Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio CW

Czy laptop z ekranem mniejszym niż 15" może służyć do rozrywki? Wbrew pozorom są takie, które nadają się do gier. Nie doczekaliśmy się w Polsce Asusa N81VP, ale ostatnio Sony zaproponowało ciekawą serię Vaio CW, tj. laptop z ekranem 14" wyposażony w kartę grafiki GeForce GT 230M. Jak się okazało, prezentuje on nie tylko niezłą wydajność, ale też dobrą kulturę pracy i zadowalające przebiegi na akumulatorze. Zachęcamy do lektury recenzji jednego z ciekawszych notebooków, który zawitał w tym roku do naszej redakcji.

Obudowa

Sony Vaio CW

Wśród znawców tematyki panuje pogląd, że laptop z ekranem 14" to ni pies, ni wydra - daleko mu do poręczności "trzynastki" a "piętnastka" oferuje wyraźnie większy wyświetlacz. Sony tradycyjnie ma jednak takie notebooki w ofercie. Seria CW zastępuje serię CS, a więc popularne "kolorowe mydelniczki", które przez jakiś czas były niejako wzorem laptopa dla płci pięknej.

Oglądając Vaio CW na zdjęciach promocyjnych, można się przestraszyć grubej obudowy, która nadaje mu beczułkowaty wygląd. Tym samym uzasadnione były obawy o wagę komputera.

W rzeczywistości Vaio CW wygląda naszym zdaniem lepiej niż na zdjęciach (podobny pogląd wyrażają osoby, które miały możność zobaczyć go na żywo) a jego waga jest w normie (2,3 kg to mniej niż w przypadku Della E6400 czy HP 6930p, ale więcej niż ważą Samsung X460 i Toshiba R10). Nie jest to jednak najładniejszy laptop w dorobku Sony, co to to nie. Niemniej jednak grupą docelową dla Vaio CW mają być ponoć panie.

Produkty japońskiego koncernu tradycyjnie nie schodzą jednak poniżej pewnego poziomu, jeżeli chodzi o wzornictwo.
 
Vaio CW ma zatem dość subtelny wystrój zewnętrzny, którym można nacieszyć oko, o ile jest ono wysublimowane. Na pozór notebook ten może się bowiem wydawać nijaki. Połyskliwe, czarne wieko to dzisiaj oklepany banał. Z kolei wystrój pulpitu roboczego jest surowy - dla części użytkowników może się okazać zbyt przygnębiający, przynajmniej w wersji czarnej. Sony oferuje jednak cztery inne wersje kolorystyczne (białą, czerwoną, niebieską i różową).

Materiały użyte do produkcji nie są zachwycające, ale też daleko im do tandety. Powierzchnie zewnętrzne są w każdym razie miłe w dotyku.

Tu trzeba pochylić czoło wobec wyobraźni pracujących dla Sony projektantów. Ulubionym tworzywem wykończeniowym jest ostatnio lakierowany, połyskliwy plastik. W Vaio CW znalazł on zastosowanie m.in. na platformie roboczej, ale wykonana jest z niego przednia, podniesiona część pulpitu - miejsce oparcia nadgarstków. Można to zaakceptować, gdyż gładka powierzchnia pozwala przesuwać szybko dłonie z klawiatury do gładzika (choć spocona ręka przywiera do miejsca podparcia). Pozostała część pulpitu wraz z klawiaturą jest natomiast wykończona matowym tworzywem. Dzięki temu podczas pracy przy sztucznym oświetleniu nie pojawiają się w tych miejscach odbicia, które dokuczają użytkownikowi, nawet jeśli używa on komputera bez patrzenia na klawiaturę.  

