Notebookcheck Logo

Praktyczna recenzja zewnętrznego dysku SSD Kingston XS1000: Podstawowy dysk, który zmieści się niemal wszędzie

Wystarczająco szybko. Ten niewielki dysk SSD firmy Kingston jest rzekomo w stanie zapewnić prędkość do 1000 MB/s przez USB, oferując tym samym doskonałą wydajność za niewielką cenę. W tej recenzji omówimy, ile z tego jest prawdą i czy urządzenie jest wystarczająco szybkie, aby można było na nim uruchamiać gry.
Accessory Storage
Recenzja Kingston XS1000/1000G
Recenzja Kingston XS1000/1000G

Kalifornijska firma Kingston znana jest ze swoich produktów pamięciowych. Firma zasłynęła przede wszystkim z pamięci RAM, ale produkuje również pamięci flash USB oraz wewnętrzne i zewnętrzne dyski SSD.

Kingston XS1000 jest skierowany do segmentu podstawowego. Mimo to jest w stanie w pełni wykorzystać prędkość USB 3.2 Gen 2 (wcześniej USB 3.1) w przeciwieństwie do niektórych swoich konkurentów. Z pewnością nie jest to bez znaczenia, ponieważ laptopy z niższej, a nawet średniej półki często w ogóle nie są wyposażone w szybsze złącza USB.

XS1000 może być zatem atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli laptopów do gier, których pamięć masowa jest na skraju zapełnienia przez ogromną bibliotekę gier. Dodanie 1 TB dodatkowej pamięci pozwala zainstalować 20 lub więcej dodatkowych gier.

Przegląd specyfikacji technicznych

Kingston XS1000
Typ zewnętrzny dysk SSD (3D NAND)
Wymiary 69 x 33 x 13 mm
Waga 28,8 g
Złącze USB-C (10 Gbit/s)
Dostępna pojemność 1 TB; 2 TB
Szybkość transferu danych
(sekwencyjna, podana przez producenta)
do 1 050 MB/s odczytu
do 1 000 MB/s zapisu
Akcesoria Kabel USB-C-USB-A (30 cm)
Kontroler SMI 2320
Okres gwarancji 5 lat
Numer artykułu SXS1000/1000G
SXS1000/2000G

Zawartość pudełka - XS1000 bez dodatków

Kingston XS1000 nie jest dostarczany z wieloma innymi elementami w opakowaniu. Zewnętrzny dysk SSD jest dostarczany w małym kartonowym pudełku, które na szczęście nie zawiera plastiku. W zestawie znajduje się również bardzo krótki i sztywny kabel do podłączenia portu USB-C na dysku SSD do portu USB-A. Dysk nie zawiera żadnego oprogramowania ani innych danych zaraz po wyjęciu z pudełka; jest całkowicie pusty i sformatowany w exFAT w momencie dostawy.

Mierzący nieco mniej niż 30 cm (11,8 cala) kabel powinien być wystarczająco długi do użytku z laptopem. Jeśli odpowiednie porty USB 3.2 Gen 2 są dostępne tylko z tyłu komputera, mały dysk SSD zwykle będzie zwisał z tyłu. Kingston nie dołączył żadnego adaptera ani drugiego kabla do portów USB-C.

Obudowa jest ładna i kompaktowa, częściowo dzięki zastosowaniu USB-C w urządzeniu. Jednak pokrywa w naszej jednostce testowej jest nieco mniejsza niż ochronna aluminiowa rama. Skutkuje to zauważalnymi krawędziami, które między innymi mają bardzo dużą tendencję do przyciągania kurzu i brudu.

XS1000 jest nieco zbyt gruby i ma 13 mm (0,51 cala). Zwłaszcza w torbie na laptopa, dysk SSD jest trudniejszy do schowania niż cieńsi konkurenci, na przykład o połowę cieńszy, ale ogólnie znacznie większy Samsung SSD T7.

Małe pudełko bez wielu dodatków i akcesoriów
Kabel o długości 30 cm tylko wtedy, gdy nie jesteś zbyt surowy.

Wydajność - stała prędkość, nawet z USB 3.0

W szczególności sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu są dość zbliżone do zakresu obiecanego przez firmę Kingston. Na kompatybilnym porcie USB 3.2 Gen 2 zmierzyliśmy prędkość odczytu 980 MB/s i prędkość zapisu 900 MB/s przy użyciu AS SSD. Nie jest to nawet o 10% mniej niż deklaruje producent. Być może bylibyśmy w stanie osiągnąć lepsze wartości przy użyciu innego sprzętu i innego narzędzia testowego, ale uzyskane przez nas wyniki są całkowicie w porządku.

Znacznie bardziej interesujące i znaczące są prędkości, z jakimi urządzenie przesyła duże ilości danych. H2testw to narzędzie, które może skutecznie symulować taki scenariusz. XS1000 potrzebował dokładnie 6:00 minut na zapisanie 100 GB danych testowych, co przekłada się na dokładnie 278 MB/s. Wskazuje to, że plik tej wielkości można przenieść w takim czasie. Udało nam się nawet uzyskać prędkość 149 MB/s podczas zapisu na całym dysku. Proces odczytu i weryfikacji również przebiegał konsekwentnie z prędkością ponad 700 MB/s.

Chociaż XS1000 nie zdobędzie żadnych nagród z tymi wynikami, nadal pozostaje solidną ofertą średniej klasy. Tańsze zewnętrzne dyski SSD (zwłaszcza te, które obsługują tylko USB 3.0) dość często nie zbliżają się nawet do 100 MB/s podczas realistycznych procesów zapisu. Droższy PNY Elite X-Proktóry również recenzowaliśmy, może osiągnąć około dwukrotnie wyższą prędkość zapisu niż Kingston XS1000.

