Notebookcheck Logo

Koncepcyjna płyta RTX 4070 żegna się z kablami zasilającymi, ponieważ ASUS prezentuje nowe, autorskie rozwiązanie

Koncepcyjna karta RTX 40 od ASUS bazuje na procesorze graficznym RTX 4070. (Źródło: ASUS/Wccftech)
Koncepcyjna karta RTX 40 od ASUS bazuje na procesorze graficznym RTX 4070. (Źródło: ASUS/Wccftech)
ASUS podobno przygotowuje nową linię kart graficznych RTX 40 bez tradycyjnych złączy zasilania. Zamiast tego procesory graficzne będą korzystać z zastrzeżonego interfejsu, który jest wbudowany i pobiera całą moc z płyty głównej.
Desktop Geforce Gaming GPU

Złącze zasilania 12VHPWR obecne w kartach graficznych z serii RTX 40 było co najmniej kontrowersyjne. Od początkowych awarii które wywołały pełne dochodzenie przeprowadzone przez Gamers Nexus do ostatnich raportów https://twitter.com/Sebasti66855537/status/1660761896658644992 o topiących się złączach, implementacja 12VHPWR wydaje się daleka od doskonałości. Wygląda na to, że nie będziemy musieli radzić sobie ze złączami 12VHPWR, ani tradycyjnymi 8-pinowymi, w niektórych przyszłych procesorach graficznych ASUS, zgodnie z nowym raportem Wccftech.

Według Wccftech, ASUS może przygotowywać nową linię kart RTX 40, które nie będą korzystać z kabli zasilających. Zamiast tego płyty będą polegać na zastrzeżonym interfejsie, który będzie dostarczać zasilanie bezpośrednio z płyty głównej do procesora graficznego. Firma pokazała Wccftech koncepcję RTX 4070 z potrójnym wentylatorem i 2,3-slotową konstrukcją. Według publikacji, karta nie należy do żadnej z uznanych linii GPU firmy ASUS, takich jak ROG Strix. Zamiast tego na płycie tylnej znajduje się oznaczenie "Megalodon". ASUS powiedział, że termin "Megalodon" nie jest ostateczny, więc możemy zobaczyć GPU pod inną nazwą, gdy pojawi się na rynku.

Przechodząc dalej, autorskie rozwiązanie zasilania w koncepcyjnym RTX 4070 jest umieszczone obok złączy PCIe Gen 4.0 x16 i ma dostarczać do 600 W. Innymi słowy, nowe złącze jest wystarczające nawet dla najbardziej energochłonnych kart, takich jak RTX 4090 która ma TDP na poziomie 450 W.

Oczywiście obecnie na rynku nie ma płyt głównych obsługujących nowy interfejs zasilania ASUS. W związku z tym firma zaprezentowała gamingową płytę główną ASUS Z790 TUF z nowym gniazdem "GC_HPWR" dla zastrzeżonego złącza zasilania GPU. ASUS wspomniał, że nazwa "GC_HPWR" jest tymczasowa, a nowy port otrzyma oficjalną nazwę w momencie premiery. Co ciekawe, płyta główna miała wszystkie elementy związane z zasilaniem, w tym trzy 8-pinowe złącza i pojedyncze złącze 12VHPWR, z tyłu. Tak więc kable z gniazda zasilacza są podłączane do tych złączy z tyłu, podczas gdy karta pobiera zasilanie z portu "GC_HPWR" z przodu.

Chociaż nie mamy oficjalnych informacji na temat cen i daty premiery płyty głównej i GPU, Wccftech donosi, że płyta będzie dostępna jeszcze w tym roku. Zarówno płyta główna, jak i procesor graficzny będą również droższe niż obecne oferty ze względu na dodatkowe koszty produkcji związane z nowymi konstrukcjami.

Nowe autorskie złącze zasilania ASUS. (Źródło: ASUS/Wccftech)
Nowe autorskie złącze zasilania ASUS. (Źródło: ASUS/Wccftech)
(Źródło: ASUS/Wccftech)
(Źródło: ASUS/Wccftech)
(Źródło: ASUS/Wccftech)
(Źródło: ASUS/Wccftech)
 
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 05 > Koncepcyjna płyta RTX 4070 żegna się z kablami zasilającymi, ponieważ ASUS prezentuje nowe, autorskie rozwiązanie
Fawad Murtaza, 2023-05-29 (Update: 2023-05-29)