Materiały konstrukcyjne nie są wybitnej jakości, ale laptop dobrze leży w dłoniach i wydaje się być zwartą, wytrzymałą konstrukcją. Notebook Sony jest raczej solidny, niemniej jednak na jego jakości ciążą dość poważne mankamenty. Największe to uginające się mocno (co jest dość tandetne) fragmenty nad i pod napędem optycznym, przy prawej krawędzi obudowy. Tworzywo poddaje się tam naduszaniu, ustępując o milimetr na górze i nawet kilka (przy b. dużym nacisku) na spodzie. Drugi feler to znaczny luz na akumulatorze - rusza się w swojej wnęce i stuka, kiedy np. opiera się komputer o udo. Trzeci poważny niefart, który wykryliśmy, to pojawianie się zaburzeń obrazu na ekranie po lekkim dotknięciu ramki matrycy. Efekt ten występuje w wielu innych laptopach, ale tam nie zwraca się nań uwagi, gdyż potrzeba zazwyczaj mocnego naciśnięcia na ramkę, by się ujawnił.

Zawiasy trzymają ekran stabilnie. Nie kolebie się on a co najwyżej nieznacznie drga po przestawieniu w inne ustawienie. Możliwość odchylenia ekranu jest ograniczona do około 135 stopni, ale nie stanowi to większego problemu.
 
Rozmieszczenie złączy jest w porządku. Należy docenić fakt, że na tylnej ściance laptopa udało się zmieścić port Ethernet i gniazdo zasilania. Vaio CW posiada porty HDMI i FireWire (oznaczony przez Sony jako S400), brakuje w nim natomiast złącza eSATA.
 
Chwaliliśmy funkcjonalność niektórych rozwiązań Sony, ale guzik wyzwalający napędu optycznego przeczy jak na złość jest mało ergonomiczny. Znajduje się tuż pod plastikowym gzymsem, gdzie trudno go wytropić po omacku.

przód: dwa czytniki kart, wyłącznik WiFi
przód: dwa czytniki kart, wyłącznik WiFi
lewy bok: wylot wentylacji, VGA, HDMI, i.Link/FireWire, 2x USB
lewy bok: wylot wentylacji, VGA, HDMI, i.Link/FireWire, 2x USB
prawy bok: ExpressCard/34, napęd optyczny, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, USB
prawy bok: ExpressCard/34, napęd optyczny, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, USB
tył: gniazdo zasilania, akumulator, LAN, blokada Kensingtona
tył: gniazdo zasilania, akumulator, LAN, blokada Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura jest typowa dla Sony z niskimi (ale nie płaskimi - mają na powierzchni łagodne wgłębienie) klawiszami i nakładką, która utrudnia przedostawania się zanieczyszczeń do przedziału klawiatury i głębiej.  

Między klawiszami istnieją duże odstępy, co pomaga w unikaniu pomyłek pisarskich, ale ich nie wyklucza. Użytkownikowi doskwiera brak wydzielonych klawiszy PgDn, PgUp, Home i End. Funkcje te trzeba wywoływać przez kombinację Fn z klawiszami kierunkowymi.

Charakterystyki klawiatury nie pasowały nam do końca. Pisze się nieźle, ale towarzyszy temu grzechotanie płytek, gdyż przypominają żetony do gry w pchełki a przy tym nie są do końca stabilne (tj. przechylają się łatwo na wszystkie strony).

Klawiatura ugina się praktycznie na całym swoim obszarze, przy czym najbardziej widoczne jest to w jej lewej części. Jest to raczej defekt kosmetyczny - razi, gdy się patrzy na naciskane klawisze, ale przy bezwzrokowym pisaniu na klawiaturze nie jest odczuwalny.

Skok klawiszy jest miękki (tzn. nie stawiają one dużego oporu) i dość krótki. Jako że klawisze są dobrze amortyzowane, stukanie jest bardzo komfortowe.

