Notebookcheck Logo

Test laptopa Saelic Veni G531D

30/12/2016

Kolejny laptop z procesorem z komputera stacjonarnego i kartą grafiki Nvidia Pascal to Saelic Veni G531D. W tym przypadku chodzi o model z ekranem 15,6", Jego karta grafiki to GeForce GTX 1060.

Obudowa

Saelic Veni G531D

Wygląd Saelika Veni G531D nie jest szczególnie wyszukany. Konstrukcja ta, oparta na Clevo P751DM2-G, zdążyła się już nieco opatrzyć. Niemal identycznie wyglądały laptopy zbudowane na bazie Clevo P751ZM a przecież ponad rok temu napisałem o nich „Notebooki Clevo są tworzone z myślą o zastosowaniach wymagających wydajności i niezawodności; odczucia estetyczne użytkowników nie stanowią priorytetu dla projektantów tego producenta”. Różnice pomiędzy tymi komputerami można dostrzec w zamontowanych złączach oraz w masie. Clevo P751ZM waży 3,5 kg a Saelic Veni G531D (3,65 kg) jest nieco cięższy. Masa zasilacza jest natomiast taka sama (1,08 kg).

Ciemne powierzchnie obudowy ekranu w Saeliku rozjaśnia logo marki, czyli metaliczna gwiazda. Niestety sama klapa, podobnie jak u poprzednika, jest dość wiotka i nie zapewnia stosownej ochrony ekranu. Naciski na dekiel (zwłaszcza pomiędzy zawiasami) wywołują widoczne wygięcie tej części obudowy.

Zawiasy w omawianym laptopie działają płynnie. Niestety zakres ich ruchu jest ograniczony do 130 stopni. Ponadto, podobnie jak u poprzednika, w opisywanym modelu opór zawiasów jest zbyt słaby.

Korzystnie natomiast prezentuje się solidna jednostka zasadnicza. Nie straszne jej ani naciski, ani ściskanie, ani podnoszenie za krawędzie pulpitu roboczego – żadne z powyższych nie wywołało ani jednego ugięcia i ani jednego skrzypienia. Na pochwałę zasługuje także dobre spasowanie. Nieco kontrowersji budzą natomiast elementy gumowane (dekiel matrycy i pulpit). Z jednej strony są bardzo przyjemne w dotyku i oparcie rąk na pulpicie nie wywołuje zmęczenia nawet po dłuższym czasie pracy. Z drugiej jednak strony elementy te są dość podatne na zatłuszczenia.

Laptopy Clevo (a więc i opisywany Saelic) są znane z bardzo dobrego dostępu do podzespołów. G531D, jak przystało na DTR, zapewnia łatwą możliwość zmiany konfiguracji. Spodnią stronę jednostki zasadniczej podzielono na dwie klapy serwisowe oraz zatokę na wymienny akumulator. Po zdjęciu wspomnianych powyżej pokryw można wymienić procesor umieszczony na podstawce LGA 1151, kartę graficzną w formacie MXM 3.0 a także rozbudować konfigurację o dodatkowe pamięci czy to operacyjne, czy masowe. Są tu dwa gniazda na pamięć operacyjną (w testowanym egzemplarzu oba były zajęte), dwie zatoki na dyski formatu 2,5 cala (w omawianym komputerze także wypełnione przez SSD i HDD) oraz dwa gniazda na SSD formatu M.2 (oba w omawianej wersji wolne). Ponadto konserwacja układu chłodzenia w Saeliku Veni G531D jest bardzo łatwa, co przy tak wydajnej maszynie jest dość istotnym plusem.

