Notebookcheck Logo

1MORE SonoFlow hands-on: Po prostu niesamowity zestaw słuchawkowy ANC za mniej niż 100 USD

1MORE SonoFlow bezprzewodowe słuchawki ANC hands-on (Źródło: własne)
1MORE SonoFlow bezprzewodowe słuchawki ANC hands-on (Źródło: własne)
Za mniej niż 100 USD, 1MORE SonoFlow jest wyposażony w obsługę LDAC, funkcje redukcji szumów i przejrzystość dźwięku. Imponujący czas pracy na baterii tego zestawu słuchawkowego wynosi 70 godzin bez ANC, ale spada do 50 godzin, gdy używana jest ta funkcja. W razie potrzeby może on również pracować w trybie przewodowym dzięki dołączonemu do zestawu przedłużaczowi.
Audio Accessory Android Apple Smartphone Phablet Tablet Desktop Laptop / Notebook

1MORE SonoFlow to pierwsze bezprzewodowe słuchawki douszne tej marki wyposażone w funkcję redukcji szumów i, jak zobaczymy w dzisiejszej recenzji praktycznej, pozostawiają również miejsce na przyszłą ulepszoną (a może taką z oznaczeniem "Pro") wersję, która załatwiłaby prawie wszystko. SonoFlow jest dostrojony przez zdobywcę nagrody Grammy, inżyniera dźwięku Luca Bignardi i jest wyposażony w 12 presetów EQ klasy studyjnej, jak większość ostatnio wydanych produktów 1MORE. Podobnie jak popularny 1MORE EVO TWSposiada on również certyfikat Hi-Res Audio Wireless, a także LDAC wsparcie

Specyfikacja techniczna obejmuje pięć mikrofonów wykorzystujących sztuczną inteligencję do wzmocnienia mowy i redukcji hałasu otoczenia, zaledwie pięć minut szybkiego ładowania dla pięciu godzin autonomii wraz z czasem pracy baterii na pełnym ładowaniu wynoszącym do 70 godzin, a także możliwość pracy jako pasywny zestaw słuchawkowy w trybie przewodowym

Wyżej wymienione atrakcje to tylko zarysowanie powierzchni i zanim przejdę dalej, muszę dodać jeden istotny szczegół dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem 1MORE SonoFlow: moim zdaniem te słuchawki potrzebują pełnego cyklu wypalenia, aby uwolnić swój potencjał. Oczywiście dotyczy to tylko osób, które są wybredne, jeśli chodzi o ich doświadczenia audio, ponieważ większość prawdopodobnie będzie cieszyć się tym, co 1MORE SonoFlow może dostarczyć zaraz po wyjęciu z pudełka.

 

Zawartość pudełka, wygląd, jakość wykonania

Pomimo, że Luca Bignardi jest zaangażowany w projektowanie i strojenie SonoFlow, pudełko detaliczne nie posiada żadnej ciekawej grafiki, która przypominałaby mi rysunki Leonarda da Vinci. Wszystkie istotne informacje zostały jednak umieszczone z przodu, z tyłu i z lewej strony pudełka, które jest pomalowane na czarno i wystarczająco odporne, aby wytrzymać trudne warunki użytkowania.

W opakowaniu detalicznym znajduje się dobrze wykonane półtwarde etui ochronne oraz instrukcja obsługi SonoFlow. Wewnątrz etui znajdziemy słuchawki, kabel USB-A do USB-C służący do ładowania oraz kabel aux (2,5 mm do 3,5 mm), za pomocą którego można zmienić SonoFlow w pasywny, przewodowy zestaw słuchawkowy. W pudełku znajduje się również karta z kodem QR, który prowadzi do strony walidacyjnej umożliwiającej sprawdzenie autentyczności słuchawek.

Jeśli chodzi o wybór kolorów/designu, to nie ma ich wcale. Biały byłby miłym dodatkiem, ale słuchawki i etui ochronne świetnie wyglądają w czerni i szarości. Dla tych, którzy chcą wszystkich szczegółów, powinienem podkreślić, że słuchawki łączą czerń, gunmetal i kilka czerwonych akcentów. Etui wygląda i jest świetne w dotyku, ale należy unikać kontaktu z wodą/potem (dotyczy to zarówno słuchawek jak i etui, bo żadne nie ma oceny IPX).

