Notebookcheck Logo

Timekettle Fluentalk T1 Mini - praktyczny tłumacz: Lepszy niż Tłumacz Google?

Słownik w Państwa kieszeni. Fluentalk T1 Mini od Timekettle to miniaturowy tłumacz, który oferuje tłumaczenie konwersacyjne w czasie rzeczywistym i tłumaczenie offline w 8 językach. T1 Mini jest wystarczająco mały, aby zmieścić się w dłoni, ale urządzenie nie ma żadnych funkcji, które nie są już dostępne w niezliczonych aplikacjach tłumaczeniowych na smartfony.
Accessory Android Gadget

Timekettle to firma produkująca różnorodne przenośne translatory. Jednym z najmniejszych jest Fluentalk T1 Mini, lilipucie urządzenie zaprojektowane do tłumaczenia rozmów z dłoni. T1 Mini oferuje tłumaczenie 35 różnych języków, w tym angielskiego, chińskiego, japońskiego, niemieckiego i innych. Spędziłem około miesiąca korzystając z T1 Mini, aby sprawdzić, jak wypada na tle innych opcji, głównie aplikacji Google Translate na smartfony.

Konstrukcja i obudowa - Kompaktowa, plastikowa i solidna

T1 Mini sprawia wrażenie flagowego smartfona z dawno minionej epoki. Jest dobrze złożony, a wszystkie szwy w całym urządzeniu są ciasne i równe. Cała obudowa wykonana jest z płaskiego matowego plastiku, który dobrze ukrywa odciski palców. Ogólnie rzecz biorąc, nie mam żadnych zastrzeżeń ani do materiałów, ani do jakości wykonania.

T1 Mini zasługuje na swoją nazwę - jest wręcz malutki. Z przodu ma ekran o przekątnej 2,87 cala (7,3 cm). Całe urządzenie mierzy 3,5 x 2,13 x 0,5 cala (8,9 x 5,5 x 1,27 cm), dzięki czemu łatwo mieści się w dłoni. Lewa strona obudowy jest płaska, a prawa zaokrąglona, dzięki czemu dobrze dopasowała się do krzywizny palców mojej lewej dłoni. Etui waży 87 g (3 uncje). Urządzenie sprawia wrażenie solidnego i ma pewny ciężar.

T1 Mini jest wykonany z tworzywa sztucznego, ale sprawia wrażenie solidnego.
T1 Mini jest wykonany z tworzywa sztucznego, ale sprawia wrażenie solidnego.
T1 Mini z łatwością mieści się w dłoni.
T1 Mini z łatwością mieści się w dłoni.
T1 Mini (po lewej) w porównaniu do (w kolejności) iPhone'a 5/iPhone'a SE (1. generacji), iPhone'a 13 Mini i iPhone'a 13.
T1 Mini (po lewej) w porównaniu do (w kolejności) iPhone'a 5/iPhone'a SE (1. generacji), iPhone'a 13 Mini i iPhone'a 13.

Jeśli chodzi o wejścia, T1 Mini ma przycisk zasilania/blokady, głośnik i mikrofon na górze, port USB-C tylko do ładowania i mikrofon na dole, przyciski głośności po lewej stronie i pojedynczy przycisk po prawej stronie do aktywacji funkcji tłumaczenia konwersacyjnego (więcej na ten temat za chwilę). Port USB-C, według mojej wiedzy, może być używany tylko do ładowania. Wszystkie inne wejścia są obsługiwane za pomocą małego ekranu dotykowego.

Ekran jest mały, ale dość jasny. Jest prawie tak jasny jak mój iPhone 13 i jest dobrze widoczny na zewnątrz, nawet w słoneczny dzień. Wprowadzanie danych dotykowych jest również responsywne.

Podsumowując, T1 Mini jest niezwykle kompaktowy i z łatwością zmieści się w kieszeni, ale jest na tyle dobrze wykonany, że sprawia wrażenie solidnego. Jest prawdopodobne, że przetrwa upadek lub dwa, ale Timekettle wrzuca do pudełka smycz na szyję, dzięki czemu użytkownicy mogą nosić urządzenie jak naszyjnik, aby zapobiec upadkom.

