Notebookcheck Logo

Test Dell Inspiron 9400

W stajni Della czai się więcej zawodników mocnych w zadaniach multimedialnych niż jeden słynny XPS. Inspiron 9400 ma również zadatki na przyzwoity laptop do gier. O godne podziwu osiągi dbają pospołu procesor Core 2 Duo i karta graficzna Geforce Go 7900GS.

Obudowa

Inspiron 9400 cechuje się nie tylko identyczną stylistyką jak testowany przez nas wcześniej Dell Inspiron 6400, ale też wykazuje się tym samym solidnym wykonaniem. Podobnie jednak jak w przypadku modelu 6400 krytyce należy poddać odrobinę nieudaną formę natryskową, co uwidacznia się na przedniej krawędzi laptopa, chociaż ta w Inspironie 9400 nie jest aż tak kanciasta.

Srebrne powierzchnie zewnętrzne opatrzone są biało-beżową, lakierowaną listwą plastikową. Spodnia część platformy roboczej jest czarna. Dobór kolorów, a przede wszystkim ułożone dookoła listwy nadają maszynie charakteru kompaktowości i wytrzymałości.

Nie kończy się tylko na odczuciach, albowiem gdy weźmiemy laptop do ręki, chcąc sprawdzić jego sztywność i zachowanie pod naciskiem, ujawnia się w pełnej krasie litość jego konstrukcji.
Jedną jedyną słabostką jest na tym polu listwa kryjąca nad klawiaturą.
Chodzi tutaj o problem, z którym Dell zmaga się już w serii Inspiron od lat.
Listwa owa jest dosyć słabo zamontowana i w pewnych miejscach ugina się pod naciskiem. W sumie jednak laptop ten robi na swoim użytkowniku wrażenie mocnej, niezniszczalnej konstrukcji.

Pokrywa ekranu i cały mechanizm klapy są równie przekonujące co reszta konstrukcji, jeżeli idzie o ich sztywność i wytrzymałość. Podobnie jak w modelu 6400 stwierdziliśmy lekkie ale nieznaczące kołysanie się ustawianego wieka. Dwuhaczykowe zamknięcie chodzi idealnie i obsługuje się je bez przeszkód.

Bardzo sensowne rozmieszczenie złącz to także kontynuacja dobrej tradycji. Niemal wszystkie interfejsy znajdują się na tyle urządzenia, ewentualnie w tylnych partiach ścianek bocznych.
Prawdziwym hitem jest to, że Inspiron 9400 dysponuje 6 (sześcioma!) portami USB 2.0.
Na lewym boku znajdują się dwa z nich oraz blokada Kensington. Z prawej strony mamy gniazda audio, Firewire, czytnik kart SD oraz gniazdo ExpressCard.
Pełen dóbr wszelakich tył oferuje cztery kolejne porty USB, wyjście modemu i LAN, gniazda S-Video, VGA-out i DVI-D. Z prawej i lewej strony na rogach znajdują się otwory wentylacyjne, wychodzące na spód oraz na ścianki boczne komputera.

złącza
lewy bok
złącza na prawym boku
przód
złącza na tyle

Osprzęt

Również klawiatura jest tej samej konstrukcji co ta z Inspirona 6400. Spoczywa ona w obudowie pewnie jak wmurowana, toteż nie wykazuje żadnego uginania się, czy, tym bardziej, klekotania.

Kiedy przyszło co do czego, klawiatura okazała się bardzo przyjemna przy pisaniu i niehałaśliwa. Wszystkie klawisze mają normalną wielkość, stąd dobrze sprawdzają się w praktyce.
Brak jednak Inspironowi 9400 bloku klawiatury numerycznej.

Touchpad o tabliczce w formacie panoramicznym jest czuły i precyzyjny. Wyjątkowo przyjemnie używa się towarzyszących mu przycisków, które posiadają wyraźny skok.

touchpad
klawiatura

Obraz

diagram barw

17-calowa matryca o rozdzielczości 1920x1200 okazała się wybitnie jasna i przy wyświetlaniu tekstu jest ostra jak żyleta. W subiektywnym odczuciu kolory wydają się idealne, gdy spojrzeć jednak na diagram barw, okaże się, że obraz jest nieco odniebieszczony.

Maksymalna luminancja zmierzona na środku ekranu wyniosła 237,2 cd/m² (znakomity wynik) przy rozświetleniu na poziomie 72,2%. Zaniżenie tego ostatniego parametru (do wartości poniżej przeciętnej) spowodował spadek jaskrawości obrazu w lewym górnym rogu ekranu do 172,5 cd/m².
Dzięki stosunkowo niewielkiemu poziomowi czerni (0,4 cd/m²) oraz zawrotnemu wręcz poziomowi maksymalnej luminancji mogliśmy wyliczyć stosunek kontrastu o wartości 593:1 - wynik ten robi wrażenie!

