Notebookcheck Logo

Procesor MediaTek ARM PC jest podobno opracowywany we współpracy z firmą NVIDIA z myślą o potencjalnej premierze w 2025 r

Dimensity 9300+ to najnowszy flagowy SoC od MediaTek. (Źródło: MediaTek)
Dimensity 9300+ to najnowszy flagowy SoC od MediaTek. (Źródło: MediaTek)
MediaTek może planować rzucić wyzwanie Snapdragonowi X Elite w dziedzinie komputerów z systemem Windows, ponieważ nowa plotka głosi, że firma współpracuje z firmą NVIDIA w zakresie procesora AI PC. Niestety, SoC może być kosztowny dla producentów OEM, potencjalnie sprawiając, że urządzenia konsumenckie zasilane przez ten układ będą drogie.
ARM Laptop / Notebook Leaks / Rumors

Wprowadzenie układów SoC Qualcomm Snapdragon X Elite wydaje się być początkiem nowej ery dla komputerów PC z systemem Windows. Producenci OEM z Microsoft do Dell mają w tym roku zaprezentować urządzenia wyposażone w układy Snapdragon X. Qualcomm nie jest jednak jedyną firmą walczącą o kawałek rynku PC.

Teraz okazuje się, że MediaTek, największy rywal Qualcomm w przestrzeni Android, również przygotowuje się do wydania własnych chipów opartych na architekturze ARM dla systemu Windows, opracowanych we współpracy z firmą NVIDIA. Informacje te docierają do nas dzięki uprzejmości United Daily News który twierdzi, że MediaTek i NVIDIA wspólnie opracowują procesor AI PC oparty na architekturze ARM.

SoC firmy MediaTek ma rzekomo wejść w fazę weryfikacji w 4. kwartale po zakończeniu projektowania w 3. kwartale 2024 roku. Firma najwyraźniej zatrudnia TSMC do produkcji procesora w procesie 3 nm, pasującym do Apple M4 SoC, który zadebiutował wewnątrz najnowszego iPada Pro(dostępny na Amazon).

Co ciekawe, partnerstwo MediaTek z NVIDIA może kosztować użytkowników sporo grosza, ponieważ każdy SoC ma kosztować nawet 300 USD. Na tę rzekomo wysoką cenę z pewnością ma wpływ decyzja MediaTek o wykorzystaniu 3 nm procesu technologicznego TSMC. TSMC podobno pobiera 20 000 USD za wafelco jest znacznie wyższą stawką niż w przypadku starszych węzłów procesowych. Na przykład, Tom's Hardware ujawnił w styczniu 2024 r., że cena wafli TSMC wzrosła średnio o 22% w ciągu jednego roku.

Wreszcie, United Daily News sugeruje, że MediaTek może ogłosić nowe procesory ARM AI PC w czerwcu. Ogłoszenie może nastąpić na targach Computex 2024, gdzie AMD ma zaprezentować procesory Procesory Zen 5.

Wiadomość o tym, że MediaTek wskoczy do komputerów konsumenckich, jest z pewnością mile widziana dla użytkowników, którzy chcieli mieć odpowiedniki Windows dla Apple M SoCs. Na szczęście nie będziemy musieli czekać zbyt długo, aby poznać plany MediaTek, jeśli firma ma jakieś, ponieważ czerwiec to tylko kilka tygodni.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > Procesor MediaTek ARM PC jest podobno opracowywany we współpracy z firmą NVIDIA z myślą o potencjalnej premierze w 2025 r
Fawad Murtaza, 2024-05-15 (Update: 2024-05-15)