Rak jelita grubego ma nieproporcjonalny wpływ na społeczności czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych, gdzie wskaźnik zachorowalności jest o około 20% wyższy, a śmiertelność o około 30% wyższa w porównaniu z osobami rasy białej. Nowe badanie współprowadzone przez naukowca UCLA i opublikowane w Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology analizuje, dlaczego te różnice utrzymują się i, co najważniejsze, co można zrobić, aby im zaradzić.
Badania podkreślają, że istnieją ograniczone dane potwierdzające czynniki biologiczne jako główną przyczynę tych różnic. Zamiast tego dowody wskazują na społeczne uwarunkowania zdrowia - takie jak dostęp do opieki, warunki społeczno-ekonomiczne i nierówności systemowe - jako główne czynniki sprawcze. Czynniki te tworzą znaczące bariery, prowadząc do niższych wskaźników badań przesiewowych i mniejszego dostępu do terminowego, zgodnego z wytycznymi leczenia dla czarnoskórych Amerykanów.
Dla zbyt wielu osób szansa na uniknięcie diagnozy raka jelita grubego lub wyleczenie w przypadku diagnozy po prostu nie istnieje, nie z powodu różnic biologicznych, ale z powodu tego, jak czynniki społeczne i środowiskowe wpływają na dostęp do wysokiej jakości badań przesiewowych i opieki. - Dr Folasade May z UCLA, główny autor artykułu.
Naukowcy podkreślają jednak, że różnice te można wyeliminować. W przeglądzie zwrócono uwagę na kilka sprawdzonych interwencji, które z powodzeniem wypełniły lukę, w tym programy edukacyjne dostosowane kulturowo i systemy, które pomagają osobom poddać się badaniom przesiewowym. Dr May zauważył, że w systemach, które zapewniają równy dostęp dla wszystkich, takich jak Veterans Health Administration, różnice rasowe w badaniach przesiewowych nie istnieją.
Dokument zaleca podwójne podejście w celu wyeliminowania tych nierówności. Pierwszym krokiem jest krótkoterminowe skupienie się na zapewnieniu wszystkim osobom ubezpieczenia zdrowotnego i możliwości otrzymania wysokiej jakości badań przesiewowych i leczenia. Drugim jest długoterminowe zobowiązanie do zajęcia się podstawowymi warunkami społecznymi i ekonomicznymi, które w pierwszej kolejności napędzają te różnice zdrowotne.
Źródło(a)
Natura przez UCLA Newsroom