Różnorodność złączy i ich liczebność są w pełni zadowalające. Na pokładzie Veni G531D umieszczono trzy gniazda USB 3.0 (w tym jedno z funkcją ładowania), jedno trącące myszką USB 2.0, jedno nowoczesne USB 3.1 typu C oraz jeden port Thunderbolt, na którego brak zżymałem się w recenzji poprzednika. Ponadto na wyposażeniu G531D znajdują się cztery gniazda audio, czytnik kart pamięci, LAN, blokada Kensingtona, dwa mini DisplayPorty, HDMI, gniazdo zasilania oraz ukryte pod akumulatorem gniazdo na karty SIM. Jedynie, co mogłoby zostać nieco usprawnione, to rozlokowanie złączy – wspomniane gniazda audio znajdują się zbyt blisko przedniej krawędzi obudowy.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: LAN, Thunderbolt 3, USB 3.1 typu C, dwa USB 3.0, czytnik kart pamięci
lewy bok: LAN, Thunderbolt 3, USB 3.1 typu C, dwa USB 3.0, czytnik kart pamięci
prawy bok: cztery gniazda audio, USB 2.0, USB 3.0, zaczep na linkę blokady Kensingtona
prawy bok: cztery gniazda audio, USB 2.0, USB 3.0, zaczep na linkę blokady Kensingtona
tył: HDMI, dwa mini DisplayPorty, gniazdo zasilania
tył: HDMI, dwa mini DisplayPorty, gniazdo zasilania

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia
1. poziom
2. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom
3. poziom intensywności podświetlenia
3. poziom
4. poziom intensywności podświetlenia
4. poziom

W Veni G531D wykorzystano klawiaturę znaną z innych laptopów marki Sealic, tj. Vidi G761D i Vici G781D. Klawiatura ta charakteryzuje się klasycznym układem klawiszy zaburzonym jedynie przez wbitą w blok numeryczny prawą strzałkę. Do atutów omawianego urządzenia należy zaliczyć profilowanie płytek (są one lekko wklęsłe) oraz trzystrefowe, regulowane w czterech stopniach podświetlanie. Korzystnie prezentują się także właściwości mechaniczne opisywanej klawiatury. Klawisze działają z dość krótkim, ale miękkim, cichym i przyjemnym skokiem, zaś sama klawiatura jest dość dobrze podparta. Wartym wzmianki plusem jest brak blokad w kombinacjach jednocześnie wciskanych trzech klawiszy.

Saelic Veni G531D ma gładzik identyczny jak ten, który omawiałem w recenzji modelu Vidi G761D. Urządzenie ma klasyczny wygląd. Płytka dotykowa ma dość spory obszar roboczy (10,8 x 6,2 cm). Za sprawą gładkiej powierzchni nie podrażnia palców podczas pracy. Czułość i rozdzielczość omawianego urządzenia są dobre. Granice pomiędzy gładzikiem a taflą pulpitu roboczego mogłyby być wyrazistsze, ale niewielka różnica w poziomach zapobiega obsuwaniu się palców poza obszar wyznaczony do pracy. Korzystnie zaprezentowały się także dwa oddzielne przyciski gładzika, cechujące się krótkim, miękkim i raczej cichym skokiem.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Saelic Vidi G531D jest oferowany z monitorem o przekątnej 15,6 cala. Ma on antyodblaskową powłokę i wyświetla obraz z rozdzielczością domyślną 1920 x 1080 pikseli. Jest to wyświetlacz LG Display (model: LP156WF6, ID: LGD046F). Matryca ta cechuje się dość dobrymi parametrami. Najwyższa odnotowana wartość luminancji to aż 387,4 cd/m², zaś średnia dla całego ekranu to 363,1 cd/m². Przy dość głębokiej czerni (0,4 cd/m²) pochwalić mogę także kontrast (913:1).

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu przy minimalnej jasności
340.4
cd/m²
357.7
cd/m²
364.5
cd/m²
344.5
cd/m²
365.1
cd/m²
378.4
cd/m²
363.1
cd/m²
367.1
cd/m²
387.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LGD046F / LP156WF6, Dell P/N: 3874Y
maksimum: 387.4 cd/m² (Nits) średnia: 363.1 cd/m² Minimum: 18.8 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
kontrast: 913:1 (czerń: 0.4 cd/m²)64.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
87.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
68.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy laptopa Saelic Veni G531D przed kalibracją a paleta barw tej matrycy po kalibracji
przed kalibracją i po kalibracji
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vidi G761D a paleta barw laptopa HP EliteBook 850 G3
G761D a HP 850 G3
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vidi G761D a paleta barw laptopa Asus GL552VW
G761D a GL552VW
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vidi G761D a przestrzeń kolorów sRGB
G761D a sRGB
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vidi G761D a przestrzeń kolorów Adobe RGB
G761D a aRGB
uloty światła
uloty światła

