Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude D620

Średniak. Już choćby po jego oznaczeniu możemy poznać, że Dell Latitude D620 sytuuje się gdzieś pomiędzy znanymi już nam modelami D420 i D820. I faktycznie - jest to laptop o ekranie 14-calowym, czyli pośredni między 12 a 15". Takie właśnie notebooki są według nas najbardziej godne polecenia, gdyż posiadają wyświetlacz na tyle duży, że wygodnie się z nim pracuje, a jednocześnie są na tyle lekkie, iż nie utrudniają przemieszczania się. 

Dell Latitude D620 Logo

Obudowa

Jak pozostali przedstawiciele swojej rodziny kierowanej do klienta korporacyjnego, Dell Latitude D620 jest srebrno-grafitowy, co ma podkreślać jego poważny charakter. Generalnie lapek ten wygląda skromnie i konkretnie, przy czym połączenie tych cech okazało się sukcesem.

Biznesowy charakter komputera uwidacznia się jednak przede wszystkim w zastosowanych materiałach. Szczodre wykorzystanie stopu magnezu przekłada się nie tylko na korzystne wrażenia dotykowe, ale również zapewnia stateczność całej obudowie.

Platforma robocza jest zatem sztywna i nie poddaje się naduszaniu. Co prawda miejscami może występować skrzypienie jej elementów, jednak nigdzie nie uświadczymy uginania się powierzchni.

Również na przykładzie ekranu widać, że konstruktorom zależało na jak największej trwałości oddawanego w ręce będących w ciągłym ruchu ludzi biznesu. Jej rama w formie "skorupy małża" oraz wykonanie klapy ze stopu magnezu sprawiają, że Latitude D620 jest w tym miejscu bardzo wytrzymały.
System zamykający pokrywy opiera się na jednym, centralnie zainstalowanym ryglu.

Większość złączy 14-calowego Della mieści się na ściance tylnej. Zaliczają się do nich cztery porty USB 2.0 oraz seryjnie montowany jeszcze port szeregowy. Odróżniającym ten laptop od sprzętów dla przeciętnego Kowalskiego wynalazkiem jest wbudowany czytnik kart SmartCard, który stanowi cenną wartość dodaną, jeżeli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa gromadzonych w komputerze danych i ograniczeniu dostępu do naszej hołubionej maszyny.

Dell D620 z przodu
przód: brak złączy
Dell D620 z lewej
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazda audio, port podczerwieni, gniazdo kart SmartCard, gniazdo PC Card
Dell D620 z tyłu
tył: LAN, modem, 2x USB 2.0, port szeregowy, wyjście VGA, gniazdo zasilania
Dell D620 z prawej
prawy bok: 2x USB 2.0, napęd DVD

Osprzęt

Dell Latitude D620 jest dowodem na to, że czytelnie rozplanowana klawiatura nie musi być domeną li tylko laptopów z 17-calowym ekranem. W sprzęcie tym wydzielono bowiem w osobną, umieszczoną wyżej reszty grupę klawiszy o specjalnym przeznaczeniu, a i strzałki rozlokowano w odosobnieniu.

Poza tym należy odnotować z zadowoleniem, że klawisze mają należyte rozmiary. Mniejsze są jedynie klawisze funkcyjne oraz, sąsiadujące z nimi, specjalnego poruczenia. Takie zjawisko jest jednak na porządku dziennym nawet w klawiaturach do komputerów stacjonarnych. Docenić trzeba piętrowy Enter oraz w miarę długą spację, która jednak została przesunięta odrobinę w prawo względem kanonu.

W charakterystyce najbardziej rzucają się wczesny stop klawiszy oraz ich pewna nierównowaga podczas szybkiego pisania. Generalnie jednak kulturze pracy klawiatury można wystawić pozytywne świadectwo.

Touchpad również nie wyróżnia się niczym specjalnym. Powierzchnia tabliczki jest przyjemna w dotyku, a czułości i precyzji urządzenia nie można nic zarzucić.

