Notebookcheck Logo

Praktyczna recenzja Anker Prime 20 000 mAh: Duży, wydajny power bank z przydatnym wyświetlaczem

Co robi power bank podczas ładowania? Jest to szczególnie ważne, gdy mają Państwo przenośną baterię o budżecie mocy 200 watów. Anker pokazuje, jak sprytnie zaprezentować te informacje na wyświetlaczu. To powiedziawszy, Prime ma problem, który często widzieliśmy w innych produktach Anker.
Accessory Gadget
Power bank Anker Prime 20 000 mAh. (Zdjęcie: Anker)
Power bank Anker Prime 20 000 mAh. (Zdjęcie: Anker)

Wraz z modelem Prime, firma Anker wprowadziła na rynek gamę power banków z praktycznym wyświetlaczem i wysoką wydajnością. Producent oferuje kilka power banków tego samego typu. Dla przykładu, dostępny jest model Prime 20,000 mAh (72 Wh), którego dotyczy niniejsza recenzja, a także nieco mniej pojemny Prime 12,000 mAh (43 Wh), wprowadzony na rynek około listopada 2023 roku.

Ten ostatni jest nie tylko mniejszy i lżejszy, ale także ma tylko dwa (zamiast trzech) porty USB i maksymalny budżet mocy 130 watów. Dla porównania, mocniejszy model o pojemności 20 000 mAh ma trzy porty USB i wystarczającą wydajność, aby ładować dwa laptopy jednocześnie dzięki łącznej mocy 200 watów. Istnieje również wariant o mocy 27 650 W, który obsługuje sterowanie aplikacjami, a tym samym oferuje coś nieco innego. Anker ma również inny power bank z wyświetlaczem (24 000 mAh), który podąża za innym językiem projektowania i konwencją nazewnictwa, a mimo to należy do tej samej kategorii co seria Prime. Linia produktów jest nieco zagmatwana jako całość.

Niektóre z power banków Prime są również kompatybilne z tak zwaną bazą ładującą, której od tygodni nie ma w magazynie na Amazon Germany (, ale w magazynie na Amazon US). Ma ona na celu ułatwienie procesu ładowania, pozwalając użytkownikom po prostu umieścić power bank Prime na podstawie, aby go naładować. Jednak bazę ładującą można znaleźć tylko w kilku miejscach, nawet na oficjalnej stronie internetowej. Prawdopodobnie wynika to z ograniczonej dostępności produktu, o której wspomniano na stronie bazy: klienci, którzy złożyli zamówienie w sierpniu 2023 r., muszą poczekać do końca lutego 2024 r. na wysyłkę swojego produktu.

Brak w magazynie do odwołania: baza ładująca. (Zdjęcie: Anker)
Brak w magazynie do odwołania: baza ładująca. (Zdjęcie: Anker)

Stacja dokująca nie jest jednak niezbędna. Udało nam się naładować power bank bez żadnych problemów przez USB-C. Dwa z trzech portów to złącza typu C. To od Państwa zależy, z którego z nich skorzystają. Jedną z wygodnych funkcji jest to, że power bank obsługuje ładowanie passthrough, co oznacza, że dwa porty USB pozostają użyteczne, gdy power bank jest ładowany. Można użyć jednego portu typu A i jednego typu C do zasilania innych urządzeń podczas ładowania power banku. Porty są umieszczone tak daleko od siebie, że nawet większe wtyczki nie powinny mieć problemu z dopasowaniem.

Podczas korzystania z portu typu A należy zachować ostrożność. Jeśli chcą Państwo na przykład naładować smartwatch, trzeba wyraźnie włączyć tryb ładowania podtrzymującego dla urządzeń o niskim poborze mocy. Aby to zrobić, wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk z boku. Na ekranie pojawi się turkusowo-niebieska kropka informująca, że power bank jest gotowy do pracy z urządzeniami o bardzo niskim poborze mocy.

Power bank z systemem operacyjnym

Podobno pomaga to zminimalizować samorozładowanie. Power bank Anker Prime ma nawet mały system operacyjny, który pozwala modyfikować różne ustawienia. Obsługa jednym przyciskiem z odmierzaniem czasu spisuje się przyzwoicie. Jednokrotne naciśnięcie przycisku spowoduje uruchomienie power banku. Ale proszę się nie martwić: mimo że proces rozruchu będzie widoczny na wyświetlaczu, nie ma on praktycznie żadnego wpływu na zachowanie podczas ładowania. Podłączenie urządzenia również szybko wybudza przenośną baterię.

