najlepiej. iPad, dzięki swojej obudowie unibody oraz szklanej szybce, sprawia pod tym względem wrażenie produktu wytrzymalszego i ogólnie lepszego jakościowo.

Istotną zaletą omawianego tabletu w porównaniu do modelu W500 jest jego mniejsza masa. Iconia A500 waży 750 g, czyli jest o prawie 200 g lżejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że tablet Acera i tak jest cięższy od iPada 2. generacji, którego masa wynosi w zależności od wersji 601-613 g. Iconię można jednak trzymać swobodnie bez żadnej podpórki przez stosunkowo długi czas. Bardzo lekki (120 g) okazał się zasilacz, który został wyposażony w odłączaną wtyczkę sieciową.

Większość dostępnych interfejsów zainstalowano w ich wersjach mini. Wyjątek stanowi port USB 2.0, który ma standardowy format. W przypadku pozostałych opcji peryferyjnych zdecydowano się na port micro USB (używany do połączenia z komputerem), micro HDMI oraz czytnik kart MicroSD. Do zestawu dołączono jedynie kabel USB, natomiast w kabel HDMI należy się zaopatrzyć samemu.  Interfejsy zostały umieszczone na bocznych krawędziach i - za wyjątkiem zakrytego czytnika kart pamięci - są łatwo dostępne. Wspomniany czytnik będzie najprawdopodobniej wykorzystywany głównie jako stałe rozszerzenie pamięci, ponieważ częste przełączanie kart o mniejszej pojemności może okazać się niezbyt wygodne ze względu na jego fikuśną zaślepkę. Z tego samego powodu do kopiowana danych lepiej będzie użyć kabla lub pendrive'a USB. Za jego pomocą można bez problemu przesyłać zdjęcia, pliki wideo oraz muzykę. To samo tyczy się zresztą kopiowania plików po kablu z komputera PC czy zewnętrznego dysku twardego. Filmy można w dodatku odtwarzać bezpośrednio z pendrive'a. Jednoczesne wykorzystanie obu zamontowanych w tablecie portów USB jest jednak ograniczone, gdyż odległość między nimi wynosi tylko 3 mm. 

Na niekorzyść tabletów opartych na systemach Android oraz iOS w stosunku do urządzeń korzystających z Windows działa brak natywnego wsparcia dla dodatkowych urządzeń USB w postaci np. tunerów DVB-T, napędów DVD czy modemów pod USB. W ich przypadku bardzo często trzeba się zaopatrzyć w jedno z bardzo drogich rozwiązań (jak np. Equinux tizi DVB-T, specjalny punkt dostępowy WLAN dla iOS) lub po prostu z takich opcji zrezygnować. 

Niefajny jest długi czas reakcji (5 sekund) na naciśnięcie przycisku podczas włączania i wyłączania tabletu, do którego użytkownik normalnego komputera nie jest przyzwyczajony. Nie ma możliwości zmiany tego zachowania urządzenia.

dół: gniazdo dokowania
dół: gniazdo dokowania
lewy bok: wyłącznik, gniazdo słuchawkowe, micro HDMI (typu D)
lewy bok: wyłącznik, gniazdo słuchawkowe, micro HDMI (typu D)
góra: czytnik kart pamięci microSD, blokada orientacji obrazu, regulator natężenia dźwięku
góra: czytnik kart pamięci microSD, blokada orientacji obrazu, regulator natężenia dźwięku
prawy bok: reset, USB 2.0, micro USB, gniazdo zasilania
prawy bok: reset, USB 2.0, micro USB, gniazdo zasilania

Łączność

Do nawiązywania połączeń bezprzewodowych producent udostępnił moduły WLAN 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1+EDR. Dodatkowy moduł GPS umożliwia korzystanie z funkcji nawigacyjnych urządzenia. Iconia Tab A500 nie jest póki co oferowana w wariancie z wbudowanym modemem 3G, ale - podobnie jak w przypadku modelu W500 - ma to się zmienić.

Kamery

Omawiany tablet został wyposażony w dwie kamerki. Z przodu zamontowano kamerę o rozdzielczości 2 MP używaną głównie do rozmów wideo; z tyłu obudowy znalazł się natomiast aparat foto-wideo 5 MP z funkcją autofokusu oraz wbudowaną lampą błyskową.

