Notebookcheck Logo

eDP (Embedded DisplayPort) 1.4

Teaser
Stowarzyszenie VESA (Video Electronics Standards Association) ogłosiło zakończenie prac nad standardem eDP (Embedded DisplayPort) 1.4.

Jak wskazuje nazwa, eDP to nie złącze zewnętrzne a wewnętrzne, zastępujące taśmę łączącą płytę główną z matrycą (tzw. LVDS - Low-Voltage Differential Signaling). Rozwiązanie VESA ogranicza pobór energii oraz masę i gabaryty urządzenia. Obsługuje wyświetlacze dotykowe i poszerza gamę funkcji związanych z wbudowanym ekranem. W przeciwieństwie do LVDS nie zakłóca pracy modułów bezprzewodowych (WLAN, WWAN, Bluetooth, itp.). Znajdzie zastosowanie nie tylko w laptopach, ale także w tabletach i smartfonach. 

Energochłonność zmniejszają takie rozwiązania techniczne jak częściowe odświeżanie w ramach PSR (Panel Self Refresh), dostępne niższe napięcia przekładające się na dodatkowe tryby pracy, kompresja przekazywanego sygnału oraz strefowe podświetlanie matrycy.

Przypomnijmy, że standard eDP jest w użyciu od 2009 roku a LVDS zaprezentowano po raz pierwszy w roku 1994. W porozumieniu z Intelem i AMD zaplanowano zarzucenie obsługi (przez chipsety) LVDS na rzecz eDP od roku 2013. 

Standard eDP 1.4 ma zostać zatwierdzony w październiku 2012 roku, a w urządzeniach ma się pojawić od roku 2014. 

Źródło: engadget

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
Sylwester Cyba, 2012-09-10 (Update: 2015-05-16)