Notebookcheck Logo

Test praktyczny Ecovacs Deebot T20 Omni: robot odkurzająco-mopujący z huśtawką biodrową i czyszczeniem mopa gorącą wodą

Gorąca woda i gorące powietrze Wraz z Deebot T20 Omni, Ecovacs zaprezentował nowy topowy model w swojej serii średniej klasy. Jest to pierwszy model producenta wyposażony w funkcję czyszczenia mopa gorącą wodą, co zapewnia szczególnie higieniczne czyszczenie jednostki mopa.
Smart Home

Oprócz tej innowacji Ecovacs Deebot T20 Omni oferuje jeszcze kilka praktycznych funkcji, takich jak podnoszenie mopa na dywanie, które nie są oczywistością. Nasz test Ecovacs Deebot T20 Omni wyjaśnia, na czym one polegają i jak dobrze nowy robot odkurzająco-mopujący sprawdza się w praktyce.

Ecovacs Deebot T20 Omni Test

Co ma do zaoferowania Ecovacs Deebot T20 Omni?

Ecovacs Deebot T20 Omni przód, Deebot X1 Omni tył
Ecovacs Deebot T20 Omni przód, Deebot X1 Omni tył

Ecovacs Deebot T20 Omni to, ściśle rzecz biorąc, model średniej klasy, ponieważ należy do serii T producenta. Jest to zatem jeden z najlepszych modeli Deebot X1 Omni (ok. 970 euro/~1060 dolarów na Amazon) i Deebot X1e Omni (ok. 970 euro na Amazon). Jednak jego cena nadal wynosi około 1000 euro (~1093 USD), co jest dość strome jak na wspomnianą klasyfikację.

Jednak robot odkurzający i wycierający oferuje również wiele funkcji, które nie są lub są rzadko dostępne w innych modelach średniej klasy. Przede wszystkim jest to kompleksowa stacja czyszcząca. Oprócz odsysania brudu z pojemnika na kurz w robocie do 3-litrowego jednorazowego worka na kurz w stacji, zajmuje się ona również nawilżaniem i czyszczeniem jednostki mopa za pomocą dużych zbiorników świeżej i brudnej wody. Ponadto mopy są następnie suszone gorącym powietrzem. Więcej szczegółów poniżej.

TrueDetect 3D 3.0 i TrueMapping 2.0 służą do nawigacji i wykrywania przeszkód. Zauważalna jest tutaj różnica w stosunku do topowych modeli, ponieważ AIVI 3D z kamerą RGB nie znajduje się z przodu. W zamian moc ssania na poziomie 6000 Pa jest nawet nieco wyższa. Na spodzie zainstalowano również gumową szczotkę walcową, która ogranicza plątanie się włosów.

Ponadto Ecovacs Deebot T20 Omni oferuje wiele innych funkcji, które są dostępne w modelach X1. Obejmują one własnego asystenta głosowego robota YIKO, który może być używany do sterowania robotem za pomocą całej gamy poleceń głosowych. Oczywiście obowiązkowe jest sterowanie za pomocą aplikacji, która oferuje szereg ustawień w zwykły sposób (ale nie tak wiele jak w serii X1).

Wrażenia

Robot z akcesoriami
Robot z akcesoriami
"Nieuzbrojony"
"Nieuzbrojony"
"Uzbrojony"
"Uzbrojony"
Spojrzenie pod blachę
Spojrzenie pod blachę
Pojemnik na kurz robota
Pojemnik na kurz robota
Worek na kurz stacji
Worek na kurz stacji
Zbiornik na wodę w stacji
Zbiornik na wodę w stacji
Zbiornik na zanieczyszczenia i świeżą wodę
Zbiornik na zanieczyszczenia i świeżą wodę
Jednostka czyszcząca
Jednostka czyszcząca

Dane techniczne i zakres dostawy

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat wszystkich funkcji, przyjrzyjmy się najpierw kilku namacalnym faktom w postaci specyfikacji technicznej:

Ecovacs Deebot T20 Omni
Typ produktu Robot ssący i mopujący
Konstrukcja Okrągły
Nawigacja TrueMapping 2.0, TrueDetect 3D 3.0
Siła ssania do 6000 Pa
Zbiornik na pył/wodę 300 ml/3 l / 2x 4 l
System wycierania obrotowy system wycierania OZMO Turbo 2.0
bateria 5,200 mAh
Żywotność baterii min. 260 minut
Możliwości Automatyczne czyszczenie gorącą wodą i gorącym powietrzem, czyszczenie krawędzi, asystent głosowy YIKO i nie tylko.