Akcesoria

Producent przewidział raczej standardowe akcesoria przeznaczone do omawianego modelu tabletu. Pierwszym z nich jest stacja dokująca z pilotem zdalnego sterowania, która oprócz funkcji ładowania została też wyposażona w wyjście audio. Użytkownik może się ponadto zaopatrzyć w idealnie dopasowane etui ochronne z funkcją podstawki.

Urządzenia wejścia

klawiatura ekranowa QWERTZ
klawiatura QWERTZ

Ekran obsługujący dotyk wielopunktowy cechuje się dobrą reakcją i precyzyjnym działaniem. W przeciwieństwie do modelu Iconia Tab W500, korzystając z omawianego tabletu, nie można posługiwać się rysikiem. Interfejs systemu Android 3.0 jest jednak wygodny w obsłudze, a poszczególne aplikacje uruchamiają się szybko. Przy użyciu różnych motywów ekranu możliwe jest dowolne porządkowanie aplikacji. Ważniejsze funkcje, takie jak przybliżanie obrazu dwoma palcami lub podwójnym kliknięciem, działają doskonale. Tego samego nie można  powiedzieć o obracaniu zdjęć, które w przypadku tego akurat tabletu nie jest aktywne. Powierzchnia wyświetlacza oferuje dobry ślizg, ale jest bardzo refleksująca. Od czasu do czasu użytkownik powinien także sprawdzać, które aplikacje może już wyłączyć. Jest to o tyle warte zachodu, że zbyt duża liczba programów działających w tle wyraźnie wydłuża reakcję urządzenia na dotyk.

Klawiatura ekranowa jest w zasadzie dość spora i mniej więcej porównywalna z tą w iPadzie. Nie trzeba się też do niej zbyt długo przyzwyczajać, ponieważ obsługuje się ją w sposób intuicyjny i działa ona zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Można na niej pisać nawet dłuższe wiadomości, choć o komforcie uzyskiwanym na zwykłych klawiaturach w notebookach nie może być tutaj mowy. Zauważą to osoby piszące na co dzień dużo i często. 

Możliwe jest podłączenie do tabletu klawiatury zewnętrznej przez USB lub Bluetooth. Rozwiązanie takie przetestowano przy użyciu klawiatury USB firmy Microsoft, która zaczęła działać zaraz po jej podłączeniu. Zastąpiła ona klawiaturę ekranową, która pojawiała się wcześniej dla klikanych pól tekstowych.

Obraz

Od czasu pierwszych tabletów na systemie Android, które można było przetestować jeszcze w zeszłym roku, jakość wyświetlaczy montowanych w urządzeniach tego typu znacznie się poprawiła. Choć w dalszym ciągu ciężko jest znaleźć model z matową powierzchnią ekranu, to z pewnością warto pochwalić postępy poczynione w dziedzinie pozostałych parametrów.

Iconia Tab A500 z systemem Android została wyposażona w ekran przekątnej 10,1", takiej samej co w modelu W500. Ramka ekranu jest co prawda nieco mniejsza, ale również i w tym przypadku ekran posiada gładką i błyszczącą powierzchnię. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1280x800 pikseli (16:10). W porównaniu do iPada tablet Acera oferuje zatem więcej miejsca zarówno w pionie, jaki i w poziomie.

301
cd/m²
305
cd/m²
280
cd/m²
278
cd/m²
299
cd/m²
252
cd/m²
254
cd/m²
265
cd/m²
239
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 305 cd/m² (Nits) średnia: 274.8 cd/m²
rozświetlenie: 78 %
na akumulatorze: 299 cd/m²
kontrast: 1068:1 (czerń: 0.28 cd/m²)

Podświetlanie ekranu pozwoliło uzyskać maksymalnie 305 cd/m². Jest to mniej, niż we współczesnych tabletach konkurencji, ale sporo więcej w porównaniu do starszych modeli. Średnia wartość luminancji maksymalnej (dla całego ekranu) wyniosła natomiast 275 cd/m². Można powiedzieć, że jest to więcej, niż potrzeba do pracy w pomieszczeniu zamkniętym, i wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać refleksom występującymi na powierzchni wyświetlacza. Nierównomierne podświetlenie objawia się niższą jasnością w prawym dolnym rogu. Widać to jednak wyłącznie na monochromatycznych tłach, a w praktyce nie jest aż tak istotne.

