Amerykańscy chirurdzy wykonują pierwszy w pełni zrobotyzowany przeszczep serca u dorosłych w Baylor St. Luke's

Chirurdzy z Baylor St. Luke's Medical Center przeprowadzili pierwszy w pełni zrobotyzowany przeszczep serca dorosłego przeszczep serca u osoby dorosłej w Stanach Zjednoczonych. Główny chirurg dr Kenneth Liao użył robota chirurgicznego do wykonania kilku małych nacięć zamiast rozcinania mostka. Następnie zespół wprowadził serce dawcy przez przestrzeń przedotrzewnową, zachowując nienaruszoną ścianę klatki piersiowej.
To mniej inwazyjne podejście ogranicza krwawienie, zmniejsza potrzebę transfuzji i obniża ryzyko infekcji - co ma kluczowe znaczenie dla pacjentów po przeszczepie przyjmujących przez całe życie leki immunosupresyjne. Zachowuje również mechanikę oddechową, dzięki czemu pacjenci mogą szybciej zacząć się poruszać i rozpocząć rehabilitację.
45-letni biorca przebywał w szpitalu ze schyłkową niewydolnością serca od listopada 2024 r. i polegał na wielu mechanicznych urządzeniach wspomagających. Przeszczep zrobotyzowany otrzymał w marcu 2025 r., spędził około miesiąca na rekonwalescencji i wrócił do domu bez komplikacji.
Systemy robotyczne pomagają już w naprawach zastawek i pomostowaniu naczyń wieńcowych. Jednak wykorzystanie ich do przeszczepów wymaga dokładnych połączeń naczyniowych i krótkiego czasu niedokrwienia. Przegubowe ramiona robota zapewniły chirurgom dodatkowy zasięg do delikatnego szycia w ciasnych przestrzeniach.
Jeśli większe badania potwierdzą podobną lub lepszą przeżywalność przeszczepu i szybszy powrót do zdrowia, zrobotyzowane przeszczepy serca mogą zastąpić operacje na otwartej klatce piersiowej.
Źródło(a)
Baylor College of Medicine (w języku angielskim)