Notebookcheck Logo

Acebeam E75 w praktyce: Mocna, ale ciężka latarka EDC

Wraz z modelem E75, Acebeam wprowadził na rynek potężną latarkę EDC. Dzięki czterem diodom LED może być bardzo jasna, ale jest również niezwykle ciężka, a tryb turbo nie jest dla każdego.
Accessory Gadget
Acebeams E75 z akcesoriami. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Acebeams E75 z akcesoriami. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Acebeam E75 to latarka sprzedawana jako klasyczna latarka codziennego użytku (EDC). Przetestowaliśmy wersję o wysokim natężeniu światła, która wytwarza do 4500 lumenów. Alternatywnie istnieje również wariant o wysokim współczynniku oddawania barw 90, którego nie testowaliśmy

Dlatego też jest ona przeznaczona przede wszystkim do codziennego użytku i jest łatwa w obsłudze. Wystarczy raz nacisnąć przycisk, aby włączyć urządzenie. Jeśli następnie przytrzyma się przycisk, przełącza się między różnymi trybami światła od 50 do 1500 lumenów.

Jednak trzy z nich nie są dostępne w ten sposób. Jest to na przykład szczególnie słaby tryb światła księżycowego. Cztery źródła światła w głowicy emitują wtedy tylko jeden lumen. Jednak latarka działa przez wiele tygodni. W absolutnej ciemności, nawet w sytuacji awaryjnej, nadal mają Państwo minimalną ilość światła. Jest on aktywowany przez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku podczas włączania.

Z kolei tryb Turbo wymaga dwukrotnego kliknięcia - niezależnie od tego, czy E75 jest włączona, czy wyłączona. Tryb stroboskopowy jest dostępny za pomocą potrójnego kliknięcia, który jest również trybem obronnym, ponieważ nie chcesz patrzeć w to światło. Jest to bardzo nieprzyjemne.

Magnesy z tyłu

Acebeam E75 posiada również inne udogodnienia. Magnes z tyłu jest praktyczny, dzięki czemu latarkę można szybko przymocować w dowolnym miejscu. Magnes jest również wystarczająco silny, aby umieścić 217-gramową latarkę E75 w dowolnym miejscu, nawet w poprzek. Wyjątkiem są szklane powierzchnie magnetyczne, które wymagają wyjątkowo silnych magnesów. Jest to jednak słabość tych szklanych powierzchni, a nie słabość E75.

Nawiasem mówiąc, latarkę można również bardzo dobrze ustawić dzięki płaskiemu tyłowi. W normalnym trybie jest wystarczająco mocna, aby oświetlić pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych, po prostu kierując ją w stronę sufitu i pośrednio oświetlając pomieszczenie.

Dla E75 dostępne są również akcesoria. Za około 2 euro firma sprzedaje na przykład różdżkę Traffic Wand, która zamienia latarkę w lekki kij. Jest ona wykonana z elastycznego gumowego materiału. Jest to praktyczne, ponieważ nie trzeba się martwić, że akcesoria pękną w ciasno zapakowanej torbie. Nitecore również ma takie opcje, ale są one wykonane z twardego plastiku. W przypadku konkurencji trzeba zachować ostrożność podczas pakowania.

Traffic Wand od Acebeam ... (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Traffic Wand od Acebeam ... (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
... oferuje dość równomierny strumień świetlny. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
... oferuje dość równomierny strumień świetlny. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Spodoba się każdemu, kto chce poinstruować kogoś za pomocą latarki, zwłaszcza że oświetlenie Traffic Wand jest zaskakująco równomierne. Traffic Wands w kolorze białym lub czerwonym nie są niestety dostępne wszędzie. Jeśli jednak zobaczą je Państwo podczas zakupów, należy je po prostu zamówić - są zdecydowanie warte jednego lub dwóch euro.

Latarka posiada również uchwyt, który może być używany po obu stronach, dzięki czemu można go przypiąć na przykład do paska. Dwustronność oznacza, że po przypięciu można jej używać w obu kierunkach. Jest to ważne na przykład w przypadku mocowania latarki do czapki. Musimy to jednak od razu zakwalifikować. E75 jest na to zbyt ciężka. Ryzyko zsunięcia się czapki z głowy jest dość wysokie.

Tryb Boost dla wyjątkowych przypadków

Tryb Boost jest zaimplementowany podobnie jak w Olight Arkfeldktóry testowaliśmy. Na papierze jest to miłe, ale w praktyce jest przydatne tylko wtedy, gdy mają Państwo oko na pojemność baterii. Niestety, wskaźnik baterii nie pokazuje, czy tryb turbo lub stroboskop jest również dostępny. Szkoda, ponieważ cztery diody LED byłyby idealne do wskaźnika baterii.

Zamiast tego trzeba po prostu wypróbować, który tryb działa. Jeśli trybu nie można wywołać, oznacza to, że bateria jest zbyt słaba. Jeśli bateria jest również prawie rozładowana, może się zdarzyć, że przełączanie trybów przestanie działać. Jednak aby osiągnąć to w praktyce, trzeba używać latarki przez bardzo długi czas lub nie patrzeć na baterię przez długi czas.

Rozwój ciepła i konstrukcja LED

Aby stworzyć strumień świetlny, Acebeam wykorzystuje konstrukcję, która łączy cztery diody LED w kwadracie. Możemy uspokoić każdego, kto obawia się, że stożek światła może nie mieć odpowiedniego kształtu. Wytwarzany stożek światła jest bardzo jednolity. Chociaż jest to raczej nieistotne w lesie lub podobnym otoczeniu. Acebeam wykonał tutaj świetną robotę.