Słuchawki są lekkie i bardzo wygodne. Powinny pasować na większość popularnych rozmiarów głowy. W moim przypadku rozciągnięcie ich do maksimum sprawiło, że okazało się, że 1MORE SonoFlow będą pasowały osobom o większych głowach niż moja. Z drugiej strony, moja 11-letnia córka stwierdziła, że słuchawki są nieco luźne, nie przedłużając w ogóle pałąka. Rozmieszczenie przycisków wydaje mi się nieco niezręczne, ale zazwyczaj kontroluję ustawienia audio ze źródła, więc zazwyczaj nie muszę zajmować się fizycznymi elementami sterującymi.

Jakość wykonania i użyte materiały są doskonałe, choć dopiero czas pokaże, jak odporne są nauszniki i miękka, syntetyczna skóra w części pałąka. Osoby, które po raz pierwszy zetknęły się ze składanymi słuchawkami, mogą mieć pewne problemy z umieszczeniem SonoFlow z powrotem w etui. Na szczęście mechanizm składania sprawia wrażenie dość solidnego.

Specyfikacja, funkcje, rzeczywiste użytkowanie

1MORE SonoFlow nosi numer modelu HC905 i waży 250 gramów (około 0,55 funta). Pozostałe istotne dane techniczne to impedancja głośnika wynosząca 32 Ω, pasmo przenoszenia od 20 Hz do 40 kHz, obsługa Bluetooth 5.0 oraz zakres temperatur pracy od 0 do 45 stopni Celsjusza (32 do 113 stopni Fahrenheita).

Autonomia jest imponująca: 70 godzin z wyłączonym ANC, 50 godzin z włączonym ANC, a krótkie ładowanie trwające zaledwie 5 minut zapewnia nie mniej niż 5 godzin autonomii. Pełne ładowanie trwa 80 minut.

SonoFlow posiada 40 mm przetworniki z membraną z kompozytu DLC (diamond-like-carbon) i miękką folią PET. Dostarczany przez nie bezprzewodowy dźwięk posiada certyfikat Hi-Res Audio Wireless, a kodek LDAC pozwala na transfer dźwięku z prędkością do 990 kbps (przy czym muszę dodać, że jest to najbardziej stabilne połączenie, jakiego byłem świadkiem do tej pory w bezprzewodowym zestawie słuchawkowym).

Pięć mikrofonów zapewnia doskonałą jakość dźwięku podczas korzystania z zestawu słuchawkowego do rozmów telefonicznych lub konferencji. Co zaskakujące, kilku moich znajomych powiedziało mi, że mój głos w zwykłych rozmowach telefonicznych był na niskim poziomie. Jednak gdy nagrałem swój głos za pomocą bezprzewodowego połączenia z telefonem, czystość i głośność nagranego dźwięku były nieskazitelne. To samo można powiedzieć o jakości nagrań audio podczas korzystania ze słuchawek w trybie przewodowym, ale w tym przypadku mikrofon telefonu jest wykorzystywany do przechwytywania dźwięku, więc nie ma to znaczenia.

Ponieważ słucham głównie rocka/metalu, postanowiłem całkowicie zrezygnować z ustawień EQ podczas korzystania z SonoFlow. Oczywiście dla celów testowych próbowałem różnych ustawień z innymi gatunkami, ale zdecydowałem się na domyślny/płaski EQ. Na razie nie ma możliwości tworzenia własnych profili EQ. Na szczęście funkcja ta zostanie dodana w najbliższej przyszłości poprzez aktualizację oprogramowania, choć SoundID nie jest w kartach (informacja ta została potwierdzona przez 1MORE, a data wydania aktualizacji została ustalona na połowę października).

Dzięki aplikacji 1MORE MUSIC (którą miałem już zainstalowaną, ale każdy może ją pobrać za darmo i jest dostępna zarówno dla urządzeń z systemem iOS, jak i Android ), mogłem łatwo rozpocząć pracę z SonoFlow na moim telefonie. Niestety, gdybym był użytkownikiem iPhone'a, LDAC nie wchodziłby w grę. Powinienem też wspomnieć, że obsługa aptX nie jest dostępna, więc użytkownicy Android powinni wybierać między AAC a LDAC (SBC jest również dostępne, ale nie widzę sensu korzystania z niego, gdy dostępny jest AAC).

Tak jak się spodziewałem, opóźnienie dźwięku jest obecne, ale nie jest denerwujące. Nie grałem jednak w żadne strzelanki, w których by mi to przeszkadzało i mogę żyć z opóźnieniem w grach takich jak NFS No Limits lub Asphalt 9. Jakość dźwięku jest doskonała, a sygnatura dźwięku może się dość mocno różnić w zależności od źródła dźwięku. Gdybym miał opisać dźwięk dostarczany przez 1MORE SonoFlow jednym słowem, byłoby to słowo "ciepły" i etykieta ta miałaby zastosowanie do większości scenariuszy, od filmów i gier do black metalu lub muzyki klasycznej, zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym.

