Notebookcheck Logo

Bluetti EB3A elektrownia z panelem słonecznym 200W test praktyczny: Mała kostka mocy

Mały, ale potężny. Ta niewielka elektrownia Bluetti robi furorę: Choć mieści "tylko" 268 Wh, może zasilać urządzenia o mocy do 600W, jest kompatybilna z panelami słonecznymi o mocy do 200W i można ją wszędzie nosić ze sobą jedną ręką. Porównujemy małą kostkę mocy z podobnej wielkości elektrownią Anker 521, aby pokazać, co potrafi mały generator słoneczny w połączeniu ze składanym panelem słonecznym Bluetti PV200.
Renewable Accessory

Do tej pory testowaliśmy tylko bardzo dużą, modułową elektrownię AC200 Maxfirmy Bluetti. Natomiast małe pudełko z kryptonimem EB3A to karzeł wśród elektrowni Bluetti. Ale to też ma tę zaletę, że jest niezwykle przenośna, co pozwala zabrać ją niemal wszędzie.

Dzięki temu można ją bardziej porównać do małej Elektrownia Anker 521, którą również już testowaliśmy. W porównaniu z urządzeniem Ankera, Bluetti ma kilka zalet: Pomimo podobnej pojemności 268 Wh (Anker 521 = 256 Wh), jest w stanie dostarczyć stałą moc 600 watów, co pozwala na zasilanie nawet nieco większych urządzeń.

W poniższej tabeli porównujemy parametry techniczne obu elektrowni. W naszym teście analizujemy zalety i wady EB3A, oceniając również, jak radzi sobie w praktyce.

Bluetti EB3A
Złącza
3 USB 3.0, USB-C Power Delivery (PD)
Łączność
Bluetooth Bluetooth, Version unbekannt
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 183 x 255 x 180
Akumulator
268 Wh
Charging
fast charging / Quickcharge
Inne
24 miesiące(y) gwarancji
Waga
4.675 kg
Cena
399 Euro
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Bluetti EB3A vs Anker 521


Specyfikacje
Bluetti EB3AAnker 521
Pojemność 268 Wh 256 Wh
Moc stała 600 W 200 W
Moc szczytowa 1 200 W 400
W
Ładowanie AC Turbo 330 W; Standard 268 W 65
W
Ładowanie DC/Solar 200 W (11 - 28 V; 8,5 A) 65 W (11 - 128 V; 5,5 A)
Ładowanie połączone 430 W 65
W

Złącza
1x gniazdo AC, 2x DC in, 1x 12V car in/out
100 W USB-C, 2x USB-A (5 V, 3 A), DC in, AC in (mains plug), wireless charging pad
1x gniazdo AC, AC/DC in, 2x USB-A, 1x USB-C, 1x 12 V car
Waga 4,6 kg 4,34 kg
Rozmiar 255 x 180 x 183 mm 216 x 211,4 x 144 mm
Cena 399 € (~$428), obecnie 319 € (~$343) 369 € (~$396), obecnie 279 € (~$300)
Gwarancja 2 lata (panel 1 rok) 5 lat

Sprzęt - wyraźne zwycięstwo Bluetti

Po lewej: Bluetti EB3A; Po prawej: Anker 521; Z tyłu: PV200
Po lewej: Bluetti EB3A; Po prawej: Anker 521; Z tyłu: PV200

Zalecana cena detaliczna Bluetti EB3A jest o około 30 € (~$32) droższa niż np Anker 521. Podczas gdy oba mają podobną pojemność, EB3A jest nieco większy i cięższy, ale oba należą do tej samej kategorii produktów.

Już po wartościach w powyższej tabeli widać, że EB3A od Bluetti wyprzedza konkurenta Anker 521 w kilku aspektach. Zaczyna się to już od połączeń. Oprócz gniazda i zwykłych portów USB, Bluetti PS oferuje również dwa porty wejściowe 12 V DC o natężeniu 10 A, a przede wszystkim także bezprzewodową podkładkę ładującą na górze, która może bezprzewodowo ładować kompatybilne smartfony z mocą do 15 W.

Wszystkie połączenia są z przodu
Wszystkie połączenia są z przodu
Ładowarka bezprzewodowa ładuje z mocą 15 W
Ładowarka bezprzewodowa ładuje z mocą 15 W

Jednak jeszcze bardziej istotne są wartości mocy w zakresie mocy wyjściowej, jak i mocy ładowania. Bluetti PS jest w stanie zasilić urządzenia o mocy do 600 W, natomiast np Anker PSnawet jeśli ciągłe zasilanie urządzenia o mocy 600 W z akumulatora o pojemności 250 Wh nie ma sensu, to w przypadku krótkiego uruchomienia wiertarki lub małej kuchenki wodnej itp. dodatkowa moc może stanowić różnicę, czy urządzenie w ogóle działa, czy nie.