Jeżeli użytkownik Vaio CW zamierza używać klawiatury do sterowania grami, ma problem. Podobnie jak w niektórych innych notebookach tej marki zablokowana jest możliwość używania niektórych kombinacji więcej niż dwóch klawiszy (np. dwóch kierunkowych, w tym prawego, i spacji), co skutecznie uniemożliwia wykorzystywanie wielu zasadniczych w danej grze funkcji. Nie da się temu zaradzić (ograniczenie fizyczne - taki a nie inny schemat ścieżek w taniej klawiaturze) i posiadaczowi CW przychodzi albo zmienić klawisze przypisane do danych funkcji (z tym że wiąże się to często z koniecznością zmiany utrwalonych nawyków) lub dopinać do laptopa w pełni funkcjonalną klawiaturę zewnętrzną tudzież kontroler gier.

Zastosowana w Vaio CW płytka dotykowa Synaptics to wygodne urządzenie wskazujące, które można skonfigurować na wiele sposobów, by jak najlepiej wyzyskać jego możliwości (w tym tzw. gesty, tj. ruchy wykonywane więcej niż jednym palcem). Przede wszystkim można pochwalić to, że tabliczka jest bardzo obszerna (mierzy 8 na prawie 5 cm). Jej powierzchnia jest gładka i ma dobre właściwości ślizgowe. Przypisane do płytki dotykowej przyciski mają krótki skok, nie są twarde, ale nieco zbyt hałaśliwe.

Sony Vaio CW
klawiatura
Sony Vaio CW
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Vaio CW otrzymał matrycę o przekątnej 14" i rozdzielczości 1366x768 pikseli. Jest ona błyszcząca i nie posiada powłoki antyrefleksowej.  
 
Na naszym forum trwają spory dotyczące jakości wyświetlacza Vaio CW. Pojawiły się bowiem doniesienia o występowaniu na niektórych matrycach w tych laptopach szarej siatki tudzież kratki. My testowaliśmy model wolny od tej przypadłości. Nie da się tej kwestii rozstrzygnąć, gdyż Sony blokuje możliwość programowego zidentyfikowania producenta matrycy, a dowiedzieliśmy się, że w serii Vaio CW są stosowane trzy różne modele wyświetlaczy (dostarczane przez trzy różne firmy).  

Tak czy inaczej matryca jest elementem wyposażenia ogniskującym najwięcej krytyki pod adresem tego laptopa. Tej zastosowanej w testowanym egzemplarzu na pewno nie można pochwalić za jasność obrazu. Maksymalna luminancja to średnio 165 cd/m². Jest ona zaledwie zadowalająca o obecnej porze roku, do naszej szerokości geograficznej dociera mało światła dziennego. Kiedy ograniczy się moc podświetlenia, obraz traci mocno na jakości.

169.4
cd/m²
172
cd/m²
170
cd/m²
170.5
cd/m²
181.4
cd/m²
162.7
cd/m²
154
cd/m²
163
cd/m²
142.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 181.4 cd/m² (Nits) średnia: 165.1 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 165:1 (czerń: 1.1 cd/m²)

Pochwały należą się natomiast za odwzorowanie kolorów, które jest relatywnie dobre. Barwy są odpowiednio nasycone, co dotyczy głównie tonów ciepłych. Obraz nie jest ani zaniebieszczony, ani wyraźnie przecieplony. Jak przystało na matrycę typu TN, czerń nie jest dobrej jakości. Na dodatek na dole ekranu widnieje pas dość intensywnej (a nie rozmytej) poświaty. Ze względu na niedostatecznie mocne podświetlenie nie w pełni zadowalająco wypadają na ekranie Vaio CW obszary białe.

Na negatywne postrzeganie matrycy duży wpływ mają słabe kąty widzenia. W zakresie poziomym są one zaledwie zadowalające, natomiast w pionie - nader wąskie, poniżej przeciętnej.

