Notebookcheck Logo

Google Adiantum: szyfrowanie dla tanich urządzeń

Firma Google pochwaliła się ciekawym projektem, który może odmienić segment tanich telefonów i tabletów.

Projekt Adiantum w wykonaniu techników firmy Google rozwiązuje jeden z istotnych problemów dzisiejszego świata. Zapewnia szyfrowanie urządzeniom o niewielkiej mocy obliczeniowej, a więc wszelkim telefonom i tabletom z niskiej półki.

Krótko przybliżę problem jaskrawo widoczny w kontakcie z niektórymi serwerami. Mam na myśli np. forum dyskusyjne i potrzebę szyfrowania hasła umożliwiającego dostęp do konta. Przy rejestracji nowego użytkownika czy logowaniu taka operacja związana z szyfrowaniem może rozciągnąć się na wiele sekund. Przy dużym ruchu (wielu wywołaniach operacji szyfrowania w tej samej chwili) można w ten sposób istotnie spowolnić odpowiedzi serwera.

Identyczny problem, jak wyżej przytoczony, istnieje w telefonach ze słabym procesorem (np. tych z systemem Android Go). Wystarczy wyobrazić sobie czat, gdzie każda wysłana ale i odebrana wiadomość są szyfrowane. Może być z tego niezły bigos, czyli np. bardzo krótki czas pracy na akumulatorze.

Projekt Google Adiantum (wolne oprogramowanie z kodem źródłowym dostępnym w serwisie GitHub) jest odpowiedzią na brak obsługi silnego szyfrowania przez tanie urządzenia (w droższych szyfrowanie jest normą od Androida 6.0). Od kilku miesięcy projekt Adiantum był intensywnie testowany i wygląda na to, że jest gotowy do wykorzystania bez obaw o prywatność, bezpieczeństwo danych czy stabilność pracy.

Źródło: VentureBeat

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 02 > Google Adiantum: szyfrowanie dla tanich urządzeń
Sylwester Cyba, 2019-02- 8 (Update: 2019-02- 8)