Notebookcheck Logo

eDP (Embedded DisplayPort) 1.4

Teaser
Stowarzyszenie VESA (Video Electronics Standards Association) ogłosiło zakończenie prac nad standardem eDP (Embedded DisplayPort) 1.4.
Sylwester Cyba,

Jak wskazuje nazwa, eDP to nie złącze zewnętrzne a wewnętrzne, zastępujące taśmę łączącą płytę główną z matrycą (tzw. LVDS - Low-Voltage Differential Signaling). Rozwiązanie VESA ogranicza pobór energii oraz masę i gabaryty urządzenia. Obsługuje wyświetlacze dotykowe i poszerza gamę funkcji związanych z wbudowanym ekranem. W przeciwieństwie do LVDS nie zakłóca pracy modułów bezprzewodowych (WLAN, WWAN, Bluetooth, itp.). Znajdzie zastosowanie nie tylko w laptopach, ale także w tabletach i smartfonach. 

Energochłonność zmniejszają takie rozwiązania techniczne jak częściowe odświeżanie w ramach PSR (Panel Self Refresh), dostępne niższe napięcia przekładające się na dodatkowe tryby pracy, kompresja przekazywanego sygnału oraz strefowe podświetlanie matrycy.

Przypomnijmy, że standard eDP jest w użyciu od 2009 roku a LVDS zaprezentowano po raz pierwszy w roku 1994. W porozumieniu z Intelem i AMD zaplanowano zarzucenie obsługi (przez chipsety) LVDS na rzecz eDP od roku 2013. 

Standard eDP 1.4 ma zostać zatwierdzony w październiku 2012 roku, a w urządzeniach ma się pojawić od roku 2014. 

Źródło: engadget

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2012-09-10 (Update: 2015-05-16)