Odwzorowanie barw jest niezłe, ale nie idealne; matrycy omawianego laptopa nieco brakuje do pokrycia przestrzeni sRGB. Zgodnie z oczekiwaniami kąty widzenia nie zawodzą. Są dość szerokie, jak przystało na ekran IPS. Niestety, jak w większości tego typu wyświetlaczy, na matrycy Vidi G531D występują uloty światła.

Osiągi

Sealic Veni G531D, jak przystało na porządny DTR, jest wyposażony w bardzo wydajne podzespoły. Centralną jednostką obliczeniową był w testowanej maszynie stworzony dla komputerów stacjonarnych procesor Core i7-6700K. Za renderowanie grafiki odpowiada karta Nvidia GeForce GTX 1060 wyposażona w 6 GB pamięci VRAM. W poczet jej zalet poza dużą wydajnością należy także zaliczyć możliwość wymiany w przyszłości. Konfigurację uzupełniają: 32 GB pamięci RAM w dwóch kościach po 16 GB (DDR4 o taktowaniu 2400 MHz), pracujących w trybie dwukanałowym, oraz dwa urządzenia magazynujące w formacie 2,5 cala (jeden dysk SSD i jeden HDD).

Procesor Core i7-6700K to wciąż jedna z najwydajniejszych dostępnych jednostek obliczeniowych montowanych w gnieździe LGA 1151. Należy do 6. generacji procesorów Core i ma 4 fizyczne rdzenie, które dzięki technologii HT mogą prowadzić jednoczesne obliczenia na 8 wątkach. Standardowa częstotliwość taktowania, 4 GHz, jest bardzo wysoka. W razie potrzeby taktowanie może zostać zwiększone do 4,2 GHz (odpowiada za to technologia Turbo Boost). Omawiany procesor, jak wszystkie współczesne Intele z literą „K” na końcu oznaczenia, ma odblokowany mnożnik, dzięki czemu istnieje możliwość jego podkręcenia. Prezentowany procesor wykonano w procesie technologicznym 14 nm a jego TDP to aż 91 W. Opisywane CPU ma zintegrowany układ graficzny. Niestety na pokładzie Saelika nie ma on zastosowania, gdyż laptop ten nie wspiera technologii Nvidia Optimus. 

Wydajność Core i7-6700K w testach Cinebench R15 została oceniona na 169 pkt. w sprawdzianie jednowątkowym i na 883 pkt. w próbie renderowania wielowątkowego. Osiągnięcia te są minimalnie gorsze od tych, jakie odnotowałem w teście większego Saelika Vidi G761D, ale i tak deklasują wszystko to, co mogą osiągnąć laptopy wyposażone w przylutowane procesory mobilne. Średnie dla najwydajniejszego Xeona E3-1535M v5 to 159,5 pkt. i 745,5 pkt.

Zachwycająca wydajność w testowanym modelu nie idzie niestety w parze ze stabilnością. Przy 100-procentowym obciążeniu samego procesora częstotliwości taktowania są na skutek przegrzania zbijane o około 100 MHz. Przy jednoczesnym pełnym obciążeniu CPU i GPU taktowanie procesora spada wskutek zbyt wysokich temperatur o około 300 MHz poniżej wartości bazowej. 

Karta graficzna GeForce GTX 1060 (architektura Pascal) jest w tej chwili najsłabszym modelem z najwyższej półki. W odróżnieniu od wyżej pozycjonowanych układów ma mniej pamięci VRAM (6 GB zamiast 8 GB), węższą magistralę (192-bitową zamiast 256-bitowej) i zmniejszoną do 1280 liczbę procesorów CUDA (GTX 1070 ma ich 2048). Pomimo powyższych ograniczeń GTX1060 jest kartą z najwyżej pozycjonowanej serii, w związku z czym zapewni odpowiednią wydajność przy oszczędzeniu kieszeni użytkownika.

