Notebookcheck Logo

1MORE ComfoBuds Mini hands-on: Mały wielki piesek świata TWS

1MORE ComfoBuds Mini TWS w kolorze czarnym (Źródło: własne)
1MORE ComfoBuds Mini TWS w kolorze czarnym (Źródło: własne)
Pomimo braku obsługi LDAC, słuchawki 1MORE ComfoBuds Mini posiadają obsługę SoundID i zaskakujące wrażenia ogólne, a wszystko to pod szyldem "najmniejszych na świecie słuchawek z aktywną redukcją szumów". Biorąc pod uwagę cenę poniżej 100 USD, prawie niemożliwe jest znalezienie jakichkolwiek wad w tym małym sprzęcie.
Audio Accessory

Dostrojony przez zdobywcę nagrody Grammy inżyniera dźwięku Luca Bignardipodobnie jak 1MORE EVO, bardziej przystępne i niemal niewidoczne ComfoBuds Mini wiążą się z kilkoma kompromisami, ale efekt końcowy jest zaskakująco dobry. Lista jego zalet obejmuje technologię redukcji szumów QuietMax AI o natężeniu 40 dB, wzmocnienie dźwięku z dwóch mikrofonów podczas rozmów dzięki inteligentnemu algorytmowi, a także personalizację dźwięku SoundID.

Recenzja 1MORE EVO TWS i 1MORE SonoFlow over-ears pokazała, że produkty tej marki popierają marketingowe etykiety realnym doświadczeniem, które odpowiada oczekiwaniom. Dziś sprawdzimy, czy ComfoBuds Mini również potrafią sprostać oczekiwaniom, a moje spostrzeżenia pochodzą po ponad półtora miesiąca używania tych bezprzewodowych słuchawek (prawie) codziennie.

Zawartość pudełka, wygląd, jakość wykonania

Jak widać na powyższych zdjęciach, opakowanie detaliczne 1MORE ComfoBuds Mini jest dość kompaktowe, ale nie minimalne. Zwykłe kartonowe pudełko wykorzystuje magnetyczne zamknięcie typowe dla produktów marki z wyższej półki i chroni wkładki douszne i ich etui, a także następujące elementy: kabel USB-A do USB-C (wielu użytkowników nie będzie go potrzebować, ponieważ etui obsługuje ładowanie bezprzewodowe), instrukcję obsługi obok karty z kodem QR, która prowadzi do strony walidacji produktu i cztery pary silikonowych końcówek dousznych (w tym te już zainstalowane).

Tak jak spodziewałem się po produkcie Luca Bignardi-tuned 1MORE, wnętrze pudełka zawiera kilka rysunków w stylu DaVinci, które podkreślają kluczowe cechy ComfoBuds Mini. Wszystkie istotne szczegóły techniczne można łatwo znaleźć z boku, z tyłu i z przodu pudełka.

Kolory dostępne dla 1MORE ComfoBuds Mini to biały, czarny i czerwony. Ja dostałem wersję czarną i choć zazwyczaj lubię swój sprzęt w czerni, to na zdjęciach produktowych wersje biała i czerwona również wyglądają świetnie. Etui do ładowania ComfoBuds Mini jest wykonane z tego, co wydaje się być wysokiej jakości plastikiem, który jest dość wytrzymały. Upuściłem go dwa razy na twardą podłogę i nic złego się nie stało, chociaż wkładki douszne zostały z niego wyrzucone. Nie były to upadki testowe, ale wypadki spowodowane moją niezdarnością i małym rozmiarem obudowy w połączeniu z jej kamykowym kształtem.

Słuchawki są bardzo małe i osoby o dużych opuszkach palców z pewnością będą miały problem z wyjęciem ich z etui lub z uszu. Po jasnej stronie, gdy już zostaną prawidłowo umieszczone w uchu użytkownika, są prawie niemożliwe do wypadnięcia ze względu na normalne ruchy głowy, mówienie, jedzenie, a nawet dość intensywne czynności, takie jak headbanging nie sprawią, że ComfoBuds Mini opuszczą swoje stanowisko.

Jakość wykonania i użyte materiały są znakomite, jeśli mamy na uwadze również cenę. Oczywiście, etui do ładowania wykonane z anodyzowanego aluminium byłoby świetne, ale to również podniosłoby cenę. Chociaż obudowa nie jest wytrzymała i może pęknąć lub całkowicie roztrzaskać się po upuszczeniu na beton, moje dwa wypadki w pomieszczeniach pokazały, że jest wystarczająco odporna dla większości użytkowników.

