Notebookcheck Logo

CheckMag | 3 przydatne kontenery Docker o niskim zużyciu zasobów, które będą działać również na Raspberry Pi 5

Raspberry Pi 5 jest w stanie obsłużyć wiele kontenerów Docker (źródło obrazu: Raspberry Pi)
Raspberry Pi 5 jest w stanie obsłużyć wiele kontenerów Docker (źródło obrazu: Raspberry Pi)
Nie muszą Państwo inwestować w drogi sprzęt, aby uruchomić domowy serwer. Dzięki Dockerowi można uruchamiać skonteneryzowane aplikacje na niemal wszystkim, w tym na komputerach PC, Mac, laptopach, a nawet na Raspberry Pi. Idealnie byłoby, gdyby był on włączony 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co czyni Raspberry Pi doskonałą opcją o niskim poborze mocy. Jeśli są Państwo ciekawi Dockera, oto 3 najlepsze kontenery, które pozwolą Państwu rozpocząć pracę na sprzęcie z niższej półki.
ARM DIY Open Source Single-Board Computer (SBC) Smart Home

Istnieją dosłownie tysiące kontenerów Docker dla prawie każdej aplikacji, niezależnie od tego, czy jest to serwer Minecraft, Plex, Torrent Box czy koder wideo. Zaletą Dockera jest to, że każda aplikacja jest skonteneryzowana, więc jeśli kontener (choć mało prawdopodobne) zostanie naruszony, pozostałe pozostaną nienaruszone. Podobnie, instalowana jest tylko minimalna ilość zasobów do uruchomienia aplikacji, dzięki czemu jest ona bardzo wydajna, a zatem świetnie nadaje się do sprzętu o niskim poborze mocy.

Jeśli chcą Państwo rozpocząć korzystanie z Dockertutaj znajdą Państwo 3 kontenery, które będą działać jednocześnie na czymkolwiek, w tym na Raspberry Pi (dostępne na Amazon*).

WireGuard Easy

Nazwany tak ze względu na łatwość konfiguracji, WireGuard to VPN, który pozwoli Państwu połączyć się z siecią domową z dowolnego miejsca. Podobnie jak w przypadku większości kontenerów Docker, użytkownik otrzymuje interfejs sieciowy, aby uzyskać dostęp do usługi i stamtąd może włączyć dostęp dla urządzeń, z którymi chce się połączyć, będąc poza domem. Istnieją aplikacje WireGuard dla wszystkich głównych systemów operacyjnych, zarówno mobilnych, jak i PC, a połączenie z siecią domową jest tak proste, jak zeskanowanie kodu QR z interfejsu internetowego kontenera. Wszystko, co należy zrobić, to upewnić się, że port 51820 (domyślny port WireGuard) jest przekierowany przez router. Nie tylko uzyskują Państwo korzyści z VPN, ale także wystawiają tylko jeden port na Internet zamiast wielu portów, jeśli korzystają Państwo z szeregu różnych usług.

WireGuard Easy oferuje jedną z najprostszych konfiguracji VPN, umożliwiając dostęp do sieci domowej z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. (Źródło obrazu: własne)
WireGuard Easy oferuje jedną z najprostszych konfiguracji VPN, umożliwiając dostęp do sieci domowej z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu.

AdGuard Home

AdGuard Home to sieciowy adblock podobny do PiHole. AdGuard wyróżnia się stosunkowo łatwym do skonfigurowania interfejsem oraz wbudowanymi funkcjami kontroli rodzicielskiej. Jeśli mają Państwo w domu młodsze dzieci, mogą Państwo poważnie ograniczyć dostęp do treści dla dorosłych, a także wymusić bezpieczne wyszukiwanie w wielu wyszukiwarkach. Podobnie, jeśli mają Państwo mniej doświadczonych użytkowników, którzy nalegają na odwiedzanie witryn zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, usługa bezpieczeństwa przeglądania AdGuard powiadomi użytkownika i zablokuje dostęp do witryny. AdGuard oferuje przyzwoite blokowanie w całej sieci po wyjęciu z pudełka, z niewielką lub żadną dogłębną konfiguracją. Proszę włączyć to, co chcesz, ustawić domyślny DNS routera jako adres IP AdGuard i gotowe. Proszę tylko upewnić się, że wspierają Państwo swoje ulubione witryny, umieszczając je na białej liście.

AdGuard Home to dobry AdBlocker po wyjęciu z pudełka, ale oferuje również doskonałe filtrowanie w całej sieci, w tym wątpliwe treści i złośliwe oprogramowanie (źródło obrazu: własne)
AdGuard Home to dobry AdBlocker po wyjęciu z pudełka, ale oferuje również doskonałe filtrowanie w całej sieci, w tym wątpliwe treści i złośliwe oprogramowanie.

Strażnik skarbca

Vaultwarden jest nieoficjalnym serwerem Bitwarden i jest kompatybilny z klientami Bitwarden https://bitwarden.com/download/. Zasadniczo jest to menedżer haseł, który może działać na prawie każdym urządzeniu bez konieczności polegania na firmie, która hostuje tę usługę dla Państwa. Przewagą nad Bitwarden jest to, że zużywa znacznie mniej zasobów i jest kompatybilny z architekturą ARM, co oznacza, że można go używać na Raspberry Pi. Mogą Państwo udostępniać hasła zarejestrowanym użytkownikom, a także przechowywać załączniki i pliki. Usługę można zabezpieczyć za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego przy użyciu poczty e-mail, DUO, Yubikey lub FIDO2 i można ją udostępnić publicznie za pomocą odwrotnego proxy lub trzymać ją za routerem i używać WireGuard, aby uzyskać do niej dostęp poza domem.

Vaultwarden to samoobsługowy menedżer haseł, który współpracuje z wieloma klientami i ma kompilację ARM specjalnie dla Raspberry Pi (źródło obrazu: własne)
Vaultwarden to samoobsługowy menedżer haseł, który współpracuje z wieloma klientami i ma kompilację ARM specjalnie dla Raspberry Pi.

Choć to tylko kilka z kontenerów docker dostępnych dla urządzeń o mniejszych zasobach, jeśli ograniczenia sprzętowe nie są problemem, można rozważyć uruchomienie serwera Plex lub Jellyfin dzięki czemu można strumieniować multimedia z dowolnego miejsca, hostować własną kopię zapasową obrazu za pomocą Immichlub transkodowanie biblioteki multimediów za pomocą tdarr dzięki czemu zajmuje ona znacznie mniej miejsca. Możliwości Dockera są niemal nieograniczone.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 07 > 3 przydatne kontenery Docker o niskim zużyciu zasobów, które będą działać również na Raspberry Pi 5
David Devey, 2024-07-10 (Update: 2024-07-10)