Notebookcheck Logo

Doogee P61 Pro hands-on: Lekki, przejrzysty, przystępny cenowo Android 12-driven ruggedness

Doogee S61 Pro z przezroczystą tylną pokrywą (Źródło: własne)
Doogee S61 Pro z przezroczystą tylną pokrywą (Źródło: własne)
Zasilany przez procesor MediaTek Helio G35 low-end i bez metalowej ochrony bocznej, niedrogi Doogee P61 Pro jest tak samo wytrzymały jak jego droższe rodzeństwo. Ten MIL-STD-810H-rated słuchawka może obsługiwać wodę, jak również (IP68/IP69K), sporty wymienną pokrywę tylną, a jego zmniejszona masa czyni go idealnym dla dzieci.
Android ARM Smartphone Chinese Tech Deal

Strona Doogee S61 Pro przychodzi jako to, co uważam za udany eksperyment projektowy w krajobrazie wytrzymałych telefonów, z tylną pokrywą podobną do tej z Xiaomi's Mi 8 Explorer Edition. Aby uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym, Doogee rzuca również dodatkowe tylne pokrywy, które mogą być wymieniane przez użytkownika bez potrzeby dodatkowych narzędzi.

Pomijając design, to co tu mamy to podstawowy MIL-STD-810H-rated rugged Android 12 który waży znacznie mniej niż większość jego potężniejszego i droższego rodzeństwa, oferując jednocześnie ten sam stopień ochrony. Z metką cenową, która może zejść poniżej progu 200 USD w zależności od dostępnych promocji (metka cenowa w chwili, gdy to piszę pokazuje 229,99 USD za edycje przezroczystą i drewnianą oraz 199,99 USD za dwie pozostałe, czyli czarną kevlarową i matową szarą), Doogee P61 Pro wygląda jak idealny telefon dla dzieci, ale czy jest w stanie osiągnąć coś więcej niż tylko to? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Zawartość pudełka, wygląd, jakość wykonania

W przeciwieństwie do np V20, S98, lub S98 Pro, Doogee P61 Pro przychodzi w małym, żółtym pudełku. W standardowym opakowaniu detalicznym znajduje się telefon, zapasowa osłona ekranu, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, akcesoria do osłony ekranu, bolec do karty SIM, ładowarka obok kabla USB-A do USB-C, a także linka na nadgarstek. Dodatkowe pokrowce na plecki widoczne na zdjęciu powyżej zostały wysłane tylko do recenzentów i wkrótce zostaną udostępnione do kupienia osobno. Osoby, które nie planują jednak zmiany tylnej pokrywy swojego Doogee P61 Pro, mogą po prostu kupić wariant, który najbardziej im się podoba, pamiętając jednocześnie, że w razie gdyby udało im się ją uszkodzić, łatwo znaleźć zamienniki.

W kwestii designu Doogee poszło na kilka skrótów, aby utrzymać niską cenę. Na przykład boki nie są już metalowe, ale wykonane z poliwęglanu, z poręcznym antypoślizgowym wykończeniem w kształcie plastra miodu. Przyciski są również wykonane z tworzywa sztucznego, ale nie czują się tanie. Chociaż wolę moje przyciski wykonane z metalu, myślę, że jest to dobry wybór, który utrzymuje zarówno cenę i wagę w ryzach, ponieważ P61 Pro waży tylko 266 gramów, co jest doskonałe dla MIL-STD-810H-oceniana słuchawka.

W wyświetlaczu nie ma żadnych otworów, ponieważ ramki są na tyle szerokie, że zostawiają miejsce na aparat do selfie. Nie jest to aż tak duża rzecz, ale myślę, że jest to pozytywna strona konstrukcji tego telefonu, którą należy wziąć pod uwagę.

Przechodząc do użytych materiałów i jakości wykonania, nie można powiedzieć nic złego. Uważam, że Doogee wybrało wyważoną drogę i produkt końcowy nie sprawia wrażenia taniego, choć jest przystępny cenowo. Wybrałbym jednak inną nakładkę ochronną na port USB-C. Przy co najmniej czterech ładowaniach tygodniowo, jak to ma miejsce w przypadku mojej córki, nie sądzę, by nakładka wytrzymała dłużej niż pół roku, może rok. Po tym czasie prawdopodobnie pęknie, a jej utrata (obok zdolności do opierania się wnikaniu wody) będzie już tylko o krok.

Specyfikacja, funkcje, rzeczywiste użytkowanie

Karta specyfikacji tego telefonu nie zawiera niczego zaskakującego. MediaTek Helio G35 ledwo wystarcza do uruchomienia większości współczesnych gier na standardowych ustawieniach, ale dzięki optymalizacjom PUBG może uruchomić ten tytuł na ultrapłynnej grafice w 30 fps. Jednak ten telefon zdecydowanie nie należy do tych skierowanych do graczy. Bateria o pojemności 5 180 mAh może zapewnić dwa lub trzy dni regularnego użytkowania, a także jeden dzień intensywnego użytkowania skupionego na mediach społecznościowych i oglądaniu filmów/robieniu zdjęć. W tym ostatnim scenariuszu wartość SoT przekracza 8 godzin, co w większości przypadków powinno wystarczyć na cały dzień.