Osiągi

Sony oferuje co prawda (w oficjalnym kanale dystrybucji) pięć różnych modeli z serii Vaio CW, ale wszystkie one są wyposażone w procesor Intel Core 2 Duo P7450 (2,13 GHz). Jest to jednostka oparta na rdzeniu Penryn (technologia 45 nm) z 3 MB pamięci podręcznej L2C i działająca na szynie FSB 1066 MHz. Wydajnościowo blisko temu CPU do popularnego (szczególnie kilka miesięcy temu) P8400 a od szeroko rozpowszechnionego T6400 jest szybszy o jakieś 15%. Nie posiada on Intel VT (technologia ta jest i tak ignorowana przez Sony), czyli sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji.

Karta graficzna GeForce GT 230M to po prostu wolniej taktowana wersja GT 240M (ta z kolei to świeży, wykonany w procesie 40 nm układ, który wydajnościowo nie odbiega znacząco od starszego GT 130M). Jako że Sony słynie z tego, że ogranicza wydajność GPU a to przez zastosowanie wersji uboższej w pamięć, a to z obniżonymi zegarami, można było się spodziewać, że dla zapewnienia odpowiedniej kultury pracy i tutaj zdecyduje się na podobny zabieg. I faktycznie - częstotliwości taktowania zostały lekko obniżone względem wartości referencyjnych (z 500 do 450 MHz dla rdzenia, z 1100 do 990 MHz dla procesorów CUDA i z 700 do 680 MHz dla pamięci).

Mimo to Vaio CW zaskakuje niezłą wydajnością. Co ciekawe, w 3DMarku06 osiąga podobny czy nawet minimalnie lepszy wynik niż dysponujący układem ATI MR HD 4650 (o obniżonych zegarach) multimedialny Vaio FW - 5676 pkt. (Vaio FW notuje około 5400-5600 oczek).

Porównując wyniki w grach z laptopem dysponującym kartą ATI MR HD 4650 o standardowych zegarach (Toshiba A500-132), można zauważyć, że Vaio CW okazał się sporo szybszy w CoD4 (+26%), ale w szeregu gier (Gothic 3 -29%, MoHA -13%, Wiedźmin -21%) osiągał wyniki wyraźnie gorsze. Niemniej jednak, mając na uwadze fakt obniżenia zegarów, przedstawione w zestawieniu poniżej rezultaty stawiają notebook Sony w dobrym świetle.

3DMark 2001SE Standard
21800 pkt.
3DMark 03 Standard
15514 pkt.
3DMark 05 Standard
10397 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
5676 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
4863
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2553
Cinebench R10 Shading 32Bit
3109
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF454.9 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF58 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF159 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF343 fps
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768Low38.3 fps
 1366x768Medium21.02 fps
 1366x768High12.67 fps
 1024x768Very High9.03 fps
 1024x768High, 0xAA, 0xAF15.34 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF25.02 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF44.79 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF19.93 fps
 800x600Med, 0xAA, 0xAF29.84 fps
 800x600Low, 0xAA, 0xAF51 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768Low36.03 fps
 1366x768Medium21.4 fps
 1366x768High13.35 fps
 1024x768Very High9.82 fps
 1024x768High17.02 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF27.13 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF43.11 fps
 800x600High22.36 fps
 800x600Med, 0xAA, 0xAF31.55 fps
 800x600Low, 0xAA, 0xAF46.23 fps
320 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 35.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 72 MB/s
przesył danych (średnio): 57.5 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 57.6 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Call of Duty 4
rozdzielczość 1280x768, detale na "normal/medium"
min. 25, śr. 44,98, maks. 64 kl/s

Call of Juarez - Więzy Krwi
rozdzielczość 1280x768, najlepsza jakość
min. 27, śr. 34,38, maks. 45 kl/s

Company of Heroes
rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 32, śr. 42, maks. 65 kl/s

FIFA 07
domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 50, śr. 59,03, maks. 61 kl/s

FIFA 10
domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 57, śr. 59,90, maks. 61 kl/s

Gothic 3
rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 11, śr. 22,58, maks. 35 kl/s

