Notebookcheck Logo

Canon ubiega się o patenty na aktywny uchwyt chłodzący, wewnętrzny filtr ND, czujnik SPAD do słabego oświetlenia

Aktywny uchwyt chłodzący do bezlusterkowców Canon (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)
Aktywny uchwyt chłodzący do bezlusterkowców Canon (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)
Firma Canon złożyła ostatnio szereg wniosków patentowych dotyczących ekscytujących technologii, które mogą trafić do przyszłych produktów. Obejmują one aktywny uchwyt chłodzący dla serii EOS-R, integrację filtra ND w korpusie aparatu oraz hybrydowy system czujników SPAD-CMOS o bardzo słabym oświetleniu w kompaktowej obudowie.
Camera

Wnioski patentowe składane przez producentów OEM nie zawsze muszą gwarantować funkcje w ich następnym produkcie, ale z pewnością ujawniają, jakie problemy firma uważa za warte rozwiązania w przyszłych produktach. Firma Canon złożyła ostatnio wnioski o szereg patentówniektóre z nich wydają się być na tyle konkretne i szczegółowe, że mogą pojawić się w aparatach Canon w niedalekiej przyszłości.

Dwa ostatnie wnioski patentowe dotyczą montowanego od spodu uchwytu aparatu, który służy do aktywnego chłodzenia aparatu, przypuszczalnie do długotrwałego nagrywania wideo. Pierwszy z nich opisuje sam uchwyt z wentylatorem wdmuchującym świeże powietrze do kamery, aby schłodzić ją od wewnątrz, podczas gdy drugi opisuje wewnętrzną strukturę kamery do odpowiedniego kierowania powietrza. Wskazuje to, że uchwyt wymagałby kompatybilnego korpusu kamery. Nawiasem mówiąc, aktywne systemy chłodzenia dla aparatów już istnieją - wentylator chłodzący Fujifilm X-H2S mocuje się z tyłu aparatu, a Panasonic LUMIX S5M2 ma wentylator wbudowany w korpus aparatu.

Projekt aktywnego uchwytu chłodzącego (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)
Projekt aktywnego uchwytu chłodzącego (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)

Kolejna seria patentów opisuje mechaniczne szczegóły integracji filtra o neutralnej gęstości (ND) z korpusami kamer o różnych rozmiarach, w tym sposób na utrzymanie kurzu z dala od filtra i czujnika oraz możliwość stosowania wielu filtrów ND. Filtr ND jest przydatny do zmniejszania ekspozycji, gdy celowo używana jest duża przysłona lub długi czas otwarcia migawki w jasnym oświetleniu. Posiadanie wewnętrznego filtra jest znacznie wygodniejsze niż trzymanie kilku filtrów dla wielu obiektywów w zestawie i ciągłe ich przykręcanie lub odkręcanie.

Konstrukcja wewnętrznego filtra ND (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)
Konstrukcja wewnętrznego filtra ND (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)

Jeszcze inne zgłoszenie patentowe dotyczy połączonego wykorzystania Czujnika CMOSz czujnikiem Single Photon Avalanche Diode (SPAD) - typem czujnika, który dosłownie zlicza każdy foton uderzający w powierzchnię, co skutkuje doskonałąwydajność przy słabym oświetleniu. Czujniki SPAD działają słabo w jasnym świetle, więc sensowne jest sparowanie ich z czujnikiem CMOS, aby zapewnić bardzo wysoki efektywny zakres dynamiki.zakres dynamiki. Patent opisuje przełączanie między dwoma czujnikami w oparciu o kilka parametrów, a także omawia tryb kompozycji, w którym każdy czujnik rejestruje różne części tej samej sceny. Co ciekawe, Canon przedstawia ten system jako konfigurację dwóch kamer w telefonie komórkowym. Czujnik SPAD jest już używany w Canon MS-500 bezpieczeństwa i monitoringucanon MS-500.

Nie trzeba dodawać, że te wnioski patentowe mogą zwiastować kilka ekscytujących nowych funkcji w przyszłych produktach firmy Canon, choć nie wiadomo, jak daleko w przyszłości.

Kup bezlusterkowiec Canon EOS M50 Mark II i zestaw obiektywów EF-M 15-45mm IS na Amazon

Konfiguracja podwójnego czujnika SPAD-CMOS (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)
Konfiguracja podwójnego czujnika SPAD-CMOS (źródło obrazu: Japońska Platforma Patentowa)

Źródło(a)

Plotki Canon (1) (2) (3)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 09 > Canon ubiega się o patenty na aktywny uchwyt chłodzący, wewnętrzny filtr ND, czujnik SPAD do słabego oświetlenia
Vishal Bhardwaj, 2023-09-18 (Update: 2023-09-18)