Po wyjściu na dwór okazuje się, że wyświetlacz nie świeci już wystarczająco jasno, by móc zneutralizować refleksy. Użytkownik będzie więc musiał poszukać jakiegoś zacienionego miejsca i usadowić się w odpowiedniej pozycji, by ograniczyć odbijanie się w ekranie otoczenia. Tablet Acera nie jest jednak w tej kwestii odosobniony. Z podobnymi problemami muszą się bowiem borykać użytkownicy iPada i innych konkurencyjnych modeli. 

Wartość kontrastu przewyższa 1000:1. Ekran Iconii A500 oferuje tym samym bardzo soczyste kolory podczas oglądania zdjęć, filmów oraz w grach.

Zadziwiająco dobrze przedstawia się też zakres kątów widzenia. Obraz jest czytelny ze wszystkich pozycji - dokładnie tak, jak powinno to wyglądać w tablecie. Odchyleniom względem pozycji centralnej nie towarzyszy przesadna inwersja kolorów, a ewentualne zmiany barw oraz jasności są dostrzegalne jedynie w niewielkim stopniu.

kąty widzenia wyświetlacza tabletu Acer Iconia Tab A500
kąty widzenia wyświetlacza tabletu Acer Iconia Tab A500

Osiągi

W omawianym tablecie zastosowano wielordzeniowy procesor Nvidia Tegra 250. Oprócz dwóch głównych rdzeni na jego potencjał składają się też te dodatkowe, używane do zadań specjalnych. W skład tej jednostki wchodzi również wyspecjalizowany w obróbce obrazu, energooszczędny układ Nvidia GeForce (ULP). Pozostałe elementy specyfikacji technicznej Iconii Tab A500 obejmują 1 GB pamięci RAM DDR2 oraz 32 GB wewnętrznej pamięci typu flash. Dodatkowe 32 GB pojemności użytkownik może sobie zagwarantować, instalując kartę MicroSD.

Ocenę wydajności przeprowadzono przy użyciu testów SunSpider, Quadrant oraz GLBenchmark. Pozwoliło to ocenić wydajność przeglądarki internetowej, jednostki CPU, szybkość zainstalowanej pamięci, a także wydajność w grafice w 2D oraz 3D. Elementy testu GLBenchmark z wygładzaniem krawędzi (FSAA) nie zostały przeprowadzone, gdyż GeForce z Tegry 250 nie posiada takiej funkcji. Pod tym względem znacznie lepiej wypada PowerVT, z którego korzysta iPad.

Rezultat, który Iconia Tab A500 osiągnęła w teście SunSpider (1908 ms), okazał się najlepszy spośród wszystkich przetestowanych do tego momentu [niniejsza recenzja ukazała się w oryginale w maju 2011 roku - przyp. red.] tabletów z systemami Android oraz iOS. Wynik końcowy uzyskany w aplikacji Quadrant wyniósł z kolei 2087 pkt. i również okazał się najwyższy. W tym przypadku możliwe było jednak porównanie wyłącznie urządzeń działających w oparciu o system Google.

Wydajność graficzną 3D omawianego tabletu przetestowano przy użyciu aplikacji GLBenchmark 2.0. Oferuje ona zestaw różnych testów, z których wykorzystujemy pierwsze cztery (dwa z FSAA i dwa bez FSAA). Wyposażona w procesor Tegra 250 Iconia Tab A500 uzyskała w testach bez FSAA 10,8 i 26,1 kl/s. Tablet Acera wypadł więc znacznie gorzej od Toshiby Folio 100 oraz LG Optimus Speed. Można to wytłumaczyć wyraźnie większą rozdzielczością wyświetlacza, która w sposób negatywny wpływa na wydajność urządzenia wyposażonego w mniej więcej identyczne podzespoły.

schemat układu Tegra 2
schemat układu Tegra 2
GLBenchmark 2.0 Egypt
GLBenchmark 2.0 Egypt
test Quadrant
test Quadrant

Wideo

Iconia A500 nie dała rady odtworzyć filmu w jakości 1080p. Producent obiecuje, że problem ten zostanie naprawiony za pomocą aktualizacji oprogramowania. Zabawny jest wobec tego fakt, że Toshiba Folio 100 z podobną specyfikacją techniczną oraz starą wersją systemu Android 2.2 była w stanie odtwarzać tego typu pliki już w zeszłym roku. W każdym razie filmy w jakości 720p i w niższych rozdzielczościach działały idealnie. Ekran WXGA jest zresztą lepiej przystosowany do odtwarzania właśnie takich plików. Użytkownicy planujący wykorzystywać tablet do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości np. na telewizorze będą jednak musieli zainstalować stosowną aktualizację.

