Notebookcheck Logo

Pies-robot szuka narkotyków i niebezpiecznych chemikaliów

Otwieranie drzwi i podnoszenie przedmiotów: Ramię Spot sprawia, że jest to możliwe. (Zdjęcie: youtube/Boston Dynamics)
Otwieranie drzwi i podnoszenie przedmiotów: Ramię Spot sprawia, że jest to możliwe. (Zdjęcie: youtube/Boston Dynamics)
Spot, czworonożny robot od Boston Dynamics, ma w przyszłości zapewnić autonomiczne wsparcie holenderskiej policji. Specjalnie wyposażony model ma wiele do zaoferowania, i to nie tylko dzięki podejściu wspieranemu przez sztuczną inteligencję.
AI

Pies-robot Spot pomaga w walce z przestępczością narkotykową w Holandii od 2021 roku. Potrafi zmieścić się w najmniejszych szczelinach, samodzielnie otwierać drzwi i podnosić do 7 kilogramów.

W ten sposób pomaga przede wszystkim w badaniu podejrzanych laboratoriów narkotykowych i kryjówek. Jednocześnie zapewnia, że funkcjonariusze policji nie narażają się na niebezpieczeństwo. Broń palna ma niewielki wpływ na psa, przynajmniej można ją łatwo naprawić lub wymienić. Eksplozje spowodowane substancjami chemicznymi również nie stanowią większego zagrożenia.

Do tej pory jednak roboty były kontrolowane przez człowieka, który oczywiście również potrzebuje stabilnego połączenia radiowego. Jest to główna słabość, która wkrótce zostanie wyeliminowana po dokładnym przeszkoleniu w symulowanym laboratorium narkotykowym.

Wyposażony w czujniki wizualne i termiczne, rejestrację akustyczną, liczne kamery i ramię chwytaka, powinien być w stanie samodzielnie przeszukiwać pomieszczenia. Pomaga to, że może nie tylko podnosić ciężkie przedmioty, ale także odsuwać ponad 20 kilogramów.

W międzyczasie powinien być w stanie najpierw przeszukać pomieszczenie pod kątem obecności ludzi. Potencjalnie niebezpieczne substancje i chemikalia można następnie zidentyfikować i w razie potrzeby zamknąć w bezpiecznych pojemnikach.

Dopiero wtedy jest konieczne i znacznie bezpieczniejsze, aby policja sama się temu przyjrzała. Ryzyko nieoczekiwanego kontaktu z przestępcami, nawet jeśli nadal jest to ostateczny cel, lub z niebezpiecznymi chemikaliami jest wtedy w dużej mierze uniknięte.

Smukły, niezniszczalny i samooszukujący się robot może już w międzyczasie zbadać kolejne podejrzenia. Obecnie prowadzone są jednak dalsze testy, ponieważ autonomicznie poruszające się psy-roboty nie tylko stwarzają poczucie dodatkowego bezpieczeństwa.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 06 > Pies-robot szuka narkotyków i niebezpiecznych chemikaliów
Mario Petzold, 2024-06-10 (Update: 2024-06-10)