Problem z konstrukcją: w trybie turbo latarka może się bardzo nagrzewać - boleśnie. W naszych pomiarach, przy temperaturze otoczenia wynoszącej około 20°C, uchwyt nagrzewał się do prawie 55°C. Jest to do zaakceptowania, jeśli nie są Państwo zbyt wrażliwi na ciepło.

Głowica osiąga ponad 65 °C po kilku minutach pracy. Dotykanie jej staje się wtedy bolesne. Akumulator jest prawie w porządku w temperaturze 50 °C. Nie odbiera całego ciepła odpadowego, ale utrzymuje je przez stosunkowo długi czas po ponownym wyłączeniu E75, podczas gdy głowica szybko się ochładza.

Nawet przy stosunkowo niskich temperaturach tryb turbo nadaje się tylko do bardzo krótkich okresów użytkowania. Jeśli są Państwo poza domem w ciepłą, letnią noc, będzie to jeszcze mniej korzystne.

Port USB-C. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Port USB-C. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Porównanie rozmiaru z innymi latarkami. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Porównanie rozmiaru z innymi latarkami. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Ładowanie z mocą 11 W i zbyt długą baterią 21700

Ładowanie przez USB-C okazało się w teście bezproblemowe. Nie doświadczyliśmy żadnych przypadków, w których latarka nie chciała się ładować. W naszych testach latarka E75 mogła być ładowana z maksymalną mocą 11 watów. Biorąc pod uwagę rozmiar baterii (pojemność 18 watogodzin), jest to w porządku.

Szkoda: Acebeam nie wykorzystuje czterech diod LED na przełączniku do wyświetlania pojemności. Można to zobaczyć tylko pośrednio. Im mniej światła jest aktywowane, tym mniejsza jest dostępna pojemność baterii.

Praktyczne jest to, że E75 może również świecić podczas ładowania, jednak tylko w trybie światła księżycowego lub w trybie 50 lumenów. Przełączanie trybów oświetlenia nie działa podczas ładowania.

Cztery diody LED jako jedno źródło światła, tutaj w trybie księżycowym. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Cztery diody LED jako jedno źródło światła, tutaj w trybie księżycowym. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Niestety nie nadaje się do cappy. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)
Niestety nie nadaje się do cappy. (Zdjęcie: Andreas Sebayang/Notebookcheck.com)

Baterię można oczywiście ładować zewnętrznie lub wymienić. Ale uwaga: bateria 21700 od Acebeam nie jest zgodna ze standardami. Jest nieco za długi dla naszej ładowarki 21700 i mierzy prawie 7,5 cm. Byliśmy jednak w stanie naładować akumulator w ładowarce Nitecore, innego producenta akumulatorów 21700, który nie jest tak szczegółowy w kwestii wymiarów.

Oczywiście staje się to problemem tylko w przypadku posiadania floty takich latarek. Posiadając tylko jedną EDC, większość osób prawdopodobnie będzie ładować akumulator bezpośrednio w latarce. W przypadku wyjęcia akumulatora należy upewnić się, że zakrętka jest prawidłowo dokręcona podczas ponownego wkładania. Jeśli nie dokręcą jej Państwo do końca, co może się szybko zdarzyć przy dość wysokiej rezystancji, nie będą Państwo w stanie włączyć latarki EDC z powodu słabego styku.

Pro

+ Uchwyt magnetyczny
+ Prosta obsługa

Contra

- bateria 21700 jest za długa
- Ciężki jak na EDC-L

Werdykt

E75 w różnych wersjach. (Zdjęcie: Acebeam)
E75 w różnych wersjach. (Zdjęcie: Acebeam)

Acebeam E75 to dobra latarka. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Tryb 4500 lumenów może być używany tylko przez krótki czas. Zdecydowanie zbyt dużo uwagi trzeba poświęcić na upewnienie się, że poziom naładowania akumulatora jest dobry, co niestety widać tylko pośrednio. Niezależnie od tego, E75 po prostu zbytnio się nagrzewa w tym trybie, a następnie powoli zmniejsza jasność.

Jego mocne strony leżą bardziej w dolnym i średnim zakresie z trybem Moonlight, który podobno wystarcza na prawie cały miesiąc. Światło jest oczywiście bardzo słabe, ale latarka jest zawsze gotowa do użycia, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, ponieważ samorozładowanie nie było zauważalne, przynajmniej w naszym teście.

Jest również łatwa w użyciu w codziennym życiu dzięki przemyślanym elementom sterującym i możliwościom pozycjonowania, takim jak uchwyt magnetyczny lub płaski tył. Mimo że waży ponad 200 gramów, jest to zaskakująco ciężka latarka EDC, która zajmuje również dużo miejsca. Jeśli jednak podróżują Państwo na przykład z plecakiem, Acebeam E75 z pewnością znajdzie dla siebie miejsce.

Cena i dostępność

W Stanach Zjednoczonych zainteresowani użytkownicy mogą łatwo zamówić latarki Acebeam za pośrednictwem Amazon.

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Acebeam E75 w praktyce: Mocna, ale ciężka latarka EDC
Andreas Sebayang, 2024-03-28 (Update: 2024-03-28)