Notebookcheck

WSKAZÓWKI: OSZCZĘDZAJĄC PRĄD, PRZEDŁUŻAMY CZAS PRACY AKUMULATORA

W poniższym artykule proponujemy Państwu garść porad, które pozwolą dokonywać oszczędności w zakresie zużycia prądu, a co za tym idzie przedłużenie pracy na akumulatorze.

 

UNIKAMY NIEPOTRZEBNEGO OBCIĄŻANIA PROCESORA I KARTY GRAFICZNEJ

Radzimy deaktywować wszystkie niepotrzebne programy działające w tle. Nawet niewinne aplikacje narzędziowe widoczne w pasku zadań potrafią obciążać moce obliczeniowe komputera.

REDUKUJEMY JASNOŚĆ OBRAZU

Warto obniżyć poziom jasności obrazu, jednak oczywiście tylko do tego poziomu, który umożliwia jeszcze przyjemną pracę. Nowoczesne markowe matryce osiągają jasność na poziomie ponad 150cd/m². Kiedy nie używamy laptopa na zewnątrz, możemy spokojnie zredukować tę wartość do 100cd/m². Zaoszczędzimy na tym co nieco watów. Podczas jednego z ostatnich testów stwierdziliśmy pomiędzy maksymalną a minimalną jasnością różnicę zużycia prądu w wysokości 10 W!

#optional DFP tag ol_midmainframe2

URUCHAMIAMY FUNKCJE OSZCZĘDZANIA ENERGII

Nowoczesne karty graficzne stosowane w komputerach przenośnych mają wbudowane specjalne funkcje oszczędzania prądu. Pozwala to na obniżenie poziomu ich wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu ich prądożerności. Mocne jeżeli chodzi o osiągi układy w rodzaju nVidia Go 7800gtx czy ATI Radeon Mobiliy X800 mają duże zapotrzebowanie na energię.

W przypadku ATI funkcje oszczędzania prądu kryją się pod oznaczeniem "Powerplay", gdzie zmieniając ustawienie na "optymalna żywotność akumulatora" mamy możliwość przedłużenia jego czasu pracy (około 4 W oszczędności w modelu ATI X700). W kartach nVidia adekwatna funkcja nosi nazwę "Powermizer".

WYŁĄCZAMY WLAN I BLUETOOTH

Jeśli nie korzystają Państwo z takich funkcji jak bezprzewodowy dostęp do sieci LAN, Bluetooth czy urządzeń sterowanych na podczerwień, w celu oszczędzania prądu najlepiej wyłączyć je zupełnie fabrycznie zamontowanymi wyłącznikami.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Rankingi > Wskazówki: oszczędzając prąd, przedłużamy czas pracy akumulatora
Notebookcheck, 2006-07- 5 (Update: 2012-07-17)