Drugim, obok gładzika, urządzeniem wskazującym jest trackpoint, którego błękitna nasadka tradycyjnie już nie przypadła nam do gustu. Liczne drobne wypustki sprawiają, że chciałoby się trzymać od niego palec z daleka...

Jeżeli chodzi o guziki pomocnicze, D620 posiada takie powyżej klawiatury. Służą one do regulowania siły głosu.

touchpad w Dell D620
touchpad
klawiatura w Dell D620
klawiatura

Obraz

matryca w Dell D620
diagram barw

Latitude D620 oferowany jest, jak to Dell, z różnymi matrycami. My akurat otrzymaliśmy egzemplarz ze standardowym wariantem WXGA (1280x800 pikseli) o matowej powłoce. Można jednak zażyczyć sobie alternatywnie wyświetlacz WXGA+ (1440x900 pikseli).

Maksymalna jasność obrazu wyniosła w teście 142,7 cd/m². Z racji znacznie obniżonej luminancji w górnych narożnikach ekranu jego rozświetlenie nie jest najlepsze i wynosi tylko 71,7%. Biorąc pod uwagę, że średnia jasność obrazu wynosi 124,9 cd/m², można powiedzieć, że parametry te plasują się nieco poniżej przeciętnej.

116.2
cd/m²
124.7
cd/m²
102.3
cd/m²
130.2
cd/m²
142.7
cd/m²
127.5
cd/m²
131.5
cd/m²
128.2
cd/m²
120.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 142.7 cd/m² (Nits) średnia: 124.9 cd/m²
rozświetlenie: 72 %
kontrast: 238:1 (czerń: 0.6 cd/m²)

Stosunkowo niski poziom czerni (0,6 cd/m²) przesądza o tym, że matryca Della osiąga przyzwoity maksymalny kontrast w wysokości 238:1.

Korzystanie z laptopa w terenie jest, ze względu na umiarkowaną jasność obrazu, polecane tylko warunkowo. Nie da się ukryć, że na korzyść Della przemawia w tym aspekcie wolna od refleksów matryca.

W zakresie poziomym kąty widzenia są świetne. Kąty w pioniejuż trochę gorsze (ale bez przesady). Kiedy spoglądamy na wyświetlany obraz z góry, kolory pozostają w miarę wierne, widać natomiast spadek kontrastu.

kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620
kąty widzenia w Dell D620

Osiągi

Dell Latitude D620 jest oczywiście dostępny w wielu wersjach wyposażenia, tak że można w miarę dowolnie przebierać w procesorach. Jeżeli zaś chodzi o karty graficzne, wpływ klienta ogranicza się do wyboru między zintegrowanym układem GMA 950 a autonomicznym NVidia Quadro NVS 110M.

Testowany przez nas egzemplarz wyposażony był w procesor Core 2 Duo T7200 (2,0 GHz), który jest najsłabszą jednostką proponowaną do tego modelu. Zapewnia on komputerowi pierwszorzędną wydajność przy pracy z wszelkiego rodzaju aplikacjami.

Intel GMA 950 z egzemplarza testowego to znany już nam dobrze zintegrowany układ graficzny, tak więc nie ma sensu szerzej się o nim rozwodzić. Alternatywą dla niego jest też niezbyt mocna, ale jednak posiadająca własną pamięć karta Quadro NVS 110M. Jej wydajność lokuje się między możliwościami MR X1300 a GF Go 7200.

Nie zależnie więc na jaką wersję D620 się zdecydujemy, pozostanie on laptopem do użytku biurowego. Programy z pakietu Office czy aplikacje internetowe to dla niego łatwizna. Przy zorientowaniu na multimedia lepiej wybrać kartę NVIDII. Mimo to jednak nie liczmy na to, że nasz sprzęt będzie szalał na polu grafiki 3D.