Specyfikacja i właściwości

Numer modelu słuchawek 1MORE ComfoBuds Mini to ES603. Całkowita waga słuchawek i etui to zaledwie 42,3 grama (mniej więcej 0,09 funta). Każda wkładka douszna waży zaledwie 3,7 grama (nieco ponad 0,008 funta). Głośniki mają impedancję o wartości 32 Ω, ale pasma przenoszenia nie znajdziemy nigdzie na opakowaniu ani na oficjalnej stronie internetowej. Tak czy inaczej, moje realne doświadczenia dowodzą, że zakres częstotliwości reprodukowanych dokładnie przez 1MORE ComfoBuds Mini jest znakomity jak na małe słuchawki, które wykorzystują 7 mm przetworniki dynamiczne, membrany z grafenu i konstrukcje z podwójnym układem magnetycznym.

Podobnie jak większość bezprzewodowych słuchawek 1MORE wydanych w ostatnim czasie, ComfoBuds Mini są wyposażone w pełną obsługę Bluetooth 5.2 i mają zakres temperatur pracy od 0 do 45 stopni Celsjusza (32 do 113 stopni Fahrenheita). Użytkowników iPhone'a ucieszy fakt, że ta para bezprzewodowych słuchawek dousznych jest również wyposażona w pełną obsługę kodeka AAC.

Pojemność baterii w etui wynosi 440 mAh, a każda wkładka douszna może przenosić 34 mAh. Etui potrzebuje 90 minut, aby naładować się przez kabel USB-C, ale posiada również Qi wireless charging wsparcie. Wkładki douszne potrzebują 70 minut na pełne naładowanie. Jeśli chodzi o autonomię, słuchawki powinny zapewnić około 5 godzin z włączonym ANC i 6 godzin z wyłączonym ANC. Dla w pełni naładowanego etui i wkładek dousznych oznacza to około 24 godzin ciągłej pracy na baterii z aktywnym ANC i 20 godzin bez ANC. Z mojego doświadczenia wynika, że te liczby są dość dokładne, gdy utrzymuję głośność na poziomie 60 lub 70 procent przez większość czasu z ANC ustawionym na "mocny". Po godzinie zwykle zostaje mi 90 procent baterii.

W sumie cztery mikrofony (po dwa na każdą wkładkę), które wykorzystują sztuczną inteligencję do poprawy jakości połączeń, wykonują swoją pracę w cichym otoczeniu, ale zawodzą w miejscach o dużym natężeniu ruchu na chodniku, gdzie zwykle musiałem podnieść głos odpowiednio, aby być słyszanym

Tak jak się spodziewałem - bazując na moich poprzednich doświadczeniach z produktami 1MORE - tryb redukcji szumu wiatru w ComfoBuds Mini jest niczym innym jak niesamowity. Chociaż dostępny jest jeden tryb przejrzystości dźwięku (wszechobecny tryb passthrough, który nie skupia się na konkretnym obszarze spektrum audio), działa on zgodnie z przeznaczeniem, a to wszystko, co naprawdę się liczy. Jeśli chodzi o pasywną eliminację szumów, myślę, że nie możemy wymagać zbyt wiele od ComfoBuds Mini, biorąc pod uwagę ich rozmiar, wagę i użyte materiały. Podczas moich testów odkryłem, że (prawie) idealne dopasowanie może zapewnić dobry - nie świetny, i daleki od ideału - poziom izolacji od zewnętrznego hałasu bez włączania ANC.

Zastosowanie w praktyce

Podłączając 1MORE ComfoBuds Mini do telefonu, zdecydowałem się na skorzystanie ze skonfigurowanego już profilu SoundID. Po początkowym rozczarowaniu spowodowanym brakiem obsługi LDAC, nieco obniżyłem swoje standardy i odkryłem ciepłe, przyjemne brzmienie, które rozczarowało mnie jedynie nieco w obszarze wysokich tonów. Oczywiście niektórzy użytkownicy mogliby uznać, że scena dźwiękowa jest zbyt wąska. Dla mnie ta część wrażeń słuchowych była czymś więcej niż moje uszy oczekiwały w większości scenariuszy, od słuchania muzyki klasycznej aż po death i black metal.

Opóźnienie jest zauważalne, więc szybkie gry, w których wskazówki audio są kluczowe, są w zasadzie wykluczone. W wielu przypadkach zauważyłem lag również w filmach z YouTube. Zwiększone opóźnienie audio nie jest dla mnie problemem, ponieważ zazwyczaj słucham muzyki lub podcastów, gdy mój telefon siedzi w kieszeni. Jednak większość osób, które używają telefonu do oglądania filmów i gier, może uznać, że słuchawki 1MORE ComfoBuds Mini nie są wystarczająco szybkie.

