Notebookcheck Logo

VLC 2.2.0

Popularny w Polsce odtwarzacz multimediów VLC doczekał się wydania 2.2, czyli pierwszego z serii Weatherwax.

Czego można się spodziewać po jego zainstalowaniu? Twórcy VLC na pierwszym miejscu zadowoleni są z zaimplementowania funkcji automatycznego obrania filmów nakręconych komórkami czy tabletami. W tym przypadku są obsługiwane formaty MP4/MOV, MKV i nieprzetworzony H.264. Funkcja znana z urządzeń podręcznych, kontynuacja odtwarzania od miejsca, gdzie je zakończyliśmy, została przeniesiona do wydań dla komputerów stacjonarnych i laptopów

Udoskonalono obsługę VP9 i H.265 w rozdzielczości Ultra HD, poprawiono odtwarzanie plików Ogg, MP4, WMV i uzyskano kompatybilność z dużą liczbą egzotycznych kodeków. W wydaniach pod Linuksa, Androida (pierwsze po wyjściu ze stadium beta i posiadające interfejs nawiązujący do Google Material Design) i Raspberry Pi pojawił się nowy mechanizm sprzętowej akceleracji (GPU 0-copy), który dla pozostałych systemów zostanie udostępniony w wersji 3.0.0 (ma się ona okazać przed końcem 2015 roku).

Pierwszy raz VLC obsługuje format Digital Cinema Package. Ma to znaczenie dla osób, które zainwestowały w zestawy kina domowego.

Pojawiła się tu wtyczka do pobierania napisów, a same rozszerzenia są obsługiwane np. w Firefoksie. W fazie eksperymentalnej są wspierane interaktywne menu BD-J (Blu-ray Disc Java).

Imponująca jest lista platform, na które udostępniono VLC:

  • VLC media player 2.2.0 dla Windows, OS X (przystosowano interfejs do Yosemite) i Linuksa,
  • VLC dla iOS 2.4.1
  • VLC dla WinRT 1.1.0,
  • VLC dla Android 1.1.0 Test,
  • VLC dla Android TV 1.1.0,
  • VLC dla Windows RT 1.1.0 Beta,
  • VLC dla Windows Phone 1.1.0 Beta.

Właściwy plik instalatora można odnaleźć na stronie odtwarzacza VLC.

Źródła: Ubergizmo, VideoLAN

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2015-02-27 (Update: 2016-08-11)