W środowisku naturalnym obecne są miliardy pasożytów. W pewnych sytuacjach mogą one stanowić zagrożenie. W rzeczywistości ponad dwa miliardy ludzi na Ziemi ma pasożyta, który zmienia ich zachowanie.
Nazywany Toxoplasma gondii, obecnie dotyka prawie jedną trzecią światowej populacji, zgodnie z WHO. I choć przez długi czas był uważany za nieszkodliwy dla ludzi, nowe badania pokazują, że może mieć dość znaczące konsekwencje.
Jeśli nie są Państwo zaznajomieni z tym pasożytem, jest to jednokomórkowy pierwotniak, którego żywicielem ostatecznym jest kot i który jest przenoszony poprzez bliski kontakt. Jednak aby zarazić koty, musi przejść przez żywiciela pośredniego, którym często jest szczur lub inny gryzoń.
W związku z tym przeprowadzono testy na myszach, aby zrozumieć wpływ tego pasożyta, a wyniki są dość niepokojące. Te, które zostały zainfekowane, nie bały się już kotów, które są jednym z ich głównych drapieżników. I to nie wszystko, ponieważ przyciągał je również zapach kociego moczu.
Jednak ludzie mogą również służyć jako pośrednicy poprzez kontakt ze skażonymi kocimi odchodami, spożycie niedogotowanego mięsa lub skażonej żywności lub, rzadziej, poprzez transfuzje krwi lub przeszczepy narządów. Pierwsze obserwacje poczyniono na początku XXI wieku. W tym czasie czeski badacz Jaroslav Flegrz Uniwersytetu Karola w Pradze przyznał, że ludzie dotknięci chorobą mieli bardziej umiarkowane zmiany w zachowaniu. U mężczyzn zauważył tendencję do drażliwości i podejmowania ryzyka. U kobiet zaobserwował większe przestrzeganie norm społecznych.
Przeprowadzono kolejne badania, takie jak to opublikowane w 2012 roku w czasopiśmie Schizophrenia Bulletinw którym podkreślono związek między tym pasożytem a zaburzeniami psychicznymi. W 2016 roku nowa analiza opublikowana w Acta Psychiatrica Scandinavica wykazała korelację między zaburzeniami neuropsychiatrycznymi a tym pasożytem. Należy jednak zauważyć, że korelacja nie oznacza związku przyczynowego, ale może odgrywać ważną rolę w zachowaniu lub nastroju.
Jak ten pasożyt może wpływać na nasz mózg?
Toxoplasma gondii ma dość intrygującą zdolność, ponieważ jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg i powodować powstawanie cyst w mózgu. Cysty te pojawiają się szczególnie w obszarach związanych ze strachem, podejmowaniem decyzji i emocjami. Badanie opublikowane w PLOS ONE określono również, że pasożyt ten ma dwa geny zdolne do wytwarzania enzymu podobnego do tego, który tworzy dopaminę, która jest niczym innym jak hormonem szczęścia.
Jednak większość zarażonych osób nie wykazuje żadnych objawów. Pasożyt ten może być jednak niebezpieczny dla kobiet w ciąży ze względu na ryzyko dla dziecka oraz dla osób z osłabionym układem odpornościowym.
Źródło(a)
Sciencepost (w języku francuskim)