Notebookcheck Logo

Yeedi Vac Max - odkurzacz robotyczny w rękach: Inteligentne sprzątanie domu z zarówno wzlotami, jak i upadkami

Robot odkurzacz i mop Yeedi Vac Max (Źródło: własne)
Robot odkurzacz i mop Yeedi Vac Max (Źródło: własne)
Dzięki możliwościom odkurzania i mopowania, Yeedi Vac Max wygląda świetnie w białym kolorze i dobrze wykonuje swoją pracę w większości scenariuszy. Z ceną poniżej 300 USD i niedrogich materiałów eksploatacyjnych (szczotka krawędziowa, filtr gąbkowy, główna szczotka, mop pad), jest to dobry wybór dla (pół) automatycznego czyszczenia domu.
Accessory Internet of Things (IoT) Smart Home Gadget

Chociaż można go uznać za raczej podstawowego robota do sprzątania domu, Yeedi Vac Max posiada całkiem sporo ciekawych funkcji jak na swój przedział cenowy, takich jak możliwość mopowania i możliwość użycia stacji samoopróżniającej (sprzedawanej oddzielnie i kompatybilnej z większością odkurzaczy Yeedi). Dzisiejszy hands-on recenzja pochodzi po prawie trzech miesiącach testów i jego celem jest pomóc każdemu potencjalnemu klientowi zdecydować, czy Yeedi Vac Max jest najlepszym robotem próżniowym pomocnikiem dla swoich potrzeb, czy nie.

Zawartość pudełka, wygląd, jakość wykonania

Yeedi Vac Max przychodzi w dużym kartonie, na którym nie ma żadnych oznaczeń, poza logo firmy i napisem "Yeedi Vacuum and Mopping Robot". Nie ma żadnych zdjęć, specyfikacji technicznej, nie ma nawet nazwy robota

Niestety, to co można znaleźć wewnątrz pudełka detalicznego jest tak samo minimalne jak sam projekt pudełka. Podczas gdy wiele robotów odkurzających klasy podstawowej jest dostarczanych z co najmniej jedną lub dwiema zapasowymi szczotkami krawędziowymi i filtrami, opakowanie detaliczne Yeedi Vac Max zawiera tylko jedną szczotkę krawędziową, która ma wystarczyć na około 150 godzin pracy. Oprócz niej i robota, w pudełku znajduje się również stacja ładująca, płyta mopująca, mop z tkaniny, pięć jednorazowych mopów, instrukcja szybkiego startu i przewód elektryczny

Apple fanom z pewnością spodoba się design Yeedi Vac Max, który występuje tylko w kolorze białym. Zastosowane materiały nie sprawiają, że robot jest tani w obsłudze i wygląda dobrze pod każdym kątem. Bez obawy, że się mylę, muszę powiedzieć, że Yeedi Vac Max wygląda znacznie lepiej (a także jest bardziej atrakcyjny) niż pudełko, w którym jest dostarczany. Jednak byłoby wspaniale zobaczyć co najmniej trzy szczotki krawędziowe, jedną główną szczotkę i zestaw filtrów wewnątrz opakowania detalicznego.

Specyfikacja, funkcje, rzeczywiste użytkowanie

Przy regularnej cenie 369,99 USD, Yeedi Vac Max jest obecnie wymieniony na stronie producenta za zaledwie 259,99 USD. W zależności od obszaru, cena może być nieco inna. Jednak praktycznie każdy zainteresowany powinien być w stanie uzyskać ten robot za mniej niż równowartość 300 USD (o ile zapas nie jest wyczerpany jeszcze, bo Yeedi Vac Max był dość popularny w ciągu kilku miesięcy, które minęły od jego wydania).

Mówiąc o specyfikacji i funkcjach Yeedi Vac Max, są to najważniejsze punkty, o których należy wspomnieć

  • Moc ssania: Maksymalnie 3000 Pa, z najniższym ustawionym poziomem na 600 Pa, regulowanym automatycznie.
  • Żywotność/pojemność baterii: Mniej więcej 200 minut/5200 mAh.
  • Pojemność zbiornika na wodę: 240 ml.
  • Obsługa inteligentnego asystenta: Google Assistant, Alexa.
  • Skierowany w górę czujnik 3D visual SLAM (jednoczesna lokalizacja i mapowanie).
  • Kompatybilny ze stacją samoopróżniającą Yeedi.
  • Sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej (brak funkcji zdalnych).

Przed pierwszym użyciem, Yeedi Vac Max musi być w pełni naładowany. Podczas oczekiwania na baterię, aby dostać całą drogę do 100 procent, użytkownik powinien wziąć Quick Start Guide i użyć kodu QR wewnątrz niego, aby pobrać aplikację Yeedi (który jest dostępny zarówno dla iOS i Android). Aplikacja jest dość łatwa w użyciu, ale byłoby wspaniale, gdyby działała bez konieczności rejestracji konta. Utworzenie konta i korzystanie z niego jest oczywiście bezpłatne, ale większość obywateli dbających o prywatność doceniłaby możliwość korzystania z odkurzacza robota z aplikacją towarzyszącą lokalnie, bez wymiany jakichkolwiek bitów informacji ze światem zewnętrznym.

Ponieważ początkowa konfiguracja jest dokładnie omówiona w dokumentacji, przejdę dalej i powiem o kilku faktach, które zauważyłem podczas korzystania z odkurzacza robota Yeedi Vac Max. Po pierwsze, wykrywa on dywany tak jak powinien i odpowiednio dostosowuje moc ssania. Po drugie, zauważyłem, że robot może łatwo poradzić sobie z krawędziami grubych dywanów, ale czasami nie udaje mu się pokonać małych nierówności, które jeszcze kilka minut wcześniej były jak spacerek w parku. Im mniej przeszkód ma do pokonania, tym lepiej, ale to zależy w dużej mierze od obszaru, który musi wyczyścić i różnych przedmiotów leżących wokół.

