Notebookcheck Logo

Test Asus G2Pc

Gaming light (v2.0). Po zapoznaniu się z Asusem G2P na tegorocznym Cebicie otrzymaliśmy możliwość dokładniejszego przebadania tego laptopa. Poniższy test obejmuje więc wyniki pomiarów parametrów matrycy, benchmarki oraz wartości hałasu, temperatury obudowy i czasu pracy na akumulatorze. Dokładniejszym oględzinom poddaliśmy też obudowę Asusa. 

Asus G2Pc Logo

Zrecenzowany poniżej laptop opisywaliśmy już z grubsza w ramach relacji z targów CeBIT 2007 w Hanowerze.

Obudowa

Również przy ponownym kontakcie z kierowanym do graczy Asusem G2P byliśmy zgodni - z tymi czerwonymi aplikacjami i różnorodną kolorystycznie a także materiałowo obudową laptop ten wydaje się trochę przekombinowany.

Nawet kiedy wyłączymy świetlne fajerwerki na bokach laptopa, całokształt obudowy budzi u użytkownika pewien niepokój. Szczypta agresji w sporcie, a, co za tym idzie, również w grach komputerowych, może być mile widziana, tutaj pełna zgoda, ale zupełnie nie przekonujące błyskające czerwone światełka budzą jej jednak zbyt dużo.

Dość jednak tych utyskiwań. Kiedy lampki nam się znudzą, wystarczy tyko wejść w Asus Direct Console i pod hasłem "Asus Direct Flash" wyłączyć zbędne efekty stroboskopowe, by móc cieszyć się możliwościami komputera w większym spokoju.

Jakość wykonania Asusa G2 stoi generalnie na wysokim poziomie. Choć od wielości elementów widocznych w poszczególnych segmentach obudowy może przyprawić o zawrót głowy, są one spasowane należycie.

Również sztywność i odporność obudowy na nacisk można uznać za zadowalające. Odkształcenia tworzywa przy naduszaniu możemy zaobserwować tylko od spodu, w obrębie napędu optycznego. Jeko że notebook ten jest urządzeniem zastępującym komputer stacjonarny i z reguły rzadko odrywany będzie od biurka, stawiane mu w tym względzie wymagania nie są zresztą specjalnie wygórowane.

Potężny i masywny monitor podtrzymywany jest przez trzy równie solidnie wyglądające zawiasy. Po przestawieniu ekranu nie występuje zjawisko dygotania pokrywy.

Plastikowa (choć stylizowana na aluminiową) klapa jest relatywnie sztywna. Choć dekiel poddaje się nieznacznie naciskowi, stanowi on zadowalającą ochronę dla matrycy.

Asus G2P jest sowicie wyposażony w złącza, które umożliwiają optymalne wykorzystanie jego potencjału multimedialnego. Dostępne interfejsy mieszczą się głównie z tyłu oraz na lewym boku komputera. Wśród nich znajdziemy między innymi port DVI-D-D oraz optyczne wyjście audio oraz gniazdo wideo.

Asus G2Pc z przodu
z przodu bez złączy
Asus G2Pc z lewej
lewy bok: LAN, modem, USB, TV/Video, audio, FireWire, czytnik kart, gniazdo ExpressCard
Asus G2Pc z prawej
tył: szczeliny wentylacyjne, blokada Kensingtona, S-Video, VGA, DVI, 4x USB 2.0
Asus G2Pc z tyłu
prawy bok: nagrywarka DVD, gniazdo zasilania

Osprzęt

Podczas inspekcji klawiatury pierwszym, co rzuca się w oczy, są naznaczone czerwienią klawisze A-W-S-D. Dla wszystkich nie siedzących w temacie: z ich pomocą poruszamy się swoim bohaterem po niebezpiecznych, zamieszkałych przez typki spod ciemnej gwiazdy i wszelkiego rodzaju wraże kreatury wirtualnych światach. To kolejny sposób na drobne acz bynajmniej nie dyskretne zaakcentowanie specyficznych charakterystyk tego modelu Asusa.

