Notebookcheck Logo

Ogniwa słoneczne wytwarzają deszcz - modele pogodowe pokazują efekty

Duże pola słoneczne mogą wpływać na otoczenie w ukierunkowany sposób. (Źródło: pixabay/andreas160578)
Duże pola słoneczne mogą wpływać na otoczenie w ukierunkowany sposób. (Źródło: pixabay/andreas160578)
Parki solarne o gigantycznych rozmiarach są szczególnie opłacalne w suchych, niegościnnych obszarach o wielu godzinach nasłonecznienia. Badanie z wykorzystaniem modeli pogodowych pokazuje, że ciemne obszary mają jeszcze większy wpływ na środowisko.
Renewable Science

Park słoneczny Mohammed bin Rashid Al Maktum ma obecnie moc 2,4 gigawata i generuje jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej za około 2,5 centa.

Aby to osiągnąć, obszar o powierzchni prawie 4 mil kwadratowych musiał zostać wyposażony w panele słoneczne, które pochłaniają duże ilości światła słonecznego, a także nagrzewają się. To oczywiste, że takie rozmiary mają wpływ na środowisko.

Dlatego też na Uniwersytecie Hohenheim w Niemczech dokonano obliczeń matematycznych. W końcu dostępne są wystarczająco wiarygodne modele pogodowe, które można wykorzystać do prognozowania złożonej interakcji ciepła, powietrza i wody.

W tym celu wykorzystano obszar 6 mil kwadratowych, wartość, którą powyższy park słoneczny prawdopodobnie wkrótce osiągnie. Oczekuje się, że ten rozmiar pochłonie 95 procent promieni słonecznych.

Powietrze nieuchronnie unosi się nad tak dużym i nagrzewającym się obszarem. Tworzy to prądy konwekcyjne, które są odpowiedzialne za powstawanie chmur. Brakuje jeszcze tylko jednego składnika: wilgoci w powietrzu.

I to jest dokładnie to, co znajduje się w Zatoce Perskiej, wraz z wiatrami, które wprowadzają ruch w wyższych warstwach powietrza.

W rezultacie regularnie pojawiają się warunki, które zapewniają 0,4 cala (10 milimetrów) deszczu na obszarze około trzy razy większym od powierzchni słonecznej. W Maine odpowiadałoby to bardzo deszczowemu dniu. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich są to opady z całego lata.

Ten pozytywny efekt można wykorzystać w wielu regionach, biorąc pod uwagę kierunek wiatru i dostępne obszary morskie. Na przykład Baja California lub region przybrzeżny Namibii byłyby podobnie suche i położone nad morzem.

Nawiasem mówiąc, efekt ten nie jest nieunikniony. Można go kontrolować, jeśli jest się świadomym jego skutków. Istnieją moduły słoneczne, które pochłaniają prawie całe światło. W tym przypadku można połączyć wytwarzanie energii elektrycznej z tworzeniem się chmur deszczowych.

Istnieją również panele słoneczne, które całkowicie odbijają promieniowanie cieplne, nie nagrzewając się przy tym znacząco. Zamiast tego oferują nawet efekt chłodzenia.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Ogniwa słoneczne wytwarzają deszcz - modele pogodowe pokazują efekty
Mario Petzold, 2024-02- 9 (Update: 2024-02- 9)