Notebookcheck Logo

24-rdzeniowy procesor Intel Arrow Lake-S dla komputerów stacjonarnych rzekomo staje się priorytetem, ponieważ mobilny ARL-U jest potencjalnie anulowany

Desktopowe procesory Intel Arrow Lake-S mogą mieć najwyżej 24 rdzenie. (Źródło: Intel)
Desktopowe procesory Intel Arrow Lake-S mogą mieć najwyżej 24 rdzenie. (Źródło: Intel)
15 genowa architektura procesorów Intel Arrow Lake ma pojawić się po 14 genowym Meteor Lake w 2024 roku. W swoim najnowszym wideo Tom z Moore's Law Is Dead potwierdził niektóre z wcześniejszych plotek, jednocześnie ujawniając kilka nowych szczegółów na temat procesorów Intel Arrow Lake, w tym całkowitą rezygnację z mobilnego ARL-U.
Desktop Leaks / Rumors Intel

Intel ma wydać procesory Arrow Lake15. generacji w drugiej połowie 2024 roku. Wcześniej przecieki dotyczące desktopowych procesorów Arrow Lake (ARL-S) sugerowały że SKU ARL-S z najwyższej półki będzie konfiguracją 24-rdzeniową (8 rdzeni P + 16 rdzeni E). Dodatkowo, słyszeliśmy także, że rdzenie Lion Cove P w Arrow Lake mogą przynieść 20% poprawę IPC vs. Intel Meteor Lake Intel Meteor Lakeredwood Cove P-cores. Teraz Tom z Moore's Law Is Dead zdaje się potwierdzać te doniesienia, a dodatkowo dostarcza nieco więcej szczegółów.

Na początek, MLID twierdzi że ARL-S będzie bazować na 3 nm procesie technologicznym TSMC, podczas gdy SKU laptopów mogą korzystać z Intela 20A. Leaker wciąż utrzymuje, że w przypadku rdzeni Lion Cove P z ARL-S, Intel "celuje w 22-34% wzrost IPC" względem rdzeni Redwood Cove P z Meteor Lake.

Zaskakujące jest jednak to, że Intel rzekomo traktuje ARL-S priorytetowo w stosunku do Arrow lake mobile, aby zapewnić, że ARL-S trafi na rynek w 2024 roku. W tym celu 24-rdzeniowa konfiguracja ARL-S jest teraz "priorytetem", a 14-rdzeniowa konfiguracja laptopa wydaje się być na dalszym planie.

Co więcej, Intel mógł całkowicie zrezygnować z mobilnego ARL-U. MLID nie podaje żadnych szczegółów na temat przyczyny tego rzekomego rozwoju. Jedno ze źródeł MLID sugeruje, że ARL-U może nie być tak bardzo przegapiony, ponieważ mobilny MTL będzie w tym czasie w wystarczającej ilości, a Intel Lunar Lake "powinien wystartować w 2024 roku dla Ultra-Thin mobile".

Od faktycznego ogłoszenia, a tym bardziej premiery, dzielą nas jeszcze miesiące Intel Arrow Lake CPU. Prezentowane tu informacje traktujcie więc z ostrożnością, ponieważ jeszcze przez jakiś czas nie poznamy żadnych oficjalnych szczegółów.

Kup Intel Core i5-13600K na Amazon

(Źródło: MLID)
(Źródło: MLID)
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 03 > 24-rdzeniowy procesor Intel Arrow Lake-S dla komputerów stacjonarnych rzekomo staje się priorytetem, ponieważ mobilny ARL-U jest potencjalnie anulowany
Fawad Murtaza, 2023-03-20 (Update: 2023-03-20)