Medal of Honor Airborne

rozdzielczość 1280x768, wszystko na "medium"
min. 37, śr. 53,40, maks. 66 kl/s

Need for Speed Shift
rozdzielczość 1366x768, 0xAA, 4x Med, High
min. 16, śr. 27,62, maks. 33 kl/s

rozdzielczość 1280x768, 0xAA, 4x Med, High
min. 19, śr. 29,27 maks. 33 kl/s

Risen
rozdzielczość 1366x768, ustawienia domyślne (High, Low, 3x High, Med)
min. 15, śr. 19,80, maks. 28 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 17, śr. 23,22, maks. 31 kl/s

Torchlight 1.2
rozdzielczość 1280x768, ustawienia domyślne (cienie na Very High)
min. 71, śr. 98,70, maks. 124 kl/s

Tropico 3
rozdzielczość 1366x768, detale wysokie
min. 8, śr. 14,47, maks. 28 kl/s

Wiedźmin
rozdzielczość 1280x768, detale na "medium", AA wyłączony
min. 24, śr. 38,72, maks. 74 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy jest zaskakująco dobra jak na laptop z ekranem 14" i dość wydajną kartą grafiki.

Niezależnie od ustawień trybu pracy Vaio CW emituje hałas o stałym natężeniu około 33 dB przy normalnej pracy. Wentylator nie jest aktywny tylko przez krótki czas po uruchomieniu laptopa. Odgłos pracy to ciche buczenie o niskiej częstotliwości. Nie jest to zatem dźwięk irytujący (jakim jest występująca w wielu innych laptopach "suszarka"). Ma raczej neutralny wpływ na operatora. W gwarnym miejscu w ogóle go nie słychać, ale w cichym otoczeniu bardziej wyczulone osoby może momentami denerwować (tym, że nie ustępuje). Po wyłączeniu laptopa nie ma się jednak wrażenia ulgi, że nastała cisza, co jest najlepszym świadectwem nieszkodliwości powodowanego hałasu.

Co jednak najlepsze, ten Vaio CW, laptop multimedialny było nie było, robi się jedynie odrobinę (w zasadzie trudno to wychwycić, szczególnie laikowi) głośniejszy przy pracy z obciążeniem. Wówczas natężenie hałasu osiąga poziom około 35 dB.

Hałas

luz
32.2 / 33 / 33 dB
DVD
34.1 / 36.8 dB
obciążenie
33.3 / 35.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
Crysis, 2 h 15 min
Crysis
SPECviewperf 10, 3 h
SPECviewperf

Ciepło

Vaio CW wypada pod tym względem bardzo dobrze, gdyż obudowa nie nagrzewa się do temperatur odczuwanych przez użytkownika jako podwyższone. Dotyczy to pracy bez obciążenia a także wyzyskiwania pełni możliwości podzespołów. Najwyższa temperatura maksymalna zmierzona na spodzie obudowy po trzygodzinnym obciążeniu wyniosła niespełna 41°C.

Ciekawie wyglądają temperatury podzespołów. Po dwóch godzinach testowania zapętlonymi benchmarkami Crysisa (CPU i GPU) zmierzone wartości były identyczne jak po trzygodzinnych testach przy użyciu aplikacji SPECviewperf. Interesujące jest także, że maksimum dla karty graficznej (60°C) było niższe niż maksimum dla procesora (około 70°C). W laptopach dysponujących kombinacją Core 2 Duo i GeForce'a jest na ogół odwrotnie. To skutek obniżenia zegarów GF GT 230M, który na dodatek jest układem wykonanym w nowoczesnej technologii 40 nm.

w stresie
 33.3 °C31.5 °C27.5 °C 
 32.2 °C32 °C27.7 °C 
 30.6 °C29.7 °C27.8 °C 
maks. w ogóle: 33.3 °C
średnia: 30.3 °C
26.4 °C30.5 °C40.6 °C
27 °C28.1 °C34.5 °C
27.8 °C31.1 °C30.7 °C
maks. w ogóle: 40.6 °C
średnia: 30.7 °C
temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.3 °C / 87 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 33.3 °C / 92 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.6 °C / 87.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-1.8 °C / -3.3 F).