Zastosowany w naszym egzemplarzu dysk twardy Samsunga o pojemności 80 GB wykazał się szybkim przesyłem danych, natomiast czas dostępu uznaliśmy za plasujący się nieco poniżej przeciętnej.

benchmark Dell D620
zestawienie wyników 3DMark
benchmark Dell D620
zestawienie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
639 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3425 pkt.
Pomoc
80 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 16.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 44.7 MB/s
przesył danych (średnio): 34.5 MB/s
czas dostępu: 20.3 ms
szybkość interfejsu: 70.3 MB/s
obciążenie procesora: 5.2 %

Wpływ na otoczenie

Podczas przeprowadzania procedury testowej stwierdziliśmy, że wentylator pracuje ciągle nawet na luzie (użytkowania komputera bez obciążenia). Powodowany przez niego szum nie jest bynajmniej groźny, gdyż natężenie dźwięku wynosi jedynie 32,5 dB (stąd słyszalny jest jedynie przy absolutnej ciszy).
W trakcie obciążania komputera pracą wentylator rozkręca się nieco bardziej, osiągając maksymalną głośność rzędu 37,5 dB. I wtedy da się z nim wytrzymać.

Ciepło

Nie tylko hałas, ale i nagrzewanie się powierzchni obudowy nie wykracza poza normy przyzwoitości. Wystarczy powiedzieć, że maksymalna temperatura zmierzona na pulpicie wyniosła zaledwie 33,6°C, a na spodzie - 38,4°C (czyli też nie okazała się dolegliwa). Laptop ten można więc spokojnie postawić na kolanach.

Upper side

palmwrist: 31,1°C max: 33,6°C avg: 31,5°C

Bottom side

max: 38,4°C avg: 35,0°C

Głośniki

Maksymalna siła głosu jednostkowego, umieszczonego po lewej stronie ścianki przedniej głośnika jest zupełnie do rzeczy. Co zaskakujące, ujdzie nawet jakość wydawanego przez niego dźwięku, choć oczywiście jest on nieco przygaszony i nie dość obfitujący w basy.

Praca na akumulatorze

Egzemplarz, który otrzymaliśmy na próbę, posiadał na wyposażeniu akumulator o pojemności 56 Wh. Jeśli podołamy większemu wysiłkowi finansowemu, do zdobycia jest też większa, 9-komorowa bateria o pojemności 85 Wh. Powinna ona dawać o połowę dłuższe od zmierzonych czasy pracy.

Na 6-komorowym akumulatorze, który przypadł nam w udziele, D620 z, przypomnijmy, zintegrowaną grafiką chodził przynajmniej jedną a maksymalnie cztery godziny.
Akumulator ten możemy ewentualnie wspomóc dodatkową baterią ulokowaną w zatoczce Ultrabay. Jej pojemność to 4320 mAh (48 Wh) i pozwala ona wydłużyć standardowy czas pracy o około 40%.

Można zatem powiedzieć, że w podstawowej wersji D620 nie powala specjalnie wytrzymałością na akumulatorze, jednak po uwzględnieniu wspomagania czy zakupie większego ogniwa ma się już czym pochwalić.

Wydajność akumulatora
luz
4h 15min
obciążenie
1h 15min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 16.2 / 19.2 / 20.5 W
obciążenie midlight 46.4 / 44.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Jakość wykonania i materiały zastosowane do produkcji Della Latitude D620 robią duże wrażenie. Dzięki użyciu stopu magnezu platforma robocza, a przede wszystkim pokrywa ekranu urzekają swoją statecznością. Laptop jest stosunkowo lekki i ma niewielkie gabaryty, co predestynuje go do zabierania go wszędzie tam, gdzie nas nogi poniosą.

Matowy wyświetlacz cechuje się zadowalającą jasnością obrazu, jednak równomierność podświetlenia ekranu stoi pod psem. Z kontrastu i kątów widzenia można być natomiast w pełni zadowolonym.

Wydajność D620 czyni go komputerem przydatnym do obsługi aplikacji użytkowych, a nawet jeśli jako pracodawca wybierzemy mocniejszą wersję z kartą Quadro NVS 110M możemy mieć pewność, że pracownik nie będzie trwonił czasu na jałową rozrywkę w świecie gier.