Zakres dostawy jest nieco bardziej spartański niż w przypadku topowych modeli X1. W zestawie znajdują się po dwa mopy i szczotki boczne do wstępnego montażu, ale nie ma żadnych zamienników. W zestawie znajduje się również szczotka do czyszczenia, ale nie jest ona wygodnie przechowywana w stacji. Różnica klas jest tutaj ewidentna.

Zakres dostawy Ecovacs Deebot T20 Omni
Zakres dostawy Ecovacs Deebot T20 Omni

Łatwa konfiguracja i wszechstronna aplikacja

Konfiguracja robota Deebot T20 Omni za pomocą aplikacji Ecovacs jest szybka i łatwa. Wystarczy zeskanować kod QR ukryty pod zdejmowaną pokrywą robota za pomocą aplikacji i postępować zgodnie z instrukcjami w języku niemieckim na wyświetlaczu. W przeszłości nie było żadnych problemów z innymi modelami tego producenta, więc i tym razem wszystko poszło gładko.

Ecovacs Deebot T20 Omni Test
Skanowanie
Raport z testu Ecovacs Deebot T20 Omni
Konfiguracja połączenia
Recenzja Ecovacs Deebot T20 Omni
Przypisywanie nazwy
Ecovacs Deebot T20 Omni Ocena
gotowy

Po skonfigurowaniu wszystkimi aspektami robota do czyszczenia podłóg można sterować za pomocą smartfona lub tabletu. Oprócz aktualizacji oprogramowania układowego oraz edycji i zarządzania, a także edycji wirtualnych map (możliwe jest kilka pięter), szczególnie ważne jest tutaj oczywiście ustawienie wydajności czyszczenia. Między innymi, wydajność czyszczenia można ustawić na trzech poziomach (standardowy, głęboki, szybki), można aktywować głębokie czyszczenie narożników i zdefiniować sekwencję czyszczenia (kolejność pomieszczeń). Tryb gosposi również wydaje się być praktyczny. W tym przypadku robot samodzielnie wykrywa szybko zabrudzone obszary w gospodarstwie domowym i automatycznie dostosowuje do nich strategię sprzątania.

Ecovacs Deebot T20 Omni Test
Czyszczenie-
Raport z testu Ecovacs Deebot T20 Omni
ustawienia
Recenzja Ecovacs Deebot T20 Omni
Wynik czyszczenia
Test terenowy Ecovacs Deebot T20 Omni
Edytuj mapę
Ecovacs Deebot T20 Omni Werdykt
Ustawienia

Zmniejszona funkcja wycierania z nowym czyszczeniem mopem gorącą wodą

Sztandarową funkcją Ecovacs Deebot T20 Omni jest czyszczenie mopów gorącą wodą. Po raz pierwszy gorąca woda o temperaturze około 55 °C (131 °F) jest używana do płukania dwóch okrągłych i obrotowych mopów pod robotem. Ma to kilka zalet. Między innymi czyszczenie jest bardziej higieniczne, ponieważ ciepła woda może usunąć więcej brudu, oleju, bakterii i zarazków z mopów. Ponadto ściereczki pozostają bardziej miękkie z upływem czasu.

Niestety, w okresie testowym brakowało długoterminowego doświadczenia, aby móc dokonać naprawdę ostatecznej oceny. W razie potrzeby podamy tutaj wartości empiryczne, jeśli nie będzie poprawy w czyszczeniu mopów zimną wodą. Niewielką wadą tej innowacji jest nieco wyższe zużycie energii. Woda jest jednak podgrzewana bezpośrednio we wlocie, a nie w zbiorniku. Następnie następuje suszenie gorącym powietrzem, które jest znane z modeli X1 i innych producentów, takich jak Roborock S8 Pro Ultra (około 1500 euro/~1640 USD na Amazon)

.


Ecovacs Deebot T20 Omni w pracy
Ecovacs Deebot T20 Omni w pracy

Proces mopowania w nowym modelu przebiega podobnie jak w Ecovacs Deebot X1e Omni, czyli odchudzonym modelu topowym. Oznacza to, że sam robot nie ma zbiornika na wodę, który jest napełniany przez stację. Zamiast tego stacja nawilża ściereczki, zanim robot przystąpi do pracy. Proces ten jest powtarzany kilka razy w trakcie czyszczenia podłogi, aby zapewnić świeże nawilżenie.

