Notebookcheck Logo

TimeCheck | Karty graficzne Intel Arc z 2022 roku wciąż wyglądają jak potężny niewypał na tle potęg Nvidii i AMD

Intel miał tak wielką nadzieję, że skusi twórców i graczy swoimi kartami graficznymi Arc. Analizujemy, dlaczego nie udało się to tak dobrze. (Źródło obrazu: Intel - przyp. red.)
Intel miał tak wielką nadzieję, że skusi twórców i graczy swoimi kartami graficznymi Arc. Analizujemy, dlaczego nie udało się to tak dobrze. (Źródło obrazu: Intel - przyp. red.)
30 marca 2022 roku Intel wreszcie zrobił to, o czym plotkowano od dawna, wydając kilka kart graficznych dedykowanych Arc. Procesory graficzne miały zostać wypuszczone najpierw na laptopy, a desktopy miały poczekać kilka miesięcy. Rok później linia produktów, z którą Intel miał nadzieję zrobić fale, coraz bardziej wygląda na Nay niż Yay.
Intel GPU Gaming Arc

TimeCheck - pamiętając o przeszłości techniki w kratkę

O ile Intel rzeczywiście jest w branży produkcji procesorów graficznych od dłuższego czasu, to większość układów graficznych wypuszczanych przez Team Blue było rozwiązaniami o niskiej mocy obliczeniowej i nadawało się jedynie do przeglądania stron internetowych i oglądania filmów. Kiedyś takie układy były częścią płyty głównej, z gMA 950 jest dobrym przykładem tego, o czym tutaj mówimy; następnie, po Core 2 Duo oraz Core 2 Quad procesory 1. generacji Clarkdale Core i3/i5/i7 zostały wycofane, a ich miejsce zajęły zintegrowane karty graficzne, które stały się nieodzowną częścią samych procesorów. Tak czy inaczej, procesory iGPU były tak powolne, jak tylko Intel mógł sobie na to pozwolić, a zamiar konkurowania z AMD i Nvidią był niewielki, o ile w ogóle istniał.

Dopiero gdy AMD zaprezentowało potężny Zen 2 architektura procesorów, Intel zaczął rozważać możliwość zmiany taktyki. Kilka lat zajęło firmie opracowanie pierwszej od wielu lat porządnej architektury graficznej, Xe. Ku niczyjemu zaskoczeniu, architektura ta miała zadebiutować najpierw jako zintegrowana grafika, a właściwe, wydajne karty graficzne miały pojawić się znacznie później. Pierwszy przedsmak tych ostatnich poznaliśmy w pierwszej połowie 2022 roku. W pierwszej kolejności pojawiły się karty graficzne Arc przeznaczone do laptopów; pomyślcie Intel Arc A350M, A730M, A770M. Kilka miesięcy później pojawiły się części do komputerów stacjonarnych, takie jak A380, których początkowa sprzedaż była ograniczona do Azji.

Steam Hardware & Software Survey jest bezlitosny w ujawnianiu chłodniejszego niż oczekiwano stosunku graczy do GPU Arc. (Źródło obrazu: Steam)
Steam Hardware & Software Survey jest bezlitosny w ujawnianiu chłodniejszego niż oczekiwano stosunku graczy do GPU Arc. (Źródło obrazu: Steam)

Minął cały rok. Od tego czasu przetestowaliśmy garść systemów wyposażonych w Arc od Medion, Asus, Samsung i innych firm. Laptopy wyposażone w karty graficzne Arc trudno było spotkać w rzeczywistych sklepach w połowie 2022 roku; tak jest do dziś, gdyż połowa 2023 roku zbliża się wielkimi krokami. Krótkie spojrzenie na Steam Survey ujawnia podobny obrazz kartami graficznymi Intela wyraźnie nieobecnymi na liście, podczas gdy produkty Nvidii wydają się kwitnąć, bardziej niż kiedykolwiek. Co więc się dzieje?

Mighty hardware, underwhelming software

Karty graficzne Arc obiecały dostarczyć wiele korzyści za te pieniądze. Na przykład podstawowy model Arc A380 posiadał 6 GB pamięci wideo, obsługę DP 2.0 dla telewizji 8K, wsparcie dla ray tracingu, pełne wsparcie dla kodeka AV1 i więcej niż wystarczającą siłę ognia, aby rzucić rękawicę Radeonowi RX 6400 i GeForce GTX 1650 (Desktop) za podobną lub nawet mniejszą ilość gotówki. (Obsługa nowoczesnych kodeków wideo była szczególnie ważna, biorąc pod uwagę, że Nvidia i AMD postanowiły wyciąć ją ze swoich ofert low-end) Jak większość kart graficznych Arc, A380 wyglądał bardzo imponująco na papierze - przynajmniej jeśli ktoś zaufa benchmarkom 3DMark.

Rzeczywistość była jednak inna. Podobnie jak jego bracia z wyższej półki, A380 okazał się wolniejszy od konkurencyjnych kart AMD i Nvidii w większości gier; jeśli grało się z wyłączonymi pewnymi technologiami (patrzymy na ciebie, Resizable BAR), Arc stawał się wolniejszy od kart graficznych klasy podstawowej wydanych w 2016 roku. Co gorsza, w niektórych grach pojawiały się znaczące problemy, czego można było się spodziewać, ponieważ większość studiów gier dysponuje budżetem pozwalającym na optymalizację ich produktów pod kątem kart graficznych Nvidii. W pewnym stopniu winna była również niższa niż oczekiwana jakość sterowników Intela.

Układ graficzny Intel Arc 7 (A770). (Źródło obrazu: Intel)
Grafika Intel Arc 7 (A770)
Układ graficzny Intel Arc 7 (A770). (Źródło obrazu: Intel)
Grafika Intel Arc 7 (A770)

Gracze zwrócili na to uwagę. Widoczny brak zainteresowania zmusił Intela do zobowiązania się do poprawy sterowników, co zaowocowało kolejnymi twierdzeniami o znacznie lepszej wydajności (w szczególności wydajności DX9), które TechSpot szybko obalił. Intel może jeszcze podnieść swoją grę - znaczne obniżenie cen byłoby jednym ze sposobów, aby to zrobić. Na razie jednak dyskretne karty graficzne pierwszej generacji od Intela to produkty niszowe, które tylko prawdziwi fani firmy będą w stanie w pełni docenić. Być może druga generacja będzie w stanie odwrócić sytuację dla Intela.

Kup Samsung Galaxy Book2 Pro (model 13-calowy, AMOLED, 8 GB RAM, 256 GB SSD) na Amazon

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 04 > Karty graficzne Intel Arc z 2022 roku wciąż wyglądają jak potężny niewypał na tle potęg Nvidii i AMD
Sergey Tarasov, 2023-04-16 (Update: 2023-04-16)