AS SSD na USB 3.2 Gen2 (10 Gbit/s)
AS SSD na USB 3.2 Gen2 (10 Gbit/s)
AS SSD na USB 3.2 Gen1 (5 Gbit/s)
AS SSD na USB 3.2 Gen1 (5 Gbit/s)
AS SSD na USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbit/s)
AS SSD na USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbit/s)
h2testw z 100 GB
h2testw z 100 GB
h2testw z pełnym skanowaniem dysku
h2testw z pełnym skanowaniem dysku
 

Test w grach - XS1000 nie okazuje słabości

Użyliśmy Shadow of the Tomb Raider, aby sprawdzić, czy gry mogą działać na dysku SSD. Gra nadal jest na tyle wymagająca, że nowoczesny notebook do gier z przeciętnym sprzętem może się spocić. Dla każdego scenariusza przeprowadzono dwa testy: jeden na najniższych ustawieniach, a drugi z włączonymi wszystkimi dostępnymi detalami i dodatkami.

Nie było różnicy, czy gra korzystała z wewnętrznego dysku SSD PCIe 4.0 o maksymalnej szybkości transferu 4500 MB/s, czy z dysku Kingston XS1000 podłączonego do przestarzałego portu USB 3.0 o szybkości 500 MB/s. Wbudowany benchmark konsekwentnie dawał nam dokładnie takie same wyniki. Wydajność była nawet o 1 FPS wyższa w przypadku USB 3.0, ale zdecydowanie mieści się to w normalnym zakresie zmienności.


Wynik ten nie jest zaskakujący, ponieważ wydajność odczytu i zapisu XS1000 jest porównywalna do wysokiej klasy dysków SATA SSD. Ogólnie rzecz biorąc, ten typ dysku jest wystarczająco dobry do uruchamiania nowoczesnych gier bez zauważalnych lub mierzalnych ograniczeń. Choć jest to mało prawdopodobne, oczywiście nie możemy całkowicie wykluczyć, że kilka konkretnych gier o specjalnych wymaganiach może ucierpieć z powodu bardzo niewielkich spadków wydajności.

Shadow of the Tomb Raider (najniższe detale, USB 3.2 Gen2)
Shadow of the Tomb Raider (najniższe detale, USB 3.2 Gen2)
Shadow of the Tomb Raider (maks. szczegóły, USB 3.2 Gen2)
Shadow of the Tomb Raider (maks. szczegóły, USB 3.2 Gen2)
Shadow of the Tomb Raider (najniższe detale, USB 3.0)
Shadow of the Tomb Raider (najniższe detale, USB 3.0)
Shadow of the Tomb Raider (maks. szczegóły, USB 3.0)
Shadow of the Tomb Raider (maks. szczegóły, USB 3.0)
Shadow of the Tomb Raider (najniższe detale, wewnętrzny dysk SSD PCIe 4.0)
Shadow of the Tomb Raider (najniższe detale, wewnętrzny dysk SSD PCIe 4.0)
Shadow of the Tomb Raider (maksymalne detale, wewnętrzny dysk SSD PCIe 4.0)
Shadow of the Tomb Raider (maksymalne detale, wewnętrzny dysk SSD PCIe 4.0)

Pros

+ świetna wydajność nawet podczas długich testów
+solidna aluminiowa obudowa
+stosunkowo przystępna cenaKons

- nie zawiera adaptera USB-C
-obudowa jest dość gruba

Werdykt - Kompaktowy dysk SSD na każdą sytuację

Kingston XS1000 został dostarczony przez firmę Kingston Europe
Kingston XS1000 został dostarczony przez firmę Kingston Europe

Zewnętrzny dysk SSD Kingston XS1000 znalazł pragmatyczny środek. Dysk nie stara się być szybszy niż USB 3.2 Gen 2, ale raczej zadowala się maksymalną prędkością 1000 MB/s, którą był bliski osiągnięcia w naszej recenzji. XS1000 uzyskał również solidne (choć nie spektakularne) wyniki podczas naszego długotrwałego testu.

Chociaż nie jest najszybszy, XS1000 ma wystarczającą wydajność odczytu i zapisu, aby umożliwić uruchamianie najnowszych gier.

To w porządku, biorąc pod uwagę, że wiele notebooków biurowych i niedrogich laptopów do gier nie jest nawet wyposażonych w szybsze porty USB. Nasze testy wydajności w grach pokazują również, że nie ma to wpływu na liczbę klatek na sekundę podczas uruchamiania gier z dysku zewnętrznego. Kingston XS1000 to fantastyczna opcja, jeśli chcesz rozszerzyć swoją lokalną bibliotekę gier bez wydawania mnóstwa pieniędzy.

Jedną z wad produktu jest to, że jego obudowa jest nieco zbyt gruba jak na nasz gust. Może być również konieczne dokupienie oddzielnego kabla USB-C do C, aby korzystać z dysku SSD z niektórymi laptopami.

Cena i dostępność

Kingston XS1000/1000G jest dostępny w sklepach takich jak Amazon (€67/US$66/£66) i Notebooksbilliger. Jeśli potrzebujesz większej pojemności, Kingston XS1000/2000G może być również dostępny za około 40 € więcej.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Praktyczna recenzja zewnętrznego dysku SSD Kingston XS1000: Podstawowy dysk, który zmieści się niemal wszędzie
Mario Petzold, 2023-09- 2 (Update: 2023-09- 2)