Wiele gwiazd można zobaczyć na niebie przez cały rok, ale jedną z nich, która nigdy nie przestaje fascynować astronomów, jest Betelgeza, znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona. I chociaż w ostatnich latach ta gwiazda 700 razy większa od Słońca była zagrożona eksplozją, właśnie dokonano fascynującego odkrycia na jej temat.
W latach 2019-2020 gwiazda ta wykazywała oznaki słabości, gdy naukowcy zaobserwowali gwałtowny spadek jej jasności. Ale ostatecznie wszystko to było spowodowane chmurą pyłu, którą wyrzuciła. Po tym wydarzeniu naukowcy chcieli dowiedzieć się, co może być przyczyną powtarzających się wahań jasności gwiazdy.
Przeprowadzono liczne obserwacje, trwające od 400 dni do kilku lat. Dopiero niedawno naukowcy odkryli, kto jest odpowiedzialny za tę cechę. Dzięki instrumentowi o nazwie Alopekezamontowanemu na lustrze Międzynarodowego Obserwatorium Gemini North na szczycie góry Mauna Kea na Hawajach, astronomowie byli w stanie zaobserwować małą gwiazdę obok czerwonego supergiganta Betelgezy.
Korzystając z metody obejmującej bardzo krótkie czasy ekspozycji, aby zamrozić zniekształcenia spowodowane przez ziemską atmosferę, naukowcy naukowcy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Astrophysical Journal Letters. W rezultacie jest ona o sześć magnitudo bledsza niż jej towarzysz, a jej masa odpowiada 1,5-krotności masy Słońca słońca.
Ale to nie wszystko, ponieważ jest to bardzo młoda, gorąca niebiesko-biała gwiazda, w której spalanie wodoru jeszcze się nie rozpoczęło. Jeśli chodzi o jej orbitę, jest ona bardzo blisko Betelgezy, ponieważ znajduje się zaledwie cztery razy dalej niż odległość między Ziemią a Słońcem, co jest bardzo małą odległością między dwiema gwiazdami tej wielkości.
W rezultacie, podczas gdy to odkrycie jest wyjątkowe i pomaga nam zrozumieć wahania jasności Betelgezy, los gwiazdy wydaje się tragiczny. Siły pływowe wywierane przez czerwonego supergiganta spowodują, że w ciągu następnych 10 000 lat zacznie się on zwijać, co doprowadzi do jego nagłego końca.
Betelgeza zostanie jednak poddana nowym obserwacjom. W szczególności, aby lepiej zrozumieć jej cykl i skład.
Źródło(a)
Futura-Sciences (w języku francuskim)