Na koniec warto wspomnieć, że bateria w T1 Mini powinna wystarczyć na potrzeby większości turystów. Czas czuwania wynosi około 5-7 dni. Ciężkie tłumaczenie podłączone do sieci dość szybko wyczerpuje baterię, ale nadal powinno wystarczyć na 3-4 godzinną wycieczkę podczas regularnych rozmów z mieszkańcami lub przewodnikiem.

Oprogramowanie i funkcje w porównaniu do Tłumacza Google

Fluentalk T1 Mini działa na mocno zmodyfikowanej wersji Android. Nie ma żadnych aplikacji do wyboru i może być używany tylko do tłumaczenia. Dzięki temu jest prosty w użyciu, choć nieco ograniczony. Istnieje kilka prostych ustawień do dostosowania. Przesunięcie w dół od góry powoduje wyświetlenie menu szybkich ustawień z przełącznikami Wi-Fi i trybu samolotowego, suwakami regulacji jasności i rozmiaru tekstu oraz linkiem do instrukcji obsługi i innych ustawień. Te dodatkowe ustawienia obejmują ustawienie języka systemu, aktualizację urządzenia, zarządzanie przestrzenią dyskową (łącznie około 8 GB) i uzyskanie szczegółowych informacji o urządzeniu. Istnieją również pewne ustawienia automatycznego wyłączania wyświetlacza i skrótu (więcej na ten temat poniżej), ale niewiele więcej.

Istnieją cztery główne ekrany, które użytkownicy mogą przesuwać. Pierwszy aktywuje kamerę, która może być używana do tłumaczenia tekstu pisanego. W przeciwieństwie do innych usług, takich jak Tłumacz Google, T1 Mini nie oferuje tłumaczenia tekstu w czasie rzeczywistym; użytkownicy muszą najpierw zrobić zdjęcie, a następnie pozwolić urządzeniu przeanalizować je w celu przetłumaczenia. Zajmuje to około 10-20 sekund, w zależności od ilości tekstu i jego czytelności. Tłumaczenie jest dość dokładne z pewnymi nieznacznymi zmianami w stosunku do usług takich jak Google Translate i DeepL. T1 Mini ma problemy z rozpoznawaniem pisma odręcznego, ale nie jest to rzadkością w przypadku innych aplikacji. Ogólne wrażenia fotograficzne nie są jednak najlepsze. Ekran jest bardzo mały, a czytanie z niego tekstu może być trudne ze względu na jego rozmiar. Ponadto dodatkowy czas na tłumaczenie wymaga cierpliwości i pozostaje w tyle za czymś takim jak Tłumacz Google na smartfonie. Funkcja aparatu działa w mgnieniu oka, ale jest daleka od ideału.

T1 Mini może tłumaczyć tekst pisany za pomocą kamery, ale doświadczenie jest mizerne.
T1 Mini może tłumaczyć tekst pisany za pomocą kamery, ale doświadczenie jest mizerne.
Tłumaczenie T1 Mini wypada dobrze w porównaniu z funkcją aparatu Google Translate, chociaż T1 Mini jest znacznie wolniejszy.
Tłumaczenie T1 Mini wypada dobrze w porównaniu z funkcją aparatu Google Translate, chociaż T1 Mini jest znacznie wolniejszy.

Na drugim ekranie użytkownik jest proszony o przytrzymanie bocznego przycisku, aby rozpocząć tłumaczenie głosowe. Po przytrzymaniu przycisku jedna osoba może mówić do T1 Mini, aby poprosić urządzenie o przetłumaczenie jej słów na wybrany język. Proces ten przebiega płynnie, a tłumaczenia są bardzo dokładne w językach, które testowałem. Rozmawiałem z rodzimymi użytkownikami języka hiszpańskiego i niemieckiego i byliśmy w stanie prowadzić (nieco sztywną) rozmowę w naszych językach za pośrednictwem tłumacza. Trzy osoby mówiące po hiszpańsku i jedna osoba mówiąca po niemiecku wspomniały, że tłumaczenia były dokładne, ale wydawały się nieco sztywne; główna skarga pochodziła od osób mówiących po hiszpańsku, które wspomniały, że tłumacz brzmiał nieco bardziej formalnie niż standardowy hiszpański konwersacyjny. Może to być również spowodowane różnicami dialektycznymi; mieszkam w środkowym Teksasie, który ma nieco inny dialekt niż inne regiony hiszpańskojęzyczne, takie jak Hiszpania czy Meksyk.