Test 3DMark Fire Strike (Standard Graphics) przyniósł następujące rezultaty: 9959 pkt. (wynik ogólny) i 11566 pkt. (ocena samej wydajności graficznej). Na tle karty GTX 1070, która osiąga odpowiednio 12973 i 16757 pkt., nie wygląda to może najlepiej, ale jeśli porównać owe wyniki do jednego z najmocniejszych w poprzedniej generacji (Maxwell) GTX-a 980M, uzyskującego średnio 8341 i 9677 pkt., trudno nie zauważyć dość dużego postępu.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
13864 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
157763 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
28904 pkt.
3DMark Fire Strike Score
9959 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
169 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
883 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
149.9 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Pomoc

Pomimo że Saelic Veni G531D ma możliwość zamontowania dysków M.2, dostawca nie zdecydował się na wyposażenie laptopa w tego typu urządzenia, stawiając na standardowe magazyny danych formatu 2,5 cala.

Jako dysk systemowy zastosowano bardzo popularny ostatnio Samsung SSD 850 EVO o pojemności 500 GB. Sprawdzany egzemplarz w testach aplikacji CrystalDiskMark osiągnął 518,2 MB/s w odczycie sekwencyjnym i 449,1 MB/s w zapisie sekwencyjnym.

Drugim dyskiem był WDC WD10SPCX-60HKST0. Dysk ten ma 16 MB pamięci podręcznej, prędkość obrotową 5400 obrotów na minutę i 1 TB pojemności. W testach CrystalDiskMarka uzyskał on dość dobre wyniki – odczyt sekwencyjny o prędkości 119,9 MB/s i zapis na poziomie 118,3 MB/s.

AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
ATTO (SSD)
ATTO (SSD)
CDM (SSD)
CDM (SSD)
AS SSD (HDD)
AS SSD (HDD)
ATTO (HDD)
ATTO (HDD)
CDM (HDD)
CDM (HDD)
Samsung SSD 850 EVO 500GB
Sequential Read: 518 MB/s
Sequential Write: 449.1 MB/s
512K Read: 415.6 MB/s
512K Write: 404.3 MB/s
4K Read: 45.02 MB/s
4K Write: 130 MB/s
4K QD32 Read: 374.7 MB/s
4K QD32 Write: 316.9 MB/s

Testy gier

Wyposażony w procesor i7-6700K i kartę graficzną GTX 1060 Saelic Veni G531D to wręcz doskonała maszyna do gier. Wszystkie przetestowane tytuły, łącznie z bardzo wymagającym Wiedźminem 3, działały płynnie na nastawach ultra. Dla zainteresowanych zamieściłem poniżej tabelkę porównawczą wyników testowanej konfiguracji z wynikami jednego z topowych laptopów poprzedniej generacji oraz laptopa wyposażonego w jeszcze wydajniejszy układ GTX 1070.

Nastawy Ultra FHD Mafia 2 Rome II Bioshock Infinite Thief Wiedźmin 3 Batman AK
Asus G752VY z GTX 980M 147,4 59,1 89,4 61,1 33,2 44
Saelic G531D z GTX 1060 198,8 70,7 113 78,1 39,1 63
Saelic G761D z GTX 1070 220,2 93,9 144,9 107,6 57,9 87
low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 198.8
BioShock Infinite (2013) 113
Total War: Rome II (2013) 70.7
Thief (2014) 78.1
The Witcher 3 (2015) 39.1
Batman: Arkham Knight (2015) 63

Wpływ na otoczenie

Hałas

Prawdziwe notebooki klasy DTR niezmiernie rzadko bywają ciche. W końcu trudno żądać wysokiej kultury pracy, gdy zamknie się ultrawydajne podzespoły w niewielkiej obudowie. Saelic Veni G531D do wyjątków nie należy. Podczas pracy z dokumentami odnotowałem natężenie szumu na poziomie 33,8 dB. Po przestawieniu schematu zasilania na zrównoważony w czasie przeglądania internetu szum wzrósł do 36,5 dB a po dłuższym seansie filmowym dochodził chwilami do 38,6 dB.

