Notebookcheck Logo

Premiera dwurdzeniwych procesorów Intel Haswell

Teaser
1 czerwca miała miejsce premiera czterordzeniowych procesorów Haswell, a trzy dni później Intel zaprezentował 16 modeli dwurdzeniowych. Są to procesory przeznaczone do normalnych laptopów, do ultrabooków i do tabletów.
Haswell Ultrabook

Sześć spośród nich to procesory do normalnych laptopów (seria M), osiem - procesory do ultrabooków (seria U), a dwa są zasadniczo przeznaczone do tabletów (seria Y). Poniżej przybliżono ich najważniejsze cechy, a w załączonych tabelach znajdują się ich skrócone dane techniczne.

Seria M

Po dokładniejszym przyjrzeniu się specyfikacjom procesorów dwurdzeniowych można stwierdzić, że nie ma znacznego wzrostu taktowania w porównaniu z procesorami Ivy Bridge. Wręcz przeciwnie - w wielu modelach taktowanie bazowe i maksymalne w trybie turbo zostało obniżone o 100 MHz. I tak w Core i7-4600M jest to 2,9 i 3,6 GHz, podczas gdy w Core i7-3540M mieliśmy 3,0 i 3,7 GHz. Tylko przy obciążeniu obu rdzeni częstotliwość taktowania jest identyczna (3,5 GHz). To samo tyczy się procesorów Core i5 oraz Core i3. Poza tym wartość TDP (maksymalna moc strat procesora) wzrosła z 35 do 37 W.

W procesorach z serii M nie zastosowano żadnego z najwydajniejszych układów grafiki przewidzianych do procesorów Haswell (GT3/GT3e), a słabszą wersję (GT2), o nazwie HD Graphics 4600.


Seria U

Ciekawsza jest gama procesorów do ultrabooków. TDP dla jednostek niskonapięciowych zostało obniżone z 17 do 15 W. W procesorach tych mamy też nowe stany zasilania S0ix, które to rozwiązanie powinno znacznie zmniejszyć zużycie energii w spoczynku. Wydajność CPU nie będzie imponująca, ale znacznej poprawie powinna ulec wydajność zintegrowanego układu grafiki. Niektóre dwurdzeniowe procesory Core i7 i Core i5 otrzymały bowiem HD Graphics 5000, czyli rozwiązanie z 40 jednostkami wykonawczymi (HD Graphics 4000 z procesorów Ivy Bridge miał ich 16). W innych modelach, w tym we wszystkich niskonapięciowych Core i3, znalazł się słabszy układ HD Graphics 4400 (z 20 jednostkami wykonawczymi).


Seria Y

Te procesory są przede wszystkim przeznaczone do tabletów. Mają one niższe TDP od jednostek z serii U (11,5 W). Odznaczają się jednak przy tym znacznie niższym taktowaniem. Układ grafiki to HD Graphics 4400 (w Core i5) lub HD Graphics 4200 (w Core i3).


Historia uczy, że skoro Intel pochwalił się już tymi procesorami, niedługo w sprzedaży pojawią się wyposażone w nie komputery. Poza tym możemy spodziewać się, że za jakiś czas dołączą do nich kolejne spokrewnione CPU; oferta nie będzie długo ograniczona do ww. jednostek. W tym roku Intel zamierza wypuścić prawie 60 procesorów Core 4. generacji przeznaczonych do laptopów. Dotychczas nie zaprezentowano chociażby zapowiedzianych nieoficjalnie procesorów niskonapięciowych o TDP w wysokości 28 W, z grafiką Iris Graphics 5100 (która posiada 40 jednostek wykonawczych).

Testy wydajnościowe poszczególnych dwurdzeniowych procesorów Intel Haswell będzie można znaleźć m.in. na poświęconych im podstronach naszego serwisu:

Seria M

Seria U

Seria Y

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2013 06 > Premiera dwurdzeniwych procesorów Intel Haswell
Tomasz Cyba, 2013-06- 4 (Update: 2013-06- 4)