Notebookcheck Logo

Qualcomm ujawnia oparte na Oryon Arm niestandardowe rdzenie CPU, które trafią do komputerów mobilnych w 2023 r

Pierwszy autorski procesor firmy Qualcomm oparty na architekturze Arm jest skierowany przede wszystkim do komputerów przenośnych. (Źródło obrazu: Qualcomm)
Pierwszy autorski procesor firmy Qualcomm oparty na architekturze Arm jest skierowany przede wszystkim do komputerów przenośnych. (Źródło obrazu: Qualcomm)
Rdzeń procesora Oryon będzie kompatybilny z platformą Snapdragon, więc powinien zasilić nadchodzące urządzenia Qualcomm z systemem Windows on Arm, ale technologia ta może być również skalowana dla smartfonów, urządzeń wspomaganych przez AI, VR/AR i urządzeń sieciowych.

Dzięki Przejęcie Nuviaqualcomm zasygnalizował, że ma poważne plany, aby wziąć rynek komputerów przenośnych szturmem i w końcu zaoferować oparte na Arm, zaprojektowane przez siebie procesory, które są lepsze od Apple's M modeli. W międzyczasie, Arm sam wkroczył z pozwem który obciążał Qualcomm o nadużywanie patentów i licencji, i wyglądało na to, że ambicje Qualcomm mogą zostać przedwcześnie przerwane. Jednak ta blokada nie wydaje się wpływać na Qualcomm, ponieważ firma niedawno powtórzyła swoje plany podczas Snapdragon Summit, podwajając się na premierze w 2023 roku, a nawet ujawniając, że niestandardowy rdzeń procesora ma być znany jako Oryon.

Pełna specyfikacja nadchodzącego procesora Oryon nie została jeszcze udostępniona przez Qualcomm, ale SoC, który zintegruje nowe rdzenie, ma podobno pochodzić z istniejącej platformy Snapdragon, która właśnie została zaktualizowana o Snapdragon 8 Gen 2 SoC. Qualcomm projektuje niestandardowe rdzenie CPU Oryon dla "niewiarygodnie potężnych i wydajnych urządzeń", w tym komputerów mobilnych z systemem Windows on Arm, smartfonów, cyfrowych kokpitów, asystentów kierowcy z obsługą AI, rozszerzonej rzeczywistości i infrastrukturalnych rozwiązań sieciowych.

Na początku tego miesiąca, specyfikacja nadchodzącego Procesor Qualcomm o nazwie kodowej "Hamoa" wypłynęła w sieci z klastrem CPU, który integruje osiem rdzeni wydajności i cztery rdzenie wydajności. Najwyraźniej jest on oparty na projekcie Nuvia Phoenix i może to być procesor Oryon firmy Qualcomm. Przeciek "Hamoa" wspomina również o konfiguracji pamięci i cache podobnej do Applem1 plus ulepszony rdzeń GPU.

Rynek komputerów przenośnych może być w zatłoczonych 2023-2024 przedziałach czasowych, jak Oryon Qualcomm będzie musiał konkurować nie tylko z zwykłymi podejrzanych Intel i AMD X86 lub Apple's przyszłych procesorów M, ale także z Kompanio opartym na Arm firmy MediaTek SoCs, a nawet SiFive's RISC-V laptop CPUs.

 

Kup laptop Lenovo ThinkPad X13s Gen 1 z procesorem Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 na Amazon

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2022 11 > Qualcomm ujawnia oparte na Oryon Arm niestandardowe rdzenie CPU, które trafią do komputerów mobilnych w 2023 r
Bogdan Solca, 2022-11-23 (Update: 2022-11-23)