Podczas mopowania nie ma mowy o ruchu oscylacyjnym. Robot będzie po prostu wycierał podłogę ciągłym ruchem do przodu. Poziom przepływu wody można regulować za pomocą wspomnianej aplikacji mobilnej.

Wyjmowanie pojemnika na kurz, zbiornika na wodę czy szczotek jest dość proste. Yeedi Vac Max zawiera również akcesorium do czyszczenia, które może być używane do wycinania ludzkich lub zwierzęcych włosów, które mogą (i będą) uwięzione w szczotkach.

Poziom hałasu jest dość niski i wynosi maksymalnie 61 dB. Jednak maksimum osiągane jest podczas odkurzania dywanów. W gospodarstwach domowych z twardymi podłogami, Yeedi Vac Max będzie ukradkiem obecny, ponieważ będzie pracował z wykorzystaniem ledwie słyszalnego poziomu ssania 600 Pa.

Oprogramowanie

Posiadanie towarzysza oprogramowania dla odkurzacza robota jest czasami uciążliwe, a czasami błogosławieństwem. Aplikacja Yeedi nie jest idealna, ale w większości przypadków z pewnością spełnia swoje zadanie. Początkowa faza konfiguracji może zająć trochę czasu, zwłaszcza że wymaga utworzenia konta i majstrowania przy ustawieniach telefonu przez trochę (nic specjalnego dla przeciętnego użytkownika internetu/smartfona, ale może być problematyczne dla niektórych użytkowników, którzy żyją prawie całkowicie offline).

Na pierwszy rzut oka aplikacja Yeedi jest bardzo skomplikowana i od czasu do czasu dość irytująca. Na szczęście, po spędzeniu z nią trochę czasu, użytkownik będzie w stanie znaleźć i dostosować większość ustawień w mgnieniu oka. Lista parametrów, które można regulować z poziomu telefonu obejmuje harmonogram sprzątania, moc ssania, przepływ wody i tak dalej. Jeśli chodzi o monitorowanie, aplikacja wysyła ostrzeżenia, gdy robot utknie lub wymaga czyszczenia, a także pokazuje lokalizację robota. Podczas czyszczenia dużych powierzchni, gdzie robot musi dostać się pod różne meble, ta funkcja jest ratunkiem.

Inna przydatna funkcja aplikacji pozwala użytkownikowi ustawić wirtualne granice, dzięki czemu robot nie będzie wchodził do pewnych obszarów. Dzięki temu Yeedi Vac Max może na przykład czyścić podłogę bez ryzyka, że spadnie ze schodów lub utknie w kocim kącie.

Wreszcie, aplikacja Yeedi ściśle monitoruje poziom zużycia materiałów eksploatacyjnych (szczotka boczna, filtr, szczotka główna), a także pokazuje, kiedy czujniki wymagają czyszczenia.

Przetestowałem aplikację Yeedi na dwóch smartfonach Android i nie miała ona żadnych problemów ze stabilnością. W przeciwieństwie do innych podobnych aplikacji, ta raczy nas wizualnymi wskazówkami i szczegółowymi wyjaśnieniami każdej dostępnej opcji. Ogólnie rzecz biorąc, towarzysz oprogramowania dla Yeedi Vac Max to doskonały kawałek kodu, który potrzebuje tylko kilku dotknięć tu i tam, aby stać się doskonałym.

Dobro, zło i prawda

Chociaż istnieje kilka podobnych robotów o większej mocy ssania, 3000 Pa Yeedi Vac Max plasuje go znacznie powyżej średniej w swojej cenie. Możliwości mopowania i wybitny towarzysz oprogramowania również pomagają mu zdobyć kilka cennych punktów. Dla wielu użytkowników może to nie mieć większego znaczenia, ale inni z pewnością docenią wygląd tego robota. Oprogramowanie układowe z możliwością aktualizacji pozostawia miejsce na dalszą poprawę jego słabych obszarów, takich jak możliwości nawigacyjne, a wielu przeoczy tę część.

Fakt, że niektóre podobnie wycenione roboty są dostarczane z częściami zamiennymi w pudełku detalicznym, a Yeedi Vac Max nie, jest trochę łamaczem umowy. Na szczęście części wymienne nie są drogie. Niestety, Vac Max jest objęty tylko roczną gwarancją, podczas gdy wiele konkurencyjnych produktów otrzymuje dwa lata.

Chociaż może potrzebować trochę pomocy od czasu do czasu, a nabycie stacji samoopróżniającej popycha go do obszaru średniej klasy rynku, gdzie musi stawić czoła znacznie trudniejszym konkurentom, Yeedi Vac Max zapewnia doskonałą wartość jako samodzielny produkt klasy podstawowej. Czy jest idealny? Oczywiście nie, ale jest bardzo dobry w swojej cenie i to jest to, co naprawdę się liczy.

Disclaimer: Autor tej recenzji otrzymał Yeedi Vac Max od Yeedi za darmo w celu przetestowania.

Źródło(-a)

Yeedi (oficjalna strona produktu w UE)

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Yeedi Vac Max - odkurzacz robotyczny w rękach: Inteligentne sprzątanie domu z zarówno wzlotami, jak i upadkami
Codrut Nistor, 2022-09-29 (Update: 2022-09-29)