Powoduje to nie tylko więcej jazdy, a tym samym nieco dłuższy czas czyszczenia, ale także oznacza, że ilość wody nie jest kontrolowana równomiernie. Test praktyczny nie wykazał jednak żadnych rzeczywistych wad pod względem wydajności czyszczenia. Ponadto ustawienia można regulować w trzech etapach, aby określić, jak bardzo mopy powinny być nawilżone.

Huśtawka biodrowa do czyszczenia krawędzi i podnoszenia mopa

Wymach bioder podczas czyszczenia krawędzi
Wymach bioder podczas czyszczenia krawędzi

Funkcja "Smart Wave" jest szczególnie udana i praktyczna. W tym przypadku robot kołysze biodrami i obraca się nieco wokół własnej osi co kilka centymetrów, gdy porusza się wzdłuż krawędzi, takich jak listwy przypodłogowe lub meble. W ten sposób jeden z dwóch mopów zbliża się do krawędzi na odległość kilku milimetrów, co zapewnia szczególnie dokładne czyszczenie narożników i krawędzi. Inne modele zwykle pozostawiają tutaj margines kilku centymetrów.

Czyszczenie dywanów jest dobre, w granicach możliwości robota odkurzającego. Praktyczną cechą jest to, że mopy są automatycznie podnoszone o 9 mm (~0,35 cala) po wykryciu dywanu. W ten sposób frędzle mopów unoszą się kilka milimetrów nad dywanem, co powinno wystarczyć modelom z krótkim włosiem, aby go nie zmoczyć ani nie zabrudzić.

Ogólnie rzecz biorąc, robot odkurzający i mopujący wykonał w teście więcej niż przyzwoitą pracę. Nawigacja nie była tak doskonała jak w topowych modelach i raz lub dwa razy wpadł na mniejsze przeszkody, takie jak cienkie nogi krzeseł.

Zawodowiec

+ dobra moc ssania i solidna nawigacja
+ dokładne czyszczenie krawędzi
+ zaawansowana i wszechstronna aplikacja
+stacja czyszcząca z mopem na gorącą wodę
+ wysoka jakość wykonania

Con

- nieznacznie ograniczona funkcja wycierania
- ograniczone wykrywanie przeszkód
- czuła (biała) konstrukcja
- duże zapotrzebowanie na miejsce w stacji

Ecovacs Deebot T20 Omni w teście: Drogi model ze średniej półki z pewnym atutem

Ecovacs Deebot T20 Omni został dostarczony przez producenta do testu.
Ecovacs Deebot T20 Omni został dostarczony przez producenta do testu.

Ogólnie rzecz biorąc, Ecovacs Deebot T20 Omni dobrze spełnia swoje zadanie. Innowacja polegająca na czyszczeniu mopem w gorącej wodzie ma sens i prawdopodobnie wkrótce trafi również do następców obecnych topowych modeli z serii X.

Problematyczna jest jednak kwestia ceny - przynajmniej w odniesieniu do Deebota X1 Omni. Jeśli spojrzymy na rekomendowane ceny detaliczne, to wszystko nadal mieści się w granicach rozsądku. Przy cenie 1099 euro (~1200 USD), Deebot T20 Omni jest o co najmniej 400 euro (~437 USD) tańszy niż topowy model, Deebot X1 Omni. Ten ostatni jest jednak obecnie dostępny w sklepach za niecałe 1000 euro (~1093 USD) - a zatem za mniej więcej taką samą kwotę, jak cena początkowa nowego topowego modelu ze średniej półki.

To nieuchronnie rodzi pytanie, który z nich jest lepszym wyborem. Ogólnie rzecz biorąc, Deebot X1 Omni oferuje ekscytujące funkcje, między innymi ciągłe podawanie wody podczas wycierania i zintegrowaną funkcję kamery. Z drugiej strony, Deebot T20 Omni wyróżnia się funkcją mycia mopem w gorącej wodzie i czyszczenia krawędzi. Ostatecznie każdy musi sam zdecydować, które funkcje są dla niego ważniejsze. Jeśli chcesz wydać około 1000 euro na robota odkurzającego i mopującego...

Cena i dostępność Ecovacs Deebot T20 Omni

W USA użytkownicy mogą kupić Ecovacs Deebot X1 Omni za pośrednictwem sprzedawców detalicznych , takich jak Amazon.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Test praktyczny Ecovacs Deebot T20 Omni: robot odkurzająco-mopujący z huśtawką biodrową i czyszczeniem mopa gorącą wodą
Marcus Schwarten, 2023-06-25 (Update: 2023-06-25)