Jedną z wad, która jest powszechna wśród urządzeń tłumaczących i aplikacji, jest to, że obie strony muszą czekać, aż urządzenie zakończy tłumaczenie, zanim następny mówca będzie mógł rozpocząć. Może to przerwać rozmowę, ale jest to powszechna wada. T1 Mini radzi sobie całkiem dobrze, zwłaszcza po podłączeniu do sieci. Tłumaczenia są wykonywane szybko, nawet w przypadku długich wypowiedzi, i trwają tylko o włos dłużej niż aplikacja Tłumacz Google na moim iPhonie 13 (podłączonym do 5G). Podczas gdy obaj rozmówcy muszą czekać, aż urządzenie przetłumaczy rozmowę, działa to dobrze i ułatwia uzyskiwanie informacji lub poznawanie nowych ludzi. Długie rozmowy mogą jednak stać się męczące. Tłumaczenie ma również pewne problemy z akcentami, zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim, i może tu i ówdzie brakować słów. Timekettle reklamuje T1 Mini z 95% dokładnością i wierzę, że to prawda. Tu i ówdzie przeoczy kilka słów, ale prawie za każdym razem tłumaczenie jest zrozumiałe.

Przesunięcie palcem w górę na tym ekranie (i tylko na tym ekranie) uruchamia skrót, który można edytować w ustawieniach. Jest to konfigurowalna fraza, która po aktywacji natychmiast zacznie mówić w przetłumaczonym języku.

Timekettle T1 Mini oferuje dokładne tłumaczenia.
Timekettle T1 Mini oferuje dokładne tłumaczenia.
Urządzenie wyraźnie rozpoznaje głosy i tworzy zrozumiałe tłumaczenia.
Urządzenie wyraźnie rozpoznaje głosy i tworzy zrozumiałe tłumaczenia.
Tłumaczenia są porównywalne z tłumaczeniami Google Translate...
Tłumaczenia są porównywalne z tłumaczeniami Google Translate...
...chociaż w obu usługach może brakować niektórych słów.
...chociaż w obu usługach może brakować niektórych słów.
T1 Mini jest kompetentnym tłumaczem z pewnymi czkawkami tu i ówdzie. Proszę porównać go z aplikacją Tłumacz Google na iPhonie 13.
T1 Mini jest kompetentnym tłumaczem z pewnymi czkawkami tu i ówdzie. Proszę porównać go z aplikacją Tłumacz Google na iPhonie 13.

Trzeci ekran służy do tłumaczenia offline. Timekettle oferuje roczne globalne połączenie danych przy zakupie T1 Mini, ale nie podaje żadnych szczegółów dotyczących dostawców, pasm sieciowych ani innych specyfikacji. (Proszę zauważyć, że pierwszy rok usług sieciowych jest bezpłatny przy pierwszym zakupie. Dodatkowe usługi sieciowe można nabyć za 14,90 USD/miesiąc lub 44,90 USD/rok) T1 Mini obsługuje pobieranie pakietów językowych, ale jest to ograniczone do 8 języków, a dwa z nich (angielski i chiński uproszczony) służą jako języki podstawowe. Innymi słowy, można pobrać pakiety językowe, aby przetłumaczyć angielski lub chiński na siebie nawzajem, hiszpański (Hiszpania), niemiecki, japoński, francuski, rosyjski lub koreański. Jeśli chcą Państwo pobrać pakiet językowy do tłumaczenia niemieckiego na koreański, nie jest on dostępny.