Podczas grania i przy maksymalnym obciążeniu, kiedy układ chłodzenia emitował od 52,5 do 57,5 dB, warto było użyć słuchawek, aby ograniczyć odgłosy pracy laptopa.

Hałas

luz
33.8 / 36.5 / 38.6 dB
HDD
33.5 dB
obciążenie
54.1 / 57.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Pomimo bardzo wydajnych podzespołów w trakcie pracy bez większego obciążenia Saelic Veni G531D pozostaje stosunkowo chłodny, przynajmniej na zewnątrz. Maksimum zmierzone na obudowie w trakcie przeglądania stron WWW to 31,4°C. CPU w tym trybie nagrzało się do 62°C a GPU – do 40°C.

Podczas grania karta graficzna osiągnęła temperaturę 64°C a procesor rozgrzał się do 83°C. W przypadku ekstremalnego obciążenia zarówno CPU jak i GPU temperatury tych podzespołów wzrosły odpowiednio do 100°C i 71°C. Na szczęście obudowa pozostawała sporo chłodniejsza. Gdzieniegdzie tylko jej temperatury przekroczyły 37°C a najwyższą wartością było 42,9°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
z pełnym obciążeniem
w stresie
 34.9 °C36.7 °C32.4 °C 
 32.8 °C37.8 °C30.7 °C 
 29.4 °C28.6 °C25.4 °C 
maks. w ogóle: 37.8 °C
średnia: 32.1 °C
42.9 °C37.1 °C37.8 °C
29.2 °C31.8 °C27.9 °C
28.5 °C26.3 °C25.9 °C
maks. w ogóle: 42.9 °C
średnia: 31.9 °C
zasilacz  43.4 °C | temperatura otoczenia 20.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.1 °C / 90 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 37.8 °C / 100 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.9 °C / 109 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.1 °C / 81 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.4 °C / 84.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-0.5 °C / -0.9 F).

Głośniki

Głośniki Veni G531D zdają się być poprawione względem wcześniejszych wersji Clevo P751ZM. Poprawione na tyle, że nie zapiszę ich w poczet minusów. Przy nastawie domyślnej 67% grają dość głośno, czysto i melodyjnie. Przy ustawionej maksymalnej głośności w niektórych utworach przebijają się pewne pobrzęki, które w tej klasie laptopów występować nie powinny, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę logo Sound Blaster X-Fi MB5.

Wydajność akumulatora

Saelic Veni G531D to kolejny laptop pozbawiony wsparcia technologii Nvidia Optimus. Przekłada się to na wykorzystywanie potężnej karty graficznej nawet do najprostszych zadań, takich jak edycja tekstu, a to nie pozostaje bez wpływu na czasy pracy na akumulatorze. Przy maksymalnej oszczędności energii Saelic Veni G531D wytrzymał 3 godziny i 40 minut. W teście symulującym korzystanie z internetu (po zmianie schematu zasilania na zrównoważony, rozjaśnieniu obrazu i obciążeniu notebooka przeglądarką internetową) udało się osiągnąć 2 godziny i 24 minuty.

Wydajność akumulatora
luz
3h 40min
sieć przez WLAN
2h 24min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 22.3 / 34.1 / 44.1 W
obciążenie midlight 162.8 / 220 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Saelic Veni G531D
Saelic Veni G531D