Czas reakcji matrycy można określić jako nieznacznie ponadprzeciętny (poziom 7. w teście czytelności PixPerAn). 

wygląda może jak fotomontaż, ale to najprawdziwsza prawda - mocno refleksujący ekran

Choć jego matryca jest błyszcząca, Inspirona 9400 można z powodzeniem używać w mocno oświetlonych pomieszczeniach, a nawet na otwartej przestrzeni. Chociaż towarzyszą nam wtedy naprzykrzające się refleksy, treści ukazujące się na ekranie są mimo to w dalszym ciągu czytelne - wszystko dzięki bardzo dobrej jaskrawości.

Kąty widzenia 17-calowej matrycy należy ocenić jako świetne, przynajmniej w poziomie. Przy szczególnie płaskim kącie patrzenia na ekranie mogą się jednak pojawiać refleksy.
W zakresie pionowym jest trochę gorzej, gdyż przy patrzeniu z dołu można odnotować poważne ciemnienie obrazu. Poza tym obraz robi się mocno spikselizowany.

No Illumination data found for specs ID 1582 or illumination item with ID
Blickwinkelstabilität.

Osiągi

W teście referencyjnym 3DMark 2006 Inspiron 9400 idzie bark w bark z XPS-em i Toshibą P100-191.

W praktycznym teście, do którego posłużyliśmy się toczącą się w świecie 3D grą Call of Duty II, Dell Inspiron 9400 potrafił uzyskać w rozdzielczości 1024x768 i poczwórnym AA średnio 50-70 klatek na sekundę. Nawet w rozdzielczości 1280x800 gra chodziła jeszcze całkiem przyjemnie (30-50 fps).

Inspiron 9400 pokusił się o drobną niespodziankę w teście badającym wydolność w zastosowaniach użytkowych, tj. PCMark 2005. Jego taktowany zegarem 2,0 GHz procesor C2D okazał się mianowicie ciut lepszy od jednostki T7600 2,33 GHz pracującej na pokładzie Alba R20. Można to tłumaczyć dużo słabszą kartą graficzną Alba, jako że osiągi tejże mają nieduży, ale jednak, wpływ na wynik PC Marka.

Bardziej szczegółowe informacje o karcie graficznej znajdziecie Państwo tutaj oraz w naszym zestawieniu mobilnych kart graficznych. O tym, jak prezentuje się jednostka centralna T7200 w porównaniu z innymi, można się przekonać, zaglądając do naszego nowego zestawienia mobilnych procesorów. Szczegółowe informacje o modelu T7200 można znaleźć tutaj.

zestawienie wyników
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark

» No benchmarks for this notebook found!

» No benchmarks for this notebook found!

No HDD benchmark entry found!

Wpływ na otoczenie

diagram hałasu

Hałas

Kiedy komputer chodzi sobie nieobciążony żadną pracą, wentylator albo w ogóle milczy, albo też działa przy absolutnie dopuszczalnym poziomie hałasu rzędu 34,4 dB. Wiatrak kręci się jakiś czas, po czym ponownie się uspokaja.

Przy obciążeniu wentylator może sporadycznie osiągać głośność 42,6 dB. Zazwyczaj jednak pracuje ciszej, wydając dźwięk o natężeniu 37,3 dB.

Podczas odtwarzania DVD sprzęt zachowuje się praktycznie bezszmerowo (34,7 dB).

bez obciążenia (bezczynność) min.: 29,5 dB
bez obciążenia (bezczynność) zwykle: 34,4 dB
bez obciążenia (bezczynność) maks.: 34,4 dB
bez obciążenia +HDD: 30,3 dB

pełne obciążenie zwykle: 37,3 dB
pełne obciążenie maks.: 42,6 dB

odtwarzanie DVD: 34,7 dB

Ciepło

Przemyślana koncepcja chłodzenia komputera za pomocą dwóch wentylatorów umieszczonych w lewym i prawym tylnich rogach oraz obszerne szczeliny wlotowe i wylotowe powietrza odwalają kawał dobrej roboty. Maksymalna temperatura wysokości 38,9°C, którą zmierzyliśmy na spodzie, to niewiele w porównaniu z laptopami o podobnych możliwościach.

Upper side

palmwrist: 27.2°C max: 36.9°C avg: 31.6°C

Bottom side

max: 39.9°C avg: 35.7°C

Głośniki

Obok zwykłych głośników na przedniej ściance Inspiron 9400 posiada jeszcze osobny głośnik niskotonowy, który ulokował się na spodzie laptopa. Nie da się ukryć, że to słychać. Z laptopa Della dobiegają rozkoszne, głębokie dźwięki. Warto tego posłuchać, choćby dla samych basów.

