Chiny zatwierdziły budowę 10 nowych bloków jądrowych które rozbudują pięć istniejących elektrowni jądrowych, zgodnie z trendem obserwowanym w ostatnich latach.
Według informacji dostarczonych przez The Paper, wspierane przez rząd media, inwestycja w ten plan wyniesie 200 miliardów juanów, co stanowi równowartość 27,44 miliarda dolarów. Chiny, obecnie trzecim krajem o największej mocy zainstalowanej w elektrowniach jądrowych, po Stanach Zjednoczonych i Francji, mają 58 elektrowni jądrowych o łącznej mocy 56,9 gigawatów tej technologii, zgodnie z białą księgą Chińskiego Stowarzyszenia Energii Jądrowej. Do 2030 r. kraj ten ma stać się liderem w produkcji energii jądrowej.
Centra jądrowe, które miałyby zostać rozbudowane w ramach tego planu to:
- Fangchenggang, w Guangxi: Faza III (bloki 5 i 6)
- Sanmen, w Fujian: Faza III (jednostki 5 i 6)
- Haiyang, w prowincji Shandong: jednostki 5 i 6
- Xiapu, w Chongqing: Faza I (jednostki 1 i 2)
- Taishan, w Guangdong: Faza II (jednostki 3 i 4)
Obecnie kraj ten buduje 30 reaktorów jądrowych, co stanowi połowę wszystkich budowanych na świecie. Oczekuje się, że reaktory te dodadzą 34,4 gigawatów energii jądrowej do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Zgodnie z cytowaną białą księgą, kraj osiągnął pełną krajową produkcję niektórych kluczowych urządzeń do rozwoju tej technologii, takich jak reaktory. W rzeczywistości osiem z zatwierdzonych reaktorów wykorzystuje lokalnie opracowany reaktor Hualong One. Światowe Stowarzyszenie Nuklearne podkreśla jednak, że kraj ten jest nadal zależny od zachodniej technologii w tym procesie.