Wyciekła mapa drogowa sugeruje, że Intel Titan Lake w 2028 roku całkowicie porzuci rdzenie P na rzecz zunifikowanej architektury 100 rdzeni E, a Razer Lake w 2027 roku będzie ostatnim projektem z rdzeniami P i E

Plotki o nadchodzących układach Intela Nova Lake i Panther Lake dopiero co zaczęły spływać, ale teraz dowiadujemy się o kilku interesujących planach giganta z Santa Clara na 2028 rok.
Jeśli wierzyć plotkom, Intel wprowadzi w 2028 roku rodzinę Titan Lake z... proszę poczekać... 100 rdzeniami, tak, dobrze Państwo przeczytali! Sto rdzeni! I wszystkie te rdzenie będą takie same, co oznacza, że Intel porzuci swoje obecne heterogeniczne projekty P-core i E-core na rzecz ujednoliconej architektury rdzenia.
Informacja ta pochodzi od @Silicon_fly na X, powołującego się na post na Zhihu.com, który pokazuje wyciekłą mapę drogową dla procesorów Intela do 2028 roku. Zgodnie z tą mapą drogową, Razer Lake w 2027 roku będzie ostatnim tego typu układem wykorzystującym heterogeniczną konstrukcję P-core/E-core. Razer Lake będzie składać się z rdzeni Griffin Cove P i Golden Eagle E, ale będzie niewielką aktualizacją Nova Lake, która ma pojawić się w przyszłym roku.
Ujednolicony projekt wszystkich rdzeni E oparty na Arctic Wolf Nova Lake
W przypadku Titan Lake, Intel najprawdopodobniej zunifikuje wszystkie rdzenie jako jeden jednorodny projekt. Co ciekawe, ten zunifikowany rdzeń nie będzie składał się z rdzeni P, ale w całości z rdzeni E, prawdopodobnie wywodzących się z większych rdzeni Arctic Wolf E Nova Lake. Zaletą takiego podejścia będzie lepsza wydajność na powierzchnię (PPA) i lepsza wydajność na wat (PPW).
Jakikolwiek rozmiar matrycy i wzrost mocy wynikający z wyprowadzenia z rdzeni Arctic Wolf E może zostać zrekompensowany zwiększonym PPA w wyniku przejścia na proces 14A bez nadmiernego zwiększania TDP. Biorąc to pod uwagę, nowsze zunifikowane rdzenie E nadal byłyby stosunkowo kompaktowe niż rdzenie Coyote Cove i Griffin Cove P, odpowiednio w Nova Lake i Razer Lake.
Intel pójdzie w ślady AMD z gęstymi i kompaktowymi rdzeniami
Podczas gdy zunifikowany rdzeń wskazuje na konstrukcję w całości opartą na rdzeniach E, nadal istnieje możliwość wprowadzenia kilku różnic. @Silicon_fly spekuluje, że Intel może wykorzystać kombinację gęstych klastrów 4C ze współdzieloną pamięcią podręczną L2 i klastrów 2C ze współdzieloną lub dedykowaną pamięcią podręczną L2/L3. Titan Lake może również wykorzystywać dedykowany rdzeń zoptymalizowany pod kątem wydajności jednordzeniowej.
Biorąc pod uwagę, że Nova Lake ma już oferować 52-rdzeniową konstrukcję z 16 rdzeniami P, 32 rdzeniami E i 4 rdzeniami E typu low power island (LPE), a jeśli Titan Lake rzeczywiście porzuci duże rdzenie P, to 100-rdzeniowa konstrukcja z dwoma 48-rdzeniowymi klastrami i dodatkowymi czterema rdzeniami LPE nie jest wykluczona.
Wszystko to oczywiście tylko spekulacje, a od Titan Lake dzieli nas jeszcze kilka generacji, więc na razie proszę traktować je z przymrużeniem oka.
Branża odchodzi od dedykowanych rdzeni o wysokiej wydajności
Biorąc to pod uwagę, informacje te pokrywają się z tym, co widzieliśmy gdzie indziej w przestrzeni CPU/SoC. AMD już wykorzystuje kombinację Klasycznych rdzeni Zen 5 i kompaktowych rdzeni Zen 5c w swoich układach APU Ryzen Strix Point. MediaTek zdecydował się na całkowicie wielkordzeniowy projekt 1+3+4, porzucając wydajne rdzenie, począwszy od Dimensity 8400. Flagowy Dimensity 9400 SoC również wykorzystuje duży klaster rdzeni 1+3+4 bez żadnych wydajnych rdzeni Cortex-A520.
Podobnie, Qualcomm również wybrał architekturę 2 Prime + 6 Performance all-Oryon dla Snapdragon 8 Elite. Dopiero okaże się, co Apple ma w zanadrzu dla nadchodzących układów z serii A i M, ale trendy w branży wydają się coraz bardziej faworyzować jednorodne klastry rdzeni dostosowane do obsługi różnych zadań niż heterogeniczne projekty.
Źródło(a)
@Silicon_fly na X przez Zhihu (Chiński)