Wydajność akumulatora

Jak na komputer, który spędzi większą część swojego życia stojąc na biurku, Inspiron wykazał się zupełnie przyzwoitymi maksymalnym i minimalnym czasami pracy na akumulatorze. Jego dzielność przy odtwarzaniu DVD należy jednak uznać za zbyt ograniczoną - wynosi ona niespełna dwie godziny.

BatteryEater Classic Test (obciążenie): 1h 32min
BatteryEater Reader's Test (maks. czas pracy): 3h
odtwarzanie DVD (maks. jasność): 1h 58min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 33,5 W
+ maks. jasność: 37,6 W
+ WLAN: 38,2 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 68,6 W

Podsumowanie

Dell Inspiron 9400

Laptopowi Dell Inspiron 9400 udaje się rzadka sztuka zadawania szyku we wszystkich niemal aspektach. Posiada on wszelkie przymioty cechujące szanujący się zamiennik komputera stacjonarnego (DTR), a do tego kryje coś niecoś w zanadrzu.

Obudowa wykazuje niesłychaną wytrzymałość i odporność na odkształcenia. Można się w niej jednak doszukać paru drobnych niedoróbek, które zresztą producent mógłby w łatwy sposób wyeliminować, gdyby tylko się postarał.
Podobnie klawiatura okazała się sprzętem sprawdzającym się przy pisaniu i w gruncie rzeczy nie można mieć do niej zastrzeżeń.

17-calowa matryca wysokiej rozdzielczości to urządzenie wybitne, jeśli nie liczyć poniżej przeciętnego rozkładu jasności. Fantastyczne wyniki luminancji i kontrastu powalają na kolana.

Osiągi Inspirona mówią same za siebie. Procesor Core 2 Duo i GeForce 7900 GS - ten sprzęt długo jeszcze dostarczał będzie moc frajdy.

Pomimo znakomitej wydajności komputera jego nagrzewanie się i wydawany hałas mieszczą się w rygorystycznych normach. To jeden z powodów, dla których laptop ten zebrał tak dobre noty.
Nawet czasy pracy na akumulatorze są, jak na sprzęt klasy DTR, zupełnie przyzwoite.

Ogólnie biorąc, Inspironowi 9400 należy bezsprzecznie wystawić bliską celującej cenzurkę. Laptop ten można z czystym sercem polecić do intensywnych zastosowań multimedialnych oraz do gier z rozbudowaną grafiką.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
bohater testu: Dell Inspiron 9400

Specyfikacja techniczna

Dell Dell Inspiron 9400
Procesor
Intel Core 2 Duo T7200 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM, maks. 2048MB, 2x512MB
Matryca
17.00 cali 16:10, 1920 x 1200 pikseli, WUXGA TrueLife TFT
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Hitachi Travelstar HTS541612J9SA00: 120GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, IEEE1394 Firewire, wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe, 6x USB 2.0, DVI, S-Video out, VGA-out, blokada Kensington, LAN, modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 42 x 394 x 287
Akumulator
, litowo-jonowy 7200 mAh
Inne
HDD: 120GB, 5400rpm, Hitachi Travelstar HTS541612J9SA00, SigmaTel HD Audio, DVD +/-R (DL) NEC ND-6750A,
Waga
3.67 kg
Cena
7559 PLN

 

Dell Inspiron 9400...
mimo znakomitych osiągów komputer nagrzewał się ledwo zauważalnie
wyświetlacz Della błysnął w teście znakomitą jasnością i wybitnym stosunkiem kontrastu
przyciski Media Center na przedniej krawędzi pulpitu
elementy osprzętu są fenomenalne i charakteryzują się przyjaznością dla użytkownika
Inspiron 9400 posiada ni mniej ni więcej tylko 6 portów USB
szczególnie udanym trzeba nazwać rozkład złącz
...jak i zwartości oraz solidności obudowy
dotyczy to zarówno jakości i dopracowania...
...jest lepiony praktycznie z tej samej gliny co Inspiron 6400
akumulator 7200 mAh daje zupełnie przyzwoite czasy pracy

Pro

  • solidna, trwała obudowa
  • bogate wyposażenie w złącza i ich korzystny rozkład
  • przyjazne użytkownikowi oprzyrządowanie
  • ostry i jasny obraz przy zawrotnym parametrze kontrastu
  • świetne osiągi w kategoriach gry i aplikacje użytkowe
  • ograniczone wydzielanie ciepła i emisja hałasu
  • czysty i głęboki dźwięk, który zawdzięczamy subwooferowi
  • Contra

  • drobne niedoróbki
  • rozkład jasności poniżej średniej
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Inspiron 9400
    J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)