Poza tym klawiatura wydaje się dość czytelna, a to ze względu na swoją wielkość. Choć klawisze są zbite w kupę (odosobniony od reszty jest tylko blok strzałek), na przyrządzie pracuje się bezbłędnie, a wszystkie płytki są tam, gdzie być powinny.

Klawisze są dość miękkie, choć przy naciskaniu wyczuwamy pewien opór. Stop można opisać jako lekko sprężysty. Tym samym klawiatura powinna sobie radzić nawet z energicznym tłuczeniem w klawisze, do którego uciekamy się na przykład w przypadku, kiedy sytuacja w danej grze staje się dramatyczna.

Po prawej stronie powyżej klawiatury znajduje się charakterystyczny dla Asusa ciąg wąskich guzików specjalnego przeznaczenia, z których pomocą można sterować zarządzaniem energią lub szybko i łatwo unieruchomić touchpad.

Temu ostatniemu nie można wytknąć żadnych ułomności. Tabliczka jest czuła i pozwala na precyzyjne operowanie kursorem. Również jej powierzchnia jest przyjemna i wygodna dla użytkownika, podobnie zresztą jak przypisane do touchpada przyciski.

touchpad Asus G2Pc
touchpad
klawiatura Asus G2Pc
klawiatura

Obraz

matryca w Asus G2Pc
diagram barw

Bliższy kontakt z lustrzaną (oznaczoną jako Color Shine), 17-calową matrycą WXGA+ (1440x900 pikseli) potwierdził opinię, jaką powzięliśmy na jej temat za pierwszej styczności na targach CeBIT 2007. Maksymalna jasność na poziomie 347,3 cd/m² jest absolutnie fenomenalna. Nie mamy też pytań do jej średniej wartości w wysokości 293,9 cd/m². Rozświetlenie w wymiarze 69,9% wygląda na pierwszy rzut oka niezbyt zachęcająco, ale jeśli zwarzymy, że minimalna wartość jasności to bardzo wysokie 242,8 cd/m², problem ten schodzi na drugi plan.

Również diagram barw przedstawia się znakomicie. Wszystkie krzywe kolorów mają niemal idealny przebieg, co świadczy o ich wiernym odwzorowani. Nad wyraz zadowalające jest również obszerność spektrum barw, które są w zasięgu matrycy Asusa G2P. Tym samym można powiedzieć, że ten wyposażony we wbudowany tuner telewizyjny komputer (wśród akcesoriów znajdziemy m.in. pilota zdalnego sterowania) będzie mógł służyć jako pełnoprawny odbiornik ulubionych audycji.

295.7
cd/m²
347.3
cd/m²
270.6
cd/m²
242.8
cd/m²
315.1
cd/m²
247.5
cd/m²
293.3
cd/m²
333.2
cd/m²
299.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 347.3 cd/m² (Nits) średnia: 293.9 cd/m²
rozświetlenie: 70 %
kontrast: 630:1 (czerń: 0.5 cd/m²)

Poziom czerni w wymiarze 0,5 cd/m² oraz fenomenalna jasność maksymalna przesądzają o tym, że wybitny jest również kontrast - można go bowiem wyrazić proporcją 695:1.
Nie zauważyliśmy nic nie dobrego podczas testów czytelności i przewijania, co oznacza, że efekt smużenia nie daje o sobie znać.

refleksy w Asus G2Pc
na zewnątrz

Wyśmienita jasność obrazu pozwala na śmiałe wynoszenie komputera w plener. Kiedy oświetlenie w otoczeniu będzie bardzo mocne, pracę mogą jednak utrudniać pokazujące się na ekranie refleksy.

Jeśli pominąć występujące na przesłaniającej matrycę szybie odblaski, kąty widzenia w poziomie są fantastyczne. Bardzo dobrze prezentują się też one w zakresie pionowym.

kąty widzenia

Osiągi

Asus G2Pc wyposażony jest w procesor Core 2 Duo T7400 (2,1 GHz) oraz kartę AMD/ATI MR X1700. Tym samym sprzęt ten może spokojnie stawać w szranki z maszynami 15,4". Kiedy jednak na horyzoncie pojawi się rywal z ekranem o przekątnej 17", przeznaczony dla graczy Asus musi zazwyczaj ustąpić pola.