Oddzielne wejścia dla energii słonecznej (po lewej) i prądu zmiennego (po środku)
Oddzielne wejścia dla energii słonecznej (po lewej) i prądu zmiennego (po środku)
EB3A może być ładowany jednocześnie przez baterię słoneczną i zasilanie sieciowe (zdjęcie: Bluetti)
EB3A może być ładowany jednocześnie przez baterię słoneczną i zasilanie sieciowe (zdjęcie: Bluetti)

Bluetti wyraźnie wyprzedza również pod względem opcji ładowania: Anker 521 oferuje tylko jedno połączone złącze wejściowe, które może być ładowane tylko z maksymalną mocą 65 W. Niezależnie od tego, czy używasz panelu słonecznego czy wtyczki sieciowej, moc ładowania jest ograniczona do 65 W

.

W przeciwieństwie do tego, EB3A oferuje oddzielne złącza wejściowe do ładowania DC/solarnego i AC, które można nawet połączyć, co oznacza, że można ładować stację zasilania za pomocą panelu słonecznego i wtyczki sieciowej w tym samym czasie. Jest w stanie obsługiwać panele słoneczne o mocy do 200 W, jak również ładowanie AC o mocy do 330 W (tryb Turbo), a oba wejścia można połączyć do całkowitej maksymalnej mocy ładowania 430 W. Jest to ogromna zaleta w porównaniu z zaledwie 65 W stacji zasilania Anker. Bluetti ładuje się też odpowiednio szybciej. Jednak baterie Ankera mogłyby w zamian oferować większą trwałość, ponieważ byłyby mniej obciążone.

Anker otrzymał przede wszystkim kilka punktów dodatnich za długi okres gwarancyjny. Może to być również dodatkowa wskazówka, że EB3A od Bluetti będzie oferował mniejszą żywotność, jeśli będziemy go bardziej obciążać poprzez wymaganie od niego maksymalnej możliwej mocy wejściowej i wyjściowej.

Wyświetlacz

Około 8-centymetrowy (~3,15 cala przekątnej) ekran LCD nie posiada funkcji dotykowej jak w przypadku dużego Bluetti AC200 Max, ale nadal pokazuje wszystkie niezbędne informacje na pierwszy rzut oka. Obejmuje to pojemność, obliczony pozostały czas pracy, moc wejściową i wyjściową, częstotliwość AC i różne alarmy, jak również tryb Eco.

Wyświetlacz: aktywowany fizycznym przyciskiem, wyłącza się po ok. 30 s
Wyświetlacz: aktywowany fizycznym przyciskiem, wyłącza się po ok. 30 s

Światło

Podczas gdy.Anker 521oferuje wygodny pasek świetlny LED typu "soft box", Bluetti stosuje pojedynczą, bardzo jasną diodę LED bez zmiękczania odblasków. Ma to tę wadę, że jest bardzo jasna, więc nie ma klimatycznego oświetlenia wieczornego lub nocnego.

Z drugiej strony, lampka jest przeznaczona do praktycznego użytku i można jej używać niemalże jako latarki lub reflektora do oświetlania otoczenia w celu np. poszukiwania zagubionego klucza. Jej jasność można regulować dwustopniowo, jest też trzeci tryb, który powoduje jej miganie, jak sygnał SOS. Jego zużycie jest wyświetlane jako 1 W (poziom 1 i miganie SOS) lub 2 W (poziom jasności 2) na wyjściu stacji zasilania.

Światło punktowe Bluetti EB3A
Światło punktowe Bluetti EB3A
Nastrojowy pasek LED w Anker 521
Nastrojowy pasek LED w Anker 521

Bluetti App

Podobnie jak w przypadku dużego Bluetti AC200 Max, mały EB3A również oferuje wsparcie dla aplikacji. Łączy się przez Bluetooth, a maksymalny zasięg określono na 10 m (~33 ft). Możesz użyć aplikacji do monitorowania wszystkich danych, włączania lub wyłączania wyjść, aktywacji światła i konfiguracji niektórych ustawień, takich jak tryb Eco.

Tak naprawdę nie trzeba korzystać z aplikacji, a zasięg jest ograniczony przez Bluetooth. Dodatkowo trzeba też krótko zezwolić na korzystanie z lokalizacji podczas konfigurowania aplikacji. Z drugiej strony funkcja może być jeszcze przydatna, pozwalając zdalnie włączyć połączenia, a wraz z tym także wszystkie podłączone urządzenia.

