Notebookcheck Logo

Alibaba: pięć nowych centrów logistycznych

Firma Alibaba to chiński gigant z branży e-commerce, który chce przeznaczyć duże pieniądze na usprawnienie logistyki.

Grupa Alibaba przeznaczy ponad 15 mld USD na inteligentną logistykę. Ta góra pieniędzy trafi do firmy córki o nazwie Cainiao Network Technology, która ma utworzyć pięć nowych centrów dystrybucyjnych (hubów) w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Mowa jest o miastach: Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Hangzhou (prowincja Zhejiang, Chiny), Kuala Lumpur (Malezja), Liège (Belgia) i Moskwa (Rosja).

Można jeszcze napisać, że w rękach firm Alibaba Group i Cainiao Network jest już firma ZTO Express (Cayman), będąca jednym z liderów usług pocztowych i kurierskich w Chinach.

Trzeba podkreślić, że w filozofii działania firmy Cainiao nie jest doręczanie paczek a usprawnianie pracy kontrahentów się tym zajmujących. Co za tym idzie, celniejsze jest określenie, że w tytułowej inwestycji chodzi o centra logistyczne a nie o samo rozwożenie towaru do klientów.

Wszystkie te inwestycje mają skutkować w uzyskaniu 24-godzinnego czasu doręczenia w Chinach i zejściu do doręczenia paczki w 72 godziny w dowolnym miejscu na świecie (będą wykorzystywane transport lotniczy, zasoby licznych partnerów biznesowych plus te nowe centra logistyczne).

Na koniec ciekawostka, że firma planuje wdrożenie aplikacji dla smartfonów wykorzystującej AR (Augmented Reality, czyli rzeczywistość rozszerzoną), która ma usprawnić kontakty z kontrahentami odwiedzającymi centra logistyczne (m.in. będzie rozpoznawana twarz kierowcy firmy kurierskiej).

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 06 > Alibaba: pięć nowych centrów logistycznych
Sylwester Cyba, 2018-06-13 (Update: 2018-06-13)