Co wyjątkowo ważne w przypadku urządzenia rasowo przenośnego, zarówno hałas jak i nagrzewanie się komputera w pełni mieszczą się w normach przyzwoitości. Podczas skrzętnej pracy biurowej szum wentylatora wychwyci jedynie czułe ucho, natomiast obudowa pozostaje godzinami niezmiennie chłodna.

Standardowy akumulator pozwala na użytkowanie komputera przez maksymalnie cztery godziny bez konieczności uciekania się do zasilania zewnętrznego. Jeżeli to mało, Dell za odpowiednią opłatą wykombinuje większą lub pomocniczą baterię.

Dell Latitude D620
Dell Latitude D620
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Dell Latitude D620
bohater testu: Dell Latitude D620

Specyfikacja techniczna

Dell D620
Procesor
Intel Core 2 Duo T7200 2 x 2 GHz, Merom
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 (667 MHz) SDRAM, max. 4096MB, 2x512MB
Matryca
14.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TFT Display, refleksująca: nie
Chipset
Intel 945GM
Dysk twardy
80 GB - 5400 rpm, 80 GB 
, 5400 obr/min, Samsung HM080HI: 80GB, 5400rpm
Złącza
PCCard, Smartcard, Mikrofon, Headphones (Line Out), 4x USB 2.0, VGA-Out, Seriell, Kensington Lock, LAN, Modem, Docking
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 337 x 238
Akumulator
, 56 Wh (11.1V) Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 80GB, 5400rpm, Samsung HM080HI, SigmaTel HD Audio, DVD +/-R (DL) Philips DVD8820,
Waga
2.3 kg
Cena
1400 PLN

 

Dell Latitude D620 Image
ważący 2,3 kg Dell Latitude D620 wydaje się być poręcznym towarzyszem podróży
Dell Latitude D620 Image
nagrzewanie się obudowy jest bardzo ograniczone
Dell Latitude D620 Image
wentylator chodził co prawda ciągle, jednak okazał się niemal niesłyszalny
Dell Latitude D620 Image
niezależnie jednak od obranej konfiguracji D620 pozostanie zawsze laptopem biurowym
Dell Latitude D620 Image
w zależności od potrzeb i zasobności portfela możemy zażyczyć sobie od Della upatrzonych na liście (niezbyt obszernej, fakt) podzespołów
Dell Latitude D620 Image
z jasności obrazu nie można być do końca zadowolonym, zaś równomierność podświetlenia ekranu pozostawia wiele do życzenia
Dell Latitude D620 Image
do tej maszyny można dobrać dwa różne wyświetlacze: WXGA(1280x800) lub WXGA+ (1440x900)
Dell Latitude D620 Image
z widokami na przyszłość: gotowość do HSDPA w D620
Dell Latitude D620 Image
Dell ma dobry nawyk lokować złącza na tyle swoich notków
Dell Latitude D620 Image
magnezu wbród - nawet wykonana z tego materiału, wrażliwa zwykle pokrywa ekranu jest nie do ruszenia
Dell Latitude D620 Image
konkretny, skromny wygląd docenią z pewnością dużo podróżujący pracownicy wielkich korporacji
Dell Latitude D620 Image
z wyjątkiem kilku drobiazgów wykonanie jest na medal
Dell Latitude D620 Image
czynią go one nieprzeciętnie trwałym
Dell Latitude D620 Image
szczególnie zachęcająco prezentują się wysokiej klasy materiały, z jakich laptop ten został wykonany
Dell Latitude D620 Image
czas pracy na 6-ogniwowym akumulatorze nie jest przesadnie długi, jednak zawsze (w przypadku Della) można sięgnąć po większy

Pro

  • wytrzymała, kompaktowa obudowa
  • miłe w dotyku materiały
  • bogate wyposażenie w złącza i ich rozkład
  • czytelna, przyjazna użytkownikowi klawiatura
  • notek nieuciążliwy pod względem hałasu i nagrzewania się
  • możliwość w miarę swobodnego doboru podzespołów
  • Contra

  • trackpoint, od którego chciałoby się stronić
  • nierównomierne podświetlenie ekranu
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude D620
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07- 9)