Aplikacja Bluetti
Aplikacja Bluetti
1) Konfiguracja, 2) Ekran główny, 3) Ustawienia
1) Konfiguracja, 2) Ekran główny, 3) Ustawienia

Panel słoneczny - bez USB, ale wciąż dobry

W celu naładowania EB3A, Bluetti dostarczył nam również panel słoneczny PV200 o mocy 200-W. Składany panel słoneczny kosztuje obecnie 469 euro (~$504). Patrząc na kartę specyfikacji, początkowo zastanawialiśmy się, czy EB3A (11-28 V, ale 8,5 A max) rzeczywiście będzie w stanie obsłużyć moc z panelu (9,7 A). Bluetti dał nam jednak zielone światło i mogliśmy go wykorzystać do przetestowania ładowania.

Złożony panel mierzy 59 × 60 cm (~23,2 x 23,6 in). Korzystając z uchwytu do przenoszenia, pokaźna waga 7,3 kg (~16 lb) może być przenoszona dość łatwo. Po rozłożeniu ma szerokość około 226,5 cm (~89,2 in) przy tej samej wysokości.

Moc w stanie spoczynku wynosi 26,1 V. PV200 dostarcza 20,5 V przy maksymalnym natężeniu 9,7 A, z czym zintegrowany inwerter wewnątrz EB3A najwyraźniej nadal sobie dobrze radzi.

Złożony Bluetti PV200 z przodu (za nim rozłożony Anker 621)
Złożony Bluetti PV200 z przodu (za nim rozłożony Anker 621)
Uchwyt do przenoszenia
Uchwyt do przenoszenia

W zintegrowanej kieszeni panelu znajduje się kabel połączeniowy z wtyczkami solarnymi MC4. Dodatkowo znajduje się tam również adapter z MC4 na okrągłe wtyczki DC. W przeciwieństwie do 100-W panel od Anker (625), niestety nie można podłączyć żadnych urządzeń bezpośrednio do panelu, aby je naładować bez objazdu z wykorzystaniem stacji energetycznej, ponieważ w panelu brakuje portu USB.

Początkowo trzeba się trochę przyzwyczaić do stojaków na stopy, ponieważ nie podtrzymują one panelu w jego normalnej pozycji. Przyglądając się bliżej, można zauważyć, że opaska, która trzyma każdą podstawkę może być rozpięta. Istnieją cztery pozycje przycisków, które pozwalają ustawić panel pod konkretnymi, z góry ustalonymi kątami względem słońca.

Adapter MC4 do DC znajdujący się w kieszeni panelu
Adapter MC4 do DC znajdujący się w kieszeni panelu
Przyciski utrzymują statywy pod określonymi kątami względem słońca (na przykład 45 stopni)
Przyciski utrzymują statywy pod określonymi kątami względem słońca (na przykład 45 stopni)

Doświadczenie w praktyce - Łatwe ładowanie, zasila prawie wszystko

Rozkładany uchwyt
Rozkładany uchwyt

Elektrownia sprawia bardzo kompaktowe wrażenie i jest na tyle lekka, że można ją bez wysiłku przenosić jedną ręką. W przeciwieństwie do stałego uchwytu w Anker 521, w EB3A masz do dyspozycji rozkładany uchwyt. Wprawdzie nie wygląda on tak solidnie jak u konkurencji, ale po złożeniu można wykorzystać płaską powierzchnię stacji zasilania do bezprzewodowego ładowania smartfona z mocą 15 W.

Wentylator za kratką jest rzadko włączany
Wentylator za kratką jest rzadko włączany

Z drugiej strony, nadal istnieje oczywista wada Anker 521: Dzięki stosunkowo niskiej mocy wejściowej i wyjściowej, mała elektrownia Anker nie potrzebuje aktywnego wentylatora, więc zawsze pozostaje cicha w każdej sytuacji.

Z boku, stacja zasilania Bluetti ma aktywny wentylator, który może włączyć się przy dużym obciążeniu (podczas ładowania lub rozładowywania), zwiększając poziom hałasu.

Scenariusze użycia

Specyfikacja Bluetti dotycząca oczekiwanego okresu użytkowania (zdjęcie: Bluetti)
Specyfikacja Bluetti dotycząca oczekiwanego okresu użytkowania (zdjęcie: Bluetti)

Przetestowałem różne urządzenia podłączone do EB3A. Podczas gdy na przykład moja przewodowa wiertarka nie mogła być zasilana przez Anker 521, to nie miała problemów z działaniem z EB3A. Tak więc mała elektrownia może być również wykorzystywana do niektórych zadań handyman'a, o ile nie zajmują one zbyt wiele czasu.