Saelic Veni G531D to jeden z najmniejszych notebooków wyposażonych w potężny procesor Core i7-6700K i świetną kartę graficzną, mogący bez obaw stawać w szranki z większością komputerów stacjonarnych. Ceną za tak rewelacyjną wydajność w tak niewielkiej obudowie są niska kultura pracy oraz występujący pod ekstremalnym obciążeniem throttling termiczny. Z innych minusów wymienić należy wciąż niedopracowaną obudowę ekranu i brak wsparcia dla Optimusa. Nie są to jednak minusy, które powinny zniechęcać fana wydajności, wymagającego gracza czy potrzebującego mobilności profesjonalisty. Saelic Veni G531D jest właściwie przenośnym komputerem stacjonarnym – można w nim zmodyfikować podzespoły praktycznie tak samo łatwo, jak w normalnej stacji. Wydajnością, jak już wspomniałem, pecetowi nie ustępuje. Ponadto wyposażono go w niezłą matrycę i przyjemne urządzenia sterujące. Bogaty wachlarz portów pozwoli na podłączenie dowolnych urządzeń peryferyjnych, łącznie z zestawem głośników 7.1, mogących skutecznie zagłuszyć hałas układu chłodzenia. Omawiając atuty Veni G531D, warto także wspomnieć o wymienialnym bez rozbierania obudowy akumulatorze.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Saelic Veni G531D
bohater testu: Saelic Veni G531D

Specyfikacja techniczna

Clevo P751DM2-G
Procesor
Intel Core i7-6700K 4 x 4 - 4.2 GHz, Skylake
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 1060 Mobile - 6 GB VRAM, rdzeń: 1405 MHz, pamięć: 2002 MHz, GDDR5 (Samsung), G-Sync, ForceWare 368.83
Pamięć
32 GB 
, Kingston DDR4-2400, 2x 16 GB, cztery gniazda, maks. 64 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 141 PPI, LG Display LGD046F / LP156WF6, Dell P/N: 3874Y, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel Z170 (Skylake PCH-H)
Dysk twardy
Samsung SSD 850 EVO 500GB, 500 GB 
, + WDC WD10SPCX-60KHST0 (1 TB, 5400 obr/min)
Karta dźwiękowa
Realtek ALC899 @ Intel Skylake PCH-H - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 USB 3.1 Gen2, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście liniowe, wyjście liniowe, wejście mikrofonowe, gniazdo 2 w 1 (wyjście słuchawkowe plus S/PDIF 7.1CH), czytnik kart: SD/MMC (Realtek RTS5250), 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Qualcomm/Atheros e2400 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1, opcjonalnie modem HSPA+/LTE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38 x 386 x 262
Akumulator
82 Wh, 5400 mAh litowo-jonowy, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 1080p
Inne
głośniki: stereo, Sound Blaster X-Fi MB5, ESS Sabre HiFi DAC, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.05.01, zasilacz 19,5 V, 11,8 A, 230 W, układ szyfrujący TPM 2.0
Waga
3.65 kg, zasilacz: 1.08 kg

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Smart7 Fobos GX15D G1
GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 2.625 kg
Recenzja Hyperbook N85
GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i5-7300HQ, 2.5 kg
Recenzja Lenovo Legion Y720
GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 3.1 kg
Recenzja Hyperbook SL502 VR
GeForce GTX 1060 Mobile, Core i7 6700HQ, 2.77 kg
Recenzja MSI GS63VR 6RF Stealth Pro
GeForce GTX 1060 Mobile, Core i7 6700HQ, 1.9 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GP72MVR 7RFX Leopard Pro
GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 17.30", 2.75 kg
Recenzja Acer Predator Helios 300 PH317-51
GeForce GTX 1060 Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 17.30", 2.876 kg

Za

+bardzo wysoka wydajność
+możliwość zastąpienia komputera stacjonarnego
+antyodblaskową matryca IPS
+klawiatura dobra dla gracza
+wygodny gładzik
+łatwy dostęp do podzespołów
+możliwość wymiany procesora
+bogata opcja rozbudowy dysków twardych
+możliwość wymiany karty graficznej
+bogaty wachlarz portów
+możliwości OC
+możność podłączenia audio 7.1
 

Przeciw

-niska kultura pracy
-throttling termiczny pod ekstremalnym obciążeniem
-brak Optimusa i krótkie przebiegi na akumulatorze
-delikatna obudowa ekranu i słabe zawiasy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Saelic Veni G531D
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)