Jeśli mowa o pamięci i przestrzeni dyskowej, to 6/128 GB powinno wystarczyć większości użytkowników. Jest jednak także wsparcie dla karty microSD, więc w tym zakresie wszystko jest w miarę ogarnięte.

Doogee P61 Pro jest dostarczany z Android 12 po wyjęciu z pudełka. 6-calowy wyświetlacz IPS ma skromną rozdzielczość HD+, ale szczytowa rozdzielczość 500 nitów pomaga dość mocno, gdy używamy go na zewnątrz w zwykłym świetle dziennym. Przednia kamera 16 MP i zespół tylnych kamer (48 MP główna, i 20 MP Sony IMX350 ) nie są ostatecznymi wyborami w dziedzinie fotografii mobilnej, ale wykonują swoją pracę prawidłowo dla zadań związanych z mediami społecznościowymi, a czasami dla czegoś więcej.

Cechą, która sprawia, że Doogee P61 Pro jest przydatny dla tych, którzy po prostu chcą niezawodnego kierowcy na co dzień, jest NFC, co oczywiście wiąże się z pełną obsługą Google Pay (niedawno przekształconego w Google Wallet) wsparciem.

Osoby zastanawiające się nad wynikami benchmarków tego telefonu mogą zerknąć poniżej:

  • A1 SD Bench: 210 MB/s odczyt i 172 MB/s zapis dla pamięci wewnętrznej, 2,786 MB/s dla operacji kopiowania pamięci RAM
  • Geekbench 5.4.4: 175 jednordzeniowych, 928 wielordzeniowych, 90 Vulkan (wiele testów nie powiodło się), a testy OpenCL nie były dostępne
  • GFXBench: 345,8 klatek
  • 3DMark: Sling Shot (OpenGL ES 3.0) 804 pkt; Sling Shot Extreme (OpenGL ES 3.0) 459 pkt

Niestety brak wsparcia dla większości funkcji Vulkan nie wygląda zbyt dobrze dla osób, które chcą uzyskać jak najlepszą wydajność za swoje pieniądze. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że ten telefon skupia się na przeżywalności, a nie wydajności.

Doświadczenie Android 12 jest bardzo zbliżone do tego, co Google zapewnia w swoich telefonach Pixel, ale z kilkoma dodatkowymi narzędziami (OutDoor Toolbox, który jest obecny we wszystkich telefonach Doogee, aktualizator oprogramowania, a także kod potrzebny do skonfigurowania dostosowywanego przycisku). Oczywiście dwie lub trzy duże aktualizacje Android nie wchodzą tutaj w grę.

Ogólnie rzecz biorąc, ta słuchawka wygląda dobrze (śmiem powiedzieć "świetnie" w przypadku wariantu z przezroczystymi plecami, który używałem) i działa zgodnie z oczekiwaniami we wszystkich obszarach, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę cenę i czynnik rugged. Za około 200 USD można wybrać wiele szybszych smartfonów, ale jeśli chodzi o wytrzymałe smartfony z wymienną przez użytkownika tylną pokrywą, Doogee P61 Pro gra (najprawdopodobniej) w swojej własnej lidze.

Dobro, zło i prawda

Doogee S61 Pro jest lekki (jak na wytrzymały telefon), dobrze wygląda, ma wymienną przez użytkownika tylną pokrywę, ma 3,5 mm gniazdo audio, jest wyposażony w Android 12 po wyjęciu z pudełka, a obecność obsługi NFC sprawia, że jest to doskonały wybór jako główna słuchawka dla każdego, kto nie spędza godzin na przeglądaniu stron internetowych lub oglądaniu treści multimedialnych w podróży.

Przezroczysta tylna pokrywa łatwo się rysuje, choć wytrzymuje nacisk i upadki. Pokrywa portu USB ma raczej nieinspirowany projekt i nie ma zamiennika obecnego w pudełku detalicznym, co byłoby doskonałym pomysłem. Niestety, bezprzewodowe ładowanie również nie jest wspierane. Niektórzy mogą uznać brak łączności 5G za wadę, ale nie sądzę, aby był to problem biorąc pod uwagę cenę urządzenia.

Choć może nie ma żadnych solidnych powodów, aby dodać część "Pro" do nazwy tej słuchawki, Doogee udało się wymyślić kolejną niedrogą ofertę rugged, która jest warta uwagi. Nie jest bardzo szybki, nie ma wyświetlacza AMOLED ani kamery termowizyjnej, ale jest zbudowany tak, aby przetrwać i jest wystarczająco kompaktowy, aby mógł być używany przez każdego na co dzień. Jako ostatnia uwaga, moja córka go uwielbia, a więcej jej koleżanek i kolegów było zaintrygowanych jej nowym telefonem i chciało wiedzieć o nim więcej, niż miałoby to miejsce w przypadku posiadania przez nią iPhone 14 Pro Max.

Disclaimer: Autor tej recenzji otrzymał od Doogee S61 Pro rugged smartphone bezpłatnie na potrzeby testów.

Źródło(-a)

Doogee (oficjalna strona produktu)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Doogee P61 Pro hands-on: Lekki, przejrzysty, przystępny cenowo Android 12-driven ruggedness
Codrut Nistor, 2022-10-10 (Update: 2022-10-10)