Udało mi się również uruchomić projektor, choć jego pobór 230 W prawdopodobnie spowodowałby wyczerpanie się EB3A już po godzinie, co czyni ten przypadek mniej odpowiednim. Ale przynajmniej można go wykorzystać do krótkiej prezentacji.

Wiertło działa
Wiertło działa
i projektor również
i projektor również

Wprawdzie mój czajnik z wodą zaświecił się na niebiesko i zaczął korzystać z mocy, ale przy znacznie większej niż 500 W, Bluetti w końcu zrezygnował. Podczas gdy czajnik zużywa około 1500 W, EB3A jest w stanie wyprodukować "tylko" maksymalnie 600 W.

Lepiej sprawy się miały z moim małym wzmacniaczem gitarowym Fendera. Według wyświetlacza EB3A zużywa on najwyżej 20 W. Tak więc muzycy uliczni i wykonawcy mogliby wykorzystać małą elektrownię do dostarczania prądu w trasie. Nasz router testowy również działał bez żadnych problemów.

Przydatne również dla wykonawców ulicznych
Przydatne również dla wykonawców ulicznych
Router może pracować około 8 - 10 godzin na w pełni naładowanej baterii
Router może pracować około 8 - 10 godzin na w pełni naładowanej baterii

Ładowanie

Ładowanie przy 102 W w listopadzie
Ładowanie przy 102 W w listopadzie

Dzięki gniazdku T200 i zintegrowanemu zasilaczowi można szybko naładować stację energetyczną o mocy 268 W. Oczywiście ciekawsze jest magazynowanie energii słonecznej z PV200. Jego wtyczki MC4 są przez adapter zamieniane na okrągłe wtyczki DC i mogą pasować do wejścia DC w EB3A.

W niezbyt mocnym listopadowym słońcu PV200 jest w stanie dostarczyć nieco ponad 100 W do elektrowni, w pełni ładując ją w ciągu 2 do 3 godzin.

Za

+ wysoka wydajność ładowania (słonecznego i sieciowego)
+ wysoka moc wyjściowa
+ bezprzewodowa podkładka ładująca
+ kompaktowa i mobilna

Przeciw

- wysoka moc może mieć wpływ na trwałość

Werdykt - Mała kostka o dużej mocy

Testowanie Bluetti EB3A z PV200, jednostki testowe dostarczone przez Bluetti
Testowanie Bluetti EB3A z PV200, jednostki testowe dostarczone przez Bluetti

Bluetti EB3A jest niezwykle praktycznym towarzyszem, czy to na imprezie urodzinowej w parku, do uruchomienia niektórych narzędzi, takich jak wiertarka, z dala od gniazdka, lub do stworzenia muzyki w drodze itp.

Choć należy do tej samej kategorii produktów co Anker 521, to oferuje znacznie większą moc wejściową i wyjściową. Dzięki temu można go szybciej naładować, a także uruchomić znacznie więcej urządzeń niż jego konkurent, co jest świetnym rozwiązaniem. Z drugiej strony, dopiero okaże się, czy idzie to również na niekorzyść długowieczności.

Bluetti EB3A jest kompaktowy, przenośny i niezwykle wydajny i praktyczny jak na swój rozmiar, ponieważ szybko się ładuje i jest w stanie uruchomić więcej urządzeń niż niektórzy konkurenci. Jednakże, może to również skutkować mniejszą trwałością.

Alternatywą jestAnker 521jest również warta przyjrzenia się. Mimo że dostarcza mniejszą moc, Anker oferuje gwarancję na 5 lat. Jest jeszcze lżejszy i zawiera klimatyczny pasek LED jako oświetlenie. Osoby, które potrzebują znacznie większej elektrowni, mogą też przyjrzeć się m.in Bluetti AC200 Max lubAnker 757.

Cena i dostępność

Bezpośrednio z Bluetty, EB3A jest obecnie w sprzedaży za 239$. Można ją również nabyć w Amazon za 287 dolarów. Pakiet z panelem słonecznym PV120 jest wymieniony na Amazon za $499, a sam panel słoneczny PV200 kosztuje $499.

Uwaga: Elektrownia i panel słoneczny zostały dostarczone autorowi do tego testu bezpłatnie przez producenta.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Bluetti EB3A elektrownia z panelem słonecznym 200W test praktyczny: Mała kostka mocy
Christian Hintze, 2023-01-11 (Update: 2023-01-11)