Wielokrotne naciskanie przycisku powoduje cykliczne przełączanie różnych stron. Najważniejszą z nich jest z pewnością strona stanu. Wyraźnie pokazuje pozostały poziom naładowania baterii w procentach, używane porty USB, a także moc wejściową i wyjściową. Znajduje się tam również szacowany czas pełnego naładowania lub rozładowania baterii.

Praktyczny wskaźnik stanu: Na zdjęciu ładowane są dwa notebooki i smartfon. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Praktyczny wskaźnik stanu: Na zdjęciu ładowane są dwa notebooki i smartfon. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Istnieje również druga strona zawierająca informacje o baterii, takie jak liczba cykli ładowania i stan baterii. Nasz egzemplarz testowy miał 13 cykli ładowania i 95% oryginalnej pojemności. Uważamy jednak, że sposób, w jaki urządzenie oblicza te liczby, jest dziwny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że utrata 5% w ciągu 3,5 miesiąca sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby bateria miała tak mało cykli. Chociaż częściowe ładowanie i rozładowywanie nie zawsze liczą się do cyklu, najwyraźniej nadal mogą uszkodzić baterię. Podczas naszego czasu z power bankiem nie zawsze rozładowywaliśmy i ładowaliśmy go całkowicie, co powinno wyjaśniać niską liczbę cykli ładowania i utratę pojemności.

Uważamy, że dotychczasowa utrata pojemności jest akceptowalna i mieści się w oczekiwanym zakresie. Na przykład, jest to coś, co widzieliśmy w kilku laptopach i smartfonach, które szybko zgłaszają spadek pojemności w systemie operacyjnym.

Informacje o baterii. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Informacje o baterii. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Ten poziom przejrzystości ze strony firmy Anker jest godny pochwały, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że użytkownicy nie mają absolutnie żadnego pojęcia, co dzieje się z baterią. Niestety, jeśli bateria kiedykolwiek ulegnie awarii, będą Państwo potrzebować obejścia. Cztery ogniwa o pojemności 5000 mAh nie zostały oficjalnie zaprojektowane do wymiany; na urządzeniu nie ma również widocznych śrub.

Trzecia strona pozwala wybrać, jak długo wyświetlacz pozostanie aktywny bez naciskania przycisków: dostępne są 30 sekund, 1 minuta, 5 minut i 30 minut. Kolejna strona pozwala wybrać jeden z dwóch poziomów jasności ekranu. Zalecamy wyższe ustawienie, ponieważ nawet ten poziom jasności jest nadal nieco zbyt ciemny do użytku w ciągu dnia.

Wyświetlacz nie ma żadnego znaczącego wpływu na żywotność baterii. Dłuższy czas wygaszania ekranu nie ma więc większego znaczenia.

200-watowa maksymalna moc wyjściowa szybko wyczerpuje baterię

Anker Prime obiecuje niesamowicie szybkie ładowanie z całkowitą mocą wyjściową 200 watów (maksymalnie 100 watów na każdym porcie USB-C). Podczas naszych testów rzeczywiście udało nam się znacznie przekroczyć 100 watów, podłączając do power banku LG Gram i MacBooka Pro 13 M1. Niemniej jednak, ten poziom wydajności nie może być utrzymywany zbyt długo, ponieważ wymaga, aby laptop był na niskim poziomie naładowania i, jak pokażemy później, dość szybko wyczerpuje baterię.

W naszych testach regularnie osiągaliśmy łącznie 100 watów z Lenovo ThinkPad X13s (urządzenie oparte na ARM) i MacBookiem Pro 13 M1. Mniej więcej dodatkowe 15 watów było również pobierane do ładowania smartfona przez port USB-A. Czasami zamiast X13s używany był Fujitsu Lifebook U729.

Ta moc wyjściowa jest całkowicie wystarczająca w rzeczywistych zastosowaniach. Wszystko powyżej 100 watów nie robi większej różnicy. Wynika to z faktu, że power bank o pojemności 72 Wh jest w stanie zapewnić zasilanie w tym tempie tylko przez nieco ponad pół godziny. Należy również wziąć pod uwagę straty.