Głośniki

Jakość dźwięku z wbudowanych głośników nie jest dobra. Słuchanie muzyki wchodzi co prawda w grę, ale nie da się czerpać z niego frajdy. Doznania odsłuchowe balansują bowiem na granicy akceptowalności. Zdarzają się co prawda laptopy emitujące gorszy dźwięk, ale to przypadki skrajne, jak np. testowany jednocześnie Dell Vostro 1014, który niemiłosiernie masakrował każdą ścieżkę czy utwór. Taki Asus z kolei oferuje w swoich laptopach z konkurencyjnej dla Vaio CW serii UL dużo lepsze głośniczki.
 
Użytkownicy Vaio CW uskarżają się na "przycinanie dźwięku" w słuchawkach i z głośników, któremu towarzyszą ciche trzaski. Obserwowaliśmy ten problem zbyt rzadko (występował przy odtwarzaniu klipów z YouTube), by wydał się on nam dokuczliwy. Niemniej jednak wypada dołączyć go do listy minusów.

Podczas kilkudziesięciominutowego testowania płynności odtwarzania strumieni audio/wideo przy wykorzystaniu aplikacji DPC Latency Checker (patrz: załączony zrzut ekranowy) opóźnienia wynosiły 100-500 µs przy odtwarzaniu klipu z YouTube'a, a co najwyżej 2000 µs po otworzeniu kilku kart przeglądarki i oglądaniu w nich witryn internetowych. Sporadycznie (w liczbie 2-3) wystąpiły jednak poważniejsze opóźnienia, a maksymalne sięgnęło 33828 µs.

Wydajność akumulatora

Vaio CW otrzymał akumulator o pojemności 49 Wh. Wystarcza on na około 3 h pracy przy normalnym użytkowaniu. Maksimum, jakie można osiągnąć po zaaplikowaniu wszystkich opcji oszczędzania energii i ograniczeniu jasności obrazu do minimum, to 5 h.  
 
Laptop Sony osiąga zatem podobne czasy pracy jak Samsung X460, Toshiba R10 i Dell E6400 z Nvidia Quadro, ale daleko mu do Asusa UL80VT.

Wydajność akumulatora
luz
5h 10min
sieć przez WLAN
2h 47min
DVD
2h 23min
obciążenie
1h 11min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 10.3 / 14 / 23 W
obciążenie midlight 40 / 57.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Sony oferowało dotąd notebooki, których ceny wykraczały poza możliwości finansowe przeciętnego Kowalskiego (a raczej ich zakup nie kalkulował się osobom optymalizującym swoje zakupy według stosunku osiągi/cena), a do tego jeszcze miały wydajność ograniczoną wskutek kastrowania karty grafiki.

Vaio CW jest prawdziwą niespodzianką, bo ni z tego ni z owego Sony zakasowało konkurentów, tworząc laptop o najlepszych parametrach w swojej kategorii (choć, tradycyjnie, zegary GPU są zaniżone). Brakowało bowiem na naszym rynku notebooka z ekranem o przekątnej 14" z wydajną kartą grafiki.

Vaio CW ma w aplikacjach graficznych wydajność wydajność lepszą od Della SXPS 13, podobną jak LG P310 a nieco tylko gorszą od niesprzedawanego w Polsce Asusa N81VP. Niestety, funkcjonalność klawiatury laptopa Sony jest dla graczy ograniczona ze względu na niemożność użycia niektórych kluczowych kombinacji trzech klawiszy.

Dużymi atutami tego laptopa są także dobra kultura pracy przejawiająca się jednostajnym ale cichym odgłosem pracy wentylatora a także znikomym nagrzewaniem się komponentów i obudowy.