Tłumaczenie offline działa, ale nie jest szybkie. Tłumaczenia trwają zwykle około 8-10 sekund, nawet w przypadku prostych fraz. Jest to boleśnie powolne w porównaniu do Tłumacza Google na moim iPhonie 13, który jest niemal natychmiastowy zarówno w trybie online, jak i offline. W związku z tym zalecałbym utrzymywanie T1 Mini podłączonego do sieci tak często, jak to możliwe. W przypadku słabego połączenia, proszę być przygotowanym na to, że ty i drugi rozmówca będziecie musieli czekać. Być może dlatego sam Timekettle sugeruje podłączenie T1 Mini do hotspotu telefonu, gdy połączenie sieciowe urządzenia jest słabe.

Ostatni ekran to ustawienia urządzenia, omówione powyżej.

Pros

+ dobra jakość wykonania
+ kieszonkowy i przyjazny dla dłoni
+ dokładne tłumaczenie
+ głośne i wyraźne głośniki z dobrą konwersją tekstu na głos

Wady

- ekran jest trudny do odczytania ze względu na rozmiar
- wolne prędkości tłumaczenia
- brak niezbędnych funkcji w porównaniu z darmowymi aplikacjami do tłumaczenia

Wnioski

W recenzji: Tłumacz ręczny Timekettle Fluentalk T1 Mini. Recenzja dostarczona przez firmę Timekettle.
W recenzji: Tłumacz ręczny Timekettle Fluentalk T1 Mini. Recenzja dostarczona przez firmę Timekettle.

Timekettle Fluentalk T1 Mini jest interesującym urządzeniem, ponieważ wydaje się być odpowiedzią na problem. Jest to dedykowany tłumacz, który dość dobrze radzi sobie z dedykowanym tłumaczeniem, ale nie oferuje niczego nowatorskiego ani wyjątkowego w porównaniu z bezpłatną aplikacją, taką jak Tłumacz Google. Dużą zaletą jest jego przenośność i funkcja jednorazowego użytku. Ze względu na niewielkie rozmiary, łatwo go zabrać ze sobą na wycieczkę do obcego kraju, a oprogramowanie jest wystarczająco proste i łatwe w użyciu.

Nie ma jednak żadnej niezbędnej funkcji, aby korzystać z T1 Mini zamiast czegoś takiego jak smartfon z Tłumaczem Google. Biorąc pod uwagę, że aplikacja Google jest bezpłatna, a większość ludzi prawdopodobnie będzie mieć przy sobie smartfon podczas podróży, nie ma powodu, aby wydawać 149,99 USD na T1 Mini. Szczególnym przypadkiem użycia, w którym T1 Mini może być przydatny, jest podróżnik, który albo nie chce zabierać ze sobą drogiego smartfona (z obawy przed jego zgubieniem lub kradzieżą), albo nie chce wyczerpać baterii smartfona, tłumacząc rozmowy przez cały dzień. W tym przypadku T1 Mini wypełniłby niszową rolę.

Niestety, po prostu nie ma ważnego powodu, aby kupić T1 Mini zamiast korzystać z Tłumacza Google lub innej aplikacji do tłumaczenia.

Jakość tłumaczenia jest na równi z większością innych usług, ale tłumaczenie trwa dłużej na T1 Mini. Ponadto tłumaczenie tekstu za pomocą kamery jest prawie bezużyteczne ze względu na mały rozmiar ekranu i czas potrzebny na przetłumaczenie tekstu. Jeśli nie chcą Państwo korzystać z konkretnego urządzenia do tłumaczenia podczas pobytu za granicą, proszę pominąć tę aplikację na rzecz darmowej alternatywy.

Cena i dostępność

Timekettle Fluentalk T1 Mini jest dostępny do zakupu na stronie od Timekettle za 149,99 USD lub w sklepie Amazon za 149,99 USD.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Timekettle Fluentalk T1 Mini - praktyczny tłumacz: Lepszy niż Tłumacz Google?
Sam Medley, 2024-03-12 (Update: 2024-03-12)