Ważne w przypadku podróży lotniczych: Informacja o pojemności baterii. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Ważne w przypadku podróży lotniczych: Informacja o pojemności baterii. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Nawet przy mocy 100 W, power bank może nagrzać się tak bardzo po około 20 minutach, że wewnętrzny czujnik zgłasza temperaturę 43°C (109,4°F). Podczas naszego najgorszego testu z LG Gram w lecie, temperatura osiągnęła 48°C (118,4°F) w ciągu 20 minut. Następnie Anker Prime musiał się tymczasowo wyłączyć z powodu przegrzania. Plastikowa obudowa, która z pewnością nie jest idealna do rozpraszania ciepła, staje się zauważalnie ciepła. Ze względu na brak wentylatorów chłodzących, prawdopodobnie nie należy używać Anker Prime przy pełnym obciążeniu - przynajmniej latem.

200-watowa maksymalna moc wyjściowa brzmi świetnie na papierze, ale nie jest zrównoważona w lecie i zaskakuje, powodując przegrzanie i samoczynne wyłączenie się power banku. Niestety nie ma możliwości ograniczenia mocy wyjściowej.

Wymagane podłączanie i odłączanie


Jedną z irytujących rzeczy jest to, że power bank czasami ma problemy z procesem negocjacji. Jest to coś, co często widzieliśmy w przypadku produktów Anker. Standard USB Power Delivery jest skomplikowany i jest to widoczne również w powerbanku Anker Prime. W szczególności ThinkPad (który akceptuje tylko 15 V) co jakiś czas odmawiał ładowania, co oznaczało, że proces negocjacji zakończył się niepowodzeniem. Uważamy, że problem leży częściowo po stronie laptopa Lenovo, ponieważ zaobserwowaliśmy ten sam problem podczas parowania go z innymi ładowarkami.

Anker Prime czasami również nie ładował urządzeń przez inne porty. Na przykład, w niektórych przypadkach power bank ładował ThinkPada, ale kabel MacBooka pozostawał całkowicie nieaktywny. Jedyną rzeczą, która pomogła, było odłączenie wszystkich kabli, a następnie podłączenie ich ponownie. Wyświetlacz bardzo przydaje się w przypadku problemów z procesem ładowania, choć oczywiście byłoby lepiej, gdyby Anker mógł skuteczniej rozwiązać te kwestie w kontrolerze Power Delivery. Takie problemy mogą wystąpić, gdy ładowane urządzenie z przerwami wysyła różne żądania do power banku.

Co więcej, power bank nie zawsze zapewnia optymalną wydajność. W jednym przypadku MacBook z rozładowaną baterią i LG Gram otrzymały tylko 30 watów, gdy były jednocześnie podłączone do power banku. Dzieje się tak zwłaszcza po podłączeniu innego urządzenia. Może to, ale nie musi, wywołać zupełnie nowe negocjacje USB-PD. Jeśli pokazane wartości nie wydają się prawidłowe, podobnie pomaga odłączenie i ponowne podłączenie wszystkich kabli.

Zwykle podłączony do power banku: Lenovo X13s i Apple MBP 13 M1. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Zwykle podłączony do power banku: Lenovo X13s i Apple MBP 13 M1. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Power bank może nagle generować blisko 100 watów z jednego z portów. Takie zachowanie zaobserwowaliśmy również w Anker 735. Zazwyczaj nie stanowi to problemu. Ale ci, którzy posiadają laptopy, które ściśle wymagają 20 woltów, mogą czasami nie być w stanie naładować swoich urządzeń, ponieważ power bank uważa, że powinien przydzielić mniejsze napięcie.

Wartości podawane przez power bank są przyzwoicie dokładne. Korzystając z miernika AVHzY i kabla Power-Z AK001 USB-C, zaobserwowaliśmy odchylenia między 5% a 10%. W szczególności miernik AVHzY jest ogólnie uważany za niezawodny. Wartości pokazywane przez power bank Anker są użyteczne jako podstawowe wskaźniki w rzeczywistych scenariuszach, ale zdecydowanie nie nadają się jako narzędzie pomiarowe.