Na tle specyfikacji innych konstrukcji słabo prezentuje się przede wszystkim karta MR X1700. Kiedy bowiem przekonamy się, że rywale mają do dyspozycji układ MR X1900 czy GF 7900GS albo nawet GF 7950 GTX, Asus zaczyna wyglądać bardzo blado.

Testy referencyjne wypadły nawet zachęcająco, jednak badanie wydajności w grach kontrolnych nie wypadło już różowo. Trzeba przy tym wspomnieć, że podczas testów towarzyszyły nam ciągle komunikaty o problemach z funkcjonowaniem Catalyst Center. Być może da się je wyrugować aktualizacją sterowników - nowe firmowe oprogramowanie powinno poprawić wydajność MR X1700.

Twardziel Seagate Momentus o pojemności 160GB wypadł w testach wręcz świetnie. Nieprzeciętne czasy przesyłu danych i dostępu mówią same za siebie. No i sama wielkość dostępnego miejsca jest niczego sobie.

benchmark Asus G2Pc
zestawienie wyników 3DMark
benchmark Asus G2Pc
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
12922 pkt.
3DMark 03 Standard
7253 pkt.
3DMark 05 Standard
4396 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
2272 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4718 pkt.
Pomoc
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 16.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 44.1 MB/s
przesył danych (średnio): 32.9 MB/s
czas dostępu: 16.3 ms
szybkość interfejsu: 94.6 MB/s
obciążenie procesora: 5.7 %

Wpływ na otoczenie

W trakcie pracy bez obciążenia trzeba się borykać z dość głośnym wentylatorem. Pracuje on cały czas, jednak czyni to z minimalnym natężeniem rzędu 35,9 dB, które jest w subiektywnym odczuciu znośne.

Wentylacje idzie jednak naprawdę w ruch, kiedy zepniemy komputer ostrogami. Z towarzyszeniem obciążenia możliwe jest osiągnięcie hałasu o natężeniu 44,4 dB. Dźwięk ten jest wyraźnie słyszalny nawet podczas gry z podkładem muzycznym, a kiedy w otoczeniu panuje cisza, może wręcz wydawać się drażniący.

Hałas

luz
32.4 / 41.3 / 41.3 dB
HDD
37.9 dB
DVD
36.5 / dB
obciążenie
0 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Hałas

luz
35.9 / 35 / 38.5 dB
HDD
37.1 dB
DVD
44.4 / dB
obciążenie
0 / 38.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Po męczeniu komputera można stwierdzić umiarkowane nagrzewanie się pulpitu, natomiast temperatura podstawy może wzrosnąć do 43,8°C. W sumie jednak nagrzewanie się nie nastręcza problemów, a dba o to rezolutna wentylacja.

Upper side

palmwrist: 31,3°C max: 40,2°C avg: 35,3°C

Bottom side

max: 43,8°C avg: 41,6°C

Głośniki

Głębia i czystość dźwięku produkowanego przez Asusa G2P może zrobić wrażenie. Bardzo przyjemnie odtwarza on nawet tony niskie. Maksymalna siła głosu jest zadowalając, choć nie puchną od niej uszy.

Praca na akumulatorze

Wymagania konkretnych podzespołów a przede wszystkim wybitnie jasna matryca przesądzają o tym, że Asus przejawia spore zapotrzebowanie na energię, również podczas pracy bez specjalnego obciążenia. Tym samym jego wytrwałość w pracy na akumulatorze nie może być szczególnie okazała. Maksymalnie można pracować na tej maszynie przez dwie i pół godziny. W takich okolicznościach zasilacz będzie nieodzowny.