Samemu trzeba też zainstalować wtyczkę flash. Nie ma z tym jednak żadnych problemów, gdyż odpowiedni link prowadzący do Android market został umieszczony na pulpicie. Po zainstalowaniu wtyczki elementy flash wykorzystywane na stronach informacyjnych były wyświetlane w sposób płynny.

porównanie wyników testu Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników testu SunSpider(mniej=lepiej)
porównanie wyników testu SunSpider(mniej=lepiej)
porównanie wyników testów GLBenchmark 2.0 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów GLBenchmark 2.0 (więcej=lepiej)

Testy gier

Środowisko Android oferuje póki co jedynie kilka naprawdę dobrych gier. Największe hity, takie jak Real Racing HD, Galaxy on Fire 2 czy Dungeon 2 HD, które wykorzystują potencjał iPada, nie są jeszcze dostępne dla użytkowników urządzeń z Androidem. Co prawda na rynku pojawia się coraz więcej tytułów, ale dzieje się to zazwyczaj i tak kilka miesięcy po ich premierze na system iOS. W kategorii gier tworzonych specjalnie dla układu Tegra można jednak znaleźć chociażby Hero of Sparta oraz Need for Speed: Shift, których wersje testowe zostały zainstalowane na Iconii. Działały one bezbłędnie i płynnie.

Hero of Sparta (sekwencja początkowa)
Hero of Sparta (wstęp)
Hero of Sparta
Hero of Sparta
Need For Speed: Shift
Need For Speed: Shift

Hałas i ciepło

Brak aktywnego systemu chłodzenia wcale nie przeszkadza w tym, aby omawiany tablet pozostawał chłodny w zasadzie przez cały czas. Urządzenie jest przy tym bezgłośne. Tył obudowy może się nagrzać dopiero po dłuższym graniu w wymagające dla podzespołów gry. Nawet wtedy jednak tablet Acera nie robi się na tyle ciepły, by miało to przeszkadzać użytkownikowi. 

Głośniki

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń mobilnych, również i tutaj odtwarzaniu dźwięku towarzyszy zbyt duża koncentracja na wysokich częstotliwościach. W efekcie odczuwalny jest brak tonów średnich oraz basu. 

Wydajność akumulatora

Bateria w tablecie powinna teoretycznie wytrzymać ponad 10 godzin (10:42 h). Wynik ten dotyczy jednak scenariusza z podświetlaniem ekranu ustawionym na minimum oraz używania tabletu co najwyżej do czytania dokumentów tekstowych. W ramach testu czytelnika włączony był także moduł Wi-Fi, za pomocą którego utrzymywane było połączenie z internetem. Bez niego możliwe byłoby znaczące przedłużenie czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym.

Ustawienie lepszego podświetlania ekranu w tym samym teście co powyżej znacznie skróciło czas działania tabletu; energii w baterii wystarczyło na 5:32 h. Podczas testu odtwarzania filmu w jakości 720p z pamięci wewnętrznej Iconia A500 wymagała podłączenia do zasilania po upływie 4:35 h (wyłączone Wi-Fi, podświetlenie ekranu ustawione na maksimum). Z kolei wynik uzyskany pod pełnym obciążeniem (gry 3D) wyniósł 3:38 h (włączone wszystkie moduły łączności bezprzewodowej, maksymalne podświetlenie ekranu).

Podsumowanie

Acer Iconia Tab A500 to tablet porządnie skomponowany jako całość. Tyczy się to jego masy, użytych materiałów, wyglądu i oferowanych funkcji. Został on wyposażony w dobrą baterię, która w zależności od tego, w jaki sposób będziemy go używać, wystarczy na 3-6 godzin pracy lub zabawy. Iconia jest przy tym wygodna w obsłudze, a instalując dodatkowe aplikacje można ten komfort jeszcze polepszyć.

Bardzo udanym elementem jest wyświetlacz, który pomimo błyszczącej powierzchni oraz pewnych niedoskonałości w podświetlaniu oferuje wysoki kontrast obrazu i dobre kąty widzenia.