Wyświetlacz pokazuje tylko najważniejsze informacje, jeśli pojawi się problem

Oprócz często zaskakującego zachowania podczas negocjacji, jest być może jeszcze jedna drobna wada w konstrukcji produktu: wyświetlacz nie informuje o wynegocjowanym napięciu. Na przykład, zobaczą Państwo, że zero watów jest przesyłane przez kabel tylko w przypadku, gdy notebook bezwzględnie wymaga 2A@20V, ale go nie otrzymuje.

Trzeba przyznać, że dostęp do większej ilości informacji byłby przesadą dla większości użytkowników. Nie każdy rozumie koncepcję stojącą za USB Power Delivery i zagłębia się w specyfikacje. Podejście Ankera oferuje zatem dobry kompromis między dostarczaniem wystarczającej ilości informacji a zapewnieniem ich dostępności, widząc, że większość ludzi może w jakiś sposób wykorzystać wartość mocy. Co więcej, laptopy, które ściśle wymagają 20 woltów i co najmniej 2 amperów, na szczęście stały się mniej powszechne.

Pros

+ Informacje są dobrze przedstawione
+ Dobre odstępy między portami USB
+ Informacje o stanie wewnętrznej baterii
+ Wysoka moc wyjściowa

Kons

- Trudności z obsługą negocjacji USB-PD dla dwóch notebooków jednocześnie
- Wysoka cena
- Zbyt szybko się nagrzewa przy wysokiej wydajności
- Niewymienna bateria

Werdykt w sprawie power banku Anker Prime

Anker Prime 20,000 mAh (Zdjęcie: Anker)
Anker Prime 20,000 mAh (Zdjęcie: Anker)

Power bank Anker Prime jest dość bliski ideału, jeśli chodzi o przenośną baterię. Dostarczane informacje są unikalną cechą serii Prime. To powiedziawszy, power bank jest prawie zbyt potężny dla własnego dobra. Naprawdę nie ma sensu dostarczać szczytowej mocy wyjściowej 200 W przez trzy porty, gdy power bank zostanie całkowicie rozładowany w ciągu 20 minut i już przegrzewa się przy połowie tej mocy - coś, czego doświadczyliśmy w dość chłodnym pokoju hotelowym podczas podróży.

Nie ma to na celu krytykowania pojemności produktu; w końcu power bank jest nadal dość kompaktowy jak na urządzenie o pojemności 72 Wh. Naprawdę nie chcą Państwo nosić ze sobą nic więcej w podróży. W każdym razie najważniejszą rzeczą jest to, że power bank Anker musi być w stanie ładować również wybredne notebooki. Chociaż z pewnością nie możemy przetestować każdego laptopa na rynku, jesteśmy całkiem zadowoleni z power banku - o ile tylko jeden laptop musi być ładowany w tym samym czasie. Programowanie kontrolera Power Delivery jest nieco irytujące, gdy chcemy naładować dwa urządzenia wymagające dużej mocy.

Cały pakiet zdecydowanie ma wysoką cenę. Anker chce, aby wydali Państwo około 140 euro (130 USD) za 100 watów z każdego portu USB-C i wyświetlacz, który dostarcza informacji. Power bank jest przesadą dla tych, którzy chcą tylko naładować swoje telefony. Tańsze power banki o niższej mocy wyjściowej są dostępne w ofercie znanych marek za jedyne 30-40 euro (33-44 USD).

Anker Prime jest zatem skierowany do entuzjastów, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tym, co się dzieje. Pomaga użytkownikom szybko reagować, gdy mają problemy z ładowaniem wybrednego notebooka. Zwłaszcza w przypadku laptopów nie jest niczym niezwykłym, że coś może pójść nie tak podczas negocjacji między źródłem a urządzeniem zlewu. Już sama ta funkcja może dla niektórych osób uzasadniać wyższą cenę.

Cena i dostępność

Power bank Anker Prime 20 000 mAh jest dostępny u sprzedawców detalicznych w cenie około €140/US$130/£130.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Praktyczna recenzja Anker Prime 20 000 mAh: Duży, wydajny power bank z przydatnym wyświetlaczem
Andreas Sebayang, 2024-01- 4 (Update: 2024-01- 4)