Zespół naukowców odkrył właśnie związki, które mogą doprowadzić do powstania nowej generacji leków przeciwwirusowych zdolnych do zwalczania wielu wirusów jednocześnie. Zamiast celować w konkretnego wirusa, nowe cząsteczki działają poprzez aktywację potężnego szlaku obronnego w komórkach gospodarza.
Technologia ta koncentruje się na naturalnym systemie obrony komórkowej zwanym zintegrowanym szlakiem odpowiedzi na stres. Komórki zwykle uruchamiają ten szlak, aby wyłączyć produkcję białek po wykryciu infekcji wirusowej, co powstrzymuje replikację wirusa. Nowo zidentyfikowane związki działają jako wzmacniacze tej odpowiedzi. "Jeśli szlak ten zostałby włączony w odpowiedzi na infekcję wirusową, to nasze związki włączają go na pełnych obrotach" - wyjaśnia Felix Wong, główny autor badań.
Aby znaleźć te cząsteczki, zespół opracował nowatorską technikę badań przesiewowych w celu przetestowania prawie 400 000 różnych związków chemicznych. Proces ten przyniósł kilku obiecujących kandydatów. W testach na ludzkich komórkach związki te skutecznie pomogły komórkom odeprzeć infekcje RSV, wirusem opryszczki i wirusem Zika. Jeden ze związków, IBX-200, okazał się również skuteczny u myszy, gdzie zmniejszył obciążenie wirusem i stłumił objawy infekcji opryszczką.
Interesującą rzeczą w tym podejściu jest to, że związki te wydają się nie mieć wpływu na komórki, które nie są jeszcze zainfekowane, aktywując się tylko wtedy, gdy wirus wyzwala reakcję na stres.
Jesteśmy bardzo podekscytowani tą pracą, która pozwala nam wykorzystać reakcję komórek gospodarza na stres w celu zidentyfikowania i opracowania leków przeciwwirusowych o szerokim spektrum działania". - James Collins, jeden z autorów artykułu.
Zespół planuje teraz przetestować związki przeciwko większej liczbie wirusów w nadziei, że ostatecznie opracuje je do badań klinicznych.