W 2021 roku badacze RISC-V wykazali, że kod CUDA Nvidii może działać na niezastrzeżonym sprzęcie, takim jak GPGPU Vortex oparty na RISC-V za pośrednictwem translatora OpenCL. Prawdopodobnie nie jest to najskuteczniejszy sposób na wprowadzenie obsługi CUDA do RISC-V, ale wyraźnie pokazało to, że rośnie zainteresowanie RISC-V jako realną alternatywą dla x86 i ARM aRM. Teraz Nvidia oficjalnie potwierdza potencjał RISC-V w przestrzeni obliczeniowej, ogłaszając natywną obsługę CUDA dla RISC-V.
Zapowiedź ta została ogłoszona na szczycie RISC-V w Chinach przez Fransa Sijstermansa - wiceprezesa ds. inżynierii sprzętowej Nvidii, który jest również dyrektorem zarządu RISC-V. Diagram zaprezentowany podczas wydarzenia pokazuje, w jaki sposób procesor RISC-V może obsługiwać sterowniki CUDA na poziomie systemu operacyjnego, podczas gdy jądra CUDA działają na procesorach graficznych Nvidii. W grę wchodzi również jednostka DPU, najwyraźniej również od Nvidii, co sugeruje, że diagram przedstawia system obliczeniowy dla HPC i centrów danych.
Tom's Hardware zauważa, że ten ruch w celu zaoferowania wsparcia CUDA dla architektur open-source, takich jak RISC-V, może umożliwić Team Green dywersyfikację ekosystemu w Chinach gdzie RISC-V cieszy się gwałtowne przyjęciepomimo ograniczeń na rynku akceleratorów AI, takich jak GB200 i GB300 w tym regionie.
W międzyczasie AMD promuje własną alternatywę Nvidia CUDA w postaci ROCm, który jest obecnie w swojej siódmej iteracji i obsługuje już architekturę RISC-V. Wiele firm głośno sprzeciwia się hegemonii CUDA, a Team Red dokłada wszelkich starań, aby przełamać monopol, ale adopcja ROCm jest wciąż powolna i prawdopodobnie minie jeszcze kilka lat, zanim zobaczymy prawdziwą konkurencję na arenie oprogramowania obliczeniowego.
Źródło(a)
przez Phoronix / Videocardz / Tom's Hardware