Podczas gdy płyty tektoniczne na Ziemi nieustannie się poruszają, bardzo trudno jest zaobserwować powolne trzęsienie ziemi w czasie rzeczywistym. W rzeczywistości trzęsienia ziemi, które są rejestrowane, są wynikiem nagłego pęknięcia lub poślizgu między dwiema odrębnymi płytami. Jednak naukowcom udało się zarejestrować tego typu zjawisko po raz pierwszy w historii.
Należy zauważyć, że ten rodzaj zdarzenia jest nadal słabo rozumiany przez naukę. Co więcej, jest ono dość trudne do zarejestrowania. Powolne trzęsienie ziemi może trwać dni, tygodnie lub miesiące, bez żadnych widocznych sygnałów.
Zespół z University of Texas at Austin dokonał tego wyczynu, rejestrując propagację trzęsienia ziemi, gdy ciśnienie tektoniczne zostało uwolnione wzdłuż uskoku generującego tsunami w Nankai w Japonii. Aby to osiągnąć, naukowcy wykorzystali czujniki wiertnicze zdolne do wykrywania najmniejszych ruchów, umieszczone w krytycznym obszarze na morzu. Jest to miejsce, w którym uskok znajduje się najbliżej dna morskiego.
W rezultacie pierwsza obserwacja miała miejsce w 2015 r., kiedy trzęsienie ziemi z powolnym poślizgiem przebiegało wzdłuż ogona uskoku. Następnie, w 2020 r., wystąpiło drugie trzęsienie ziemi, podążające tą samą trajektorią. W czasopiśmie Sciencenaukowcy wyjaśniają, co następuje: "Poślizg inicjuje się ~ 30 kilometrów w kierunku lądu od rowu; migruje w kierunku morza z prędkością od 1 do 2 kilometrów dziennie do kilku kilometrów od rowu i prawdopodobnie go narusza; i zbiega się z początkiem i migracją wstrząsów i / lub trzęsień ziemi o bardzo niskiej częstotliwości. Region źródłowy GSS leży w strefie wysokiego ciśnienia płynu porowego i niskiego naprężenia, co dostarcza wyraźnych dowodów obserwacyjnych łączących te czynniki z płytkimi powolnymi trzęsieniami ziemi"
Te dwa zdarzenia odpowiadają ruchom dekompresyjnym uskoku. Ale to nie wszystko, ponieważ naukowcy podkreślają również, że odkrycie to sugeruje, że ta głęboka część uskoku działa bardziej jak amortyzator, zmniejszając ciśnienie bez generowania nagłych wstrząsów. Co więcej, wystąpiły one w obszarach, w których ciśnienie płynów geologicznych było wyższe niż normalnie, co wskazuje, że płyny te odgrywają główną rolę w powolnych trzęsieniach ziemi. Odkrycie to może zatem pomóc naukowcom lepiej zrozumieć funkcjonowanie uskoków sejsmicznych i powolnych trzęsień ziemi, które wciąż są słabo poznane.
Źródło(a)
Geo.fr (w języku francuskim), Ciekawa inżynieria