Certyfikat wodoodporności IPX5 gwarantuje, że te słuchawki poradzą sobie z potem i lekkimi zachlapaniami wodą. Z drugiej strony, zabieranie słuchawek 1MORE ComfoBuds Mini do pływania zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Chociaż łączność wielopunktowa nie jest dostępna, ComfoBuds Mini rekompensują wykrywanie snu i wykrywanie noszenia, które jest nieco wolniejsze niż w EVO, ale mimo to działa poprawnie.

Przy przejściu z większych TWS, sterowanie ComfoBuds Mini może zająć chwilę przyzwyczajenia. Niestety, opcje dostosowywania są ograniczone i nie ma możliwości ustawienia różnych działań dla każdej wkładki, tylko pary (odtwarzanie/pauza po obu stronach, poprzedni/następny utwór, głośność -/+ i kontrola głosu po obu stronach). Na szczęście towarzysz oprogramowania zapewnia bardzo dobre wrażenia, o czym zaraz się przekonamy.

Oprogramowanie

Towarzyszem programowym, który współpracuje z ComfoBuds Mini jest oczywiście aplikacja 1MORE MUSIC. Na razie nie ma jeszcze mowy o odtwarzaniu muzyki, ale mam nadzieję, że kiedyś zostanie to dodane. W momencie publikacji najnowsza dostępna wersja firmware'u 1MORE ComfoBuds Mini była oznaczona jako 0.10.48, a wersja aplikacji to 4.3.7, więc funkcje takie jak niestandardowe ustawienia EQ, które mogą pojawić się w przyszłości, nie zostały wymienione poniżej.

Aplikacja 1MORE MUSIC pozwala użytkownikom ComfoBuds Mini na wypalenie słuchawek, choć większość nie usłyszy żadnej różnicy i moim zdaniem poprawa dostarczana przez personalizację SoundID bije na głowę każdy możliwy scenariusz wypalenia tych słuchawek

Lista dodatkowych funkcji obejmuje możliwość dostosowania ustawień Smart Playback (tylko auto-pauza, auto-pauza i odtwarzanie oraz wyłączone), wyświetlenia szybkiej instrukcji obsługi lub odtwarzania kojących dźwięków. W porównaniu do poprzednich wersji, ta strona aplikacji została zauważalnie poprawiona. Niestety, hojna kolekcja pętli audio pod warunkiem, że nie jest bezbłędny jeszcze.

Jak zwykle, aplikacja pozwala użytkownikowi na zmianę koloru słuchawek i etui według uznania. Pełne nazwy trzech opcji kolorystycznych to Obsidian Black, Cinnabar Red i Mica White.

 

Wnioski: Dobro, zło i prawda

Dla mnie 1MORE ComfoBuds Mini są jednym z tych produktów, które pokochałem po kilku dniach, ale nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Oprócz tego, że te słuchawki są niezwykle wygodne i bardzo przenośne, to dodatkowo cechują się bardzo dobrą jakością dźwięku (głównie dzięki SoundID, jestem pewien, że bez niego nie czułbym się tak samo), a także dobrym tłumieniem hałasu. Nie można też pominąć możliwości bezprzewodowego ładowania obudowy. Wreszcie, tryb redukcji szumów wiatru działa jak urok i wnosi wiele wartości do całego pakietu.

Niestety, kojącym dźwiękom wciąż daleko do ogólnej jakości wkładek ComfoBuds Mini i ich programowego towarzysza. Chciałbym również mieć możliwość dostosowania każdej wkładki dousznej indywidualnie. Wreszcie, obsługa wkładek i etui do ładowania jest zdecydowanie uciążliwa dla osób o dużych dłoniach lub po prostu niezdarnych. Innym słabym punktem jest wychodzący jakość dźwięku podczas podejmowania połączenia w zatłoczonych, głośnych środowiskach.

Sugerowana cena detaliczna 99,99 USD (1MORE US), a nawet 109 USD (1MORE global) to dobra oferta dla (rzekomo) najmniejszych na świecie bezprzewodowych słuchawek dousznych z ANC, a w zależności od regionu i sprzedawcy, różne rabaty mogą sprawić, że 1MORE ComfoBuds Mini będą nie mniej intrygującą ofertą. Jednak prawda jest zawsze w uchu obserwatora, więc jeśli masz szansę wziąć 1MORE ComfoBuds Mini na obrót, powinieneś dać tym bezprzewodowym wkładkom dousznym szansę. Mogą Cię zaskoczyć.

Zastrzeżenie: Autor niniejszej recenzji otrzymał bezpłatnie słuchawki 1MORE ComfoBuds Mini od firmy 1MORE w celu przeprowadzenia testów.

Źródło(-a)

1MORE (oficjalna strona produktu, US English)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > 1MORE ComfoBuds Mini hands-on: Mały wielki piesek świata TWS
Codrut Nistor, 2022-10-23 (Update: 2022-10-23)