Notebookcheck Logo

Nano-RAM w 2018 roku?

Zbliża się moment komercjalizacji pamięci o nazwie Nano-RAM, która była już w kosmosie.

Pamięć Nano-RAM, w skrócie NRAM, została opracowana przez amerykańską firmę o nazwie Nantero. Tak jak wiele innych rozwiązań technicznych w tej branży, miała problem z uzyskaniem popularności. Wystarczy napisać, że gotowość do masowej produkcji deklarowano na koniec 2006 roku a skończyło się na roku 2018. Możliwe to będzie dzięki sojuszowi z Japończykami z firmy Fujitsu.

Krótko rozwinę wstęp, że testowano już wpływ promieniowania kosmicznego na NRAM. Miało to miejsce przy okazji misji serwisowej teleskopu Hubble'a w połowie 2009 roku. Stało się tak za sprawą wykupienia wyłącznej licencji obejmującej projekty rządowe przez firmę Lockheed Martin (miało to miejsce rok wcześniej w 2008). W Nantero pracowało wtedy 47 pracowników.

Wracając do dnia dzisiejszego i samej pamięci NRAM. Przede wszystkim zaliczana jest ona do uniwersalnych nośników pamięci. O ile się przyjmie, ma szansę zastąpić wszystko od DRAM po SRAM ale i flash.

Od strony technicznej pamięć NRAM składa się z węglowych nanorurek. To zaś przekłada się na możliwość uzyskania dużych pojemności i dobrych osiągów. A co najważniejsze dla użytkowników laptopów - NRAM ma mieć dużo mniejsze zapotrzebowane na energię od DRAM (w Nano-RAM odczyt i zapis jest równie energooszczędny).

Do tytułowego tematu wrócę, kiedy pojawią się pierwsze zapowiedzi a może nawet produkty do kupienia w sklepie. Na teraz wszystko owiane jest jeszcze tajemnicą i można się jedynie domyślać rzędów wielkości (o ile szybsza, o ile pojemniejsza) a nie konkretnych parametrów technicznych.

Źródło: Wikipedia

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-04-30 (Update: 2018-04-30)