W świecie nauki dokonuje się wiele postępów, poprawiając badania kosmiczne a także nasz codzienny komfort. Jedno z odkryć może sprawić, że nasze codzienne urządzenia będą 1000 razy szybsze niż obecnie.
Zespół naukowców z Northeastern University stoi za tym przełomowym odkryciem, torując drogę dla nowych osiągnięć i nowych generacji szybszych i bardziej wydajnych urządzeń. Aby to osiągnąć, naukowcy wykorzystali metodę zwaną hartowaniem termicznym.
Proces ten polega na podgrzaniu materiału, a następnie jego natychmiastowym schłodzeniu. W ten sposób jego wewnętrzna struktura elektronowa jest modyfikowana, aż osiągnie pożądany stan, metaliczny lub izolacyjny. Ale proszę uważać, nie jest to coś, co każdy może zrobić. Właściwa temperatura musi być połączona z odpowiednim czasem ekspozycji. Jeśli się powiedzie, metoda ta jest odwracalna, co oznacza, że materiał może powrócić do stanu początkowego bez żadnej degradacji.
Jeśli chodzi o to odkrycie, 1T-TaS₂ materiał kwantowy wrażliwy na światło, ciśnienie i temperaturę, znany naukowcom z różnorodnych zachowań elektronicznych i posiadający właściwości, których nie można wyjaśnić fizyką klasyczną. Wykorzystując technikę wygaszania termicznego, wystawiając go na działanie światła i temperatury pokojowej, naukowcy byli w stanie wywołać ukryty stan metaliczny, który pozostawał stabilny przez kilka miesięcy.
Według Gregory Fiete, ten przełom naukowy jest wyjątkowy i może wyeliminować potrzebę stosowania interfejsów między różnymi materiałami, co może znacznie uprościć produkcję komponentów elektronicznych, a w konsekwencji wielu urządzeń codziennego użytku. Oczywiście konieczne będą dalsze eksperymenty i badania w celu opracowania niezawodnych i stabilnych materiałów.
Odkrycie to stanowi jednak ogromny krok naprzód w tej dziedzinie i może zrewolucjonizować świat w nadchodzących latach, umożliwiając szybszą produkcję komponentów elektronicznych. Nie wspominając już o tym, że materiały te są również sercem wielu badań mających na celu ulepszenie urządzeń, które będziemy mieć w przyszłości, takich jak komputery kwantowe.
Źródło(a)
Techno-Science (w języku francuskim)