Iconia Tab A500 wraz z systemem Android 3.0 jest w stanie sprostać wielu zadaniom, ale pod wieloma względami wypada gorzej od iPada. Ewentualne braki można do pewnego stopnia usprawiedliwić większą liczbą dostępnych portów peryferyjnych lub po prostu nieco niższą ceną. Niezależnie jednak od tego, decyzja o zakupie danego urządzenia będzie uzależniona głównie od osobistych preferencji i wymagań użytkownika. W każdym razie Iconia A500 może stanowić realną opcję alternatywną dla produktu Apple.

Please share our article, every link counts!
z bliska: Acer Iconia Tab A500
z bliska: Acer Iconia Tab A500

Specyfikacja techniczna

Acer Iconia Tab A500
Procesor
Nvidia Tegra 2 (250) 2 x 1 GHz, T20 Harmony
Pamięć
1024 MB 
, DDR2, 1x 1 GB
Matryca
10.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, Multitouch, refleksująca: tak
Dysk twardy
32 GB SSD, 32 GB 
Złącza
2 USB 2.0, 1 HDMI, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, czytnik kart: microSD do 32 GB, GPS
Łączność
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1+EDR
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 13 x 260 x 177
Akumulator
24 Wh litowo-polimerowy, 3260 mAh
System operacyjny
Android 3.0
Camera
kamerka: 2 MPx + 5 MPx
Inne
mikrofibra, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
750 g, zasilacz: 120 g
Cena
500 PLN

 

Iconia A500 to przyzwoicie wyposażony tablet internetowy
Iconia A500 to przyzwoicie wyposażony tablet internetowy
aparat 5 MP z lampą błyskową i funkcją autofokus
aparat 5 MP z lampą błyskową i funkcją autofokus
dźwięk jest słabej jakości
dźwięk jest słabej jakości
frontowa kamerka została zamontowana z boku a nie centralnie
frontowa kamerka została zamontowana z boku a nie centralnie
trudno dostępny czytnik kart pamięci to mało praktyczne rozwiązanie
trudno dostępny czytnik kart pamięci to mało praktyczne rozwiązanie
inne przyciski działają jak należy, ale razi krzywe spasowanie części obudowy w ich obrębie
inne przyciski działają jak należy, ale razi krzywe spasowanie części obudowy w ich obrębie
po naciśnięciu wyłącznika trzeba czekać 5 s na reakcję
po naciśnięciu wyłącznika trzeba czekać 5 s na reakcję
wyjście micro HDMI oznacza konieczność posiadania kabla z odpowiednią końcówką
wyjście micro HDMI oznacza konieczność posiadania kabla z odpowiednią końcówką
odstęp między portami USB 2.0 i micro USB to tylko 3 mm
odstęp między portami USB 2.0 i micro USB to tylko 3 mm
gniazdo zasilania znajduje się w nieszczęśliwym miejscu (w górnej części prawego boku)
gniazdo zasilania znajduje się w nieszczęśliwym miejscu (w górnej części prawego boku)
rozdzielczość 1280x800 oznacza spory obszar roboczy
rozdzielczość 1280x800 oznacza spory obszar roboczy
elegancki rewers tabletu
elegancki rewers tabletu
Iconia A500 jest dość smukła i lżejsza od Iconii W700
Iconia A500 jest dość smukła i lżejsza od Iconii W700
mała, lekka ładowarka
mała, lekka ładowarka

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec i Tomasz Cyba

Podobne urządzenia

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Lenovo ThinkPad Tablet
GeForce ULP (Tegra 2)
Recenzja Motorola Xoom
GeForce ULP (Tegra 2)
Recenzja Viewsonic ViewPad 10s
GeForce ULP (Tegra 2)
Recenzja Toshiba Folio 100
GeForce ULP (Tegra 2)

Za

+cicha praca
+jasny wyświetlacz o wysokim kontraście
+dobra jakość obudowy
+HDMI
+port dokujący
+stosunkowo dobra wydajność baterii
 

Przeciw

-błyszcząca (refleksująca) powierzchnia ekranu
-zbyt mała odległość między portami USB
-gniazda typu micro wymagają specjalnych kabli
-utrudniony dostęp do czytnik kart MicroSD
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Iconia Tab A500
Tobias Winkler (Update: 2020-01-27)