Notebookcheck Logo

Asus przedstawia szczegóły bezkablowego złącza HPCE dla kart graficznych z TGP 600+W

Rozmiar porównywalny ze złączem PCIe X1 (Źródło obrazu: PC World)
Rozmiar porównywalny ze złączem PCIe X1 (Źródło obrazu: PC World)
Zaprezentowany przez firmę Asus standard złącza zasilania HPCE wydaje się być eleganckim rozwiązaniem, które rozwiązuje problem topniejących złączy zasilania i zagraconych wnętrz obudów komputerów PC. Wykorzystując gniazdo o rozmiarze zbliżonym do interfejsu PCIe X1, standard HPCE obiecuje dostarczyć ponad 600 W mocy dla flagowych procesorów graficznych nowej generacji.
Gaming GPU

Podczas gdy producenci GPU starają się, aby każda nowa generacja była bardziej energooszczędna niż poprzednie, wskaźniki TGP wydają się tylko rosnąć, a problemy ze złączami zasilania stają się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza teraz, gdy rynek jest gotowy na przyjęcie kart graficznych PCIe 5.0. Karty Nvidia high-endowe karty RTX 4000 są znane z takich problemy z zasilaniemponieważ pojawiło się sporo doniesień o topiących się kablach zasilających. Partnerzy AIB oferują już karty z ukrytymi złączami, a także niestandardowe złącza 90-stopniowe , które mogą poprawić sytuację które mogą poprawić sytuację, ale Asus uważa, że całkowite wyeliminowanie kabli zasilających powinno być właściwym sposobem rozwiązania problemów. Zamiast zajmować się uciążliwymi kablami i adapterami zasilania, które mogą, ale nie muszą być prawidłowo włożone, Asus chce wprowadzić złącze oparte na płycie głównej, które może dostarczyć ponad 600 W mocy.

Asus początkowo zaprezentował kilka kart z obsługą nowego złącza GC-HPWR / HPCE (High Power Card Edge) na targach Computex w czerwcu, ale nie pokazano wtedy implementacji na płycie głównej. Szczegóły te zostały niedawno upublicznione podczas wydarzenia Bilibili World 2023 w Szanghaju, gdzie Asus opublikował pełną specyfikację złącza HPCE. Najwyraźniej rozwiązanie to istnieje już na rynku serwerów, a Asus ulepsza je teraz dla sektora komputerów stacjonarnych.

Aby poprawić zarządzanie kablami i ogólną estetykę obudowy, Asus planuje dołączyć interfejs HPCE do gniazda PCIe X16 na każdej ze swoich przyszłych płyt głównych. Złącze HPCE posiada szesnaście pinów do dostarczania zasilania, a dwanaście kolejnych pinów zapewnia bezpośrednie połączenie ze wszystkimi odpowiednimi systemami na płycie głównej. Jeśli chodzi o rozmiar, złącze przypomina slot PCIe X1, a użytkownicy mogą z łatwością włożyć i zablokować kartę graficzną zarówno w slocie PCIe X16, jak i HPCE.

Na razie złącze HPCE zostało zaimplementowane tylko w kartach graficznych do poziomu RTX 4070 z 200 W TGP, ale Asus twierdzi, że złącze obsługuje ponad 600 W mocy, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla flagowych kart graficznych nowej generacji. Na szczęście standard nie jest zastrzeżony, więc inni producenci płyt głównych mogą przyczynić się do udoskonalenia projektu, jeśli zostanie on wystarczająco szeroko przyjęty.

 

Kup kartę graficzną Asus TUF Gaming GeForce RTX® 4080 OC Edition na Amazon

(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)
(Źródło obrazu: Asus)

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 09 > Asus przedstawia szczegóły bezkablowego złącza HPCE dla kart graficznych z TGP 600+W
Bogdan Solca, 2023-09- 1 (Update: 2023-09- 1)