Łączność wielopunktowa również jest obecna na liście funkcji i działa dobrze. Sterowanie wymaga nieco ćwiczeń i myślę, że osoby leworęczne uznają je za mniej wygodne niż praworęczne, zwłaszcza że przyciski głośności i przełącznik dla NFC znajdują się z tyłu prawej nausznicy. Niestety, nie ma możliwości dostosowania tych kontrolek do własnych potrzeb.

 
 
 

Oprogramowanie

W chwili gdy to piszę, wersja firmware zainstalowana na moim 1MORE SonoFlow (i oczywiście najnowsza dostępna) nosi oznaczenie 0.12.3. Jak wspomniałem wcześniej, wkrótce zostanie dodany custom EQ. Oczywiście, różne tweaki i poprawki będą dostarczane poprzez aktualizacje firmware'u również w najbliższych miesiącach.

Podobnie jak w przypadku innych słuchawek 1MORE współpracujących z aplikacją mobilną, ten kawałek kodu można wykorzystać do aktualizacji firmware, dopalenia słuchawek, włączenia jednego z istniejących presetów EQ, sprawdzenia szybkiej instrukcji obsługi lub odtworzenia kojących dźwięków. Wykrywanie noszenia nie jest dostępne, ale to również wygląda jak funkcja, którą można zachować dla droższej wersji i, szczerze mówiąc, nigdy nie czułem potrzeby z SonoFlow (może być przydatna dla większości użytkowników TWS, oczywiście).

Oprogramowanie towarzyszące 1MORE SonoFlow otrzyma wkrótce potrzebną funkcję Custom EQ i ogólnie rzecz biorąc, jestem całkiem zadowolony z opcji dostarczonych dla tego zestawu słuchawkowego. Niestety, nie ma żadnych trybów ANC i przezroczystości do wyboru. Ponadto, część aplikacji, która zapewnia kojące dźwięki, nadal jest bezcelowa.

 

Dobro, zło i prawda

Zestaw 1MORE SonoFlow jest z pewnością przyjemny dla oczu, ale w dotyku i brzmieniu jest znacznie lepszy niż na pierwszy rzut oka. Jego zdolność do pracy jako słuchawki przewodowe, nawet jeśli bateria jest wyczerpana lub uszkodzona/całkowicie zużyta, jest dużym plusem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wiele podobnych produktów nie może być używanych w trybie przewodowym bez zasilania bateryjnego. Dźwięk dostarczany podczas korzystania z trybu przewodowego jest doskonały, ale może wymagać dobrego źródła (testowałem go z moim starym Xiaomi Mi A1 do odtwarzania radia, a także użyłem FiiO M3 Pro i FiiO X3 II do odtwarzania bezstratnej muzyki, ze świetnym rezultatem we wszystkich tych przypadkach).

W mojej książce zarówno aktywna, jak i pasywna izolacja szumów są doskonałe. Tryb Transparentności, choć bez żadnych ustawień do wyboru, jest po prostu niesamowity. Noszenie 1MORE SonoFlow przez wiele godzin jest bardzo przyjemne i całkowicie pozbawione bólu czy braku komfortu.

Niewygodne przyciski sterujące, brak obsługi SoundID i wybór jednego koloru to jedyne złe elementy, które przychodzą mi do głowy. Presety EQ dla przynajmniej jednej z kategorii Rock/Metal/Heavy Metal byłyby świetne, ale być może proszę o zbyt wiele.

Ponieważ cena regularna wynosi 99 USD, a na stronie internetowej 1MORE dostępny jest obecnie kupon obniżający cenę o 20 USD, SonoFlow jest produktem "must buy" bez względu na wszystko. Na koniec, aby podkreślić niesamowitą wartość, jaką zapewnia 1MORE SonoFlow, muszę powiedzieć, że etui ochronne, takie jak to, które jest dołączone do tego zestawu słuchawkowego, jest często wyceniane na około 25 USD.

Disclaimer: Autor niniejszej recenzji otrzymał bezpłatnie 1MORE SonoFlow od firmy 1MORE w celu przeprowadzenia testów.

Źródło(-a)

1MORE (oficjalna strona produktu, US English)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > 1MORE SonoFlow hands-on: Po prostu niesamowity zestaw słuchawkowy ANC za mniej niż 100 USD
Codrut Nistor, 2022-09-30 (Update: 2022-09-30)