Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych 1,1 miliona osób cierpi na chorobę Parkinsona, co czyni ją drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną. Jednym z największych wyzwań związanych z tą chorobą jest to, że najbardziej znaczące objawy pojawiają się dopiero w późniejszych stadiach. Istniejące systemy wczesnej diagnostyki są kosztowne i mało dostępne.
Aby stawić czoła temu problemowi, naukowcy z UCLA pod kierownictwem Jun Chen opracowali inteligentne pióro z własnym zasilaniem, które może wykryć chorobę Parkinsona we wczesnym stadium poprzez analizę pisma ręcznego. Inteligentne pióro posiada magnetoelastyczną silikonową końcówkę, ferrofluidowy tusz, cewkę i uchwyt.
Gdy miękka końcówka długopisu porusza się w powietrzu lub jest dociskana do powierzchni, następuje zmiana jej właściwości magnetycznych, która z kolei wpływa na ruch ferrofluidu w korpusie. Cewka wokół sekcji zawierającej ferrofluid rejestruje i przesyła zmiany jako sygnały. Sygnały są następnie analizowane przy użyciu wyszkolonego modelu, w ten sposób pióro jest wykorzystywane do diagnozowania choroby Parkinsona.
Wykrywanie subtelnych objawów ruchowych niezauważalnych gołym okiem ma kluczowe znaczenie dla wczesnej interwencji w chorobie Parkinsona. Nasze pióro diagnostyczne stanowi niedrogie, niezawodne i dostępne narzędzie, które jest wystarczająco czułe, aby wychwycić subtelne ruchy i może być stosowane w dużych populacjach i na obszarach o ograniczonych zasobach. - Jun Chen.
W badaniu proof-of-concept z udziałem 16 uczestników, z których 3 cierpiało na chorobę Parkinsona, model był dokładny w 96,22% przypadków. Jeśli to nowatorskie podejście przejdzie badania kliniczne, diagnoza choroby Parkinsona może stać się tańsza i bardziej dostępna.