Wydajność akumulatora
luz
2h 32min
DVD
1h 32min
obciążenie
1h 15min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 42.1 / 51.3 / 54.6 W
obciążenie midlight 93.8 / 86.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Asus G2Pc
Asus G2Pc

Asus G2Pc to w sumie udany laptop do gier, którego charakterystyki dobrze wyrażają się w jego wyglądzie. Jakość wykonania może się podobać, natomiast lekki chaos wzorniczy już nie za bardzo.

Zasadniczym walorem tej maszyny jest znakomita matryca. Obraz jest jasny, kolory wiernie reprodukowane, kontrast godny podziwu, a kąty widzenia bez zarzutu. Można powiedzieć, że to ideał, choć oczywiście ciągnie sporo prądu.

Sporo do życzenia pozostawia natomiast wydajność tego notebooka. Karta MR X1700, godna pozazdroszczenia w laptopie z matrycą 15,4", w 17-calowej maszynie kierowanej do zapalonych graczy zdecydowanie pachnie malizną. Trzeba też stwierdzić, że Asus jest dość hałaśliwy, szczególnie podczas parania się wytężoną pracą.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Asus G2Pc
pod lupą: Asus G2Pc

Specyfikacja techniczna

Asus G2Pc
Procesor
Intel Core 2 Duo T7400 2 x 2.2 GHz, Merom
Karta grafiki
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 667 MHz SDRAM, max. 4096MB, 2x1024MB
Matryca
17.00 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, WXGA+ Color-Shine Glare Type TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945GM
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Seagate Momentus ST9160821AS: 160GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, Mikrofon, Headphones (S/PDIF), 5x USB 2.0, VGA-Out, DVI-D, S-Video Out, AV In, Firewire, Kensington Lock, LAN, Modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 47 x 411 x 316
Akumulator
, 4800 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 160GB, 5400rpm, Seagate Momentus ST9160821AS, Realtek ALC882/D/M HD Audio, DVD +/-R (DL) HL-DT-ST GMA-4084N,
Waga
4.38 kg
Cena
1700 PLN

 

Asus G2Pc Image
Asus G2Pc skonstruowany został specjalnie z myślą o graczach komputerowych
Asus G2Pc Image
nagrzewanie się obudowy nie jest powodem do niepokoju
Asus G2Pc Image
wentylator słychać i podczas luźnej pracy, jednak prawdziwego kopa dostaje on, kiedy przymusimy laptop do ciężkiej harówki
Asus G2Pc Image
...której posiadanie to zaszczyt dla mniejszych maszyn - klasa notebooków 17-calowych to trochę wyższe progi
Asus G2Pc Image
sprzęt ten wyposażony jest kartę graficzną Mobility Radeon X1700...
Asus G2Pc Image
mimo niespecjalnie olśniewającej rozdzielczości matryca Asusa jest wręcz szałowa
Asus G2Pc Image
niecodziennie wyglądająca klawiatura sprawdza się dobrze w praktyce
Asus G2Pc Image
w gadżeciarskim laptopie nie mogło oczywiście zabraknąć wbudowanej kamerki
Asus G2Pc Image
z obfitości interfejsów można być wysoce zadowolonym
Asus G2Pc Image
co by jednak nie mówić, Asus nie jest ułomkiem, jako że waży prawie 4,4 kg
Asus G2Pc Image
obudowa jest solidna i robi wrażenie wytrzymałej
Asus G2Pc Image
co do jakości wykonania tego komputera nie można mieć zastrzeżeń
Asus G2Pc Image
różnorodność, która aż bucha z wystroju Asusa, jest jednak dość męcząca
Asus G2Pc Image
z tego względu otrzymał charaktarystyczny wygląd, który czyni go notebookiem niemożliwym do pomylenia z żadnym innym
Asus G2Pc Image
choć komputer ciągnie prąd aż miło, akumulator podtrzymuje go przy życiu nawet dwie i pół godziny

Pro

  • solidna obudowa
  • jakość wykonania
  • złącza
  • matryca o znakomitych parametrach
  • jakość dźwięku
  • osprzęt
  • Contra

  • niezadowalająca moc graficzna
  • hałaśliwość
  • kontrowersyjny wygląd
  • J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)