Konstruktorzy Sony potwierdzili po raz kolejny, że przykładają wagę do odpowiedniego dopracowania wielu elementów notebooka. Przemyślane rozwiązania można też wskazać na obudowie. Użytkownik Vaio CW otrzymuje do dyspozycji funkcjonalny pulpit roboczy, aczkolwiek jego błyszcząca przednia część łatwo i szybko się brudzi.

Vaio nie można jednak nazwać laptopem wysokiej klasy, gdyż nie pozwala na to jakość wykonania. Satysfakcję z użytkowania tego dobrego skądinąd notebooka psują uginające się części prawej krawędzi obudowy, kolebiący się akumulator oraz ramka matrycy, lekkie naciśnięcie której wywołuje zaburzenia wyświetlania obrazu.

Choć laptop ten wydaje się na zdjęciach gruby, w rzeczywistości jest zgrabny. Co prawda jest mniej poręczny od notebooków typu CULV, ale lżejszy od klasycznych "piętnastek". Względnie długa praca na zasilaniu akumulatorowym sprawia, że jest zadowalająco mobilny. 

Gdyby nie kilka dość poważnych mankamentów, Vaio CW stałby się prawdopodobnie hitem jesieni. Sony było blisko stworzenia rewelacyjnego laptopa multimedialnego, ale nie udał się on do końca.

Aktualne ceny Vaio CW

Sony Vaio CW
Sony Vaio CW
Please share our article, every link counts!
Sony Vaio CW
bohater testu: Sony Vaio CW

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio CW
Procesor
Intel Core 2 Duo P7450 2 x 2.1 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 230M - 512 MB VRAM, rdzeń: 450 MHz, pamięć: 680 MHz, GDDR3, ForceWare 186.47
Pamięć
4 GB 
, Hynix DDR3-1066, 2x 2 GB
Matryca
14.10 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, podświetlanie LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9320325AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC262 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SecureDigital, MemoryStick, MemoryStick Pro
Łączność
Marvell Yukon 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1 + EDR
Napęd optyczny
Pioneer DVD-RW DVRTD09
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38 x 341 x 233
Akumulator
49 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0,3 MPx
Waga
2.295 kg, zasilacz: 407 g
Cena
3492 PLN

 

Sprzęt dostarczył

eMobilne.pl

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Toshiba Satellite A500-1DN
GeForce GT 230M, Core 2 Duo T6600, 16.00", 2.76 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Vaio Fit 15E (SVF1521)
GeForce GT 740M, Core i7 3537U, 15.50", 2.5 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 14 (SVF14)
GeForce GT 735M, Core i5 3337U, 14.00", 2.2 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 15 (SVF15)
GeForce GT 735M, Core i7 3537U, 15.50", 2.3 kg
Recenzja Sony Vaio SVE15
Radeon HD 7650M, Core i5 3210M, 15.50", 2.7 kg
Recenzja Sony Vaio SVE1711X1E/B
Radeon HD 7650M, Core i7 3612QM, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Sony Vaio SVS15
GeForce GT 640M LE, Core i7 3612QM, 15.50", 2 kg
Recenzja Sony Vaio SVE14
Radeon HD 7670M, Core i3 2350M, 14.00", 2.22 kg
Recenzja Sony Vaio F22S1E/B
GeForce GT 540M, Core i7 2630QM, 16.40", 3.17 kg

Za

+najlepsza wydajność w klasie
+nie hałasuje (szczególnie po obciążeniu)
+niskie temperatury podzespołów i obudowy
+duży, funkcjonalny gładzik Synaptics
+sensownie zaprojektowany pulpit roboczy
 

Przeciw

-wrażliwa na dotyk ramka ekranu
-nie dość jasny obraz i wąskie kąty widzenia
-klawiatura z zablokowanymi kombinacjami niektórych klawiszy
-przycinanie dźwięku
-połyskliwe, brudzące się wieko
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio CW
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)